به گزارش ایلنا، در راستای سیاست های جدید شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی و همچنین تقویت و حمایت از صنایع داخلی از طریق توسعه معاملات فرآورده های نفتی در بورس انرژی ایران ، طی فردا چهار شنبه 23 مرداد ماه ، حجمی برابر با 500 تن نفت سفید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران برای عرضه در بازار داخلی روانه میز فروش بورس انرژی می شود.

این عرضه مطابق با برنامه هفتگی اعلام شده از سوی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران صورت می گیرد که بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در روز های دوشنبه با عرضه گاز مایع و نفت سفید خوراک و روز های سه شنبه نیز عرضه بنزین سوپر،بنزین یورو 4،بنزین معمولی،نفت گاز یورو 5 و نفت گاز PPM۵۰۰۰ در رینگ های داخلی و بین الملل بورس انرژی دنبال می شود.

در روز های چهار شنبه نیز تمامی فرآورده های نفتی مذکور در رینگ های داخلی و بین الملل بورس انرژی عرضه می شود.

تامین خوراک اولیه و کشف قیمت رقابتی در کنار مزیت هایی همچون دسترسی به کالای استاندارد و بدون واسطه در حالی در بورس انرژی همواره مورد توجه صاحبان صنایع داخلی و معامله گران این بازار قرار گرفته که شرکت های کارگزاری فعال در بورس انرژی نیز با تنوع محصولات مختلف در بازار فرآورده های نفتی بورس انرژی ، برای جذب خریداران داخلی و خارجی بویژه صاحبان صنایع پایین دستی برای تامین خوراک مصرفی خود به تکاپو افتاده اند.

فردا چهار شنبه در رینگ داخلی بورس انرژی در حالی خریداران بر سر عرضه 5000 تن نفت سفید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به قیمت پایه هر تن 62 میلیون و 111 هزار و 495 ریال به رقابت خواهند پرداخت که تسویه معاملات بصورت اسناد خارج از پایاپای از دیگر مزیت های این عرضه است.

به این ترتیب امکان تسویه نقدی وجود نداشته و خریداران می بایست 10%پیش پرداخت خرید را قبل از شروع به عرضه پرداخت کنند.

 

 

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مقاومت در برابر جهانی سازی قوانین داخلی آمریکا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «دونالد ترامپ» تقریبا از ابتدای دوره ریاست جمهوری به دنبال فشار حداکثری بر ایران است و اکنون هم تلاش می کند تا اجماعی را علیه تهران به راه بیاندازد. واشنگتن می داند برای رسیدن به این خواسته خود باید دیگر کشورها را برای پیوستن به ائتلاف آمریکا متقاعد کند.

ازآنجاکه بیشتر کشورهای جهان تاکنون از پذیرش ادعاهای ضدایرانی رئیس جمهوری آمریکا خودداری کرده اند، کاخ سفید سعی دارد با فشارهای اقتصادی و سیاسی دولت ها را با خود همراه سازد یا اینکه از طریقی بتواند خواسته های خود را در قالب احکام قضایی مشورع جلوه دهد و آن را به کشورهای جهان تحمیل کند. نمونه بارز این امر تحولاتی است که در مورد ابرنفتکش «آدریان دریا» (گریس 1) به وقوع پیوست.

برخی تحلیلگران اعتقاد دارند واشنگتن به ویژه در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ عمیق تر و آشکارتر از پیشینیان خود در اتاق بیضی کاخ سفید برای سیطره بر جهان و مشروعیت بخشی به قوانین داخلی خود در عرصه های بین المللی برنامه ریزی می کند.

نشریه «Common Dreams» در همین زمینه آورده است پس از آنکه مقام های آمریکایی از جمله «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید از راه اندازی جنگ با ایران مایوس شدند از مسیر دیگری سیاست های خود را دنبال می کنند. اکنون ایالات متحده فرمان توقیف نفتکش ایرانی را صادر کرده است و این موضوع آشکارا نشان می دهد که تصمیم سازان در کاخ سفید تلاش می کنند تا قوانین داخلی خود را بر همه کشورهای جهان تحمیل کنند. این رفتار واشنگتن خشم و اعتراض کشورهای جهان را به همراه می آورد.

پس از آنکه دادگاه عالی جبل الطارق درخواست دولت ترامپ برای ادامه توقیف ابرنفتکش ایرانی را رد کرد، وزارت دادگستری آمریکا تنش میان واشنگتن و تهران را با صدور دادخواست مصادره کشتی گریس 1 افزایش داد. به همین دلیل برخی کارشناسان اعتقاد دارند شرایط نشان می دهد بولتون که از راه اندازی جنگ با ایران ناامید شده، مسیر رو در رویی با ایران را تا حدودی تغییر داده است.

در این حکمِ دادگاه ایالتی آمریکا ادعا شده است تمامی نفت داخل تانکر بعلاوه حدود یک میلیون دلار دیگر به اتهام نقض تحریم های اقتصادی بین المللی و پولشویی و  تلاش تهران برای کمک به تروریسم باید مصادره شود.

با این حال به گزارش شبکه خبری «الجزیره» هیچ دستور تازه ای از سوی بریتانیا یا جبل الطارق در مورد این حکم دادگاه آمریکایی اعلام نشد و در واقع به درخواست آمریکا ترتیب اثر داده نشد. علاوه بر این تهران اعلام کرد که پس از رسیدن خدمه جدید به این نفتکش، آدریان دریا حرکت خود را آغاز کرده است.

تلاش کاخ سفید برای مشروع سازی قوانین داخلی 

همه این اتفاقات در حالی رخ داد که بیش از یک ماه قبل نیروهای نظامی بریتانیایی این نفتکش را با درخواست کاخ سفید در شرق جبل الطارق توقیف کردند و مدعی شدند نفتکش در حال انتقال نفت به سوریه بوده است. این در حالی است که ایران چنین اتهامی را رد کرد و توقیف کشتی را تنها براساس فشار و درخواست دولت ترامپ به انگلستان ارزیابی کرد.

پس از آنکه دادگاه محلی از پذیرش خواست کاخ سفید برای ادامه توقیف نفتکش سر باز زد؛ دادگاه آمریکایی حکمی را صادر کرد که به اعتقاد مقام های ایرانی ادامه همان مسیر دزدی دریایی بود که ترامپ آن را آغاز کرد.

برخی کارشناسان اعتقاد دارند اعلام حکم دادگاه داخلی که دولت ترامپ در مورد نفتکش ایرانی به آن استناد می کند با صراحت نشان می دهد که واشنگتن تلاش دارد تا قوانین داخلی خود را بر امور جهان تحمیل کند.

در همین راستا تحلیلگران مسائل بین المللی، همین خط مشی های دولت ایالات متحده را عاملی برای نارضایتی و حتی مخالفت دیگر کشورهای جهان ارزیابی می کنند. روزنامه «لس آنجلس تایمز» اعتقاد دارد سیاست های ایالات متحده به ویژه در حوزه تحریم ها و بحث ها در امور دریا به عنوان آزمونی برای صبر کشورهای جهان مخصوصا متحدان اروپایی کاخ سفید مطرح است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی موضوع نفتکش نه تنها به چالشی بزرگ میان ایران و غرب تبدیل شده بلکه واشنگتن را به علت مقاومت متحدان بین المللی سنتی دچار دردسر کرده است.

فشار حداکثری که اکنون دولت ترامپ بر تهران به اجرا در می آورد با هدف قطع صادرات نفت ایران عملی شد اما اکنون واشنگتن حتی از طریق ایجاد محدودیت حمل و نقل این خواسته خود را دنبال می کند. با این حال به اعتقاد نویسنده گزارش این روزنامه آمریکایی، تصمیم های این چنینی که آمریکا در اقصی نقاط جهان اتخاذ می نماید با محدودیت های قانونی مواجه خواهد شد که بخش مهم آن از سوی اتحادیه اروپا اعمال می شود. 

کشورهای اروپایی به علت مخالفت با رویکردهای ضدبرجامی رئیس جمهوری آمریکا تاکنون در مقابل سیاست ائتلاف سازی کاخ سفید مقاومت کرده اند و حتی برای حفظ و افزایش تعامل با ایران، به تلاش های دیپلماتیک خود شدت بخشیده اند. اگرچه اروپایی ها در برخی حوزه ها دیدگاهی شبیه به واشنگتن دارند اما آن ها در مورد بهترین شیوه برای حل و فصل این موضوع دچار اختلاف نظر شدیدی هستند. اروپایی ها بر این باورند که تسرّی فشار حداکثری کاخ سفید به موضوع حقوق دریاها و دیگر حوزه ها نه تنها تهران بلکه منافع پایتخت های اروپایی را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

طبق این تحلیل از آنجاکه اروپا خود را در میانه تنش میان ایران و آمریکا می بیند در مقابل فشارهای ایالات متحده مقاومت می کند. به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز، به همین دلیل موضوع نفتکش گریس 1 به عنوان آزمونی برای دولت های اروپایی به شمار می رود که تا چه اندازه در مقابل پافشاری ایالات متحده در اجرای تحریم ها و حکم دادگاه داخلی این کشور در عرصه فراسرزمینی مقاومت می کند. پذیرفته نشدن درخواست واشنگتن از سوی دادگاه جبل الطارق و خروج رسمی نفتکش ایرانی از توقیف نمونه ای از سرباز زدن کشورهای اروپایی از این رویکرد ترامپ ارزیابی می شود.   

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

کلیدواژه: انرژی ایران رقابت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نفت

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۷۲۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نکته مثبت افت قیمت نفت برای شرکت‌های بزرگ نفتی
 • میدان‌های نفتی عربستان در خط آتش
 • سقوط بازار بورس عربستان در حملات پهبادها
 • فسازان در بورس تهران کشف قیمت شد
 • لزوم ارائه تخفیف منطقی برای مشتریان نفت ایران / تامین کسری بودجه وابسته به نفت با جذاب‌کردن بازار
 • گزارش بلومبرگ از میادین نفتی عربستان
 • (تصاویر) شاه قراضه ایران به حراج گذاشته شد
 • بلومبرگ: میادین نفتی عربستان زیر آتش قرار گرفته اند
 • ظرفیت مراکز اقامتی کرمانشاه به 5000 تخت می‌رسد
 • نفت سفید روستاهای بدون گاز خداافرین به شیوه الکترونیکی توزیع می‌شود
 • فرایندهای مشترک سامانه تجارت آسان بازنگری می‌شود
 • ۵۰۰۰ لیتر سوخت گازوئیل قاچاق در استان مرکزی کشف شد
 • وقت ملاقات در بیمارستان‌های مشهد؛ ۵۰۰۰ گلدان به بیماران اهدا شد
 • ترانشیپ ۲۷درصد افزایش یافت
 • افزایش نظارت بر واحد‌های فرآورده‌های گوشتی قم/ یک‌سوم نیاز کشور به فرآورده‌های گوشتی در واحد‌های صنعتی قم تامین می شود
 • گفتگوبا نماینده ایران در اوپک پیش از انقلاب: کودتای ۲۸ مرداد بازی شرکت‌های نفتی بود/ آمریکا و انگلیس برای نفت ایران کودتا کردند
 • هدف‌گذاری صادرات ۱۰ میلیون بشکه نفت از پایانه نفتی جاسک
 • خرید و فروش رمزارز در داخل ممنوع است/ ترامپ برای نجات بورس آمریکا دست به کار شد/ وزیر جهاد کشاورزی: دلار ۱۲ هزار تومانی و ۴ هزار تومانی را قبول ندارم/ دلایل رشد دلار چه بود؟
 • الجزیره: حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی سعودی پیامی برای امارات است