به گزارش ایرنا، علی اکبرصالحی در مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای تصمیمی گرفته شده است، گفت:‌ هیات نظارت بر برجام در این خصوص تشکیل جلسه داده و مشورت می‌کند و نظر رهبری هم اخذ می‌شود.

وی اظهار داشت: من هم اکنون در شرایطی نیستم که درباره گام سوم صحبت کنم و اظهار نظر من هم در حد حدس و گمان خواهد بود اما ما به عنوان مجری دستورات سناریوهای مختلفی را ارائه کردیم.

وی افزود: این سناریوها بررسی شده است اما اینکه تا به حال دستوری در این خصوص صادر شده است یا خیر ترجیح می‌دهم صحبت نکنم و هر موقع مسئولین تصمیم لازم را اتخاذ کنند سازمان آمادگی دارد آن تصمیمات را در اسرع وقت عملیاتی کند.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در پاسخ به سوال دیگری درباره تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا و اینکه آیا بازه زمانی این تمدیدها مشکلی در همکاری هسته‌ای ایجاد نمی‌کند اظهار داشت: همکاری‌های ما در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین ادامه دارد.

صالحی ادامه داد: ساخت واحدهای ۲ و ۳ بوشهر [آشنایی با نیروگاه اتمی بوشهر]به خوبی پیش می‌رود و ما حتی از برنامه هم جلوتر هستیم ضمن اینکه نباید فراموش کرد بحث تامین مالی این پروژه هم بحث مهمی است اما در مجموع از زمان بندی پیش‌بینی شده جلوتر هستیم.

وی یادآور شد: پروژه اراک هم تا امروز به خوبی پیش می‌رود هر وقت مساله‌ای باشد ما با صداقت با مردم درمیان می‌گذاریم حدود یک سال پیش هم زمانی که وقفه‌ای از طرف دوستان چینی دیدیم هم اطلاع رسانی کردیم اما الان پروژه به خوبی پیش می‌رود و مشکلی نداریم.

رییس سازمان انرژی خاطرنشان کرد: در این پروژه قدم‌های بلندی برداشته شده است که ضرورت اعلام آن الان وجود ندارد اما ما در اراک به بخش ساخت تجهیزات رسیدیم و مراحل طراحی را پشت سر گذاشته ایم که من وارد جزئیات نمی‌شود اما ملت بدانند که مسائل به خوبی پیش می‌رود.

صالحی اظهار داشت: بحث همکاری با اروپا در مرکز نظام ایمنی هم به پیش می‌رود و یک آزمایشگاهی برای تست فشار با همکاری اروپا در دست اجراست که اتحادیه اروپا در این پروژه ۲۰ میلیون یورو متعهد شده است که بخشی از آن به فعالیت درآمدهاست.

معاون رییس جمهوری افزود:‌ برجام تاکنون به خوبی پیش می‌رود اما اینکه در آینده چه اتفاقی می‌افتد را باید ببینیم ضمن اینکه ما با امکانات خودمان می‌توانیم کار را پیش ببریم هر چند ممکن است در بعضی مسائل کوتاهی شود و زمان ما طولانی‌تر شود و پروژه زمانبر شود اما فعلا کارها طبق تعهدات انجام می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر ما برجام را به ۳ بخش فنی، اقتصادی و حقوقی تقسیم کنیم در بخش فنی هیچ مشکلی نداریم و بخش‌های مختلف آن اعم از غنی سازی اکتشاف، استخراج ساخت نیروگاه‌ها و سایت‌های جدید به خوبی پیش می‌رود و ما به صورت طبیعی پیش می‌رویم و سرعت ما هم متناسب با امکانات و الزامات کشور است.

صالحی گفت: اگر هم در بعد حقوقی و سیاسی و اقتصادی طرف مقابل بدقولی می‌کند ما می‌توانیم در بخش فنی واکنش متناسب را بدهیم. و حوزه فنی برجام این قابلیت را دارد. ما فقط در یک مورد در پروژه ایتر اعتراض داشتیم که قرار شد اروپایی‌ها آن را به گونه دیگری جبران کنند.

آیت الله یزدی برداشت اشتباهی از کنوانسیون پسماندهای پرتوزا داشته اند

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اظهارات آیت الله محمد یزدی از اعضای شورای نگهبان گفت: سوءتفاهمی پیش آمده و حضرت آیت الله یزدی که از اعضای شورای نگهبان هستند درباره کنوانسیونی که اخیرا در مجلس تصویب شده تحت عنوان کنوانسیون پسماندهای پرتوزا برداشت اشتباهی رخ داده است به نحوی که گویا ما به کشورهای استکباری اجازه داده‌ایم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند در حالی که درست عکس این است و طبق مواد ۱۱ و ۱۲ این لایحه هیچ کشوری نمی‌تواند کشور دیگر را وادار به دفن پسماندهای خود کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: ‌امیدوارم شورای نگهبان مطالعه دقیق‌تری بر روی این کنوانسیون داشته باشد کما اینکه ما در ۲.۵ سال اخیر مشورت‌های گسترده‌ای با مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون امنیت ملی و با بخش‌های حقوقی دولت داشته‌ایم تا این لایحه را منقح کنیم.
صالحی اضافه کرد: امیدواریم اعضای شورای نگهبان هم عنایت داشته باشند چرا که مردم در چنین مواردی نگران می‌شوند در حالی که چطور ممکن است ما چنین لایحه‌ای به مجلس بدهیم و دولت‌های استکباری اجازه دهیم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند و حتما اینطور نیست.

وی گفت: ما از آیت الله یزدی قرآن را آموخته‌ایم که فرموده است در هر چیزی که اطلاع ندارید اظهارنظر نکنید و حتما ایشان حقیقت را تبیین خواهند کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص پروژه‌هایی که عملیات احداث آن امروز آغاز شده است، افزود: ‌این پروژه، پروژه سنگینی است و ساختمان آن هم ساختمان ویژه‌ای است و تجهیزاتی هم نیاز دارد که باید از خارج خریداری شود. اگر همه چیز به خوبی پیش برود شاید تکمیل این مرکز ۲- ۳ سال طول بکشد.

امروز صنعت هسته‌ای با ۱۵ هزار پرسنل با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: در نطنز، اراک، اصفهان، کارهای به خوبی پیش می‌رود و امروز صنعت هسته‌ای با ۱۵ هزار پرسنل با قدرت کار خود را پیش می‌برد و هیچ چیز متوقف نشده است و هر وقت هم به صلاح دیده شده و مسئولان گفته‌اند به فعالیت‌هایمان شتاب دهیم دیدید که انجام شده است.
صالحی تصریح کرد: هر اراده‌ای که مسولان ارشد نظام داشته باشند و صنعت هسته‌ای متصور بشوند ما می‌توانیم با فوریت کامل آن را محقق کنیم و مردم مطمئن باشند که این صنعت به خوبی فعالیت‌هایش پیش می‌رود.

وی در بخشی از سخنانش اظهار داشت: ایزوتوپ‌های پایدار از روش ‌ای متنوعی به دست می‌آیند که یکی از این روش‌ها استفاده از سانتریفیوژهاست.

وی گفت: در این مرکز از روش‌هایی چون تبادل شیمیایی، تقطیر تبریدی، نفوذ حرارتی و تقطیر غشایی استفاده می‌شود.

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ‌ما پیش از این در حد آزمایشگاهی اقداماتی را آغاز کرده بودیم اما الان سطح کار ارتقا یافته به طوری که ۵ هزار متر مربع شامل ۸ کارگاه و ۸ آزمایشگاه برای این عملیات احداث می‌شود.

صالحی یادآور شد: چنین مجموعه‌ای در غرب آسیا بی‌نظیر خواهد بود و در این منطقه کشوری سراغ نداریم که به این میزان وارد عرصه جداسازی ایزوتوپ شود.

وی خاطرنشان کرد: فردو از با ارزش‌ترین مجموعه‌های سازمان انرژی اتمی است و حدود ۱۶ هزار مترمربع تاسیسات در این مرکز احداث شده است که از جمله مراکز آن می‌توان به مرکز ملی مواد ‌که دو سال قبل تاسیس شد و همچنین مرکز ملی خلع اشاره کرد که ۲۰ فروردین امسال رونمایی شد.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ‌این مرکز نه تنها به صنعت هسته‌ای بلکه به سایر صنایع کشور هم خدمات رسانی می‌کند.

صالحی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجموعه فردو قابل مقایسه با ۳-۴ سال قبل نیست به طوری که هم به تعداد کارشناسان و متخصصان و هم به تاسیسات و زیربناهای آن اضافه شده است. به طوری که تنها در بخش مرکز ملی مواد بیش از ۲۰ کارشناس ارشد، مشغول به کار شده‌اند.

وی بیان کرد: در این مرکز هزار و ۴۴ سانتریفیوژ داریم که در خلع هستند و ۲ آبشار در چرخش هستند و اگر روزی اراده شود غنی سازی هم می‌کنند و کافی است خوراک به این ماشین‌ها تزریق شود.

صالحی همچنین درخصوص همکاری‌های بین‌المللی سازمان انژری اتمی گفت: در حال حاضر با اتحادیه اروپا و روسیه همکاری‌های مختلفی داریم و پروژه‌های آن به خوبی به پیش می‌رود.

وی عنوان کرد: فردو با لحاظ کردن بهترین استانداردها خدمات ارزشمندی را به مجموعه صنایع کشور ارائه می‌کند.

‌معاون رئیس جمهوری با اشاره به اتفاقاتی که اخیرا در یکی از مراکز اتمی روسیه رخ داد اظهار داشت: ‌از فرصت استفاده می‌کنم به دولت فدرال روسیه و همتایان خود هم تسلیت می‌کنم.

وی گفت: روس‌ها با وجود اینکه ده‌ها تجربه در این حوزه دارد و با وجود تمام ملاحظات دیدیم که این اتفاق در کشور آنها افتاد و راکتور کوچک آنها دچار آسیب شد بنابر این فناوری هسته‌ای بسیار حساس است که ایجاب می‌کند بالاترین استاندارها در آن رعایت شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: ‌در واقع فناوری هسته‌ای نه فقط از باب اقتدار آفرینی بلکه به علت اینکه صنایع کشور را چندین درجه ارتقا می‌دهد حائز اهمیتی است و باید استاندارهای لازم را داشته باشد.

صالحی یادآور شد: از عزیزان رسانه‌ای که در این مراسم حضور دارند خواهش می کنم به آرشیوهای خود مراجعه کنند و تصاویر ۳- ۴ سال قبل این مرکز را هم با وضعیت امروز آن مقایسه کنند. امروز حدود ۷۰۰ مهندس و کارشناس در بخش‌های مختلف شرکت‌های مختلف در این مجموعه فعالیت می‌کنند.

صالحی با بیان اینکه صنعت هسته‌ای بعد از برجام با قدرت کامل به پیش می‌رود، اظهار داشت: از پروژه‌های بزرگ این صنعت واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر است که در دست اقدام است قرار بود مرداد ماه امسال بتن‌ریزی شود که با مشورت‌های که داشتیم مقرر شد این عملیات یکی دو ماه به تقویق تعویق بیفتند و احتمالا عملات بتن‌ریزی اکتبر انجام شود با این حال کار عقب نیفتاده است و تنها اعلام بتن‌ریزی یکی دو ماه عقب افتاده است.

کد خبر 451474 برچسب‌ها علی اکبر صالحی هسته‌ای - سازمان انرژی اتمی

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: علی اکبر صالحی هسته ای سازمان انرژی اتمی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۳۰۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تجاوز جوان افغان به دختر ۱۱ ساله پس از آزادی

بازگشت مجری دهه شصت به شبکه دو سیما

افشای جزئیات تازه از املاک نجومی شهرداری قالیباف؛ چگونه یک پرونده فساد «سر به نیست» شد؟

واکنش علی مطهری به سخنان عجیب نماینده شازند درباره مسلمانان چین

کاهش قیمت نفت در پی نگرانی از تقاضای سوخت

خبر بعدی:

زمان انجام معاملات بورس براساس نوع صنعت تقسیم‌بندی می‌شود

معاون بازار بورس تهران گفت: به خاطر روان شدن سیستم و جلوگیری از کندی هسته مرکزی معاملات بورس، داد و ستدها در بورس براساس نوع صنعت در دو زمان انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با توجه به استقبال مردم از سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار تهران و حضور عامه مردم در بورس، سامانه‌های معاملات بورس به خاطر تقاضای بیش از اندازه و هجوم گسترده مردم در اوقات معاملات دچار کندی می‌شود.

مسئولان بورس برای روان شدن انجام معاملات بورس تصمیم گرفتند با زمان‌بندی معاملات براساس نوع صنعت، به سیستم‌های معاملات و پاسخگویی هسته معاملات کمک کنند.

در این زمینه تعداد 4263 نفر از مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت موضوع «رفع مشکلات بورس و ارتقای هسته معاملات»، و تعداد 1816 نفر مخاطبان با موضوع «درخواست حل مشکل هسته معاملات بورس»، 468 نفر با موضوع «حل مشکلات بورسی؛ کندی هسته معاملات»، 323 نفر با موضوع «مشکل هسته معاملاتی بورس چه زمان حل می‌شود؟» ، 280 نفر با موضوع «انتقاد از کندی هسته معاملات بورس» و 352 نفر با موضوع «مسؤولان بورس پاسخگوی خرابی هسته معاملات باشند» خواستار پاسخگویی مسئولان مربوطه شدند.

خبرنگار فارس در این زمینه با محمود گودرزی معاون بازار در بورس اوراق بهادار تهران تماس گرفت و عنوان کرد که آیا قرار است ساعت معاملات بورس تهران تغییر کند و معاملات در دو نوبت انجام شود، که وی پاسخ داد: در صورت تصویب در بورس اوراق بهادار تهران، قرار است برخی صنایع بورسی که گردش معاملات و دفعات معامله بالا و مشتریان زیادی دارند، بعد از بررسی توسط مدیریت فناوری بورس تهران، ساعت معاملاتی آنها جابجا شود؛ یعنی معاملات در دو بخش انجام می‌شود که بخش عمده صنایع بورسی در نیمه اول ساعت معاملاتی انجام می‌شود و بخش دیگری از صنایع پربیننده و پرتقاضا در جلسه دوم معاملات مثلاً حدود ساعت 2:30 الی 3 انجام خواهد شد که البته هنوز تعیین تکلیف نشده است. 

گودرزی همچنین گفت: قرار است در صورت تصویب مسئولان بورس، جلسه دوم معاملات در ساعت بعدازظهر که البته هنوز دقیقا مشخص نیست، انجام شود. به عنوان مثال ممکن است در جلسه اول معاملات، صنایع معمول حاضر در بورس و در جلسه دوم به عنوان مثال؛ صنایع فلزی و خودرویی و پالایشی قابل معامله شوند. 

معاون بازار در بورس اوراق بهادار تهران گفت: الان کلیه نمادها از ساعت 9 تا 12:30 قابل معامله است و معاملات بورس در این زمان انجام می‌شود و نمادهایی که برای بازار مشکل درست می‌کنند و تقاضای زیادی دارند، متوقف می‌شوند و بعد از بسته شدن بازار باز می‌شوند و قرار است از این پس به صورت صنایع و رشته صنعتی، زمان معاملات این نمادها جابجا شود. 

گودرزی همچنین در مورد زمان معاملات عرضه اولیه در بورس گفت: عرضه اولیه یک استثنا است که در زمان مخصوصی انجام می‌شود. معمولاً عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در روز چهارشنبه انجام می‌شود و وقتی نماد شرکت عرضه اولیه شده روز شنبه برای معامله باز می‌شود، معمولاً زمان معاملات آن بعد از بسته شدن بازار در دسترس قرار می‌گیرد و البته همه اینها بستگی به نظر ناظر بازار دارد که هنوز در مورد زمان معاملات به جمع‌بندی کامل نرسیده‌اند، اما در حال حاضر برخی از نمادهای پرمشتری و پرتقاضا به خاطر رعایت ترافیک در هسته معاملات، بعد از بسته شدن بازار تا ساعت 2:30 یا 3 قابل معامله می‌شود.

گودرزی در مورد اینکه چه مرجعی برای انجام زمان معاملات تصمیم می‌گیرد، گفت: خود مسئولان بورس اوراق بهادار تهران و مدیریت فناوری بورس تهران در این زمینه تصمیم می‌گیرد. 

انتهای پیام/ب

دیگر خبرها

 • افشاگری جدید درباره برنامه هسته‌ای کره شمالی
 • تصاویر | ۷۸ کشته و ۴۰۰۰ مجروح | تقارن انفجار بیروت با ۷۵ سالگی انفجارهای اتمی هیروشیما و ناگازاکی
 • بحران هسته ای در بورس!
 • استاندار بیروت: حادثه بندر بیروت مانند حمله اتمی هیروشیما بود
 • حادثه‌ بندر بیروت مانند حمله اتمی هیروشیما بود
 • استاندار بیروت حادثه روی داده را با بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی مقایسه کرد
 • آمریکا عامدانه از پیمان موشکی خارج شد
 • روسیه: آمریکا عامدانه از پیمان موشکی خارج شد
 •  اطلاعات محرمانه از سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی
 • فتنه افکنی بین سنی و شیعه از شگردهای صهیونیست‌هاست
 • کره شمالی احتمالا سلاح اتمی دارد
 • سیلاب کنترل شده در شهرستان کلات
 • آخرین آمار کرونا در ایران امروز سه شنبه 14 مرداد/ فوت 212بیمار در 24 ساعت گذشته
 • اروپا دربرابر عاملان آمریکایی تحریم و جنایت علیه ایران بایستد
 • از نزدیک فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی را زیر نظر داریم
 • واکنش کره جنوبی به گزارش سازمان ملل درباره برنامه هسته‌ای کره شمالی
 • هسته معاملاتی خراب؛ بزرگترین تهدید و ریسک این روزهای بورس
 • ارتش کره جنوبی از نزدیک تحرکات اتمی کره شمالی را رصد می‌کند
 • رویترز: حرکت پیونگ یانگ در مسیر توسعه هسته‌ای ادامه دارد