علی اکبرصالحی در مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای تصمیمی گرفته شده است، گفت: هیات نظارت بر برجام در این خصوص تشکیل جلسه داده و مشورت می‌کند و نظر رهبری هم اخذ می‌شود.

وی اظهار داشت: من هم اکنون در شرایطی نیستم که درباره گام سوم صحبت کنم و اظهار نظر من هم در حد حدس و گمان خواهد بود، اما ما به عنوان مجری دستورات، سناریو‌های مختلفی را ارائه کردیم.


وی افزود: این سناریو‌ها بررسی شده است، اما اینکه تا به حال دستوری در این خصوص صادر شده است یا خیر ترجیح می‌دهم صحبت نکنم و هر موقع مسئولین تصمیم لازم را اتخاذ کنند سازمان آمادگی دارد آن تصمیمات را در اسرع وقت عملیاتی کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری درباره تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا و اینکه آیا بازه زمانی این تمدید‌ها مشکلی در همکاری هسته‌ای ایجاد نمی‌کند اظهار داشت: همکاری‌های ما در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین ادامه دارد.

صالحی ادامه داد: ساخت واحد‌های ۲ و ۳ بوشهر به خوبی پیش می‌رود و ما حتی از برنامه هم جلوتر هستیم ضمن اینکه نباید فراموش کرد بحث تامین مالی این پروژه هم بحث مهمی است، اما در مجموع از زمان بندی پیش بینی شده جلوتر هستیم.

وی یادآور شد: پروژه اراک هم تا امروز به خوبی پیش می‌رود هر وقت مساله‌ای باشد ما با صداقت با مردم درمیان می‌گذاریم. حدود یک سال پیش هم زمانی که وقفه‌ای از طرف دوستان چینی دیدیم هم اطلاع رسانی کردیم، اما الان پروژه به خوبی پیش می‌رود و مشکلی نداریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در این پروژه قدم‌های بلندی برداشته شده است که ضرورت اعلام آن الان وجود ندارد، اما ما در اراک به بخش ساخت تجهیزات رسیدیم و مراحل طراحی را پشت سر گذاشته ایم که من وارد جزئیات نمی‌شوم، اما ملت بدانند که مسائل به خوبی پیش می‌رود.

صالحی اظهار داشت: بحث همکاری با اروپا در مرکز نظام ایمنی هم به پیش می‌رود و یک آزمایشگاهی برای تست فشار با همکاری اروپا در دست اجراست که اتحادیه اروپا در این پروژه ۲۰ میلیون یورو متعهد شده است.

معاون رئیس جمهور افزود: برجام تاکنون به خوبی پیش می‌رود، اما اینکه در آینده چه اتفاقی می‌افتد را باید ببینیم ضمن اینکه ما با امکانات خودمان می‌توانیم کار را پیش ببریم هر چند ممکن است در بعضی مسائل کوتاهی شود و زمان ما طولانی‌تر شود و پروژه زمان‌بر شود، اما فعلا کار‌ها طبق تعهدات انجام می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر ما برجام را به ۳ بخش فنی، اقتصادی و حقوقی تقسیم کنیم در بخش فنی هیچ مشکلی نداریم و بخش‌های مختلف آن اعم از غنی سازی اکتشاف، استخراج ساخت نیروگاه‌ها و سایت‌های جدید به خوبی پیش می‌رود و ما به صورت طبیعی پیش می‌رویم و سرعت ما هم متناسب با امکانات و الزامات کشور است.

صالحی گفت: اگر هم در بعد حقوقی و سیاسی و اقتصادی طرف مقابل بدقولی می‌کند. ما می‌توانیم در بخش فنی واکنش متناسب را بدهیم و حوزه فنی برجام این قابلیت را دارد. ما فقط در یک مورد در پروژه ایتر اعتراض داشتیم که قرار شد اروپایی‌ها آن را به گونه دیگری جبران کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اظهارات آیت الله محمد یزدی از اعضای شورای نگهبان گفت: سوءتفاهمی پیش آمده و حضرت آیت الله یزدی که از اعضای شورای نگهبان هستند درباره کنوانسیونی که اخیرا در مجلس تصویب شده تحت عنوان کنوانسیون پسماند‌های پرتوزا برداشت اشتباهی رخ داده است به نحوی که گویا ما به کشور‌های استکباری اجازه داده ایم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند در حالی که درست عکس این است و طبق مواد ۱۱ و ۱۲ این لایحه هیچ کشوری نمی‌تواند کشور دیگری را وادار به دفن پسماند‌های خود کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: امیدوارم شورای نگهبان مطالعه دقیق تری بر روی این کنوانسیون داشته باشد کما اینکه ما در ۲.۵ سال اخیر مشورت‌های گسترده‌ای با مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون امنیت ملی و با بخش هاش حقوقی دولت داشته‌ایم تا این لایحه را منقح کنیم.

صالحی اضافه کرد: امیدواریم اعضای شورای نگهبان هم عنایت داشته باشند چرا که مردم در چنین مواردی نگران می‌شوند در حالی که چطور ممکن است ما چنین لایحه‌ای به مجلس بدهیم و دولت‌های استکباری اجازه دهیم سوخت مصرفی خود را در ایران دفن کنند، حتما اینطور نیست.

وی گفت: ما از آیت الله یزدی قرآن را آموخته ایم که فرموده است در هر چیزی که اطلاع ندارید اظهارنظر نکنید و حتما ایشان حقیقت را تبیین خواهند کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درخصوص پروژه‌هایی که عملیات احداث آن امروز آغاز شده است، افزود: این پروژه، پروژه سنگینی است و ساختمان آن هم ساختمان ویژه‌ای است و تجهیزاتی هم نیاز دارد که باید از خارج خریداری شود. اگر همه چیز به خوبی پیش برود شاید تکمیل این مرکز ۲- ۳ سال طول بکشد.

صالحی عنوان کرد: در نطنز، اراک، اصفهان، کار‌های به خوبی پیش می‌رود و امروز صنعت هسته‌ای با ۱۵ هزار پرسنل با قدرت کار خود را پیش می‌برد و هیچ چیز متوقف نشده است و هر وقت هم به صلاح دیده شده و مسئولان گفته اند به فعالیت هایمان شتاب دهیم دیدید که انجام شده است.

وی تصریح کرد: هر اراده‌ای که مسولان ارشد نظام داشته باشند و صنعت هسته‌ای متصور بشوند ما می‌توانیم با فوریت کامل آن را محقق کنیم و مردم مطمئن باشند که این صنعت به خوبی فعالیت هایش پیش می‌رود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در بخشی از سخنانش اظهار داشت: ایزوتوپ‌های پایدار از روش‌های متنوعی به دست می‌آیند که یکی از این روش‌ها استفاده از سانتریفیوژ‌ها است.

وی گفت: در این مرکز از روش‌هایی، چون تبادل شیمیایی، تقطیر تبریدی، نفوذ حرارتی و تقطیر غشایی استفاده می‌شود.

صالحی تصریح کرد: ما پیش از این در حد آزمایشگاهی اقداماتی را آغاز کرده بودیم، اما الان سطح کار ارتقا یافته به طوری که ۵ هزار متر مربع شامل ۸ کارگاه و ۸ آزمایشگاه برای این عملیات احداث می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: چنین مجموعه‌ای در غرب آسیا بی نظیر خواهد بود و در این منطقه کشوری سراغ نداریم که به این میزان وارد عرصه جداسازی ایزوتوپ شود.

وی خاطرنشان کرد: فردو از با ارزش‌ترین مجموعه‌های سازمان انرژی اتمی است و حدود ۱۶ هزار مترمربع تاسیسات در این مرکز احداث شده است که از جمله مراکز آن می‌توان به مرکز ملی مواد که دو سال قبل تاسیس شد و همچنین مرکز ملی خلع اشاره کرد که ۲۰ فروردین امسال رونمایی شد.

صالحی گفت: این مرکز نه تنها به صنعت هسته‌ای بلکه به سایر صنایع کشور هم خدمات رسانی می‌کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجموعه فردو قابل مقایسه با ۳-۴ سال قبل نیست به طوری که هم به تعداد کارشناسان و متخصصان و هم به تاسیسات و زیربنا‌های آن اضافه شده است. به طوری که تنها در بخش مرکز ملی مواد بیش از ۲۰ کارشناس ارشد، مشغول به کار شده اند.

وی بیان کرد: در این مرکز هزار و ۴۴ سانتریفیوژ داریم که در خلاء هستند و ۲ آبشار در چرخش هستند و اگر روزی اراده شود غنی سازی هم می‌کنند و کافی است خوراک به این ماشین‌ها تزریق شود.

صالحی همچنین درخصوص همکاری‌های بین المللی سازمان انژری اتمی گفت: در حال حاضر با اتحادیه اروپا و روسیه همکاری‌های مختلفی داریم و پروژه‌های آن به خوبی به پیش می‌رود.

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: فردو با لحاظ کردن بهترین استاندارد‌ها خدمات ارزشمندی را به مجموعه صنایع کشور ارائه می‌کند.

وی با اشاره به اتفاقاتی که اخیرا در یکی از مراکز اتمی روسیه رخ داد اظهار داشت: از فرصت استفاده می‌کنم به دولت فدرال روسیه و همتایان خود هم تسلیت می‌گویم.

‌معاون رئیس جمهور گفت: روس‌ها با وجود اینکه ده‌ها تجربه در این حوزه دارد و با وجود تمام ملاحظات دیدیم که این اتفاق در کشور آن‌ها افتاد و راکتور کوچک آن‌ها دچار آسیب شد بنابر این فناوری هسته‌ای بسیار حساس است که ایجاب می‌کند بالاترین استاندار‌ها در آن رعایت شود.

صالحی بیان کرد: در واقع فناوری هسته‌ای نه فقط از باب اقتدار آفرینی بلکه به علت اینکه صنایع کشور را چندین درجه ارتقا می‌دهد حائز اهمیت است و باید استاندار‌های لازم را داشته باشد.

وی یادآور شد: از عزیزان رسانه‌ای که در این مراسم حضور دارند خواهش می‌کنم به آرشیو‌های خود مراجعه کنند و تصاویر ۳- ۴ سال قبل این مرکز را هم با وضعیت امروز آن مقایسه کنند. امروز حدود ۷۰۰ مهندس و کارشناس در بخش‌های مختلف شرکت‌های مختلف در این مجموعه فعالیت می‌کنند.

صالحی در پایان با بیان اینکه صنعت هسته‌ای بعد از برجام با قدرت کامل به پیش می‌رود، خاطرنشان کرد: از پروژه‌های بزرگ این صنعت واحد‌های ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر است که در دست اقدام است قرار بود مرداد ماه امسال بتن ریزی شود که با مشورت‌های که داشتیم مقرر شد این عملیات یکی دو ماه به تعویق بیفتد و احتمالا عملات بتن ریزی اکتبر انجام شود با این حال کار عقب نیفتاده است و تنها اعلام بتن ریزی یکی دو ماه عقب افتاده است.

منبع: پارسینه

کلیدواژه: برجام انرژی اتمی اکبرصالحی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.parsine.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «پارسینه» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

واکنش علی مطهری به اظهارات سیدحسن نصرالله درباره سفر مکرون به لبنان

مسکن ارزان می‌شود؟ خانه بخریم یا نخریم؟

فیلم| کشتار وحشیانه سگ‌های خیابانی در اهواز

قیمت پراید از ۱۰۰ میلیون گذشت!

۳۵ هزار سبد کالا ویژه محرومان در سیستان و بلوچستان توزیع می شود 

خبر بعدی:

الان وقت مذاکره است، موشک‌ها را معامله کنیم/ هاشمی‌طبا: همین حالا پیاده روی اربعین را لغو کنید

با اینکه تاکید شده است که ستاد ملی کرونا باید درباره نحوه برگزاری مراسم های محرم و صفر تصمیم گیری و اعلام نظر کند، اما فعالین اصلاح طلب همچنان به اعلام هشدار درباره برگزاری مراسم های مذکور مشغولند.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

**الان وقت مذاکره است،موشک ها را معامله کنیم

«قاسم محبعلی» از مدیران وزارت خارجه در دولت اصلاحات در یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت:«ترامپ کسی بود که بدون هیچ دلیل خاصی از برجام خارج شد. انتظار می‌رود اگر دموکرات‌ها سر کار بیایند، زمینه مذاکره در مورد برجام را با ایران فراهم خواهند کرد. البته این به آن معنا نیست که در صورت روی کار آمدن آنها، دموکرات‌ها حتما به برجام باز خواهند گشت. با این حال می‌شود گفت که امکان توافق با ترامپ هم وجود دارد. به‌خصوص الان که او در شرایط سست و متزلزلی قرار دارد، ایران می‌تواند نهایت استفاده را از این شرایط ببرد و امتیاز بگیرد. اصولا اگر ترامپ دوباره رای بیاورد و بر مسند قدرت بنشیند، از موضع بالا نگاه خواهد کرد و رفتار سختی را در پیش خواهد گرفت».

محبعلی در ادامه نوشت:«اگرچه دموکرات‌ها علاقه‌مند به حفظ برجام و بازگشت به آن هستند اما امکان یک اجماع بین‌المللی هم علیه ایران وجود دارد و باید با یک مجموعه سخت‌تری به توافق برسیم. امروز هم به دلیل آنکه ترامپ چه در داخل و چه در مجامع بین‌المللی منزوی است، شاید برای آنکه امتیاز بزرگی به دست بیاورد و شانس او را برای رای آوردن در انتخابات بالا بیاورد، حاضر باشد که به ایران امتیاز داده و به نتیجه برسد».

«علی بیگدلی» فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت:«آقای هایکو ماس(وزیر خارجه آلمان) به آقای ظریف تاکید کرده بود که برای اجرائی کردن اینستکس و دوام برجام باید 3 پیشنهاد ما یعنی رعایت حقوق بشر، کنترل قدرت دفاعی و عدم دخالت در کشورهای منطقه را انجام دهید که آقای ظریف نیز پاسخی به این درخواست اروپایی‌ها نداد و همانطور که مشخص بود مقامات کشورمان نیز با این مسائل موافق نبودند. بنابراین رابطه ما با اتحادیه اروپا تا حدود زیادی به بن‌بست رسیده است. مخصوصا که آژانس بین‌المللی نیز گفته که ایران از تعهداتش در برجام تخطی کرده است. از این رو آمریکا توانسته فضاسازی‌هایی را فراهم کند».

بیگدلی در ادامه گفت:«پیشنهاد من این است که اگر ایران به مرحله اجرائی شدن مکانیسم ماشه برسد باید مقداری تعامل از خود نشان دهد که برجام فرونپاشد، چراکه به همین نسبت اتحادیه اروپا هم نمی‌خواهد ایران از برجام خارج شود. وزیر خارجه فرانسه دو سه هفته پیش در پاسخ به خبرنگاری که از وی پرسید چرا اصرار به ماندن در برجام دارید گفت؛ تنها راه نظارت ما در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای بر ایران همین برجام است و بنابراین نمی‌توانیم از برجام خارج شویم و تلاش کنیم که ایران را در برجام حفظ کنیم».

اصلاح طلبان بارها تاکید کرده اند که می توانیم از طریق مذاکره با آمریکا، امتیازگیری کنیم. این طیف اما از پاسخ به این سوال طفره می روند که «دولت روحانی در مذاکرات هسته ای منتهی به برجام،چه امتیازی را کسب کرد؟!». آیا تحریم های بانکی، مالی، نفتی، پتروشیمی و...به یکباره لغو شد؟! آیا هزاران ال سی باز شد؟! آیا سرمایه خارجی به کشور سرازیر شد؟!

آیا قیمت دلار کاهش پیدا کرد؟! قیمت مسکن چطور؟! سکه ارزان شد؟! قیمت خودرو کاهش یافت؟! آنچنان رونقی ایجاد شد که دیگر هیچکس به پول یارانه نیاز نداشت؟! هم چرخ کارخانه ها چرخید و هم چرخ سانتریفیوژها؟! تولید رونق گرفت؟! دیگر شاهد گرانی روزانه و ساعتی دلار نبودیم؟!

تحریم ها به تاریخ پیوست؟! مردم دیگر حتی مشکل آب خوردن هم ندارند؟! و...

اصلاح طلبان پیش از این تاکید داشتند که برجام توسط ترامپِ دیوانه و مزاحم به این روز افتاد؛ حالا این جماعت که «ادعای تسلطشان به زبان دیپلماسی، گوش فلک را کر کرده» مدعی هستند که باید با همان دیوانه ی مزاحم پشت میز مذاکره بنشینیم و امتیازهای شیرین بگیریم!

دولت تروریست آمریکا در ماههای گذشته در اقدامی جنایتکارانه، سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی را به شهادت رساند. حالا اصلاح طلبان بدون اشاره به این سابقه سیاه، مدعی هستند که اروپا بابت توان موشکی و قدرت منطقه ای ایران نگران است و وضع فعلی روابط با اروپا را به بن بست کشیده است و چاره ای جز تعامل- بخوانید معامله درباره توان موشکی و قدرت منطقه ای- وجود ندارد!

** تطهیر جاسوس ها در روزنامه حامی دولت

روزنامه اعتماد- به مدیرمسئولی «الیاس حضرتی» نماینده اصلاح طلب مجلس دهم و کاندیدای ردصلاحیت شده انتخابات مجلس یازدهم- در گزارشی با عنوان «محیط زیستی ها به خانه بازمی گردند؟» نوشت:« کاووس سیدامامی، مراد طاهباز، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، طاهر قدیریان، سام رجبی، سپیده کاشانی، امیرحسین خالقی حمیدی و عبدالرضا کوهپایه ۹ فعال محیط‌زیستی ایرانی بودند که بهمن و اسفند ۹۶ به اتهام «جاسوسی» بازداشت شدند؛ اتهامی که بارها ازسوی مسوولان رده‌های مختلف کشور ازجمله رییس سازمان محیط‌زیست و نمایندگان مجلس دهم و مهم‌تر از همه، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی رد و به‌روشنی تاکید شده که این افراد «جاسوس نیستند» و مستحق آزادی‌اند.  ماجرا اما آنجا جدی‌تر شد که کاووس سیدامامی در زندان فوت شد و برهمین اساس حسن روحانی، رییس‌جمهوری کمیته‌ای چهارنفره را مامور رسیدگی به این پرونده کرد که خروجی‌اش هم ازقضا مشابه موضع وزارت اطلاعات بود؛ جاسوس نیستند!».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«به‌رغم همه این موارد اما پس از اینکه این ۸ نفر باقی‌مانده، ۲ سال به اتهام جاسوسی در زندان بودند، ۲۹بهمن به ۵۸ سال زندان محکوم شدند... تلاش‌هایی که جز برای عبدالرضا کوهپایه که باتوجه به محکومیت چهار ساله‌اش نیمی از آن را گذرانده بود، به وقوع نپیوست و حالا خانواده ۷ نفر دیگر از این فعالان محیط‌زیستی، در انتظارند تا با صدور عفو یا مرخصی آنها موافقت شده تا این کنشگران مدنی که تاکنون حدود 928 روز از بازداشت‌شان گذشته، مگر پس از گذران حدود 1000 روز سخت در زندان، به خانه بازگردند».

این روزنامه اصلاح طلب در اقدامی مسبوق به سابقه، محکومان محیط زیستی را کنشگران مدنی نامیده است. این در حالی است که یکی از فعالیت‌های عمده این شبکه جاسوسی که در پوشش موسسه حیات‌وحش میراث پارسیان و در قالب پروژه یوز ایرانی در منطقه حفاظت‌شده خارتوران به مساحت بیش از یک‌میلیون هکتار مربع فعالیت می‌کرده، نصب برخی دوربین‌های بسیار پیشرفته در اطراف یک پایگاه موشکی بوده است. یکی از پایگاه‌های موشکی و فضایی ایران در استان سمنان در منطقه حفاظت‌شده خارتوران قرار دارد. استان سمنان دارای ۳ پایگاه برای پرتاب ماهواره به فضا و نیز تست موشک است. جاسوسانی که در پوشش فعالیت‌های زیست محیطی فعالیت می‌کردند، تمرکز و توجه خاصی روی یکی از این سایت‌ها داشتند.

لازم به ذکر است که سایت موشکی ایران در منطقه حفاظت‌شده خارتوران که توسط فعالان به‌ظاهر زیست محیطی دید زده می‌شد، از آن پایگاه‌هایی است که برای رژیم صهیونیستی از خطرات بالقوه به شمار می‌رود.

رسانه های اصلاح طلب تاکنون بارها به تطهیر و مظلوم نمایی از جاسوسان پرداخته اند.

** هاشمی طبا: همین حالا پیاده روی اربعین را لغو کنید

«مصطفی هاشمی طبا» فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت:«بهتر است به آقای رئیس‌جمهور بفرمایند شکوه عزاداری امام حسین در تأثر درونی و انتخاب راه سالار شهیدان برای احقاق حق و عدالت است در تمام مراسم‌های سال‌های مختلف، روش روحانیون و گویندگان در عزاداری سالار شهیدان همواره بر تأثر و تأسف بوده و از دست‌زدن به ناهنجاری‌ها خودداری کرده‌اند».

هاشمی طبا در ادامه نوشت:«اما مراسم راهپیمایی اربعین؛ این نگارنده که افتخار حضور در یکی از اربعین‌های ماندگار و خاطره‌انگیز را داشته است، به صراحت متذکر می‌شود برگزاری چنین مراسمی با شرایط سال‌های گذشته، حتما عواقب زیادی خواهد داشت. لازم است صرف‌نظر از سیاست‌های دولت عراق، امسال از سوی ایران کلا لغو شده و از خروج ایرانیان جلوگیری شود و این امر از همین روزها اعلام شود».

همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند، برگزاری مراسم های عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) براساس دستورالعمل ستاد ملی کرونا انجام می گیرد. مردم فهیم و عزیز ایران پیش از این نیز در ماه مبارک رمضان دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی را به صورت دقیق اجرا کردند و این دقت و همکاری، تحسین مقامات و مدیران وزارت بهداشت را در پی داشت.

با اینکه تاکید شده است که ستاد ملی کرونا باید درباره نحوه برگزاری مراسم های محرم و صفر تصمیم گیری و اعلام نظر کند، اما فعالین اصلاح طلب همچنان به اعلام هشدار درباره برگزاری مراسم های مذکور مشغولند.

نکته قابل تأمل اینجاست که در سالهای گذشته که هیچ خبری از کرونا هم نبود، فعالین و رسانه های اصلاح طلب، مراسم باشکوه پیاده روی اربعین را زیر سوال برده و سعی در تعطیلی و یا تحت الشعاع قراردادن آن بودند.

برای نمونه، روزنامه اصلاح طلب آرمان-مهر 98- با دفاع از آشوبگران در عراق در مطلبی نوشته بود:«مساله اربعین که در طی چند سال گذشته گسترش یافته به نوعی برای ایران نمایش قدرت قلمداد می‌گردید. اگر در حج حدود دو میلیون نفر شرکت می‌کردند حال برای راهپیمایی اربعین حدود سه میلیون نفر از کشورهای دیگر شرکت می‌کردند. بنابراین چنین مساله‌ای برای ایران به نوعی نمایش قدرت قلمداد می‌گردید.از سوی دیگر هر چه بر تعداد این جمعیت افزوده می‌شد بر نفوذ ایران در عراق افزوده می‌شد. بنابراین شاید عراقی‌ها به این نتیجه رسیده بودند که حضور زوار ایرانی از یک سو و آن مناطق و نیروهای وابسته به ایران در عراق رفته رفته تا حدودی وضعیت حاکمیت عراق را متزلزل می‌کند».

این در حالی بود که در همان مقطع رسانه های سعودی در کنار رسانه های رژیم صهونیستی، انگلیس و آمریکا،این دروغ را منتشر کرده بودند که علت اصلی ناآرامی های عراق، نحوه حضور ایران در این کشور و همچنین نحوه حضور ایران در پیاده روی اربعین است.

در یک نمونه دیگر، «علیرضا علوی تبار» فعال سیاسی اصلاح طلب- مهر 97- در مصاحبه با روزنامه شرق گفته بود:«چرا اصلاح طلبان در مقابل شکل عزاداری ها اینقدر منفعل هستند. کسی چیزی نمی گوید و از کنار آن رد می شویم؛ ولی شورای پیشرو می تواند درباره این سنت برخورد انتقادی کند...چرا اصلاح طلبان در مقابل دادن دلار ارزان به برخی سفرها سکوت می کنند؟...سفر به آنتالیا مثل سفر اربعین مستحب است».

همچنین «احمد نقیب زاده» فعال سیاسی اصلاح طلب پیش از این در مطلبی در روزنامه سازندگی نوشته بود:«درگیری دو کشور مهم منطقه-ایران و عربستان- فقط به نفع آمریکا و اسرائیل تمام می‌شود. ترس از تهران، ریاض را به دامان آمریکا و اسرائیل می‌اندازد. هیزم کشی اسرائیل و خشنودی آن از تیره شدن روابط ایران و عربستان از هم اکنون پیداست. دل خوش کردن به زوار اربعین و باورهای نزدیک دو ملت روی میز سیاست تأثیر چندانی ندارد».

دیگر خبرها

 • برگزار نشدن مراسم شیر خوارگان حسینی و سوم امام در استان همدان
 • فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان: آقای احمدی نژاد باید زمین ولنجک را به بیت المال برگرداند/ ملک در اختیار آقای خاتمی را بعد از پایان کرونا می‌فروشیم/ در کاخ مرمر سونا و جکوزی ساخته‌اند/ روایت فتاح از تخلف میلیاردی ابتکار و مولاوردی
 • مشاور ارشد بایدن: به برجام بازمی‌گردیم
 • آماده‌سازی پروژه ملی قوطی‌سازی زمزم
 • گزارش ویدئویی| اقدام جهادی ‌نیروی دریایی سپاه در بندرماهشهر/ اجرای طرح ویزیت رایگان از سوی گروه‌های جهادی
 • دولت در بهره‌گیری از برجام ناکام بود/ پروژه حمایت اصلاح‌طلبان از نامزد نیابتی مردود شد
 • رییس سازمان انرژی اتمی در کمیسیون انرژی حضور یافت
 • هایکو ماس در راه مسکو برای گفت‌وگو درباره برجام
 • پیش بینی بازار ارز در هفته سوم مرداد ماه
 • آغاز ساخت نخستین طرح از طرح‌های جهش سوم پتروشیمی با خوراک ترکیبی
 • وزیر خارجه آلمان در راه مسکو برای گفت‌وگو درباره برجام
 • مخالفت با قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران
 • ٧٦درصد مرغداران مخالف تحویل نهاده خام دامی به کارخانجات هستند
 • هشتک آماده باش در بوشهر آغاز شد
 • زیرساخت‌های ۴۰۸ هکتار زمین برای کشت میگو در گواتر دشتیاری آماده است
 • اقدامات آبخیزداری در حوزه آبخیز«توچال»پاکدشت آماده بهره برداری شد
 • اجرای پویش سراسری آماده باش برای مقابله با کرونا در سیستان و بلوچستان
 • 6نامزد واکسن کووید 19 در مرحله سوم آزمایش بالینی هستند
 • ۵۹ پروژه کشاورزی در خراسان شمالی آماده بهره‌برداری شد