به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، یعقوب نظریان رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قیرو کارزین گفت: این طرح با همکاری مجریان کشت گیاهان دارویی و برای نخستین بار در این شهرستان انجام گرفت.

او با اشاره به موفقیت آمیزبودن اجرای این طرح در شهرستان قیر و کارزین، به چگونگی مراحل انجام آن اشاره کرد و گفت: فاز نخست این طرح توسط یکی از مجریان طرح کشت گیاهان دارویی شهرستان در سطح ۲۰۰ مترمربع و بصورت پایلوت اجرا شد.

نظریان ادامه داد: خوشبختانه این طرح در مرحله نخست با موفقیت انجام و پس از آن حدود ۱۵ هکتار دیگر از اراضی ملی بر اساس تبصره (۷) قانون اصلاح ماده ۳ با مشارکت بهره برداران مجاز تحت اجرا قرار گرفت.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قیرو کارزین گفت: بر اساس تحقیقات انجام گرفته، با همکاری مجریان طرح کشت و توسعه گیاهان دارویی در این شهرستان برآورد تهیه مواد اولیه برای کشت گیاهان بستگی به نوع واریته (گونه) و کشت آن دارد که به سه صورت بذر و نشا و درختچه قابل کشت است.

نظریان گفت: در این طرح گونه‌هایی از گیاهان دارویی بومی عرصه‌های منابع طبیعی ازجمله آویشن باغی، آویشن برگ پهن (اردنی یا لبنانی)، آویشن شیرازی، اسطوخودوس فرانسوی، مورینیگا اولیفترا کشت شده که تامین بذرآن هم از داخل وخارج از کشور صورت گرفته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قیروکارزین افزود: میزان اشتغالزایی پیش بینی شده در این طرح بصورت دائمی و مستقیم در حدود شش نفر بوده که این تعداد در فصل کاشت و برداشت به۴۰ نفر نیز افزایش می‌یابد.

وی افزود:طبق تحقیقات انجام شده توسط مجریان طرح کشت گیاهان دارویی: EC آب (میزان شوری) مورد نیاز برای کشت این گیاهان تا ۴ هزار بوده که علی رغم پایین بودن کیفیت آب و غیر قابل استفاده بودن آن برای بیشتر گیاهان و محصولات کشاورزی، گیاهان دارویی ذکر شده در این میزان شوری بازدهی محصول بهتری خواهند داشت.

او با اشاره به اجرای طرح کشت و توسعه گیاهان دارویی در مراتع شهرستان بویژه عرصه‌های تخریب شده اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام گرفته ۵۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی این شهرستان نیز به کاشت کاکتوس خوراکی و دامی اختصاص خواهد یافت.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قیروکارزین در ادامه با اشاره به دارا بودن بازار خوب محصولات گیاهی و دارویی در خارج از استان و کشور و فراهم آمدن فرصت درآمد زایی از این گیاهان اظهار داشت:کشت و توسعه این گیاهان علاوه بر مصارف دارویی، صنعتی و آرایشی و بهداشتی بازار داخلی خوبی در کشور‌های عربی و اروپایی مانند آلمان و انگلیس دارد.

او با اشاره به برنامه ریزی مناسب جهت انجام بازاریابی مناسب برای گیاهان دارویی در این شهرستان گفت: با افزایش انگیزه مجریان برای اجرای چنین طرح‌هایی در عرصه‌های مختلف منابع طبیعی، ضمن کوتاه کردن دست دلالان و سودجویان می‌توان از ظرفیت بسیار بالای گیاهان دارویی برای حفظ این منابع و رونق اقتصادی منطقه استفاده کرد.

نظریان ضمن اشاره به همکاری مردم در حفاظت از منابع طبیعی افزود: برداشت بی رویه و غیر مجاز گیاهان دارویی آثار زیانباری بر پوشش گیاهی مراتع وارد می‌کند و در صورت مشاهده هرگونه تخلفی در این راستا با سودجویان منابع طبیعی برابر قانون برخورد خواهد شد. وی افزود: برداشت گیاهان دارویی از عرصه‌های مرتعی منوط به صدور اخذ مجوز از منابع طبیعی است که مجوز بهره برداری نیز از طریق برگزاری مزایده به افراد حقیقی و حقوقی واگذار می‌شود.

توزیع بذر رایگان، نظارت فنی، کمک به قرق و حفاظت از جمله حمایت‌های منابع طبیعی برای رونق تولید گیاهان دارویی در عرصه‌های طبیعی است.

لازم به ذکر است گونه‌های دارویی مختلفی، چون آویشن، نعناع، استوخودوس در مراتع شهرستان قیروکارزین قابلیت رشد و نمو دارد.
انتهای پیام/م

کشت گیاهان دارویی در اراضی ملی 

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری البرز از محل صندوق توسعه ملی

به گزارش ایرنا،  سال گذشته سهم پروژه های آبخیزداری کشور از محل صندوق توسعه ملی که به دستور مقام معظم رهبری اختصاص یافت، ۲۰۰ میلیارد دلار بود.

سهم البرز از این اعتبار  ۲۰۰ میلیارد ریال  تعیین شد که از محل این اعتبار در استان، پروژه های مختلف آبخیزدای اعم از مکانیکی و بیومکانیکی در ۳۸ هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی انجام شد.

به گفته حامد فرضی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز، این پروژه های آبخیزداری در حوزه های بحرانی از لحاظ سیل خیزی به صورت ۱۰۰ درصد انجام شد که اجرای این به جز با مشارکت مردم و جوامع محلی میسر نمی شد به طوریکه ۳۰ درصد این پروژه ها با همراهی مردم بوده است.

اولویت اجرای پروژه های آبخیزداری در سال گذشته در بالادست ۲ سد کرج و طالقان بوده که در سنوات گذشته با یک بارندگی کوچک با ایجاد سیل روبرو بودیم که همراه با آن مخاطرات زیادی را برای مردم پایین دست به همراه داشت.

فرضی به دستاوردهای اجرای این پروژه ها در سال گذشته اشاره کرد و گفت: بارزترین نتیجه آن را در فروردین ماه سال جاری شاهد بودیم به طوریکه علیرغم بارندگی های شدیدی که در البرز داشتیم کوچکترین خطری برای مردم روستاها در دل حوضه های آبخیز به وجود نیامد.

اختصاص ۳۶۶ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای البرز

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز به اختصاص ۱۵۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به کارهای آبخیزداری کشور اشاره کرد و افزود: از این میزان ۳۶۶ میلیارد ریال به البرز اختصاص یافته است.

بر اساس برنامه ریزی ها و پیش بینی های انجام شده اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری طرح ریزی شده که عملیات اجرایی تمام پروژه های مکانیک آغاز شده و پیشرفت خوبی داشته و پروژه های بیولوژیک، جنگل کاری و کاداستر هم عملیاتی می شود.

برگزاری جشن انفال البرز تا پایان سال آینده

فرضی به سند دار کردن اراضی ملی و تثبیت حاکمیت دولت بر این اراضی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: تا کنون ۱۵۳ هزار هکتار از عرصه های فاقد سند در سامانه ثبت بارگذاری شده که تا پایان شهریور ماه امسال سند تک برگی این اراضی صادر می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال ۹۹ بتوان تثبیت حاکمیت را بر اراضی ملی با صدور تمام اسناد داشت و جشن انفال را برگزار کرد.

 البرز یکی از استان هایی است که عرصه های بیابانی زیادی دارد که بخشی از آن به عنوان کانون های بحرانی ریزگرد نیز به شمار می روند که تبعات آن نه تنها استان البرز بلکه استان های همجوار را درگیر می کند.

در البرز ۵۴ هزار هکتار عرصه های بیابانی وجود دارد که ۲۴ هزار و ۵۰۰ هکتار آن عرصه کانون های ریزگرد هستند.

به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در سال گذشته ۷۰ میلیارد ریال از محل منابع ملی برای اجرای طرح های بیابانزدایی استان اختصاص یافت که امسال هم با پیگیری های انجام شده ۱۰۰ میلیارد ریال نیز از اعتبارات ملی اختصاص یافته که امیدواریم بتوانیم آن را به صورت کامل جذب کنیم.

 از محل اعتبارات سال گذشته ۱۲ هزار هکتار طرح های بیابانزدایی با کاشت گونه های مناسب گیاهی اجرا شده است.

استان البرز به همراه استان های همجوار در کل ۱۵۰ هزار هکتار کانون های بیابانی دارد که اگرگسترش  این کانون های بیابانی مهار نشود، این بیابان ها به عنوان معضلی جدی در کشور خواهد بود.

 ۵۳ فقره آتش سوزی در مراتع البرز

یکی از آثار بارندگی های خوب سال  زراعی جاری پوشش غنی گیاهی در مراتع است  که متاسفانه سهل انگاری و گاه تعمد برخی از افراد باعث آتش سوزی ها در عرصه های مرتعی استان شده است.

بر اساس ارزیابی های انجام شده بیش از ۹۰ درصد از علل آتش سوزی ها را عوامل انسانی تشکیل می دهد.

به گفته فرضی از اردیبهشت ماه سال جاری تا کنون ۵۳ فقره حریق در مراتع استان اتفاق افتاده که بیشترین آن را علیرغم انتظاری که داشتیم در شهرستان اشتهارد شاهد بوده ایم.

۴۵۰ هکتار از مراتع اشتهارد در آتش سوزی های سالجاری در آتش سوخت.

یکی دیگر از برنامه های منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز اجرای طرح کنترل دام و چرا در مراتع می باشد.

از سال ۹۴ تاکنون البرز به عنوان پایلوت در میان استان های همجوار انتخاب شده تا کنترل دام را در مراتع اجرا کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت که متاسفانه ورود دام به مراتع تا قبل از سال ۹۴ بین ۲ تا ۲.۵  برابر ظرفیت مراتع بوده است که منجر به از دست رفتن پوشش گیاهی شده و شرایط را بروز سیل و فرسایش خاک هموار می کرد.

با اجرای طرح های کنترلی در چند سال اخیر همچون قرق مراتع اکنون ظرفیت مراتع با تعداد دام های ورودی برابر شده است.

 صدور ۱۵۶ مجوز ورود دام به تعداد ۸۵ هزار واحد دامی از دستاوردهای این طرح می باشد.

برای کنترل دام و جلوگیری از ورود دام به مراتع ۱۰ ایستگاه ثابت ایجاد شده است.

آش فروشی های کندوان جمع آوری می شوند                               

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز یکی از معضلات اراضی ملی در جاده کرج - چالوس را استقرار آش فروشی ها در محدوده تونل کندوان عنوان کرد و گفت: پرونده این آش فروشی ها از سال ۸۵ تاکنون باز است.

فرضی بیان داشت که به صورت همزمان ۱۱ جرم برای این آش فروشی ها احصاء شده که اجرای حکم جمع آوری  این واحدها ورود نیروی انتظامی و دستگاه قضا را می طلبد.

استان البرز ۴۵۰ هزار هکتار اراضی ملی و دولتی دارد که ۳۷۰ هزار هکتار آن را مراتع تشکیل می دهند.

۶۱۵۶/ ۶۱۵۵

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

مکارم‌شیرازی خطاب به آملی‌لاریجانی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

کلیدواژه: محصولات کشاورزی جهاد کشاورزی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۰۹۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گرفتار شدن شکارچی غیرمجاز در دام پلیس قیروکارزین
 • تمدید مهلت ثبت نام در همایش منابع طبیعی و توسعه پایدار در زاگرس
 • مصرف بالای آنتی بیوتیک در سبد دارویی
 • 20 نامه نگاری منابع طبیعی برای رانشی بودن محور طالقان – هشتگرد بی جواب ماند!/ حفاری های 55 متری معادن بلای جان البرز شده است
 • اداراه منابع طبیعی سنگر اول مبارزه با قاچاق چوب است
 • ارتفاعات لارستان سرسبز شد
 • ۴۰۰۰ تن انواع گیاهان دارویی در استان مرکزی تولید می‌شود
 • بهره گیری ازظرفیت گیاهان دارویی برای ایجاداشتغال بانوان ضروری است
 • پسته به عنوان محصول جایگزین در جنوب پایتخت کشت می شود
 • مشکلات متقاضیان مسکن مهر آستارا/ نبود امکانات در روستای دیمه سرخ شهرستان قیروکارزین در استان فارس/ گلایه راننده تاکسی‌ها از گرانی روزافزون لوازم یدکی
 • کشت گیاه دارویی کارلا در استهبان
 • نان بیکاران در گیاهان خودرو
 • مشاهده بیماری شانکر در مرکبات قیروکارزین
 • کوچ زود هنگام زنبورستان‌ها به قیروکارزین آغاز شد
 • منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در حال نابودی؛ نسخه رئیس سازمان جنگل‌ها درد جنگل‌های بلوط را درمان نکرد
 • اختصاص اراضی شیب دار شهرستان البرز به کشت گل محمدی
 • عناب در مسیر برندسازی
 • تحریم دارویی را به فرصت تبدیل کرده‌ایم
 • دو هکتار از اراضی کشاورزی البرز به زیر کشت گل محمدی رفت