به گزارش سرويس ساير رسانه ها خبرگزاری تقریب به نقل از خبرگزاري ایرنا:
علی اکبرصالحی در مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته ای تصمیمی گرفته شده است، گفت:‌ هیات نظارت بر برجام در این خصوص تشکیل جلسه داده و مشورت می کند و نظر رهبری هم اخذ می شود.
وی اظهار داشت: من هم اکنون در شرایطی نیستم که درباره گام سوم صحبت کنم و اظهار نظر من هم در حد حدس و گمان خواهد بود اما ما به عنوان مجری دستورات سناریوهای مختلفی را ارائه کردیم.
وی افزود: این سناریوها بررسی شده است اما اینکه تا به حال دستوری در این خصوص صادر شده است یا خیر ترجیح می دهم صحبت نکنم و هر موقع مسئولین تصمیم لازم را اتخاذ کنند سازمان آمادگی دارد آن تصمیمات را در اسرع وقت عملیاتی کند.
رییس سازمان انرژی در پاسخ به سوال دیگری درباره تمدید معافیت های هسته ای ایران از سوی آمریکا و اینکه آیا بازه زمانی این تمدیدها مشکلی در همکاری هسته ای ایجاد نمی کند اظهار داشت: همکاری های ما در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین ادامه دارد.
صالحی ادامه داد: ساخت واحدهای ۲ و ۳ بوشهر به خوبی پیش می رود و ما حتی از برنامه هم جلوتر هستیم ضمن اینکه نباید فراموش کرد بحث تامین مالی این پروژه هم بحث مهمی است اما در مجموع از زمان بندی پیش بینی شده جلوتر هستیم.
وی یادآور شد: پروژه اراک هم تا امروز به خوبی پیش می رود هر وقت مساله ای باشد ما با صداقت با مردم درمیان می گذاریم حدود یک سال پیش هم زمانی که وقفه ای از طرف دوستان چینی دیدیم هم اطلاع رسانی کردیم اما الان پروژه به خوبی پیش می رود و مشکلی نداریم.
رییس سازمان انرژی خاطرنشان کرد: در این پروژه قدم های بلندی برداشته شده است که ضرورت اعلام آن الان وجود ندارد اما ما در اراک به بخش ساخت تجهیزات رسیدیم و مراحل طراحی را پشت سر گذاشته ایم که من وارد جزئیات نمی شود اما ملت بدانند که مسائل به خوبی پیش می رود.
صالحی اظهار داشت: بحث همکاری با اروپا در مرکز نظام ایمنی هم به پیش می رود و یک آزمایشگاهی برای تست فشار با همکاری اروپا در دست اجراست که اتحادیه اروپا در این پروژه ۲۰ میلیون یورو متعهد شدهاست که بخشی از آن به فعالیت درآمدهاست.
معاون رییس جمهوری افزود:‌ برجام تاکنون به خوبی پیش می رود اما اینکه در آینده چه اتفاقی می افتد را باید ببینیم ضمن اینکه ما با امکانات خودمان می توانیم کار را پیش ببریم هر چند ممکن است در بعضی مسائل کوتاهی شود و زمان ما طولانی تر شود و پروژه زمانبر شود اما فعلا کارها طبق تعهدات انجام می شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر ما برجام را به ۳ بخش فنی، اقتصادی و حقوقی تقسیم کنیم در بخش فنی هیچ مشکلی نداریم و بخش های مختلف آن اعم از غنی سازی اکتشاف، استخراج ساخت نیروگاه ها و سایت های جدید به خوبی پیش می رود و ما به صورت طبیعی پیش می رویم و سرعت ما هم متناسب با امکانات و الزامات کشور است.
صالحی گفت: اگر هم در بعد حقوقی و سیاسی و اقتصادی طرف مقابل بدقولی می کند ما می توانیم در بخش فنی واکنش متناسب را بدهیم. و حوزه فنی برجام این قابلیت را دارد. ما فقط در یک مورد در پروژه ایتر اعتراض داشتیم که قرار شد اروپایی ها آن را به گونه دیگری جبران کنند.
آیت الله یزدی برداشت اشتباهی از کنوانسیون پسماندهای پرتوزا داشته اند
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اظهارات آیت الله محمد یزدی از اعضای شورای نگهبان گفت: سوءتفاهمی پیش آمده و حضرت آیت الله یزدی که از اعضای شورای نگهبان هستند درباره کنوانسیونی که اخیرا در مجلس تصویب شده تحت عنوان کنوانسیون پسماندهای پرتوزا برداشت اشتباهی رخ داده است به نحوی که گویا ما به کشورهای استکباری اجازه داده ایم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند در حالی که درست عکس این است و طبق مواد ۱۱ و ۱۲ این لایحه هیچ کشوری نمی تواند کشور دیگر را وادار به دفن پسماندهای خود کند.
رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: ‌امیدوارم شورای نگهبان مطالعه دقیق تری بر روی این کنوانسیون داشته باشد کما اینکه ما در ۲.۵ سال اخیر مشورت های گسترده ای با مرکز پژوهش های مجلس و کمیسیون امنیت ملی و با بخش هاش حقوقی دولت داشته‌ایم تا این لایحه را منقح کنیم.
صالحی اضافه کرد: امیدواریم اعضای شورای نگهبان هم عنایت داشته باشند چرا که مردم در چنین مواردی نگران می شوند در حالی که چطور ممکن است ما چنین لایحه ای به مجلس بدهیم و دولت های استکباری اجازه دهیم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند و حتاما اینطور نیست.
وی گفت: ما از آیت الله یزدی قرآن را آموخته ایم که فرموده است در هر چیزی که اطلاع ندارید اظهارنظر نکنید و حتما ایشان حقیقت را تبیین خواهند کرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از صحبت های خود درخصوص پروژه هایی که عملیات احداث آن امروز آغاز شده است، افزود: ‌این پروژه، پروژه سنگینی است و ساختمان آن هم ساختمان ویژه ای است و تجهیزاتی هم نیاز دارد که باید از خارج خریداری شود. اگر همه چیز به خوبی پیش برود شاید تکمیل این مرکز ۲- ۳ سال طول بکشد.
امروز صنعت هسته ای با 15 هزار پرسنل با قدرت به کار خود ادامه می دهد
رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: در نطنز، اراک، اصفهان، کارهای به خوبی پیش می رود و امروز صنعت هسته ای با ۱۵ هزار پرسنل با قدرت کار خود را پیش می برد و هیچ چیز متوقف نشده است و هر وقت هم به صلاح دیده شده و مسئولان گفته اند به فعالیت هایمان شتاب دهیم دیدید که انجام شده است.
صالحی تصریح کرد: هر اراده ای که مسولان ارشد نظام داشته باشند و صنعت هسته ای متصور بشوند ما می توانیم با فوریت کامل آن را محقق کنیم و مردم مطمئن باشند که این صنعت به خوبی فعالیت هایش پیش می رود.
وی در بخشی از سخنانش اظهار داشت: ایزوتوپ های پایدار از روش های متنوعی به دست می آیند که یکی از این روش‌ها استفاده از سانتریفیوژهاست.
وی گفت: در این مرکز از روش‌هایی چون تبادل شیمیایی، تقطیر تبریدی، نفوذ حرارتی و تقطیر غشایی استفاده می شود.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ‌ما پیش از این در حد آزمایشگاهی اقداماتی را آغاز کرده بودیم اما الان سطح کار ارتقا یافته به طوری که ۵ هزار متر مربع شامل ۸ کارگاه و ۸ آزمایشگاه برای این عملیات احداث می شود.
صالحی یادآور شد: چنین مجموعه ای در غرب آسیا بی نظیر خواهد بود و در این منطقه کشوری سراغ نداریم که به این میزان وارد عرصه جداسازی ایزوتوپ شود.
وی خاطرنشان کرد: فردو از با ارزش‌ترین مجموعه های سازمان انرژی اتمی است و حدود ۱۶ هزار مترمربع تاسیسات در این مرکز احداث شده است که از جمله مراکز آن می توان به مرکز ملی مواد ‌که دو سال قبل تاسیس شد و همچنین مرکز ملی خلع اشاره کرد که ۲۰ فروردین امسال رونمایی شد.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ‌این مرکز نه تنها به صنعت هسته ای بلکه به سایر صنایع کشور هم خدمات رسانی می کند.
صالحی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجموعه فردو قابل مقایسه با ۳-۴ سال قبل نیست به طوری که هم به تعداد کارشناسان و متخصصان و هم به تاسیسات و زیربناهای آن اضافه شده است. به طوری که تنها در بخش مرکز ملی مواد بیش از ۲۰ کارشناس ارشد، مشغول به کار شده اند.
وی بیان کرد: در این مرکز هزار و ۴۴ سانتریفیوژ داریم که در خلع هستند و ۲ آبشار در چرخش هستند و اگر روزی اراده شود غنی سازی هم می کنند و کافی است خوراک به این ماشین ها تزریق شود.
صالحی همچنین درخصوص همکاری های بین المللی سازمان انژری اتمی گفت: در حال حاضر با اتحادیه اروپا و روسیه همکاری های مختلفی داریم و پروژه های آن به خوبی به پیش می رود.
وی عنوان کرد: فردو با لحاظ کردن بهترین استانداردها خدمات ارزشمندی را به مجموعه صنایع کشور ارائه می کند.
‌معاون رئیس جمهوری با اشاره به اتفاقاتی که اخیرا در یکی از مراکز اتمی روسیه رخ داد اظهار داشت: ‌از فرصت استفاده می کنم به دولت فدرال روسیه و همتایان خود هم تسلیت می کنم.
وی گفت: روس ها با وجود اینکه ده ها تجربه در این حوزه دارد و با وجود تمام ملاحظات دیدیم که این اتفاق در کشور آنها افتاد و راکتور کوچک آنها دچار آسیب شد بنابر این فناوری هسته ای بسیار حساس است که ایجاب می کند بالاترین استاندارها در آن رعایت شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: ‌در واقع فناوری هسته ای نه فقط از باب اقتدار آفرینی بلکه به علت اینکه صنایع کشور را چندین درجه ارتقا می دهد حائز اهمیتی است و باید استاندارهای لازم را داشته باشد.
صالحی یادآور شد: از عزیزان رسانه ای که در این مراسم حضور دارند خواهش می کنم به آرشیوهای خود مراجعه کنند و تصاویر ۳- ۴ سال قبل این مرکز را هم با وضعیت امروز آن مقایسه کنند. امروز حدود ۷۰۰ مهندس و کارشناس در بخش های مختلف شرکت های مختلف در این مجموعه فعالیت می کنند.
صالحی با بیان اینکه صنعت هسته ای بعد از برجام با قدرت کامل به پیش می رود، اظهار داشت: از پروژه های بزرگ این صنعت واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر است که در دست اقدام است قرار بود مرداد ماه امسال بتن ریزی شود که با مشورت های که داشتیم مقرر شد این عملیات یکی دو ماه به تقویق تعویق بیفتند و احتمالا عملات بتن ریزی اکتبر انجام شود با این حال کار عقب نیفتاده است و تنها اعلام بتن ریزی یکی دو ماه عقب افتاده است.

منبع: تقریب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

موسوی در نشست خبری:ظریف هفته آینده به چین سفر می‌کند/گام سوم کاهش تعهدات برجامی، متناسب با شرایط در حال طراحی است

گروه جامعه خبرگزاری تقریب، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: وزیر امورخارجه هفته آینده سفر آسیایی خواهد داشت.
موسوی با اشاره به سفر رئیس جمهور فرانسه به تهران اظهار کرد: کشور‌های مختلف در جهت کاهش تنش منطقه و همچنین در راستای تعهدات برجامی خود گام برداشتند، رایزنی‌ها تلفن‌ها و نامه‌هایی برای اجرای تعهدات اروپا‌ها و کاهش تنش رخ داد تا گام‌های عملی درراستای تعهدات خود بردارند
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: صحبت درباره سفر ماکرون به تهران زود است، اما احتمال سفر ظریف به پاریس وجود دارد و در صورت قطعی شدن اعلام می‌کنیم.
موسوی ادامه داد: سفر نخست وزیر ژاپن به تهران و همچنین سفر وزیر خارجه کشورمان به ژاپن و چین جزء مقاصد ظریف است، همچنین وزیر امورخارجه هفته آینده سفر آسیایی خواهد داشت.
او گفت: ایران از طریق مجاری رسمی خود به ویژه سفارت سوییس در تهران هشدار‌های لازم در مورد بحث کشتی آدریان دریا به آمریکا داده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: هرچند مقام جبل الطارق با توقیف نفتکش اقدام غیر قانونی انجام داد، ولی درخواست توقیف مجدد آمریکا را رد کرد و این موضوع را در کنار سوخت گیری کشتی حامل غلات ایران در برزیل می‌گذارم، چراکه حنای آمریکا دیگر رنگی ندارد.
موسوی همچنین در رابطه با مذاکرات آمریکا و طالبان اظهار کرد: ایران همواره از برقراری صلح در منطقه و گفت‌وگو‌های درون منطقه‌ای حمایت می‌کند، تاکید داریم رایزنی‌ها با اطلاع دولت مستقر باشد و کشور‌های فرامنطقه‌ای باید به حاکمیت ملی در افغانستان مقید باشند، زیرا بی توجهی به این امر تنش‌ها را بیشتر کرده و ایران این اقدامات یک جانبه را رد و بر موضع قبلی خود پافشاری می‌کند.
او افزود: گام سوم متناسب با شرایط ایران و کشور‌های عضو برجام در دست بررسی است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار کرد: برای آزادی کشتی متخلف انگلیسی باید منتظر حکم دادگاه باشیم، چون چند تخلف داشته است باید دید چه حکمی صادر می‌کنند.
موسوی تصریح کرد: موضوع بحرین بدون اینکه ایران بخواهد دخالتی در امور داخلی آن‌ها داشته باشد همواره مورد توجه ما بود و روی آن حساسیت داشته‌ایم.
او گفت: ایران برای حل موضوع یمن طرحی را ارائه کرد و در پنج مرحله با گروه E۴ انجام و از فرصت حضور نماینده یمن در تهران استفاده شد و در راستای رایزنی‌ها با E۴ گفت‌وگو کردیم که نتایج خوبی داشت؛ امیدواریم متجاوزان هم به این توافقات و راه حل سیاسی باور داشته باشند.
سخنگوی وزارت خارجه در مورد ارتباط سفر‌های ظریف با نشست مجمع سازمان ملل افزود: طبیعی است قبل از برگزاری چنین مجمع بزرگی برخی سفر‌ها و آماده سازی‌ها انجام شود برخی سفر‌ها با این مبنا انجام می‌شود که در راستای دیپلماسی فعال ماست.
موسوی تاکید کرد: در سفر‌های ظریف به عراق، عمان و کویت پیشنهاد طرح عدم تعارض و اعلام آمادگی‌ها در رابطه با آن ارائه شد، این پیمان می‌تواند بین ایران با یکایک یا کل کشور‌های منطقه بسته شود.
او بیان کرد: سفیر یمن در تهران معرفی شد، ما قبلا سفیر داشتیم و سطح روابط در حد سفیر است، اما دلیل شرایط در حال بررسی معرفی سفیر هستیم.
سخنگوی وزارت خارجه درباره طرح مجلس برای مطالبه خسارت برای کودتای ۲۸ مرداد گفت: از این طرح خبرندارم، ولی خسارات زیادی از سوی آمریکا به ما وارد شده و وزارت خارجه در مجموع از این طرح‌ها حمایت کرده و تمام تلاش خود را برای احقاق حقوق مردم به کار خواهد گرفت.
او خاطر نشان کرد: ظریف هفته آینده به چین سفر می‌کند.
سخنگوی وزارت‌خارجه درباره احتمال توقیف مجدد نفتکش ایران بیان کرد: این اقدام یا حتی بیان آن نوعی تهدید کشتیرانی آزاد است، ایران از طریق سفارت سوئیس، هشدار‌های لازم را به مقامات آمریکایی داده تا این اقدام اشتباه را انجام ندهند چراکه با عواقب بدی روبه‌رو می‌شوند.

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

منبع این خبر، وبسایت www.taghribnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۲۳۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است
 • گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای در حال طراحی است
 • اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است/ هشدار به آمریکا درباره توقیف مجدد نفتکش
 • اخذ ایزو 10002 برای رسیدگی به شکایات مشتریان توسط بانک سامان
 • طراحی شرایط گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران/ هنوز رایزنی‌ها با اروپا به نتیجه نرسیده است
 • نکات مهم اخذ ویزاهای پردرخواست از زبان محمدکاظم بشکار موسس ویزالند
 • فیلم/ دولت آماده اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای
 • گام سوم کاهش تعهدات ایران در حال طراحی است/ برای آزادی کشتی انگلیسی باید حکم دادگاه صادر شود
 • خطر اقدام نمادین در گام سوم کاهش تعهدات برجام
 • خطر «اقدام نمادین» در گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران
 • چرا اقدامات و اظهارات دولت برای گام‌های ۶۰ روزه مناسب نیست؟
 • لزوم نصب صندوق‌ها اخذ مالیات‌ در فروشگاه‌‌ها/ دریافت مالیات از قشر ضعیف و متوسط جامعه هنر نیست/ سوءاستفاده برخی مؤدیان از کارت ملی افراد نا آگاه برای فرار مالیاتی
 • خطر اقدام نمادین در گام سوم ایران
 • رهبر معظم انقلاب تبیین جامعی از غنا و معنای عرفی آن دارند/ آیت‌الله علم‌الهدی: روایتی علیه موسیقی نداریم
 • اخذ سند مالکیت 5 هزار و 312 رقبه وقفی در مازندران
 • توضیحات صالحی به نمایندگان درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی
 • اخذ ۵ فقره سند مالکیت برای موقوفات شهرستان‌های آمل و نور
 • اللهیار ترکمن: اخذ وجه برای تامین سرانه مدارس اتفاق می افتد
 • اخذ وجه برای تامین سرانه مدارس اتفاق می افتد