معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه پنج سال پیش ۷۰ درصد باغ وحش‌ها هیچ مجوزی از سازمان محیط زیست نداشتند از همان موقع دستورالعمل‌های لازم برای صدور مجوز به باغ وحش‌ها تهیه شد و باغ وحش‌ها موظف شدند که حداقل استانداردها را رعایت کنند. در همان برهه فعالیت تعدادی از باغ وحش‌ها متوقف شد، تعدادی هم تلاش کردند که خود را استانداردها برسانند.

حمید ظهرابی در نشست خبری که امروز ( ۲۲ مرداد) در سازمان محیط زیست با حضور عیسی کلانتری - رئیس این سازمان - برگزار شد در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت باغ وحش‌های کشور گفت: باغ وحش‌ها به لحاظ تامین گونه تحت نظارت سازمان محیط زیست و به لحاظ بهداشت زیر نظر سازمان دامپزشکی هستند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه تلفات ببر در باغ وحش مشهد در دست بررسی است، گفت: قاچاق حیات وحش دومین قاچاق پرسود دنیا است.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در شرایط حاضر بخش عمده باغ وحش‌ها به حداقل استانداردها پایبند هستند، گفت: ۹۰ درصد باغ وحش‌ها مجوز گرفته‌اند، البته استانداردهای مربوط به باغ وحش‌ها پایین است و به دنبال ارتقای این استانداردها مطابق با استانداردهای بین‌المللی هستیم اما فراموش نکنیم که فعالیت‌های اصلاحی باید به تدریج و گام به گام صورت گیرد.

واکنش سازمان محیط زیست به تلف شدن هفت ببر در باغ وحش مشهد

ظهرابی در مورد تلفات ببر در باغ وحش مشهد گفت: سال گذشته نیز موضوع مشابهی در این باغ وحش اتفاق افتاد. البته بطور طبیعی تعدادی از ببرها به هنگام تولد تلف می‌شوند.

وی ادامه داد: پیش از این در مواقع مورد نیاز تذکرات لازم به باغ وحش مشهد داده شده است. خبر تلف شدن هفت ببر در باغ وحش مشهد را دیروز دریافت کردم. بلافاصله از دفتر حیات وحش درخواست کردم که این موضوع را بررسی کنند. هنوز نتیجه بررسی مشخص نشده و موضوع در دست تحقیق است.

زیستگاه‌های ایران قدرت پذیرش شیر را ندارند

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در مورد انتقال دو قلاده شیر به باغ وحش ارم و دلایل اجرای این طرح گفت: شیر ایرانی در ایران منقرض شده اما باغ وحش ارم با اتکاء به استانداردها و ارتباطات بین‌المللی که داشته توانسته دو قلاده شیر را به باغ وحش ارم وارد کند. بررسی‌های انجام شده توسط سازمان محیط زیست نشان می‌دهد که هیچ یک از زیستگاه‌های ایران قدرت پذیرش شیر را ندارند و در شرایط حاضر امکان تکثیر شیر و انتقال آن به زیستگاه‌ها وجود ندارد.

ظهرابی تاکید کرد: هدف از انتقال شیر به باغ وحش ارم تکثیر در اسارت نیست چون زیستگاه‌های شیر در ایران قدرت پذیرش آن را ندارند. عمل باغ وحش ارم برای انتقال شیر قابل تقبیح نیست.

امکان سنجی ورود گربه‌سانان منقرض شده به زیستگاه‌های ایران

ظهرابی در ادامه با اشاره به اینکه برنامه‌ای برای مطالعات امکان سنجی ورود گونه‌های گربه سان منقرض شده به زیستگاه‌های ایران وجود دارد، گفت: چون تا الان منابع مالی مورد نیاز وجود نداشته نتوانسته‌ایم این برنامه را برای شناسایی زیستگاه‌هایی که امکان ورود گونه‌های گربه سان منقرض شده وجود دارد؛ اجرایی کنیم.

ظهرابی ادامه داد: چون باغ وحش فعالیت اقتصادی مهمی به حساب نمی‌آید داشتن اسپانسر برای باغ وحش‌ها موضوع خیلی پیچیده‌ای نیست.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه در مورد احداث باغ پرندگان در لویزان تصریح کرد: قرار شده یک باغ پرندگان در منطقه لویزان ایجاد شود. مسلما اداره کل محیط زیست استان تهران نظارت کافی بر این مرکز خواهد داشت و تنها گونه‌هایی به این مرکز منتقل می‌شود که سازمان محیط زیست مجوز آنها را بدهد.

درخواستی برای ایجاد دلفیناریوم در منطقه آزاد انزلی به سازمان ارسال نشده است

ظهرابی همچنین در مورد ساخت دلفیناریوم در منطقه آزاد انزلی تصریح کرد: هنوز هیچ درخواستی برای ایجاد دلفیناریوم در منطقه آزاد انزلی به سازمان محیط زیست ارسال نشده است. البته در شورای عالی مناطق آزاد این موضوع را مطرح کرده‌ایم که برای چنین پروژه‌هایی حتما مجوز سازمان محیط زیست را بگیرند.

وی در مورد باغ وحش هویزه اظهار کرد: باغ وحش هویزه یک باغ وحش کوچک است که برخی گونه‌های آن با دمای خوزستان سازگاری ندارد. دستورات لازم صادر شده که اقدامات لازم برای مدیریت این باغ وحش صورت گیرد.

تفاهمنامه محیط زیست با پلیس در برخورد با قاچاق حیات وحش

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در مورد قاچاق حیوانات با بیان اینکه بعد از مواد مخدر قاچاق حیوانات پرسودترین قاچاق دنیا است، گفت: همیشه این مشکل وجود داشته اما اصلاح برخی ساختارها در سازمان محیط زیست می‌تواند قاچاق گونه‌های حیات وحش را کاهش دهد. برای مثال افزایش جرایم حمل و نقل و شکار و همچنین افزایش خسارات حیات وحش در سازمان محیط زیست انجام شده و همچنین اخیرا موضوع قاچاق حیوانات و مدیریت فضای مجازی با فرمانده نیروی انتظامی مطرح و قرار شده تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه منعقد شود./ایسنا

منبع: ایران آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کارشناسان محیط زیست حفاظت از پلنگ را در منطقه زاگرس جنوبی بررسی کردند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در این کارگاه آموزشی گفت: استان های بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال و بختیاری پنج استان منطقه زاگرس جنوبی به عنوان زادگاه پلنگ ایرانی هستند که در این کارگاه آموزشی حضور پیدا کردند.

فرهاد قلی نژاد افزود: شرکت پتروشیمی کاویان دراجرای مسئولیت‌های اجتماعی خود تصمیم به حمایت از یک گونه جانوری داشت که با وجود چند پیشنهاد اداره کل حفاظت از محیط زیست استان بوشهر این شرکت اصرار به حمایت از گونه پلنگ ایرانی داشت.

وی یادآور شد: پلنگ ایرانی در کشور جز گونه‌های حمایت شده و مهم  و از جمله ۳۰ گونه‌ای است که در برنامه ششم توسعه حمایت از آنها مورد تاکید جدی قرار گرفته است.

قلی نژاد ادامه داد: این کارگاه آموزشی در اجرای برنامه های عملی و ملی در استان‌های جنوب غربی برای  حفاظت از پلنگ ایرانی برگزارشده است.

وی گفت: بعد از این کارگاه نیز برنامه آموزشی ویژه روستاها در استان‌های هدف اجرایی می‌شود که در کنار این آموزش‌ها آموزش کارشناسان و جوامع محلی نیز مورد تاکید قرار دارد.

قلی نژاد اظهار داشت: در این  کارگاه آموزشی سعی می‌شود با جمع‌آوری راهکارها و تدوین آن در راستای حفاظت از پلنگ ایرانی گامی موثر برداریم.

قلی نژاد ادامه داد: در این  ارتباط سازمان‌های مردم‌نهاد استان بوشهر همیشه یار و یاور ما در حفاظت محیط زیست بودند و در قالب تشکل‌های خود حرف‌های زیادی برای گفتن در این زمینه دارند.

وی تاکید کرد: این تشکل ها همواره ثابت کردند برای انجام کارهای بزرگ پای کار هستند و از هیچ تلاشی برای حفاظت از محیط  زیست دریغ نمی‌کنند.

قلی نژاد ادامه داد: استان بوشهر از لحاظ تنوع زیستی در جنوب ایران قرار دارد و از جمله استان‌های نخست کشور در موضوع تنوع زیستی  به شمار می‌رود.

وی یادآور شد: کل، بز، قوچ، میش، پلینگ، لاک پشت و دلفین گوژپشت از جمله گونه‌های جانوری شاخص زیستگاه‌های طبیعی استان بوشهر به شمار می‌رود.

وی افزود: طبیعت ما در کشور مظلوم است و باید همه برای حفظ آن آستین همت را بالا بزنیم.

مدیرعامل پتروشیمی کاویان گفت: پتروشیمی به عنوان صنعتی مهم برای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد زنجیره ارزش است و حفاظت محیط زیست به عنوان مقوله‌ای مهم در توسعه پایدار این صنعت به شمار می‌رود.

رمضان اولادی افزود: در این زمینه شرکت پتروشیمی کاویان در قالب مسئولیت‌های اجتماعی خود طرح حفاظت از پلنگ ایرانی را مورد حمایت ویژه قرار داده است.

وی بیان کرد: این شرکت تلاش می‌کند با نهادینه سازی فرهنگ حفاظت از محیط زیست و بویژه گونه درحال انقراض پلنگ ایرانی حضور پررنگی در عرصه فعالیت های محیط زیستی داشته باشد.

در حاشیه این نشست از مدیرعامل شرکت پتروشیمی کاویان به عنوان حامی طرح حفاظت از پلنگ ایرانی تجلیل شد.

۷۲۱۲/۶۰۴۳

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

مکارم‌شیرازی خطاب به آملی‌لاریجانی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۳۰۹۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لزوم رفع نواقص در حفاظت حیات‌ وحش
 • نتایج بررسی کمیته حقیقت‌یاب مرگ توله ببرهای باغ وحش مشهد اعلام می‌شود
 • تشکیل کمیته حقیقت یاب برای مرگ مشکوک توله ببر‌های باغ وحش مشهد/ اعلام نتیجه تا هفت روز آینده
 • علت مرگ توله ببرهای باغ وحش مشهد تا هفت روز آینده اعلام می شود
 • بررسی علل مرگ توله‌ببرهای باغ وحش وکیل‌آباد مشهد
 • مدیرکل حفاظت محیط زیست: باغ وحش ۶۰ ساله مشهد مجوز ندارد
 • تکذیب واگذاری چابهار به روسیه و منتفی شدن طرح استان آذربایجان مرزی
 • آبروی خراسان بازیچه دست مدیریت باغ وحش وکیل‌آباد نیست
 • معمای مرگ توله ببرهای باغ وحش مشهد در دست بررسی
 • آبروی استان بازیچه دست مدیریت باغ وحش وکیل‌آباد نیست/برنمی‌تابیم هر روز تیتر شود چند ببر از بین رفتند
 • راز بقای باغ وحش مشهد
 • رهایی ۲ پرنده شکاری در پناهگاه حیات وحش لوندویل
 • احضار چند مسئول در پی تلف‌ شدن هفت قلاده توله‌ببر در باغ وحش مشهد
 • درخواست پلمب باغ وحش مشهد به دادستانی ارائه شد
 • استانداردهای باغ‌وحش‌ در ایران پایین است
 • باغ وحش مشهد مجوز فعالیت ندارد/ورود دادستانی به پرونده مرگ مشکوک ۴ توله ببر در باغ وحش مشهد
 • درخواست پلمپ باغ وحش مشهد به دادستانی ارائه شد
 • استانداردهای باغ‌وحش‌ در ایران پایین است/ اگر طرح‌ توسعه مکران خلاف ضوابط زیست‌محیطی باشد، مخالفت می‌کنیم
 • رها سازی پرندگان شکاری در پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا