خبرگزاری آریا - نائب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: اعمال سیاست ارز چهار هزار و 200 تومانی از سوی دولت همانند زلزله ای بود که اقتصاد کشور را نابود کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا، حمیدرضا صالحی نائب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: اعمال سیاست ارز چهار هزار و 200 تومانی از سوی دولت همانند زلزله ای بود که اقتصاد کشور را نابود کرد.
صالحی افزود: این تصمیم که بدون مشورت با بخش خصوصی و حتی کارشناسان صورت گرفته بود شوکی عظیم به اقتصاد مملکت و فعالان اقتصادی وارد کرد.
وی در ادامه ضمن تاکید بر اصلاح زیرساخت های تولید در کشور اظهارداشت: تولید اساس هر اقتصادی است و دولت باید بصورت جدی به این عرصه ورود پیدا کند.
نائب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: متاسفانه تولید کنندگان و فعالان اقتصادی امروز با مشکلات عدیده ای مواجه هستند از اینرو می طلبد دولتمردان دست فعالان اقتصادی را به گرمی بفشارند و از آنان حمایت کنند.
وی در ادامه افزود: یک زمانی برای حمایت از خودروهای داخلی مانند پراید، سمند، پژو و غیره تعرفه واردات به بهانه پائین بودن قیمت دلار وضع می شد.
صالحی با بیان اینکه تعرفه واردات خودرو به 120 درصد رسیده است، اظهارداشت: اکنون که دلار 12 هزار تومان است چرا باید تعرفه واردات خودرو همچنان بالا باشد مگر کار وزارت صنعت، معدن و تجارت رگولاتوری نیست.
وی به رادیو اقتصاد گفت: بدون شک کاهش تعرفه واردات خودرو بر بازار تاثیرگذاشته و به تبع قیمت خودروهای داخلی نیز پائین خواهد آمد.
نائب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با طرح سئوالی مبنی بر اینکه آیا وزارت صمت فقط وزارت خودروست، افزود: این همه صنعت در کشور وجود دارد مگر صنایع مزبور نیاز به حمایت تعرفه ای ندارند.
وی اظهارداشت: صنایع دیگر در کشور بدون حمایت تعرفه ای روی پای خود ایستاده و قیمت تولیدات این بنگاه ها هم رقابتی است.
صالحی با بیان این جمله که صنعت خودرو از سال های دور مورد حمایت تعرفه ای دولت بوده است، گفت: علی رغم تمامی حمایت ها محصولاتی خودرویی تولید داخل فاقدکیفیت و استانداردهای لازم است و در ضمن با قیمت های بالا به مردم عرضه می شود.
وی در بخشی دیگری از سخنان خود به مقوله عوارض صادراتی نیز اشاره کرد و افزود: بسیاری ازکالاها مانند روی، مس، آلومینیوم، سیمان، فولاد و غیره با سوبسید انرژی کشور یعنی با انرژی ارزان در حال تولید هستند.
نائب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران اظهارداشت: برای جلوگیری از صادرات مواد و کالاهای خام عوارض صادراتی وضع می کنند تا خام فروشی اتفاق نیفتد.
وی تصریح کرد: گذر اشتغال، توسعه صادرات، رشد اقتصادی، ارزآوری، کاهش نرخ بیکاری، پویایی تولید، ایجاد ارزش افزوده بالا و بسیاری موارد دیگر از مسیر تبدیل مواد خام به محصول نهایی می گذرد.
صالحی به رادیو اقتصاد گفت: بطور قطع و یقین با صادرات مواد خام بسیاری از این مزیت ها از دست می رود.
وی افزود: نقدشوندگی مواد خام در خارج از کشور بسیار بالاست و به همین دلیل صادرات مواد خام از جذابیت بیشتری برای افراد برخوردار است.
نائب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با رادیو اقتصاد یادآورشد: دولت با اعمال عوارض صادراتی به دنبال اینکه جذابیت صادرات مواد خام از بین برود و این مواد در داخل ضمن تبدیل به ارزش افزوده بالا روی ریل صادرات قرارگیرد.
-->

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اشراف همانند مانیتورینگ بزرگ جلوی چشم است

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار محوری پیش از ظهر امروز در نهمین جشنواره سراسری مالک‌اشتر که در سالن اجتماعات سپاه عاشورا برگزار شد، اظهار کرد: این جشنواره حاصل یک‌سال تلاش خادمان است و به عبارتی عملکرد یک‌ساله ارزیابی شده و افراد موثر منتخب شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه معیارها در این جشنواره یک معیار انسانی بوده و ارزیابی براساس آن صورت گرفته است، گفت: یک‌سال کار و تلاش انجام گرفت که ماحصل آن را امروز در این برنامه خواهیم دید.

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات سپاه پاسداران با بیان اینکه فعالیت من حوزه تخصصی و خاص است، تصریح کرد: اشراف مثل یک مانیتور بزرگ جلوی چشم انسان بوده و همه واقعیت را روشن می‌کند و بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب، اشراف باید یک گزارش اجرایی واقعی، به‌هنگام، جهت‌دار، کوتاه باشد، حداقل مقدار همراه با پیشنهادهای آماری باشد و اشخاص گزارشات اشراف را تنظیم و نهایی کنند و در صحت و کامل بودن گزارش‌ها دقت کنند.

وی در ادامه با اشاره به فرامین رهبری در رابطه با اشراف گفت: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب می‌خواهیم به کلیه نیروهای مسلح اشراف داشته باشیم و این اشراف با بازرسی‌های موردی حاصل نمی‌شود؛ مقصود از اشراف کلی دانستن مشکلات نیروها و ارائه راهکارها با پیشنهاد برای هر کدام است، از این‌رو باید اطلاعات کلی باشد ولی باید به هنگام نیز باشد وگرنه بی‌خاصیت خواهند بود و باید اقدامات اصلاحی و راهکارهای پیشنهادی داشته باشند.

وی ادامه داد: رهبری در بخش دیگر تاکیدات خود فرموده‌اند که گزارش‌های ارزیابی و جمع‌بندی‌ها به نحوی باشد که نتایج ارزیابی به همراه راهکارهای بهبود وضعیت هر سازمان به فرماندهان و مسوولان مربوطه داده شود تا اصلاح شود.

سردار محوری با استناد به بیانات رهبر معظم انقلاب در رابطه با جشنواره مالک‌اشتر گفت: حقیقتاً احساس می‌شود این جشنواره به یک معنا در جهت رسیدن به حرکت پیش رونده نیروهای مسلح است که نیروی انسانی تلاش می‌کند خرسند و خوشحال باشد که ان‌شاءالله موفق و موید باشید.

وی با تاکید بر اینکه اشراف درمانگری است که در نگاه مجموعه اجرا شده و امتیازات بیشتری کسب کرده است، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در ادامه تأکید می‌فرمایند که اشراف فقط برای این نیست که فرماندهی‌کل از اوضاع نیروهای مسلح مطلع باشد بلکه فرماندهی از جهت اینکه یک مأموریت و مسوولیت دارد، یک فرد است و نیروهایی تحت نظر او هستند و باید بدانند که زیردستان و زیرنظرنشان چگونه کار می‌کنند، باید به طور کامل به امور اشراف داشته و باید بدانند چه اتفاقی دارد می‌افتد که این خیلی مهم است.

وی متذکر شد: امروز نیروهای مسلح مانند ۳۰ سال پیش نیست و به مراتب جلوتر، بهتر، سریع‌تر، مجرب‌تر و آماده‌تر است و این نشان‌دهنده این است که معارضه دشمن نتوانست تأثیر بگذارد و این در جای خود محکم بود، از این‌رو باید ایستاده و مقاومت کرد، باید روز به روز بنیه نیروهای مسلح را تقویت کرده و به‌توان همواره این حالت آسیب‌پذیر را حفظ کرد. (استناد به فرامین رهبری)

سردار محوری در ادامه اشراف از دیدگاه سردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران را مورد اشاره قرار داد و اذعان داشت: اشراف یعنی فرآیندی که روشن‌سازی را هماهنگ سازی میسر و تعیین دقیق موقعیت فرد یا سازمان را در هر لحظه به شما نشان می‌دهد و به طور هوشمندانه موقعیت نسبی شما به مبداء، مقصد و وضعیت شما را در مجموعه شرایط مشخص می‌کند.

وی افزود: اشراف یعنی سامانه سنجش و پایش اندازه‌گیری، اما با مدلی در امتداد علمی و نگاهی واقعی و به دور از تعصبات صنفی و ملاحظات خاص نمایش واقعیت پنهانی سازمان و روشن کردن نقاط تاریک آن برای فرماندهان است.

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: اشراف یکی از کارهای عملی و راهبردی فرمانده معظم کل قوا برای هدایت نیروهای مسلح است؛ امیدواریم آینده‌نگر ولی‌امر مسلمین بوده باشیم.

وی با تاکید بر اینکه اشراف در گفته‌های سردار سلامی یک ظرفیت مدیریتی قوی می‌سازد چون نگاه سالمی را به سپاه نشان می‌دهد، تصریح کرد: اشراف نقص‌های ما را نمایان کرده و باعث می‌شود تا یک قضاوت ثانوی داشته باشیم و از زاویه دیگر مورد ارزیابی قرار دهیم به طوریکه دقیق‌تر می‌توانیم زوایای پنهان و پیدا ضعف‌ها و قوت‌های سازمان و مجموعه را از این طریق نشان داد.

سردار محوری خاطرنشان ساخت: اشراف برای فرمانده بهترین ابزار مدیریت و اسناد ظرفیت‌های اعمال مدیریت را می‌سازد تا بتوانیم به استناد و اشراف به فرمانده قدرت دهیم و منجر می‌شود تا با افراد سهل‌انگاری، سست و ضعیف برخورد کرد.

وی متذکر شد: یکی از خصوصیات اشراف ایجاد سیستم اخطار هشدار و زنگ خطر است و در واقع اشراف زنگ خطر سیستم است و می‌تواند بلافاصله اطلاع دهد که نقطه ضعف داریم و آسیب‌های ما در کجاست، از این‌رو وظیفه اصلی ما این است که اجازه ندهیم تا تدبیری از تدابیر رهبری مورد غفلت قرار گیرد.

سردار محوری بیان کرد: رهبری فرمودند در بازه‌های زمانی هرچه می‌توانید پیدا کنید تا ما نسبت به وضعیت سیستم به‌روز شویم چون لحظه‌ها حساس‌اند و گاهی یک لحظه معادل تمام تاریخ است.

کد خبر 4697000

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۳۶۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شرایط توزیع چای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ معرفی واردکنندگان متخلف چای به بانک مرکزی
 • شرایط توزیع چای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی اعلام شد
 • شرایط توزیع چای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی
 • شرایط توزیع چای وارداتی با ارز دولتی
 • حذف ۳ دهک یعنی حذف یارانه ۳۰ میلیون نفر/ تصور حذف راحت این تعداد ساده‌انگارانه است/ اگر امسال ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف می‌کردیم زندگی مردم دچار مشکل می‌شد
 • هشت راهکاری که کارشناسان ارز پیشنهاد می دهند
 • تحریم اتفاق جدیدی نبود اما دولت پیش بینی لازم را نداشت/ ۳۳ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی با رانت در اختیار عده‌ای قرار گرفت که هیچ توجهی به وضعیت کشور ندارند
 • از خلیج فارس تا اسکاندیناوی
 • تحریم اتفاق جدیدی نبود اما دولت پیش بینی لازم را نداشت
 • تحریم چیز جدیدی نبود ولی دولت پیش بینی لازم را نداشت
 • مقایسه انواع توستر بوش
 • بانک مرکزی تکالیف جدیدی را برای واردکنندگان کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفته است
 • کمتر کسی می‌تواند ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرد
 • خبر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گروه دارویی‌ها را پر رونق کرد
 • تکلیف جدید بانک مرکزی برای واردکنندگان کالا با ارز ۴۲۰۰تومانی/ رفع تعهدارزی واردکنندگان کالاهای اساسی امکان‌پذیر است
 • با دستگیری سالار آقاخانی قیمت ارز دچار شوک شد
 • استیضاح قیمت‌گذاری دستوری
 • عراقچی معاون پیشین بانک مرکزی: همتی اقدامات من در دوره مدیریتم را تایید کرد/با دستگیری سالار آقاخانی قیمت ارز دچار شوک شد
 • تکلیف جدید بانک مرکزی برای واردکنندگان کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی