خبرگزاری آریا -
در هفته‌های اخیر، تنش‌ها در منطقه خلیج فارس به عنوان مهم‌ترین شاهراه انرژی جهان افزایش یافته است. مورد هدف قرار گرفتن چهار کشتی در بندر فجیره امارات، آسیب دیدن دو کشتی تجاری در آب‌های دریای عمان و توقیف کشتی انگلیسی که وارد آب‌های سرزمینی ایران شده بود، همگی منطقه خلیج فارس را دستخوش تحولات قابل توجهی کرده‌اند که می توانند بر آینده بازارهای جهانی انرژی تاثیرگذار باشند.
بهای نفت در سایه تنش‌های خلیج فارس
تنش در منطقه خلیج فارس با انتشار خبر حمله به دو نفتکش اماراتی و نروژی در دریای عمان آغاز شد. پس از آن همزمان با سفر شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به تهران، دو نفتکش حامل محموله نفت به مقصد این کشور در سواحل امارات عربی متحده مورد حمله قرار گرفت. یک هفته بعد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک پهپاد ارتش آمریکا را به اتهام تجاوز به حریم هوایی ایران ساقط کرد. دو هفته بعد یک ابرنفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل‌الطارق توقیف و پس از آن خبر توقیف نفتکش بریتانیایی در آب‌های ایران اعلام شد. مجموع رویدادهای فوق برای منطقه خلیج فارس پس از جنگ نفتکش‌ها که در ذیل جنگ تحمیلی عراق علیه ایران صورت گرفت، بی‌سابقه است.
با این حال عواملی نظیر رشد آینده اقتصاد جهان، پایداری رشد اقتصادی آمریکا، تبعات جنگ تجاری ایالات متحده با چین، کاهش رشد اقتصادی چین و سطح تولید و عرضه نفت تولیدکنندگان عمده نفت جهان از جمله آمریکا، روسیه و عربستان سعودی سبب شده که در مجموع بهای جهانی نفت با افزایش چشمگیری مواجه نشود. البته توجه به این نکته مهم است که اگرچه تاکنون معادلات بازار جهانی نفت در جهت کاهش تاثیرگذاری تنش‌های سیاسی و امنیتی بر قیمت حرکت کرده و حتی اثر این شوک‌ها بر قیمت، بسیار کوتاه‌مدت بوده و به‌سرعت از میان رفته است، اما تکرار رویدادهای تنش‌زا در خلیج فارس در آینده می‌تواند به افزایش چشمگیر بهای نفت منجر شود. کما اینکه آژانس بین المللی انرژی در مورد افزایش قیمت جهانی نفت با توجه به افزایش تنش در منطقه خلیج فارس هشدار داده است. همچنین اویل پرایس نیز با توجه به تبعات تنش‌های موجود تاکید کرده که وقوع هر نوع رویارویی نظامی در خلیج فارس می‌تواند قیمت نفت را تا 325 دلار بالا ببرد.
اگر چه تنش‌های حادث شده در خلیج فارس موجب افزایش چشمگیر بهای نفت نشده‌اند، اما به‌صورت غیرمستقیم بر آینده انتقال انرژی از این منطقه تاثیرگذار بوده‌اند. به عنوان مثال، افزایش قابل توجه نرخ بیمه نفتکش‌هایی که از خلیج فارس عبور می‌کنند، از یک سو هزینه انتقال انرژی را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر حجم فعالیت شرکت‌های نفتی را با کاهش مواجه می‌کند، زیرا افزایش هزینه‌های نقل و انتقال انرژی موجب کاهش سود این شرکت‌ها می‌شود. چنین موضوعی در صورتی که در بلندمدت ادامه یابد، می‌تواند بر میزان رشد و توسعه اقتصادی در جهان نیز تاثیرگذار باشد.
آمریکا؛ مقصر اصلی
یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند توجیه‌کننده چرایی عدم افزایش چشمگیر بهای نفت در بازارهای جهانی پس از بروز تنش‌های بی‌سابقه در خلیج فارس باشد، این است که سیاست آمریکا مبنی بر به صفر رساندن فروش نفت ایران با شکست مواجه شده است. در واقع ایران با بهره‌گیری از روش‌های مختلف، تحریم‌های آمریکارا کم‌اثر و از بروز خلأ در بازارهای جهانی جلوگیری کرده است. این در حالی است که اگر خلأ نفت ایران در بازارهای جهانی با ناامنی در خلیج فارس توام می‌شد، آنگاه قیمت‌ها با جهش قابل توجهی مواجه می‌شدند.
بنابراین بر خلاف مواضع مقام‌های ارشد آمریکایی که ایران را متهم کرده‌اند با دامن زدن به تنش‌ها به دنبال انتفاع از افزایش قیمت جهانی نفت است، تهران هیچ نیازی به ایجاد تنش ندارد. این در حالی است که ناتوانی آمریکا در سیاست به صفر رساندن فروش نفت ایران می‌تواند دلیل منطقی‌تری باشد که واشنگتن را مجاب کند از طریق اقدام‌های خرابکارانه در منطقه به دنبال اتهام‌زنی به تهران و در انزوا قرار دادن ایران باشد. در واقع آمریکا که با اعمال فشار بر خریداران نفت ایران نتوانسته سیاست‌های خود را پیش ببرد، تلاش می‌کند با اقدام‌های تخریبی در منطقه و افزایش تنش، اجازه صدور امن نفت سایر کشورها را نیز ندهد. بر این اساس آمریکا تلاش می‌کند ناکامی خود در جلوگیری از فروش نفت ایران را از طریق ایجاد خرابکاری و اقدام‌های تخریبی در منطقه جبران کند.
در پیش گرفتن این سیاست غیرمنطقی از سوی واشنگتن می تواند هزینه‌های همه کشورها را افزایش دهد. به عنوان مثال، وقایع تنش‌زا در خلیج فارس یک بار دیگر مسئله تامین امنیت انتقال انرژی در جهان را برجسته کرده است، به نحوی که برخی از کشورهای اروپایی در پی ایجاد نیروهای مشترک در این خصوص هستند. با این حال چنین اقدامی از سوی اروپا نه تنها نمی‌تواند تامین کننده امنیت انتقال انرژی باشد، بلکه ضریب درگیری در منطقه را نیز افزایش می‌دهد و در صورت وقوع چنین اتفاقی دیگر نمی‌توان نسبت به کنترل بهای انرژی در بازارهای جهانی خوشبین بود.
با این اوصاف عامل ناامنی در انتقال انرژی از خلیج فارس بیش از آنکه به ایران یا سایر کشورهای منطقه مرتبط شود، از سیاست‌های ایالات متحده آمریکا ناشی می‌شود. خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال فشارهای یکجانبه در قالب تحریم‌های اقتصادی و تلاش برای به صفر رساندن فروش نفت ایران، همگی در زمره اقدام‌های تخریبی به شمار می‌آیند که بر ناامنی در خلیج فارس دامن زده‌اند. از این رو اگر کشورهای مصرف‌کننده انرژی به دنبال یافتن مقصر برای افزایش تنش در منطقه هستند، باید انگشت اتهام خود را به سوی آمریکا نشانه بگیرند، زیرا پیش از اقداهای تحریمی و تخریبی آمریکا، منطقه خلیج فارس شاهد هیچ یک از تنش‌های موجود نبود.
شعیب بهمن

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ایران از توانایی بسیار بالایی برای تامین امنیت خلیج فارس برخوردار است/ سفر ظریف به قطر و کویت از فصل جدید تعامل ایران و کشور‌های منطقه حکایت می کند

کارشناس مسائل بین الملل گفت: گسترش همگرایی ایران با ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، نقش و حضور کشور‌های غربی را کمرنگ می کند.

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد جواد ظریف در اولین روز سفر خود به کویت با اعضای انجمن دوستی ایران و کویت دیدار و رایزنی کرد.

بررسی روابط دوستانه و دیرینه دوکشور از جمله محورهای این دیدار بود، مسائل منطقه‌ای از جمله اوضاع فلسطین، ضرورت همکاری در خلیج فارس، شرایط جاری در منطقه و تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران بود.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: خروج امارات متحده از ائتلاف علیه مردم یمن و دیدار یک هیئت بلند پایه امنیتی با مقامات کشورمان نشان می‌دهد که برخی از کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس در طول سال‌های اخیر تحت سیاست‌های عربستان سعودی، مسیر درستی به خصوص در رابطه با کشور ما اتخاذ نکردند و همواره سیاست‌های محمد بن سلمان را دنبال کردند.

او افزود: کویت با اینکه عضو موثر شورای همکاری خلیج فارس است، اما نسبت به سایر کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس، سیاست نسبتا مستقلی اتخاذ کرد، اما همواره تحت فشار عربستان سعودی بوده است.

کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: تغییرشرایط یمن به نفع انصارالله، درگیری‌های شکل گرفته در عدن و خروج امارات از ائتلاف نشان می‌دهد که کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس در صدد تغییر سیاست‌های خود هستند، در حقیقت سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکایی در خلیج فارس پیامی آشکار برای کشور‌های منطقه و جهان بود مبنی بر اینکه ایران از توانایی بسیار بالایی برای تامین امنیت خلیج فارس برخوردار است.

هانی زاده با اشاره به سفر وزیر امور خارجه کشورمان به قطر و کویت، گفت: این سفر نشان می‌دهد که مرحله جدیدی از تعامل بین ایران و کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس آغاز شده است، همچنین در آینده شرایط جدیدی در رابطه با ایران و سایر کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس آغاز خواهد شد.

بیشتر بخوانید:سفر یک روزه ظریف به کویت، راهبردی در جهت حل مسائل منطقه

او با بیان اینکه عربستان سعودی در حال حاضر منزوی شده است، خاطر نشان کرد: ریاض به این نتیجه رسیده که سیاست‌های تخریبی در منطقه جواب نخواهد داد و تنها آمریکا و کشور‌های غربی هستند که از شکاف موجود بین تهران و کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس استفاده خواهند کرد.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: تجربه ثابت کرده است که هرگاه همگرایی بین ایران و ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس گسترش یافته، نقش و حضور کشور‌های غربی که عامل بی ثباتی در منطقه و جهان هستند، کمرنگ می‌شود.

هانی زاده ادامه داد: به نظر می‌رسد ترمیم و بهبود روابط ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس می‌تواند یک همگرایی منطقه‌ای ایجاد کند و از حضور نظامی قدرت‌های خارجی در تنگه هرمز و خلیج فارس جلوگیری کند، البته برخی از کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس دنبال رو سیاست‌های کاخ سفیدهستند.

او اضافه کرد: اخیرا ثابت شده که آمریکایی‌ها تنها به فکر تامین منافع خودشان هستند و همواره تلاش می‌کنند تا از طریق ایجاد اختلاف و اختلاف افکنی بین ایران و کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس،بر منطقه مسلط شوند.

کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: در حال حاضر کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس به این نتیجه رسیدند که آمریکا نه تنها نمی‌تواند امنیت منطقه را تامین کندبلکه حضور واشنگتن باعث نا امنی و افزایش هزینه‌ی کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس خواهد شد.

هانی زاده تصریح کرد: امارات، عربستان و برخی از کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس به این نتیجه رسیدند که همگرایی منطقه‌ای و همکاری با ایران می‌تواند به تامین امنیت منطقه خلیج فارس کمک کند.

انتهای پیام/

گسترش روابط ایران با کشور های منطقه نقش کشور های غربی را خنثی می کند

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۳۰۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افت‌وخیز شاخص در بازار سرمایه طبیعی است/ بازارهای جهانی دچار سردرگمی شده‌اند
 • ربط دادن تنش های کشمیر به روند صلح افغانستان، نشان دهنده سوء نیت به برقراری صلح است
 • هشدار می‌دهیم که کشورها به سمت ائتلاف‌‌های پرتنش در خلیج فارس نروند
 • کدام کارمند دولت توانایی پرداخت شهریه ۲۵ میلیونی مدارس غیردولتی را دارد؟
 • افزایش قیمت نفت و کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی
 • احمد عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ وزارت اطلاعات صلاحیت سالار آقاخانی را تایید کرد
 • وزیر خارجه آلمان درباره تنش‌های خلیج فارس به مرکل گزارش می دهد
 • فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در کُما
 • عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور روحانی انجام شد
 • تنش در تنگه هرمز و امنیت منطقه، محور سفر ظریف به کویت
 • روسیه: ائتلاف نظامی در خلیج فارس باعث افزایش تنش در منطقه می‌‌شود
 • مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد
 • ائتلاف نظامی در خلیج فارس باعث افزایش تنش در منطقه شود
 • تست خودشناسی، کدام نیم کره مغزتان فعال تر است؟
 • ایران در پی افزایش همکاری ها در خلیج فارس است
 • درباره بحران ارزی هشدار دادیم اما دولت جدی نگرفت/مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد
 • مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ وزارت اطلاعات صلاحیت سالار آقاخانی را تایید کرد
 • عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات
 • عراقچی: همتی اقدامات دوره مدیریتم را تایید کرد