به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، کشور ایران، کشوری تاریخی، فرهنگی و مهم در جهان است و اهمیت آن به امروز و دیروز نیست بلکه به هزاران سال قبل باز می گردد. تمدن ایران تمدنی بزرگ است و تاریخ آن سرشار از قدرت، فرهنگ و آزادگی است. با چشم پوشی از چند دوره معیوب تاریخ کشورمان در پادشاهی های قرن اخیر، ایران در هزاران و صده های گذشته و همینطور چهل سال اخیر مرکز توجه و پل ارتباطی مهم در جهان به حساب می آید. بخشی از اهمیت ایران مربوط به موقعیت جغرافی آن می باشد.

 

بیشتر بخوانید: روستایی عجیب و قدیمی در ایران که هیچکس در آن زندگی نمی‌کند

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جزئیات بزرگ ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ چرا عملیات یمنی ها در الشیبه اهمیت زیادی دارد؟

خبرگزاری آریا- یگان پهپادی ارتش و انصارلله با ده فروند پهپاد تهاجمی مراکز حساس نفتی و پالایشگاههای دولت سعودی را در خاک عربستان هدف قرار داد.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که با ده فروند پهپاد تهاجمی، تأسیسات نفتی آرامکو را در نزدیکی مرز امارات هدف قرار داده و این عملیات در چارچوپ عملیات «بازدارنده شماره یک» است.
بنا بر اعلام شبکه المسیره، به گفته وی در این عملیات حوزه نفتی و پالایشگاه «الشیبه» از شرکت‌های وابسته به آرامکو در شرق عربستان و در نزدیکی مرز امارات، هدف قرار گرفته است. ارتش یمن همچنین از شرکت‌های خارجی خواست که از اهداف مهم در عربستان سعودی خارج شوند و از آن دوری کنند.
او گفت که چاه و پالایشگاه «الشیبه» بزرگترین ذخایر استراتژیک عربستان سعودی را در خود جای داده است و ظرفیت ذخیره بیش از یک میلیارد بشکه را دارد.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن با تقدیر از تمامی کسانی که در این «پیروزی» سهیم بودند؛ دولت سعودی را تهدید کرد که در صورت عدم توقف حملات، عملیات‌های وسیع‌تر و بزرگ‌تر در راه خواهد بود.
شبکه تلویزیونی الجزیره نیز گزارش داد: یک منبع عربستان سعودی در گفتگو با خبرگزاری رویترز، به حمله هوایی به میدان نفتی الشیبه اعتراف کرد و مدعی شد: این حمله فقط باعث آسیب دیدن جزئی نیروگاه گازی شد و آتش سوزی در آن، مهار شد.
مقاومت یمن از چند ماه قبل در پاسخ به تجاوز سعودی ها و بمباران مناطق مسکونی یمن ، حملات موشکی و پهپادی مختلفی را در عمق خاک سعودی انجام داده است. یمنی ها در اردیبهشت امسال خطوط لوله نفتی شرکت آرامکو در عمق 850 کیلومتری خاک سعودی را هدف قرار دادند اما حمله به پالایشگاه الشیبه در نزدیکی مرز عربستان و امارات در نوع خود بی سابقه است.
فرودگاه ابها و نجران و پایگاه هوایی ملک خالد در خاک سعودی نیز بارها مورد حمله موشکی و پهپادی مقاومت یمن قرار گرفته است .
تجهیزات مدرن آفندی و پدافندی سعودی ها نیز که با میلیاردها دلار از آمریکا خریداری شده تاکنون نتوانسته است مانع حملات مقاومت یمن به عمق خاک عربستان شود.

بیانیه سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن
سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن با اشاره به بزرگ‌ترین عملیات تهاجمی نیرو‌های یمنی از زمان آغاز تجاوزگری علیه یمن، تاکید کرد بانک اهداف یمن روز به روز در حال گسترش است.
سرتیپ یحیی سریع گفت: «اکنون در جبهه‌های مرزی یمن، از بزرگ‌ترین عملیات از زمان آغاز تجاوزگری علیه یمن، سخن می‌گوییم. به لطف خداوند، یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی با استفاده از ده فروند پهپاد، بزرگ‌ترین عملیات تهاجمی از زمان آغاز تجاوزگری علیه یمن را با نام «نخستین عملیات توازن بازدارندگی» (عملیات توازن بازدارندگی 1) انجام داد و میدان و پالایشگاه الشیبه وابسته به شرکت آرامکو را در جنوب شرق عربستان در نزدیکی مرز‌های امارات هدف قرار داد. این میدان دربردارنده بزرگ‌ترین ذخایر راهبردی عربستان است؛ به طوری که ذخایر آن بیش از یک میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود. این عملیات در چارچوب بازدارندگی مشروع و طبیعی به جنایت‌های متجاوزان و محاصره مستمر ملت بزرگ یمن از بیش از چهار سال پیش، انجام شد.
به نظام سعودی و کشور‌های متجاوز وعده می‌دهیم در صورتی که به تجاوزگری و محاصره کشور ما ادامه دهند، عملیات بزرگ‌تر و گسترده تری انجام خواهیم داد. نیرو‌های مسلح یمن به همه آزادگان و بزرگوارانی که برای موفقیت آمیز بودن این عملیات در این مناطق کمک کردند، درود می‌فرستند.
بار دیگر از همه شرکت‌ها و غیر نظامیان می‌خواهیم از همه مراکز نظامی و تاسیسات حیاتی دوری کنند، زیرا این گونه مراکز به اهداف قانونی ما تبدیل شده اند و هر لحظه ممکن است در معرض حمله قرار بگیرند.
اکنون تاکید می‌کنیم که بانک اهداف ما روز به روز در حال گسترش است و سلسله عملیات آینده برای نظام سعودی و کشور‌های متجاوز دردناک خواهد بود و آن‌ها هیچ گزینه‌ای جز توقف تجاوزگری و جنگ و لغو محاصره کشور عزیز ما یمن ندارند.
 
عربستان دچار آشفتگی شده است
عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در گفتگو با این شبکه گفت: بیانیه اخیر نیرو‌های مسلح یمن در مورد حمله بزرگ پهپادی به عربستان پیام‌های امنیتی و سیاسی به دنبال داشت.
علی القحوم تاکید کرد عربستان باید در محاسبات خود بازنگری کند و بداند که اجازه نخواهیم داد که بر ما سیطره داشته باشد و قدرت و صلابت یمن اکنون بیشتر شده است.
وی افزود اکنون در رویارویی با دشمنان خود که جز زبان زور را نمی‌فهمند، سلاح راهبردی در اختیار داریم.
علی القحوم همچنین گفت: آمریکا در راس نوک پیکان تجاوزگری علیه یمن قرار گرفته است؛ از این رو، پاسخ ما راهبردی و واضح و روشن بود.
سخنگوی یگان پهپادی یمن: عملیات الشیبه شکست سخت ریاض
سخنگوی یگان پهپادی یمن تاکید کرد عربستان به رغم در اختیار داشتن تسلیحات مدرن و پیشرفته، در مقابله با پهپاد‌های یمنی متحمل شکست سختی شده است.
سرتیپ عبدالله الجفری در گفتگو با شبکه تلویزیونی العالم گفت: وقتی که از هدف قرار دادن تاسیسات نفتی در مرز‌های سعودی و امارات و در فاصله هزار کیلومتری یمن، آن هم از طریق ده فروند پهپاد سخن می‌گوییم، این بدان معناست که سامانه پدافند هوایی و یگان موشکی کشور‌های ائتلاف متجاوز و به طور مشخص عربستان به سختی شکست خورده است و از سوی دیگر نشان دهنده قدرت روزافزون ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است.
در پی این قضیه، معادله درگیری‌ها تغییر کرد. این حمله به منزله ارسال پیامی به جهان است؛ بر این مبنا که هر قدر که کشور‌های متجاوز امکانات پیشرفته و مدرن داشته باشند، نیرو‌های یمنی توانستند این تسلیحات جدید را توسعه دهند. اکنون شاهد این موضوع هستیم که کشور‌های متجاوز که با حمایت آمریکا فعالیت می‌کنند؛ به سختی شکست خوردند.
وی افزود ائتلاف متجاوز مرتکب جنایت‌هایی علیه ملت یمن می‌شود و همه گزینه‌ها روی میز است. اکنون گزینه اصلی ما توسعه تسلیحات خود برای دفاع از عزت و کرامت ملت یمن است.

چرا عملیات پهپادی یمنی ها در الشیبه اهمیت زیادی دارد؟
الشیبه ،میدانی نفتی واقع در جنوب شرق عربستان سعودی در منطقه الربع الخالی و در حدود 10 کیلومتری جنوبی ابوظبی و 40 کیلومتری شرقی منطقه لیوه ابوظبی قرار دارد.
شرکت سعودی آرامکو در سال 1998 تولید نفت را از میدان شیبه آغاز کرد و در سال 2003 نیز به شرکت های بین المللی جهت استخراج گاز فرصت های سرمایه گذاری داد.
سطح تولید نفت در کارگاه مرکزی میدان الشیبه روزانه 500 هزار بشکه است. به گفته مقامات اماراتی ،در اولین روزهای استقلال دولت امارات ، این کشوربرای حل بحران واحه البریمی در مرزهای عربستان و امارات به نفع خود ، از این میدان صرف نظر کرد.
اهمیت این نوار ساحلی که امارات به نفع عربستان از آن چشم پوشی کرد نزدیکی اش به خورالعیدید قطر و بستن مرزهای خشکی میان قطر و امارات است به گونه ای که سفر قطری ها به ابوظبی و سایر امیر نشین ها از خاک عربستان سعودی بیش از 80 مایل بود مسافتی که در صورت وجود مرزهای مشترک به یک سوم کاهش می یافت درست مانند وضعیت پیش از چشم پوشی امارات ازآن به نفع عربستان.
توافق امضا شده میان دو کشور مبتنی بر این است که کشوری که دارای 80 درصد از میدان نفتی الشیبه است حق توسعه این میدان و استفاده کامل از تولیدات نفتی آن را دارد.که این اتفاق عملی شد به گونه ای که مساحت بیشتری از این میدان در خاک عربستان است و امارات هم اکنون با آن مخالف است.
شیخ زاید بن سلطان آل نهیان در زمان حیات خود بر عدم بحران آفرینی با عربستان اصرارداشت و چشم پوشی از الشیبه را در راستای به رسمیت شناختن امارات می دانست که عربستان از به رسمیت شناختن استقلال هنگام اعلام آن در سال 1971 در دوره ملک فیصل بن عبدالعزیز مگر پس از قبول درخواست عربستان درباره این مرز زمینی خودداری می کرد.
یک مقام اماراتی نیز در گفت وگو با القدس العربی گفت : توافق مرزی امارات و عربستان در خصوص میدان الشیبه و نوار ساحلی مقابل خلیج فارس، برای عربستان هیچ حقوق آبی یا دریائی قائل نیست.
اما یک مقام سعودی دیگر که شاهد مذاکرات درباره تعیین مرزها بود گفت این توافق بر اساس توافق های بین المللی برای عربستان آبهای منطقه ای در حدود 20 مایل قائل است.
اما چیزی که موجب بحرانی ترشدن وضعیت شد این بود که عربستان از حفاری امارات برای نفت و معادن در جزایر مقابل میدان الشیبه با این اعتبار که جزو اراضی خود است، جلوگیری کرد.
در سال 2005 نیز امیر نایف بن عبدالعزیز وزیر کشور عربستان به امارات پیشنهاد داد در برابر چشم پوشی امارات از خواست های خود مربوط به جزائر و آب های منطقه ای خور العیدید ، نفت میدان الشیبه میان دو کشور مساوی تقسیم شود.
امارات در ژوئیه 2007 نقشه های رسمی مرزها را اصلاح و بر حق خود در العیدید و میدان الشیبه تاکید کرد، این نقشه های اصلاح شده در کتاب سالانه دولت کویت در سال 2007 منتشر شد .
این نقشه ها بیانگر انضمام دوباره خور العیدید به امیر نشین ابوظبی و تمدید مرزهای منطقه الربع الخالی است به گونه ای که 80 درصد از میدان نفتی الشیبه را از آن خود کند.
این میدان در مدت 70 سال توانایی تولید یک میلیون و سیصد هزار بشکه روزانه را دارد .این میدان در مقایسه با میدان غول پیکر الغوار که روزانه میلیون ها بشکه تولید دارد ، متوسط به شمار می رود.
این میدان پایان سال 2003 یک میلیون بشکه تولید نفت داشت در حالی که شرکت ذخیره ان را به دو میلیون بشکه افزایش داد.
روزنامه گاردین در سال 2007 گفت این میدان از نظر ارزش بیشتر به معدن طلا شبیه است تا چاه نفت زیرا روزانه یک میلیون بشکه نفت خام تولید می کند.
این میدان دارای همه امکانات اساسی مانند باند فرودگاه ، اماکن حفاظتی ،سیستم اطفای حریق ،برق ، ارتباطات و ساختمان های مسکونی برای کارمندان ، مرکز پست ، کتابخانه و سالن های ورزشی و رستوان است .
در مجتمع مسکونی الشیبه بیش از 600 کارمند از جمله پیمانکاران و کارمندان آرامکو سکونت دارند و خدمات اینترنتی ،کتابخانه و سالن های ورزشی پیشرفته ای وجود دارد.

به نفع سعودی هاست با حفظ آبرو از جنگ یمن خارج شوند
اصرار سعودیها بر جنگ به نابودی آنها منجر خواهد شد.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین ، محمد البخیتی عضو جنبش انصارالله یمن در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین گفت اگر سعودیها بر تجاوزگری خود اصرار کنند، پایان این جنگ نابودی آنها خواهد بود. به سران سعودی می گوییم می توانید با حداقل تلفات و حفظ آبرو از این جنگ خارج شوید. توازن قدرت نظامی به نفع یمنی ها در حال تغییر است.

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

کلیدواژه: هخامنشیان رهبر انقلاب شکوه دانلود فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۷۵۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چالش نظام قدیم و جدید در کنکور ۹۸/ کنکوری‌هایی که با کتاب‌های مختلف یک آزمون دادند
 • فوتبال جهان|زین‌الدین زیدان: عملکرد دفاعی بیل اهمیت زیادی داشت / دوست داشتم ازار در بازی باشد
 • هیچ‎کدام از سنگ‎نوشته‎های تخت جمشید یا نقش رستم، تاریخ را به ما نمی گویند/ خیلی از قسمت های تاریخ شیراز غیرواقعی و افسانه های یونانی است نه رفتار و تاریخ ایرانی
 • قیمت طلای ۱۸ عیار امروز ۲۶ مردادماه افزایش یافت + جدول
 • صادرات داروی ضدسرطان نانویی ایران به ۷ کشور جهان/ سوریه به جمع کشورهای واردکننده تجهیزات پزشکی نانویی ایران پیوست
 • دلایل اهمیت سفر اخیر ظریف به قطر به تحلیل رأی الیوم / وزیرخارجه ایران دنبال ارسال چه پیامی به منطقه بود؟
 • راه های ورود به حرفه مدلینگ و مدل شدن در ایران، ترکیه، دبی
 • رای الیوم: چرا سفر اخیر ظریف به قطر از اهمیت زیادی برخوردار بود؟ / وزیر خارجه ایران به دنبال ارسال چه پیامی به منطقه بود؟
 • عملیات اخیر گروه‌های مقاومت پاسخی به تجاوزات صهیونیستها است
 • چرا سفر اخیر ظریف به قطر از اهمیت زیادی برخوردار بود؟
 • چرا سفر اخیر ظریف به قطر از اهمیت زیادی برخوردار بود؟ / وزیر خارجه ایران به دنبال ارسال چه پیامی به منطقه بود؟
 • چرا سفر اخیر ظریف به قطر از اهمیت زیادی برخوردار بود؟ / وزیر خارجه ایران به دنبال ارسال چه پیامی منطقه بود؟
 • کره‌شمالی:کیم‌جونگ‌اون بر آزمایش موشکی اخیر نظارت داشت
 •  فراهانی: نسل قدیم حاضر به ترک صحنه و واگذاری آن به جوانان نیست
 • بحرین چگونه استان چهاردهم ایران شد؟
 • افزایش ۵.۵ درصد تردد نسبت به روز قبل/ ممنوعیت تردد در شش محور به دلیل مداخلات جوی
 • پزشک‌بودن فیلسوفان و فیلسوف‌بودن پزشکان
 • موضع‌گیری قطر به نسبت به تحولات اخیر در عدن
 • واکنش قطر به رخدادهای اخیر عدن