رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: هر موقع مسئولین تصمیم لازم را درباره اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجام اتخاذ کنند، سازمان آمادگی دارد آن تصمیمات را در اسرع وقت عملیاتی کند.  به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، علی اکبرصالحی در مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای تصمیمی گرفته شده است، گفت: هیات نظارت بر برجام در این خصوص تشکیل جلسه داده و مشورت می‌کند و نظر رهبری هم اخذ می‌شود.وی اظهار داشت: من هم اکنون در شرایطی نیستم که درباره گام سوم صحبت کنم و اظهار نظر من هم در حد حدس و گمان خواهد بود، اما ما به عنوان مجری دستورات، سناریو‌های مختلفی را ارائه کردیم.

وی افزود: این سناریو‌ها بررسی شده است، اما اینکه تا به حال دستوری در این خصوص صادر شده است یا خیر ترجیح می‌دهم صحبت نکنم و هر موقع مسئولین تصمیم لازم را اتخاذ کنند سازمان آمادگی دارد آن تصمیمات را در اسرع وقت عملیاتی کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری درباره تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا و اینکه آیا بازه زمانی این تمدید‌ها مشکلی در همکاری هسته‌ای ایجاد نمی‌کند اظهار داشت: همکاری‌های ما در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین ادامه دارد.

صالحی ادامه داد: ساخت واحد‌های ۲ و ۳ بوشهر به خوبی پیش می‌رود و ما حتی از برنامه هم جلوتر هستیم ضمن اینکه نباید فراموش کرد بحث تامین مالی این پروژه هم بحث مهمی است، اما در مجموع از زمان بندی پیش بینی شده جلوتر هستیم.

وی یادآور شد: پروژه اراک هم تا امروز به خوبی پیش می‌رود هر وقت مساله‌ای باشد ما با صداقت با مردم درمیان می‌گذاریم. حدود یک سال پیش هم زمانی که وقفه‌ای از طرف دوستان چینی دیدیم هم اطلاع رسانی کردیم، اما الان پروژه به خوبی پیش می‌رود و مشکلی نداریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در این پروژه قدم‌های بلندی برداشته شده است که ضرورت اعلام آن الان وجود ندارد، اما ما در اراک به بخش ساخت تجهیزات رسیدیم و مراحل طراحی را پشت سر گذاشته ایم که من وارد جزئیات نمی‌شوم، اما ملت بدانند که مسائل به خوبی پیش می‌رود.

صالحی اظهار داشت: بحث همکاری با اروپا در مرکز نظام ایمنی هم به پیش می‌رود و یک آزمایشگاهی برای تست فشار با همکاری اروپا در دست اجراست که اتحادیه اروپا در این پروژه ۲۰ میلیون یورو متعهد شده است.

معاون رئیس جمهور افزود: برجام تاکنون به خوبی پیش می‌رود، اما اینکه در آینده چه اتفاقی می‌افتد را باید ببینیم ضمن اینکه ما با امکانات خودمان می‌توانیم کار را پیش ببریم هر چند ممکن است در بعضی مسائل کوتاهی شود و زمان ما طولانی‌تر شود و پروژه زمان‌بر شود، اما فعلا کار‌ها طبق تعهدات انجام می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر ما برجام را به ۳ بخش فنی، اقتصادی و حقوقی تقسیم کنیم در بخش فنی هیچ مشکلی نداریم و بخش‌های مختلف آن اعم از غنی سازی اکتشاف، استخراج ساخت نیروگاه‌ها و سایت‌های جدید به خوبی پیش می‌رود و ما به صورت طبیعی پیش می‌رویم و سرعت ما هم متناسب با امکانات و الزامات کشور است.

صالحی گفت: اگر هم در بعد حقوقی و سیاسی و اقتصادی طرف مقابل بدقولی می‌کند. ما می‌توانیم در بخش فنی واکنش متناسب را بدهیم و حوزه فنی برجام این قابلیت را دارد. ما فقط در یک مورد در پروژه ایتر اعتراض داشتیم که قرار شد اروپایی‌ها آن را به گونه دیگری جبران کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اظهارات آیت الله محمد یزدی از اعضای شورای نگهبان گفت: سوءتفاهمی پیش آمده و حضرت آیت الله یزدی که از اعضای شورای نگهبان هستند درباره کنوانسیونی که اخیرا در مجلس تصویب شده تحت عنوان کنوانسیون پسماند‌های پرتوزا برداشت اشتباهی رخ داده است به نحوی که گویا ما به کشور‌های استکباری اجازه داده ایم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند در حالی که درست عکس این است و طبق مواد ۱۱ و ۱۲ این لایحه هیچ کشوری نمی‌تواند کشور دیگری را وادار به دفن پسماند‌های خود کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: امیدوارم شورای نگهبان مطالعه دقیق تری بر روی این کنوانسیون داشته باشد کما اینکه ما در ۲.۵ سال اخیر مشورت‌های گسترده‌ای با مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون امنیت ملی و با بخش هاش حقوقی دولت داشته‌ایم تا این لایحه را منقح کنیم.

صالحی اضافه کرد: امیدواریم اعضای شورای نگهبان هم عنایت داشته باشند چرا که مردم در چنین مواردی نگران می‌شوند در حالی که چطور ممکن است ما چنین لایحه‌ای به مجلس بدهیم و دولت‌های استکباری اجازه دهیم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند، حتما اینطور نیست.

وی گفت: ما از آیت الله یزدی قرآن را آموخته ایم که فرموده است در هر چیزی که اطلاع ندارید اظهارنظر نکنید و حتما ایشان حقیقت را تبیین خواهند کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درخصوص پروژه‌هایی که عملیات احداث آن امروز آغاز شده است، افزود: این پروژه، پروژه سنگینی است و ساختمان آن هم ساختمان ویژه‌ای است و تجهیزاتی هم نیاز دارد که باید از خارج خریداری شود. اگر همه چیز به خوبی پیش برود شاید تکمیل این مرکز ۲- ۳ سال طول بکشد.

صالحی عنوان کرد: در نطنز، اراک، اصفهان، کار‌های به خوبی پیش می‌رود و امروز صنعت هسته‌ای با ۱۵ هزار پرسنل با قدرت کار خود را پیش می‌برد و هیچ چیز متوقف نشده است و هر وقت هم به صلاح دیده شده و مسئولان گفته اند به فعالیت هایمان شتاب دهیم دیدید که انجام شده است.

وی تصریح کرد: هر اراده‌ای که مسولان ارشد نظام داشته باشند و صنعت هسته‌ای متصور بشوند ما می‌توانیم با فوریت کامل آن را محقق کنیم و مردم مطمئن باشند که این صنعت به خوبی فعالیت هایش پیش می‌رود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در بخشی از سخنانش اظهار داشت: ایزوتوپ‌های پایدار از روش‌های متنوعی به دست می‌آیند که یکی از این روش‌ها استفاده از سانتریفیوژ‌ها است.

وی گفت: در این مرکز از روش‌هایی، چون تبادل شیمیایی، تقطیر تبریدی، نفوذ حرارتی و تقطیر غشایی استفاده می‌شود.

صالحی تصریح کرد: ما پیش از این در حد آزمایشگاهی اقداماتی را آغاز کرده بودیم، اما الان سطح کار ارتقا یافته به طوری که ۵ هزار متر مربع شامل ۸ کارگاه و ۸ آزمایشگاه برای این عملیات احداث می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: چنین مجموعه‌ای در غرب آسیا بی نظیر خواهد بود و در این منطقه کشوری سراغ نداریم که به این میزان وارد عرصه جداسازی ایزوتوپ شود.

وی خاطرنشان کرد: فردو از با ارزش‌ترین مجموعه‌های سازمان انرژی اتمی است و حدود ۱۶ هزار مترمربع تاسیسات در این مرکز احداث شده است که از جمله مراکز آن می‌توان به مرکز ملی مواد که دو سال قبل تاسیس شد و همچنین مرکز ملی خلع اشاره کرد که ۲۰ فروردین امسال رونمایی شد.

صالحی گفت: این مرکز نه تنها به صنعت هسته‌ای بلکه به سایر صنایع کشور هم خدمات رسانی می‌کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجموعه فردو قابل مقایسه با ۳-۴ سال قبل نیست به طوری که هم به تعداد کارشناسان و متخصصان و هم به تاسیسات و زیربنا‌های آن اضافه شده است. به طوری که تنها در بخش مرکز ملی مواد بیش از ۲۰ کارشناس ارشد، مشغول به کار شده اند.

وی بیان کرد: در این مرکز هزار و ۴۴ سانتریفیوژ داریم که در خلاء هستند و ۲ آبشار در چرخش هستند و اگر روزی اراده شود غنی سازی هم می‌کنند و کافی است خوراک به این ماشین‌ها تزریق شود.

صالحی همچنین درخصوص همکاری‌های بین المللی سازمان انژری اتمی گفت: در حال حاضر با اتحادیه اروپا و روسیه همکاری‌های مختلفی داریم و پروژه‌های آن به خوبی به پیش می‌رود.

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: فردو با لحاظ کردن بهترین استاندارد‌ها خدمات ارزشمندی را به مجموعه صنایع کشور ارائه می‌کند.

وی با اشاره به اتفاقاتی که اخیرا در یکی از مراکز اتمی روسیه رخ داد اظهار داشت: از فرصت استفاده می‌کنم به دولت فدرال روسیه و همتایان خود هم تسلیت می‌گویم.

‌معاون رئیس جمهور گفت: روس‌ها با وجود اینکه ده‌ها تجربه در این حوزه دارد و با وجود تمام ملاحظات دیدیم که این اتفاق در کشور آن‌ها افتاد و راکتور کوچک آن‌ها دچار آسیب شد بنابر این فناوری هسته‌ای بسیار حساس است که ایجاب می‌کند بالاترین استاندار‌ها در آن رعایت شود.

صالحی بیان کرد: در واقع فناوری هسته‌ای نه فقط از باب اقتدار آفرینی بلکه به علت اینکه صنایع کشور را چندین درجه ارتقا می‌دهد حائز اهمیت است و باید استاندار‌های لازم را داشته باشد.

وی یادآور شد: از عزیزان رسانه‌ای که در این مراسم حضور دارند خواهش می‌کنم به آرشیو‌های خود مراجعه کنند و تصاویر ۳- ۴ سال قبل این مرکز را هم با وضعیت امروز آن مقایسه کنند. امروز حدود ۷۰۰ مهندس و کارشناس در بخش‌های مختلف شرکت‌های مختلف در این مجموعه فعالیت می‌کنند.

صالحی در پایان با بیان اینکه صنعت هسته‌ای بعد از برجام با قدرت کامل به پیش می‌رود، خاطرنشان کرد: از پروژه‌های بزرگ این صنعت واحد‌های ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر است که در دست اقدام است قرار بود مرداد ماه امسال بتن ریزی شود که با مشورت‌های که داشتیم مقرر شد این عملیات یکی دو ماه به تعویق بیفتد و احتمالا عملات بتن ریزی اکتبر انجام شود با این حال کار عقب نیفتاده است و تنها اعلام بتن ریزی یکی دو ماه عقب افتاده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: علی اکبر صالحی سازمان انرژی اتمی گام سوم کاهش تعهدات برجام بدعهدی اروپا در برجام

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری دانشجو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

واکنش علی مطهری به اظهارات سیدحسن نصرالله درباره سفر مکرون به لبنان

مسکن ارزان می‌شود؟ خانه بخریم یا نخریم؟

فیلم| کشتار وحشیانه سگ‌های خیابانی در اهواز

قیمت پراید از ۱۰۰ میلیون گذشت!

روزنه شکر/ ماجرای چوپان مبتکر و گوسفندان زبل چیست؟

خبر بعدی:

امام جمعه تبریز: طلاب جوان طلائیه‌دار گام دوم انقلاب هستند

گروه استان‌ها- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: طلاب جوان طلائیه‌دار گام دوم انقلاب هستند و در پیش‌برد این حرکت نقش مهمی خواهند داشت. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی،حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم، در مراسم عمامه گذاری طلاب مدارس دینی تبریز اظهار داشت: هسته اصلی مفهوم گام دوم انقلاب تمدن‌سازی جدید اسلامی است که این تمدن سازی بدون حضور حوزه علمیه، طلاب و علما امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه مرکز آموزش اسلام و تعمیق آن در جامعه هستند افزود: شناساندن معارف دینی به مردم بخشی از وظایف طلبه است و بخش دیگر این وظیفه، محقق کردن معارف دینی در متن زندگی مردم است.

وی ادامه داد: طلاب شاگردان مکتب اهل‌بیت و ره‌پویان همان راه هستند که همواره با انرژی بخش و نشاط آوری و با تسلط بر معارف اسلامی برای تحقق اسلام وارد میدان عمل می‌شوند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: تحصیل اصلی‌ترین وظیفه طلبه است که کار را باید متقن و خوب انجام داد؛ درس را باید خوب خواند؛ اخلاق را باید رعایت کرد؛ و تدین را باید در زندگی خود اصل دانست.

وی افزود: رعایت زی طلبگی، ادب و اطاعت از بزرگان حوزه‌ها و مراجع تقلید از وظایف مهم طلاب است و بزرگان حوزه نیز در مقابل طلاب جوان، حلم و تحمل داشته باشند.

وی تاکید کرد: امروز باید با اخلاص و با تلاش و با جهاد حرکت کنیم تا در جامعه ثمر داشته باشیم چرا که این عمل ماست که تأمین کننده و تعیین کننده‌ی آینده و آثار و ثمرات ماست.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم تصریح کرد: طلبه باید خودش را با شرایط و امکانات و پیشرفت‌های زمان هماهنگ کند؛ همین درس را بخواند، همین علم را بیاموزد، همین سلوک اخلاقی و معنوی را داشته باشد اما از ابزارهای روز جهان هم استفاده کند.

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه طلاب باید با معارف روزگار خودشان آشنا بشوند و علوم روز را بشناسند گفت: برنامه‌های حوزه باید فراگیر باشد و به قدر لازم و کافی طلاب را آشنا کند.

امام جمعه شهرکرد: دستگیری از آسیب‌دیدگان و نیازمندان، حقیقت غدیر و محرم استامام جمعه شهرکرد: اگر باورهای توحیدی کمرنگ شود نمی‌توانیم سفیرهای دین باشیمامام جمعه موقت کیش بر اثر کرونا دار فانی را وداع گفت

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه بصیرت یعنی داشتن آگاهی و مطلع شدن از حوادث و اتفاقات دیروز، شناخت حال و پیش بینی برای آینده است، خاطرنشان کرد: در این شرایط باید با بصیرت افزایی مراقب باشیم تا فریب ظاهرسازی و زبان‌بازی دشمنان را نخوریم و کاری نکنیم تا دشمن خبیثی که از در رانده شده، این بار از پنجره وارد شود.

گفتنی است در پایان این مراسم 19 نفر از طلاب به لباس روحانیت ملبس شدند.

انتهای پیام/115/ ع

R7887/P/S6,47/CT12 واژه های کاربردی مرتبط آذربایجان شرقی بیشتر بخوانید... امام جمعه شهرکرد: دستگیری از آسیب‌دیدگان و نیازمندان، حقیقت غدیر و محرم است امام جمعه شهرکرد: اگر باورهای توحیدی کمرنگ شود نمی‌توانیم سفیرهای دین باشیم امام جمعه موقت کیش بر اثر کرونا دار فانی را وداع گفت قیمت ارز و طلا لیگ ایران و جهان بیشتر بخوانید... امام جمعه شهرکرد: دستگیری از آسیب‌دیدگان و نیازمندان، حقیقت غدیر و محرم است امام جمعه شهرکرد: اگر باورهای توحیدی کمرنگ شود نمی‌توانیم سفیرهای دین باشیم امام جمعه موقت کیش بر اثر کرونا دار فانی را وداع گفت واژه های کاربردی مرتبط آذربایجان شرقی پربیننده‌ترین اخبار استانها ۱ اختصاصی| دستور معاون اول رئیس جمهور و وزیر دادگستری برای توقف واگذاری ماشین‌سازی + سند‌ ۲ اصفهان| به بهانه سالگرد شهادت "محسن حججی"؛ شهید بی‌سری که لرزه بر پیکر دشمن انداخت ۳ کرونا پر شتاب در استان فارس می‌تازد؛ افتتاح یک فروشگاه خصوصی با ازدحام جمعیت ۴ بیش از ۲میلیون تن ذرت در کشور گم شد/ مرغداران همچنان از بازار آزاد دان می‌خرند ۵ گزارش ویدئویی| چرا قم دوباره وارد بحران کرونا شد؟/ وقتی مردم رعایت نکات بهداشتی را جدی نمی‌گیرند ۶ تلاش مجلس برای کاهش انحراف در بودجه‌ عمرانی/ جلوی انحراف در اعتبارات عمرانی را می‌گیرم ۷ عامل انفجار صوتی زاهدان دستگیر شد ۸ ذخایر آب پشت سدهای آذربایجان‌غربی به ۱۱۲۰ میلیون متر مکعب رسید مهمترین اخبار استانها گزارش|در رثای فرمانده‌ای که ‌ژنرال آمریکایی برایش احترام نظامی گذاشت / ناگفته‌هایی از خلبان شهید عباس بابایی گزارش ویدئویی| چرا قم دوباره وارد بحران کرونا شد؟/ وقتی مردم رعایت نکات بهداشتی را جدی نمی‌گیرند اختصاصی| دستور معاون اول رئیس جمهور و وزیر دادگستری برای توقف واگذاری ماشین‌سازی + سند‌ عضو کمیسیون صنایع مجلس: قرارداد ایران و چین شوک به اردوگاه دشمن بود / واگذاری جزایر‌ اصلا صحت نداشت مهمترین اخبار تسنیم روحانی:دوران کرونا را باید تا ۶ ماه آینده در نظر بگیریم/ برای اعمال محدودیت‌ها مسیر اعتدال داشته باشیم اختصاصی| دستور معاون اول رئیس جمهور و وزیر دادگستری برای توقف واگذاری ماشین‌سازی + سند‌ طرح جدید نمایندگان برای تغییر سهمیه بندی بنزین جزئیات پرداخت وام با وثیقه سهام عدالت/ نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۳ ساله قالیباف:برگزاری کنکور ضروری است/نباید توقع حل مشکلات را در هفته و ماه داشت درباره ما ارتباط با ما آرشیو اخبار پیوندها بازار پربیننده‌ترین اخبار قیمت ارز و طلا لیگ ایران و جهان ما را دنبال کنید: RSS اینستاگرام توییتر فیسبوک   آپارات   بیسفون   سروش   ویسپی   آی‌گپ
All Content by Tasnim News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

دیگر خبرها

 • دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی: امکان انتقال کرونا از متوفی به انسان سالم وجود ندارد
 • امکان انتقال بیماری کووید 19 از متوفی به انسان سالم وجود ندارد
 • روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:محدودیت‌های شدید کرونایی دیگر امکان‌پذیر نیست/ دولت آماده هر نوع کمکی برای یافتن واکسن است/طرح پیشگیرانه "شفا" برای مقابله با کرونا/سلامت مردم با سوگواری باید کنار هم باشد/ نبود عزاداری قابل تحمل نیست
 • رییس سازمان انرژی اتمی در کمیسیون انرژی حضور یافت
 • غنی: امروز حکم آزادی زندانیان طالبان را امضا می کنم
 • هسته اصلی گام دوم انقلاب تمدن‌سازی است
 • اشرف غنی: امروز حکم آزادی زندانیان طالبان را امضا می کنم
 • غنی مسئولیت آزادی طالبان را به دوش لویه‌جرگه انداخت/ آیا مذاکرات بین‌الافغانی موفقیت‌آمیز خواهد بود؟
 • امام جمعه تبریز: هسته اصلی گام دوم انقلاب تمدن‌سازی است
 • هسته اصلی مفهوم گام دوم انقلاب تمدن‌سازی است
 • دیدار ناظمی با رئیس و دبیر کل کمیته ملی المپیک/ صالحی‌امیری: تحولات خوبی را شاهد هستیم
 • دیدار سرپرست فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی با رئیس و دبیر کل کمیته ملی المپیک
 • دیدار ناظمی با رئیس و دبیر کل کمیته ملی المپیک
 • 400 زندانی باقیمانده طالبان آزاد می شوند
 • محدودیت‌های شدید کرونایی دیگر امکان‌پذیر نیست/ دولت آماده هر نوع کمکی برای یافتن واکسن است
 • صدور سند برای اراضی ملی هرمزگان/ قصور مدیران متخلف قابل تحمل نیست
 • عبدالله قوچانی در راه شناساندن فرهنگ غنی گام برداشت
 • تدوین پرونده‌های ثبتی 3 دهکده به منظور حفظ فرهنگ غنی مردمان سفید کوه مکران
 • میراث غنی و ارزشمند خارگ را دریابید/ لزوم حفظ آثار تاریخی جزیره