به گزارش روز سه شنبه نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، «سید محمود رضا آقامیری»، رئیس دانشکده هسته‌ای دانشگاه شهیدبهشتی در جمع فعالان فرهنگی سیاسی دانشگاه‌های کشور گفت: مطابق بیانیه گام دوم انقلاب، جوانان محور تحقق نظام پیشرفته اسلامی هستند و دانش، آشکارترین وسیله عزت کشور است که در این زمینه گرچه ابتدای راه هستیم، اما در قله قرار داریم.

وی، میزان سرمایه گذاری در علم و فناوری، منابع انسانی و تولیدات را از شاخص‌های پیشرفت علم و فناوری کشورها معرفی کرد که هر ساله توسط نهادهای بین‌المللی ارزیابی می‌شود.

آقامیری با استناد به گفته رئیس مرکز پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC  افزود: در ۲۰سال ابتدایی انقلاب اسلامی، به دلیل مسائل فرهنگی سیاسی موجود، فعالیت علمی خاصی صورت نگرفت، اما از سال ۷۶ به بعد جهش علمی بزرگی را شاهد هستیم و آهنگ رشد مقالات علمی ما در سال ۲۳ درصد است، در حالی که این رقم در کشورهای پیشرفته، بین ۴ تا ۵ درصد است.

وی ادامه داد: میزان استناد داخلی و خارجی به مقالات علمی، از دیگر شاخصه‌های کیفی رشد علمی است که در این زمینه مقالات دانشمندان ما رقم قابل توجهی دارد و در رشته‌های علمی جدید نیز فاصله خیلی کمی با رتبه‌های برتر جهان داریم.

۲۰۰ دانشمند رده اول جهان، ایرانی هستند

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ۲۰۰ دانشمند ایرانی جزو دانشمندان یک درصدی جهان هستند، اضافه کرد: در زیست فناوری در رتبه ۱۳ قرار داریم. ارزش این رتبه زمانی معلوم می‌شود که بدانیم در شرایطی که  جوانان ما را به عنوان دانشجوی هسته‌ای و بیوتکنولوژی از دانشگاه‌های اروپا اخراج کرده و گفتند حق ندارید این رشته‌ها را  بخوانید، حاصل شده است.

وی با اشاره به گزارش دانشگاه جورجیا درباره پیشرفت نانو در ایران گفت: از نظر مقالات نانو، رتبه چهارم جهان را داریم و ایران با اینکه یک درصد جمعیت جهان را دارد، اما ۲ درصد محصولات بیوتکنولوژی جهان را تولید می‌کند.

آقامیری افزود: فناوری هسته‌ای، فناوری کنترل و مهار انرژی درون هسته برای تسهیل در زندگی انسان هاست، اما سؤال اینجاست که چرا با وجود کاربردهای وسیع انرژی هسته‌ای، ما را از داشتن آن منع می‌کنند؟

این دانشمند هسته‌ای ابراز کرد: آمریکا در سال ۱۹۴۵ بمب اتمی را آزمایش کرد و به قدرت انرژی هسته‌ای پی برد و برای انحصار آن به خود برنامه‌ریزی کرد، اما با این وجود به مرور کشورهایی مانند شوروی سابق، چین، فرانسه و انگلستان  هم به این فناوری دست یافتند و برخی کشورها مانند پاکستان، آفریقا و رژیم صهیونیستی نیز آن را از خود آمریکا دریافت کردند.

از صفر و با مدل دفاع مقدس شروع کردیم

وی، حمله هوایی به هیروشیما و ناکازاکی، طرح شعار «انرژی هسته‌ای صلح آمیز» و بعد تاسیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی را اقدامات آمریکا برای ارعاب جهانیان و محدود کردن فعالیت هسته‌ای سایر کشورها برشمرد و گفت: برای دسترسی به نیروی انسانی هسته‌ای باید ابتدا علم و تجهیزات آن را داشت، در حالی که در ایران بعد از انقلاب، بیش از ۹۹ درصد نیروهای انسانی این عرصه از کشور رفته بودند و ما در هر سه مولفه (نیروی انسانی، علم و تجهیزات) از صفر شروع کردیم.

آقامیری ادامه داد: برای شروع، با همان روش جنگ نظامی‌ پیش رفتیم و همه آغازکنندگان از رزمندگان دفاع مقدس بودند که برای راه‌اندازی یک نهضت علمی، مجددا دورهم جمع شدند. شهید مجید شهریاری که یک نابغه به تمام معنا و در جنگ تحمیلی نیز فرمانده گروهان بود، بعد از جنگ، تحصیلاتش را ادامه داد و بدون تحصیلات خارجی در این عرصه به بالاترین دانش‌ها دست یافت.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه امروز شناسایی معدن، غنی‌سازی، تولید کیک زرد، طراحی رآکتور و سوخت و... در کشور صورت می‌گیرد، افزود: این پیشرفت معجزه‌آسا امروز به حدی برای ما عزت آفرین بوده است که غرب که زمانی به ما می‌گفت حق ندارید هسته‌ای داشته باشید، در برجام وجود ۵ هزار سانتریفیوژ را پذیرفت.

انرژی هسته‌ای عامل اقتدار کشور است

وی یادآور شد: ما باید از انرژی هسته‌ای برخوردار باشیم، اما نه فقط به خاطر کاربردهای آن، بلکه برای اقتدارآفرینی آن؛ برای ما که با دست خالی و کاملا بومی به آن دست یافته‌ایم. این مهم در سایه حمایت‌ها و دوراندیشی‌های رهبر معظم انقلاب حاصل شد که مسیر هسته‌ای ما را تغییر داد و به جایگاهی خاص و قابل توجه رساند. یادم هست سال ۸۰ که به دانشکده هسته‌ای آمدند خیلی تشویق کردند و امید دادند و آنجا بود که فهمیدیم می‌شود در این کشور کار هسته‌ای کرد.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نشست واکاوی سرگذشت آزادگان دفاع مقدس در رشت برگزار شد

نشست واکاوی سرگذشت آزادگان دفاع مقدس به منظور یادآوری انگیزه‌های آزادگان در دوران اسارت و بیان خاطرات آنها در رشت برگزار شد. ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳ استانها گیلان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، نشست واکاوی سرگذشت آزادگان دفاع مقدس صبح امروز با حضور دو تن از آزادگان دفاع مقدس به منظور یادآوری انگیزه‌های آزادگان در دوران اسارت و بیان خاطرات آنها در دفتر خبرگزاری بسیج استان گیلان در رشت برگزار شد.

یکی از آزادگان دفاع مقدس در این نشست با اشاره به سختی‌های دوران اسارت در عراق اظهار داشت: فضای اسارت در عراق بسیار سخت و خاص بود و بنده در شرایطی اسیر شدم که مجروح بودم و 3 ماه در بیمارستان عراق بستری بودم و زمانی که عکس صدام را در بیمارستان دیدم متوجه اسیری خود شدم.

سید نورالدین نعمتی با بیان اینکه رزمندگان ایرانی حاضر بودند تا آخرین لحظه در راه حفظ آرمان‌ها بجنگند اما اسیر دشمن نشوند افزود: بسیاری از اسرای کشورهای مختلف به محض اسیر شدن اقدام به خودکشی یا فرار می‌کنند اما اسرای ایرانی در دوران اسارت به هیچ عنوان از این گونه رفتارها از خود بروز نمی‌دادند.

جایگاه و حقوق آزادگان مورد توجه قرار گیرد؛ آزادگانی که محل اسارت را به دانشگاه تبدیل کردنداینفوگرافیک/ بازگشت سرافرازانه آزادگان به کشورآزادگان ایرانی اردوگاه‌های عراق را به میدان مبارزه دیگری با دشمن تبدیل کردند

وی با اشاره به برخی رزمندگان نوجوان ایرانی که با وجود سن و سال کم اما در راستای اطاعت‌پذیری و ولایتمداری در زندان‌های عراق اسیر بودند خاطرنشان کرد: بنده هنوز بخاطر دارم که نوجوان 13 ساله ایرانی اسیر شده بود و 9 سال از عمرش هم در اسارت سپری شد.

این آزاده دفاع مقدس با بیان اینکه عراقی‌ها پس از شنیدن خبر پذیرفته شدن قطع‌نامه توسط ایران، بسیار مست و خوشحال بودند گفت: بسیاری از اسرای ایرانی به محض شنیدن این خبر به شدت گریستند اما به یکدیگر می‌گفتند که ما سرباز امام راحل هستیم و ولایتمداری هم به این معناست که باید تابع دستورات الهی امام راحل باشیم.

نعمتی با اشاره به شرایط اردوگاه‌های عراق تصریح کرد: با وجود اینکه اکثر اوقات لب‌هایمان از شدت گرسنگی و تشنگی خشک بود و در ماه مبارک رمضان هم سهم غذای ظهرمان را برای افطار حفظ می‌کردیم و بیشتر مواقع اسرا بیمار می‌شدند اما صفا، صمیمیت و مهربانی در میان ما بی‌نظیر بود تا جایی که حاضر بودیم جانمان را برای یکدیگر بدهیم.

این آزاده دفاع مقدس با اشاره به شرایط اسارت افزود: شرایط بسیار دشواری بود حتی بنده بخاطر دارم که هر شب یکی از اسرای ایرانی را به محوطه بیرون می‌بردند و تیر خلاص را به آنها می‌زدند و عراقی‌ها پس از پذیرفته‌شدن قطع‌نامه توسط ایران، بسیاری از جرم‌ها و جنایاتشان را ذکر و ثبت نکردند.

نعمتی فیلم ساختن از سختی‌ها و فضای اسارت را بسیار سخت دانست و تأکید کرد: اسرای ایرانی با وجود تمام شکنجه‌ها اما هرگز به خواسته‌های دشمن بله نگفتند و اگر مرحوم ابوترابی نبود نیمی از اسرای ایرانی زنده به ایران بازنمی‌گشتند.

وی با بیان اینکه شاخصه ولایتمداری هنوز هم در میان آزادگان دفاع مقدس وجود دارد و آزادگان امروز هم تابع دستورات رهبر انقلاب هستند خاطرنشان کرد: رزمندگان و آزادگان دوران دفاع مقدس روحیه آمادگی خود برای نبرد با دشمن را حفظ کرده‌اند و امروز هم تابع دستورات رهبر معظم انقلاب هستیم.

این جانباز دفاع مقدس با یادآوری خاطره‌ای از لحظه اسارت خود گفت: بنده مجروح بودم و به سختی خود را به گوشه‌ای رسانده بودم تا اینکه صدای افسر عراقی را شنیدم و زمانی که آن افسر در بالای سرم حاضر شد همان لحظه شهادتین خود را گفتم زیرا می‌دانستم تیر خلاص را به من می‌زند اما به دلایلی این کار را نکرد.

نعمتی خاطرنشان کرد: زمانی که در بیمارستان عراق بستری بودم به شدت احساس تنهایی می‌کردم حتی یک شب در خواب دیدم که به ایران و نزد خانواده‌ام برگشتم و در حال دیدن عکس‌های دوران اسارت خود هستم و همان لحظه از خواب پریدم و به شدت از تنهایی خود گریستم.

یکی دیگر از آزادگان دوران دفاع مقدس نیز در این نشست با یادآوری خاطراتی از آن دوران اظهار داشت: رزمندگان ما با وجود شرایط سخت اما در مقابل دشمن به خوبی دفاع و ایستادگی کردند و ما در دوران اسارت همواره به یاد رنج‌ها و مصائبی که حضرت زینب(س) در دوران اسارت تحمل کردند بودیم.

حمید شعاعی با بیان اینکه از مجموع دو هزار آزاده دفاع مقدس در گیلان، 170 تن فوت کردند ابراز داشت: برخی فرزندان رزمندگان و آزادگان دفاع مقدس با وجود تحصیلات عالی بیکار هستند و بسیاری از آزادگان هم به دنبال کارهای درمانی خود هستند.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان باید به آزادگان بیشتر سر بزنند و موجب دلگرمی آنان شوند گفت: ما برای پول به منطقه عملیاتی نرفتیم بلکه جهت حفظ ارزش‌ها و عزت کشورمان وارد میدان نبرد با دشمن شدیم و هنوز هم شعار "تا زنده‌ایم رزمنده‌ایم" ذکر همیشگی ما است.

انتهای پیام/ن

R7877/P/S6,71/CT7

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

کلیدواژه: انرژی هسته ای ریاست دانشگاه شهید بهشتی

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۳۹۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آثار دفاع مقدس نباید تبدیل به آثار موزه‌ای شود
 • تیپ الغدیر از تمام ماموریت‌های دفاع مقدس و سوریه سربلند بیرون آمد
 • راهیان نور فرصتی برای تبیین نقش میاندوآب در دفاع مقدس به شمار می‌رود
 • ناسا راکتورهای هسته‌ای را به فضا می‌فرستد
 • شما آزادگان، سرمایه ها وسند زنده ی این رشادتها ی رزمندگان دوران دفاع مقدس هستید
 • تیپ الغدیر یزد در دفاع مقدس هیچ نوع عقب‌نشینی نداشت
 • هدف‌گیری دارو‌های آلزایمر با مدل‌های مغزی جدید
 • خطر «اقدام نمادین» در گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران
 • فجایع احتمالی پس از یک جنگ هسته ای مدل سازی شد
 • مشهورترین و جذاب‌ترین مدل‌های سایزر بزرگ جهان
 • برنامه روایتگری دفاع مقدس برای دانش‌آموزان و دانشجویان برگزار شود
 • رونمایی از جدیدترین مدل بوگاتی به مناسبت جشن ۱۱۰سالگی
 • بخشی از کلاس درس دانش آموزان به مباحث دفاع مقدس اختصاص یابد
 • جدال فعالان محیط زیست با دولت فرانسه بر سر ضایعات هسته‌ای
 • رونمایی از لوکس‌ترین مدل بوگاتی به مناسبت جشن ۱۱۰سالگی
 • امروز نیز به برکت دفاع مقدس کشور ما در موقعیت برتر قرار دارد
 • آزادگان؛ برگ زرین دفاع‌مقدس
 • آزادگان سرافراز سند افتخار ملت ایران هستند/کشور ما به برکت دفاع مقدس در موقعیت برتر قرار دارد
 • استاندار هرمزگان: کشور ما به برکت دفاع مقدس در موقعیت برتر قرار دارد