ارزش یارانه نقدی چقدر است؟ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی که سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ پرداخت شد حالا ارزشی به مراتب کمتر از آن زمان دارد. تصمیمی که البته همان زمان هم با حرف و حدیث‌هایی همراه بود و البته نقد وارده به این طرح، عدم در نظر گرفتن دهک‌های پردرآمد و کم درآمد و پرداخت یکسان یارانه به همه بود که در نهایت منجر به افزایش تورم نیز شد.

با این حال از آن سال تا امروز هیچ تغییر و اصلاحی در رویه پرداخت یارانه و یا تغییر در مبلغ آن صورت نگرفت. به نظر می‌رسد تا قبل از اتمام دولت یازدهم به سبب تبعات اجتماعی که اصلاح این طرح ممکن بود به همراه داشته باشد، دولت ریسک تغییر در این مسیر را نکرد، اما طی چند روز گذشته سخنگوی دولت خبر از حذف ۵ میلیون نفر از یارانه بگیران دهک‌های بالا را داد، اما هیچ توضیحی مبنی بر اینکه با حذف این افراد قرار است چه اتفاق دیگری رخ دهد؛ داده نشد؟ اینکه آیا میزان یارانه افراد کم درآمد افزایش خواهد یافت و یا این مبلغ بخشی از ناتوانی دولت در تامین بودجه را جبران خواهد کرد؟
ارزش یارانه نقدی واقعا چقدر است؟

پرویز جاوید، کارشناس مسائل اقتصادی گفت: ارزش واقعی یارانه‌ها در حال حاضر حدود ۸ هزار تومان است که این عدد البته بر مبنای واقعیت‌های اقتصادی و با محاسبه همه جهات تورمی و کاهش ارزش پول محاسبه شده است.

وی افزود: متاسفانه دولت هیچ گونه استراتژی‌ای برای حل معضل یارانه‌ها ندارد. باید دهک‌های بالای جامعه شناسایی شوند و یارانه آن‌ها حذف شود و به جامعه هدف نیازمند، یارانه بیشتری تعلق گیرد.

جاوید تصریح کرد: تا به حال عزمی برای اصلاح این رویه از طرف دولت دیده نشده است. با توجه به اینکه تا پایان کار دولت حدود ۱۶ ماه باقی مانده است شاید چندان رغبتی به اصلاح این امر ندارد. دولت باید در نظر بگیرد رای بالای ۲۴ میلیونی در انتخابات جهت اصلاح همین مسائل به حسابش واریز شد بنابراین مردم انتظار دارند تا اشکالات ساختاری اقتصاد نیز بر طرف شود.
افزایش یارانه نقدی، کاهش یارانه انرژی؟

هرچند تا پایان کار دولت دوزادهم حدود ۱۶ ماه وقت بیشتر باقی نمانده است، اما به نظر می‌رسد اصلاح رویه‌های غلط اقتصادی کمترین انتظار مردم از دولت باشد هر چند که این تغییرات با کمی درد همراه باشد. طبق آخرین مطالعات علاوه بر یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی که در هر ماه از سوی دولت پرداخت می‌شود، یارانه‌های غیر نقدی نیز شامل یارانه حامل‌های انرژی، کالا‌های اساسی و دارو به طور غیر مستقیم در اختیار جامعه قرار می‌گیرد. نکته جالب توجه این است که متوسط یارانه پنهان مستقیمی که هر خانوار ایرانی سالانه دریافت می‌کند حدودا به ۱۰ میلیون تومان می‌رسد. در این بین متوسط دریافتی یارانه پنهان دهک دهم بیشتر از هفت برابر دهک اول است، یعنی ثرتمندان در واقع دارند ۷ برابر یارانه بیشتر دریافت می‌کنند.

برخی کارشناسان معتقدند می‌توان با شناسایی دهک‌های پایین جامعه و حذف برخی از یارانه‌های پنهان مانند یارانه سوخت و بنزین میزان یارانه نقدی دهک‌های پایین‌تر را افزایش داد.

جواد صالحی‌اصفهانی از اثرات مخرب یارانه انرژی در اقتصاد ایران می‌گوید و معتقد است صد درصد اولویت دولت باید حذف یارانه عظیم انرژی باشد و نه یارانه نقدی. او می‌گوید در همه سال‌های گذشته هم دولت و مجلس و هم کارشناسان تمام تاکید خود را بر حذف یارانه نقدی گذاشتند، اما در همه دنیا از پرداخت یارانه نقدی به جای یارانه انرژی استقبال می‌کنند.

دولت سال‌هاست به سمت افزایش قیمت حامل‌های انرژی نرفته، چون از تبعات سیاسی و نارضایتی مردم نگران است. اما این استاد دانشگاه می‌گوید راهکار ساده، حذف بخشی از یارانه انرژی و همزمان افزایش یارانه نقدی است.

این استاد دانشگاه در ادامه می‌گوید: دولت بر افزایش مقدار یارانه نقدی تاکید می‌کند، اما ارزش واقعی رقم کنونی یارانه حدود ۱۰ هزار تومان است. پرداخت این رقم کارکرد خود را از دست داده و دولت حتماً باید برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی مقدار یارانه نقدی را هم افزایش دهد، اما دولت همواره از اعتبار تخصیص داده‌شده به یارانه نقدی گله کرده است.

این اقتصاددان می‌گوید رقم یارانه نقدی در مقابل یارانه‌های دیگری که دولت می‌پردازد بالا نیست و برای حذف یارانه انرژی، تداوم و افزایش یارانه نقدی ضروری است.   منبع: اقتصاد24

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

وزیر اقتصاد: برنامه دولت برای یارانه‌ها در آینده نه چندان دور نهایی می‌شود

وزیر اقتصاد با بیان اینکه قوه مجریه به تنهایی نمی‌تواند برنامه‌های مربوط به یارانه را اجرایی کند گفت: برنامه دولت درباره یارانه‌ها در آینده نه چندان دور تصویب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی در حاشیه نشست امروز کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ،درباره بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، گفت: سازمان تامین اجتماعی یکی از سازمان‌های بزرگ کشور بوده که بسیاری از بازنشستگان در زمره جامعه هدف آن قرار می‌گیرند، بنابراین دولت در تلاش است بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی را از روش هایی که قانون مقرر کرده، بپردازد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شد، افزود: در سال ۹۵، ۹۶ و ۹۷ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شده که این پرداخت به صورت نقدی بوده است به طور مثال سازمان تامین اجتماعی به نظام بیمه ای، سازمان مالیاتی، بانک ها و سازمان خصوصی سازی بدهکار بود که دولت متقبل شد آن‌ها را تسویه کند، این امر نشان دهنده اهتمام دولت در پرداخت بدهی سازمان تامین اجتماعی است.

پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی زمان‌بر است

وزیر اقتصاد و دارایی اظهار کرد: پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی امری زمان بر بوده و دولت در تلاش است در این مسیر حقوق بازنشستگان تضییع نشود.

این عضو کابینه دوازدهم در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به بررسی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات بیان کرد: در این جلسه برنامه دولت درباره یارانه پنهان مورد سوال قرار گرفت که بنده نیز توضیحاتی در این رابطه ارائه دادم.

دژپسند تصریح کرد: طرح برنامه های دولت درباره یارانه و یارانه پنهان پیش از تصویب با توجه به حساسیتی که جامعه نسبت به آن دارد، اقدام درستی نیست چراکه ممکن است در مراحل بررسی این برنامه ها تغییر کند.

وزیر اقتصاد و دارایی تاکید کرد: در جلسه امروز مطرح شد دولت باید برای روشن شدن ارتباط خود با موضوع یارانه برنامه جامعی داشته باشد چراکه این بحث انتزاعی نیست و آثار اقتصادی و اجتماعی دارد بنابراین باید متناسب با تمام موارد درباره آن تصمیم گیری شود.

وی با بیان اینکه قوه مجریه به تنهایی نمی‌تواند برنامه های مربوط به یارانه را اجرایی کند و باید تصمیم حکومتی درباره آن گرفته شود، ادامه داد: برنامه دولت درباره یارانه ها در آینده ای نه چندان دور به تصویب می رسد.

دژپسند درباره آمار مربوط به یارانه پنهان بیان کرد: آمار مختلفی برای یارانه پنهان مطرح می شود چراکه این آمار متاثر از چند متغیر مانند نرخ ارز، قیمت فوب در برخی حامل های انرژی است.

این عضو کابینه دوازدهم درباره اقدامات وزارت اقتصاد برای رونق تولید گفت: وزارت اقتصاد در این زمینه گام های موثری از جمله مالیات برداشته است در واقع این وزارتخانه تلاش کرده تسهیلاتی برای بنگاه ها در نظر گیرد.

وی با بیان اینکه با تلاش وزارت اقتصاد بسیاری از بنگاه ها می‌توانند از محل بورس تامین مالی کنند، تصریح کرد: اعطای تسهیلات به بنگاه‌هایی که با کمبود سرمایه در گردش مواجه هستند، در اولویت است.

وزیر اقتصاد و دارایی بیان کرد: تامین مواد اولیه، کالاهای سرمایه ای و قطعات یدکی یکی از الزامات واحدهای تولیدی است در حال حاضر گمرکات ملزم شده اند حداکثر همکاری را با واحدهای تولیدی داشته باشند.

این عضو کابینه دوازدهم با اشاره به ضرورت بهبود فضای کسب و کار، گفت: این امر می تواند شیوه کار سرمایه گذاران، تولیدکنندگان و صادرکنندگان را روان کند؛ در حال حاضر محیطی ایجاد شده که واحدهای صنفی می توانند خارج از قید زمان و مکان کارهای خود را انجام دهند.

وزیر اقتصاد و دارایی افزود: در هفته گذشته ۲ ابلاغیه در وزارت اقتصاد و دارایی صادر شد که براساس آن گمرک و سازمان مالیاتی موظف شدند برای روان شدن فضای کسب و کار در مهلت زمانی مقرر موانع را از پیش روی بردارند.

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

کلیدواژه: یارانه نقدی یارانه پنهان انرژی

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۵۳۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مهلت وزارت تعاون به سر آمد
 • سکوت اصلاحات در برابر اقدامات ضدفساد رئیسی/ چه کسانی از فاش شدن ماهیت «دولت پنهان» می‌ترسند؟
 • حذف ۳ دهک یعنی حذف یارانه ۳۰ میلیون نفر/ تصور حذف راحت این تعداد ساده‌انگارانه است/ اگر امسال ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف می‌کردیم زندگی مردم دچار مشکل می‌شد
 • قرعه کشی عید تا عید شهروند با ۱۱۰ جایزه نقدی و غیرنقدی
 • حذف یارانه پردرآمدها به کجا رسید؟
 • حذف یارانه نقدی پردرآمدها به کجا رسید؟
 • مهلت وزارت تعاون به سر آمد/حذف یارانه نقدی پردرآمدها به کجا رسید؟
 • جزئیات برنامه دولت برای یارانه ها
 • نهایی شدن برنامه دولت برای یارانه‌ها در آینده نزدیک
 • افزایش ۳۰ درصدی نذورات نقدی آستان قدس رضوی
 • برنامه دولت برای یارانه‌ها در آینده
 • دژپسند: برنامه دولت برای یارانه‌ها نهایی می‌شود
 • سوال نمایندگان از وزیر درباره حذف یارانه‌ ثروتمندان
 • تعداد یارانه‌بگیران سالانه افزایش پیدا می‌کند
 • سوال نمایندگان مجلس از وزیر اقتصاد درباره حذف یارانه‌بگیران ثروتمند
 • یارانه های واریز شد
 • جیب مردم منتظر اصلاحات ساختاری اقتصاد
 • یارانه مرداد ماه واریز و قابل برداشت شد
 • جایگزین‌های حذف سه دهک پردرآمد جامعه