به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، با پیشرفت‌های حیرت‌انگیز دنیای فناوری و پا گذاشتن مفهوم دیجیتال به زندگی، بخش‌های گوناگون زندگی نیز دست‌خوش تحول‌های اساسی شده است. مصرف انرژی و کنترل دقیق میزان و چگونگی آن، کاری نبود که به سادگی ممکن باشد اما سامانه‌های هوشمند نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کار مدیریت، کنترل و پایش مصرف انرژی را ممکن کرده‌اند.

کشورهایی که گام‌های جدی خود را در توسعه این سامانه‌ها برداشته‌اند و به دستاوردهایی رسیده‌اند، یافته‌های فناورانه خود را انحصاری کرده و محصولات را به بازار می‌فروشند. نوسانات ارز، محدودیت‌های ارائه دانش فنی و تحریم به عنوان مزیدی بر تمامی علت‌ها، ضرورت وجود سامانه‌های بومی و حرکت در مسیر کسب دانش فنی آن را دوچندان کرد و بر همین اساس، یک شرکت دانش‌بنیان داخلی توانست در مسیر توسعه فناوری‌ سامانه‌های کنترل و مدیریت در حوزه انرژی دستاوردهایی داشته باشد.

پروانه کریمی راد،‌ مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به توسعه بومی این سامانه در شرکت دانش‌بنیان « اندیشه سازان کاوشگر داریس» گفت: این کار را در دو بخش نرم‌افزاری و سخت افزاری به جلو بردیم. در بخش‌ نرم‌افزاری با توسعه نسخه دانش‌بنیان بومی نرم افزار اسکادا، با نام تجاری Ir scadaمدیریت و کنترل مصرف انرژی را محقق کردیم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان به اهمیت بالای وجود سامانه‌های مدیریت و تحلیل داده اشاره کرد و گفت: نرم افزار اسکادا (SCADA Supervisory Control And Data Acquisition) سامانه‌ای نرم افزاری برای سرپرستی و گردآوری و تحلیل داده‌ها است. هسته این نرم‌افزار متن باز بوده و نسخه‌های مختلفی از آن توسط کشورهای مختلف توسعه یافته است.

به گفته این فعال فناور، نظارت و کنترل یک سایت یا سیستم گسترده از راه دور و به صورت برخط کاری است که این نرم‌افزار به کمک تجهیزات و سخت‌افزارها انجام می‌دهد. نسخه بومی این نرم افزار که در حوزه انرژی کاربرد دارد، توسط این شرکت دانش‌بنیان تولید شده است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان اندیشه سازان کاوشگر داریس، رصد، پایش و تحلیل اطلاعات انرژی را مهم‌ترین عملکرد این سامانه بومی عنوان و بیان کرد: با استفاده از ثبت‌کننده داده (دیتالاگر) که در نقاط مختلفی نصب و راه‌اندازی شده میزان مصرف واحدهای مختلف ثبت و مانیتور می‌شود. مؤلفه‌های متعدد مصرف و هدررفت انرژی برق در سرور مرکزی ثبت می‌شود و با استفاده از رابط کاربری نرم‌افزار بومی اسکادا، به کمک تحلیل‌ها و گزارش‌های ارائه شده توسط این نرم‌افزار می‌توان به تصویری دقیق از میزان مصرف، نقاط پرمصرف و شرایط ویژه دست یافت و بر اساس این داده‌ها برای مدیریت بهینه برنامه‌ریزی کرد.

وی با بیان این‌که بخش عمده کاربرد این سامانه در مدیریت تأسیسات و ساختمان‌ها است، افزود: استفاده در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی نیز یکی دیگر از کاربرد این سامانه در کنار مدیریت و پایش دقیق مصرف انرژی است و داده‌های آماری و گزارش‌های جزیی و دقیق آن می‌تواند در پژوهش‌ها و تحلیل توسط محققان برای توسعه فناوری مورد استفاده قرار بگیرد.

کریمی به استفاده از سامانه "آی آر اسکادا"در کنترل و پایش مصرف دیگر حوزه‌های انرژی مانند آب و گاز اشاره کرد و گفت: این سامانه اکنون بر روی 6 ورودی آب دانشگاه فردوسی مشهد نصب و به بهره برداری رسیده است. با استفاده از این سامانه می‌توان میزان مصرف آب و آمارهای مربوط به آن را به صورت لحظه‌ای و با قابلیت مشاهده آنلاین رصد و کنترل کرد.

این فعال فناور به نقش سامانه مدیریت و پایش در بهینه‌ شدن مصرف انرژی اشاره و بیان کرد: مصرف میانگین دانشگاه فردوسی در زمان حضور دانشگاه تا 600 میلیون تومان می‌رسد. با استفاده از این سامانه تا 80 میلیون تومان صرفه‌جویی در مصرف آب صورت گرفت. در دانشگاه زابل نیز 30 نقطه برای ممیزی و رصد توسط سامانه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این شرکت دانش‌بنیان پیش‌بینی شده است.

مدیرعامل اندیشه سازان کاوشگر داریس از تولید تجهیزاتی برای دریافت اطلاعات و ارسال به شبکه اترنت با هزینه‌ای پایین‌تر و کیفیتی مشابه نمونه وارداتی خبر داد و گفت: با طراحی و ساخت بریج مدباس سریال به اترنت ایزوله، توانستیم قطعه‌ای را که باید به قیمت حدود 4ونیم میلیون تومان خریداری می‌شد را با قیمت 1.5 میلیون تومان به تولید انبوه برسانیم و روانه بازار تجاری کنیم. این تجهیز در استفاده میدانی به خوبی کیفیت خود را به نمایش گذاشته و عملکرد مطلوبی داشته است.

ثبت‌کننده‌های داده با ورودی چندگانه شبکه برق، یکی دیگر از تولیدات این شرکت دانش‌بنیان است که کریمی درباره آن توضیح داد: برای رصد و پایش داده از ورودی‌های برق، نیاز به دیتالاگرهایی است که اطلاعات را دریافت، ثبت و به سامانه مرکزی منتقل کنند. دیتالاگرهای وادراتی و نمونه‌های مشابه در داخل معمولا دارای یک ورودی هستند، یعنی به ازای ثبت داده هر بخش باید یک دیتالاگر مجزا مصرف شود اما دیتالاگرهای تولید شده توسط این شرکت دانش‌بنیان، دارای ورودی چندگانه است و به صورت یکجا داده‌های چند ورودی را ثبت و منتقل می‌کند. با استفاده از این تجهیز، ضمن کاهش هزینه‌ها، مشکلات نگهداری و حجم قطعات مصرفی نیز کاهش می‌یابد.

مدیرعامل اندیشه سازان کاوشگر داریس، از فعالیت 5 متخصص در حوزه‌های الکترونیک و برق در این شرکت دانش‌بنیان گفت: یکی از مهم‌ترین نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان، آموزش و ارتقای دانش فنی آن‌ها است. حمایت‌هایی از جنس آموزش‌های حضوری یا مجازی می‌تواند راه را برای ارتقای توانمندی دانشی و توسعه فناوری این شرکت‌ها هموار کند.

انتهای پیام/

169 / 336 مصرف انرژی کنترل مصرف دنیای فناوری دیجیتال سامانه هوشمند توسعه فناوری شرکت دانش‌بنیان

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سرمربی سپیدرود رشت: اولویت استفاده از بازیکنان جوان بومی است

به گزارش ایرنا علی نظرمحمدی عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما بازیکنان بومی زیادی را جذب و وارد و در بازی برابر مس رفسنجان نیز از شش بازیکن بومی استفاده کردیم و بنظرم امکان بسته شدن تیم بومی‌تر از این وجود نداشت.

وی افزود: با توجه به حضور بازیکنان جوان و خوب ، اولین هدف ما ماندن در لیگ دسته اول است و همچنین تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا در تمام بازی‌ها با تعصب به زمین بازی برویم و با تمام وجود برابر حریفان خود قرار گیریم.

وی به بازی این تیم برابر مس رفسنجان نیز اشاره و بیان کرد: بازی بسیار تاکتیکی را از هر دو تیم شاهد بودیم و ما نیز در مقابل تیم پرمهره مس رفسنجان به خوبی عمل کردیم و موقعیت های خوبی نیز بدست آوردیم و می توانستیم برنده این دیدار باشیم.

سرمربی تیم سپیدرود رشت به حضور این تیم در رقابت های لیگ دسته اول اشاره و اضافه کرد: اگر از این تیم حمایت مالی و مشکلات سپیدرود برطرف می شد ، به طور حتم این تیم پرطرفدار می توانست سهمیه خود را در لیگ برتر حفظ کند.

وی اضافه کرد: مسئولان اگر سال پیش برای سپیدرود هزینه می‌کردند، این تیم امروز در رقابت های لیگ برتر حضور داشت و همچنین با حمایت از تیم داماش گیلان، این تیم نیز بدون نیاز به خرید سهمیه، می توانست در رقابت های لیگ دسته اول حضور داشته باشد.

نظرمحمدی خاطرنشان کرد: به هرحال هم اینک تیم فوتبال سپیدرود رشت در لیگ دسته اول حضور دارد و ما نیز روی جوانان بومی سرمایه گذاری را آغاز کرده و به طور حتم شاهد پوست اندازی فوتبال رشت خواهیم بود و جوانان مستعدی نیز به فوتبال کشور معرفی می شوند.

تیم های فوتبال سپیدرود و مس رفسنجان عصر دیروز (شنبه) در هفته اول رقابت های فوتبال لیگ دسته اول کشور در ورزشگاه سردارجنگل رشت به مصاف هم رفتند که در نهایت این دیدار با نتیجه مساوی بدون گل خاتمه یافت.

۷۲۸۵/۲۰۰۷

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

کلیدواژه: مصرف انرژی کنترل مصرف دنیای فناوری دیجیتال سامانه هوشمند توسعه فناوری شرکت دانش بنیان

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۲۵۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سوله‌های غیرفعال شهرک صنعتی شهرکرد در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌گیرد
 • برج نواوری و دانش بنیان کیش راه اندازی و فعالیت خود را آغاز می کند
 • امروز همه عشق پایتخت‌نویسی دارند آنهم از یک تهران ناکجاآباد / همچنان در فضای بومی مشهد داستان‎گویی می‌کنم
 • امروز همه عشق پایتخت‌نویسی دارند آنهم از یک تهران ناکجاآباد/ همچنان در فضای بومی مشهد داستانگویی می‌کنم
 • توسعه صنعت نیروگاهی به کمک شرکت های دانش‌بنیان
 • شیوه حمایت بنیاد برکت از شرکت های دانش بنیان و استارتاپی
 • نمایشگاه بازی های بومی‌محلی؛ ایرانی بزرگ در دل تهران
 • بازدید مسئول مرکز بسیج مهندسین صنعتی استان کرمانشاه از شرکت دانش بنیان ساجن
 • واردات واگن‌های دست دوم خارجی زمینه ساز هدر رفت سرمایه ملی میشود/ فرصت بومی سازی برای شرکت‌های دانش بنیان واگن سازی
 • صادرات محصولات دانش‌بنیان به کشور آذربایجان
 • رونق زیست‌بوم نوآوری ایران با ۱۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان حوزه سلامت
 • محصولات دانش‌بنیان پارک علم و فناوری آذربایجان غربی به کشور آذربایجان صادر می‌شود
 • معرفی اکوسیستم‌های نرم‌افزاری جدید هوآوی برای شرکا و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار
 • ارائه تسهیلات استقرار به دانش‌بنیان‌ها در برج نوآوری کیش
 • ثبت نام رایگان در سمینار رقابت‌های استارت آپی سلامت آنلاین
 • ۱۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان حوزه سلامت زیست‌بوم نوآوری ایران را رونق بخشیده‌اند
 • رویداد آموزشی شرکت‌های دانش بنیان متقاضی حضور در نمایشگاه ماکس روسیه
 • ضرورت پرهیز از شعارزدگی در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان/شکل‌گیری نسل دوم اکوسیستم استارتآپی در حوزه تکنولوژی و فناوری
 • بومی‌سازی طرح ملی تهیه، توزیع و نظارت بر آفت‌کش‌های نباتی در لرستان