پایگاه اینترنتی لوبلاگ در گزارشی با عنوان «نامه یک کهنه سرباز ایرانی برای دونالد ترامپ»، نامه یک رزمنده ایرانی را منتشر کرد که در آن پاسخ سخنان ترامپ درباره جنگ‌های ایران را داد.

اخبار سیاسی- کهنه سرباز ایرانی در این نامه با اشاره به صلح دوستی ایرانیان تاکید کرد ایرانیان در طول تاریخ هرگز شروع کننده هیچ جنگی نبوده اند، ولی در دفاع از مهین خود ذره‌ای تردید به خود راه نخواهند داد.

به گزارش لوبلاگ، حبیب احمد زاده، کهنه سرباز ایرانی که چندین بار در طول جنگ مجروح و دو بار نیز شیمیایی شده است، در نامه خود برای رئیس جمهور آمریکا نوشت: رئیس جمهور ترامپ در توئیت اخیر خود نوشته بود که "ایرانیان هرگز در جنگی پیروز نبوده اند، ولی در مذاکره هرگز شکست نخورده اند". به عنوان شهروندی جهانی و یک کهنه سرباز جنگ عراق با ایران با تجربه‌ای دست اول از تلخی جنگ، دو پیشنهاد را در واکنش به رئیس جمهور ایالات متحده ارائه می‌کنم.

اول اینکه وی هرگز از واژه "پیروزی و پیروز شدن" در توصیف هیچ جنگی استفاده نکند. تاریخ آمریکا سرشار از تجربه‌های جنگ و شکست است و نیازی نیست به رئیس جمهور ایالات متحده، نتایج جنگ‌های ویتنام، عراق، افغانستان، سوریه و حتی درگیری‌ها در یمن را یادآوری کنم. هیچکدام از این تجربه‌های تکان دهنده و هیچکدام از جنگ‌های دیگر به نتیجه دلخواه منجر نشده اند.

به عنوان یک کهنه سرباز و فعال صلح، باید به رئیس جمهور آمریکا بگویم که گام نخست در هر نبردی، درک دشمن است. به عنوان کهنه سربازی ایرانی، به شدت توصیه می‌کنم که فرهنگ و تاریخ تمدن‌های قدیمی همچون ایران را مطالعه کند. ایرانیانی که وی از آن‌ها با عنوان "ملت تروریست" یاد می‌کند، از اینکه هیچ جنگی در دویست و پنجاه سال اخیر به نامشان ثبت نشده است، بسیار مفتخر و خرسند هستند. افتخار می‌کنیم که هرگز جنگی را علیه هیچ کشوری شروع نکرده ایم و هیچ ملت دیگری تحت ستم ما نبوده اند.

همچنین، ظرافتی در فرهنگ پیچیده ایرانی وجود دارد که ملت کهن ایران را از رئیس جمهور ترامپ و تیم "ب" وی جدا می‌سازد. این دیدگاهی است که هر یک از ما درباره جنگ داریم. برای ما جنگ یک گزینه نیست، ما هرگز رفتن به جنگ را انتخاب نمی‌کنیم، ما فقط به جنگ واکنش نشان می‌دهیم.

در هزار و نهصد و پانزده و در طول جنگ جهانی اول، رئیسعلی دلواری، مردی از یک روستای کوچک در نزدیکی خلیج فارس در کنار گروهی کم شمار از مردان خود، از ایران در برابر مهاجمان انگلیسی دفاع کرد. آن‌ها مهاجمان را متوقف کردند، کسانی که بی طرفی ایران در این جنگ را نادیده گرفته بودند. آنچه که رئیسعلی در آن زمان می‌گفت همچنان در خاطره مردم امروز ایران جاری است، او می‌گفت "ما در این جنگ وارد شده ایم نه برای به دست آوردن سرمایه و دارایی‌های مهاجمان، بلکه وارد شده ایم تا سرمایه و دارایی‌های خودمان را از خسران نجات دهیم". رئیسعلی و افرادش در آن جنگ پیروز شدند و جانشینان وی یک قرن بعد نیز همان کار را کردند و اگر لازم باشد، ما نیز تکرار خواهیم کرد.

آقای رئیس جمهور، ایران هرگز شروع کننده جنگ نبود، هرگز به منابع، جان و وجود دیگران دست درازی نکرده است تا برای خود ثروت و منفعت جمع کند. ایران فقط از خود و داشته هایش، جان و هویتش دفاع کرده است و خواهد کرد. ایران در طول تاریخ هزاران ساله خود این کار را انجام داده است و اگر مجبور شود، بار دیگر آنچه را که رئیسعلی انجام داده بود، انجام خواهد داد. مردم نسل من این کار را بین سال‌های هزار و نهصد و هشتاد تا هزار و نهصد و هشتاد و هشت انجام دادند، زمانی که همه دنیا در جنگ هشت ساله پشت صدام حسین ایستاده بودند، ایرانیان با قدرت ایستادند و از وطن خود دفاع کردند.

زمانی که جهانیان نظاره گر فرو افتادن بمب‌های شیمیایی صدام بر سر مردم بیگناه ایران بودند، درنهایت وی نشان داد که حتی یک وجب از خاک ایران را نمی‌تواند بگیرد. ایرانیان یک دل و یک صدا از وطن و خانواده‌های خود دفاع کردند. مردم ما هنوز داغدار زندگی‌های ارزشمند زیادی هستند که در طول جنگ از دست داده اند با این حال و با وجود همه اختلاف ها، ایرانیان به اینکه هشت سال از میهن خود دفاع کرده اند، همچنان افتخار می‌کنند.

آقای رئیس جمهور، از نگاه ایرانیان، پیروزی و شکست در جنگ به این معناست. در واژگان ما، کسی که جنگ را شروع می‌کند تنها بازنده آن است. کسی که می‌خواهد شادی را برباید، زندگی و سعادت دیگران را از میان ببرد تنها کسی است که متحمل شکست شده است. جنگیدن کار ما نیست، ولی مذاکره و دیپلماسی چرا! جنگ هدف ما نیست، ولی خود را موظف به صلح می‌دانیم. صلح تنها فلسفه زندگی ماست و شما درست گفته اید: دیپلماسی هنر ماست. ایران نیز زبردستی خود در هنر صلح دیپلماسی را به اثبات رسانده است.

دیپلماسی، روامداری و قناعت، گرایشاتی هستند که با صرف میلیارد‌ها دلار سلاح هم نمی‌توان آن‌ها را به دست آورد. متحدان شما در منطقه، محمد بن سلمان و بنیامین نتانیاهو می‌توانند به این حقیقت گواهی دهند. با وجود ده‌ها میلیارد دلاری که آن‌ها برای بودجه‌های نظامی خود صرف کرده اند، همچنان احساس ناامنی می‌کنند و تصور می‌کنند تهدید‌هایی واقعی یا خیالی آن‌ها را در بر گرفته است. اتکای آن‌ها به قدرت نظامی به بهای از میان رفتن دیپلماسی خطر‌های زیادی در پی خواهد داشت، مانند اتکا به شطرنج بازی که برای کیش و مات حرکت می‌کند.

آقای رئیس جمهور، فقط آگاه باشید که دوستان شما که ما آن‌ها را تیم "ب" می‌خوانیم دارند شما را به سوی دو راهی سوق می‌دهند که در طول چند دهه گذشته نیز با آن روبرو بوده اند. حال آن‌ها شما را قانع کرده اند و به سوی تحریم استاد دیپلماسی ایران و همکارانش سوق داده اند تا از تاثیر گذاری آن‌ها بکاهند. با همه این کارها، ایران همچنان می‌تواند اسب و فیل خود را تا آن سوی صفحه شطرنج جهان گسیل دهند. دوستان شما همچنان باید یاد بگیرند که دیپلماسی بیش از آنکه تخت نرد باشد، شطرنج است.

گفتنی است، حبیب احمد زاده، نویسنده کتاب‌هایی همچون "شهر در محاصره" و "شطرنج با ماشین قیامت" است. وی همچنین مستند سازی سینمایی و عضو هیئت علمی دانشگاه هنر تهران است.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پلوسی: رابطه آمریکا و اسرائیل ضعفهای ترامپ و نتانیاهو را تحمل می‌کند

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه‌ای در پی اقدام جنجالی رژیم صهیونیستی در ممنوع اعلام کردن ورود دو نماینده زن مسلمان کنگره آمریکا به فلسطین اشغالی گفت، روابط آمریکا و این رژیم قدرت این که "ضعفهای" دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو را تحمل کند، دارد.

به گزارش ایسنا، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه‌ای به خبرگزاری آسوشیتدپرس عنوان کرد، ضعف بنیامین نتانیاهو و ضعف دونالد ترامپ در ترکیب با یکدیگر سیاست مبتنی بر "جواب نه دادن" را به وجود آورده است.

پلوسی در ادامه این اظهاراتش گفت: ما یک رابطه دیرینه و عمیق با اسرائیل داریم که می‌تواند دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو را هم تحمل کند. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم ضعفهای آنها سد راه روابط مداوم ما شوند.

این مقام ارشد کنگره آمریکا در ادامه مدعی شد: تعهدی که آمریکا به اسرائیل دارد وابسته به رهبران آنها نیست.

این اظهارات پلوسی نشان می‌دهد که احتمالا جنجال اخیر مربوط به ممنوع شدن ورود رشیده طلیب و ایلهان عمر، دو نماینده زن مسلمان کنگره آمریکا به فلسطین اشغالی تبعات پایداری برای روابط آمریکا و اسرائیل به ویژه در ارتباط با کمکهای خارجی که باید از سوی کنگره تصویب شوند به وجود نخواهد آورد.

دولت رژیم صهیونیستی پنجشنبه در پی درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، رسما تصمیم به ممانعت از ورود رشیده طلیب و ایلهان عمر، دو نماینده مسلمان کنگره آمریکا به اراضی اشغالی گرفت. طلیب در ابتدا در پیامی به أریه درعی، وزیر امور داخلی رژیم صهیونیستی نوشت: می‌خواهم اسرائیل با دیدار با نزدیکانم به ویژه مادربزرگ ۹۰ ساله‌ام موافقت کند، او در روستای "بیت الفوقا" زندگی می‌کند.

 أریه درعی مدعی شد به رشیده طلیب که اصالتی فلسطینی دارد به صورت مشروط اجازه می‌دهد تا با خانواده‌اش در کرانه باختری دیدار کند؛ این نماینده فلسطینی تبار کنگره آمریکا اما در ادامه اقدام رژیم صهیونیستی در اجازه دادن به سفر مشروط وی به فلسطین را "ظالمانه و توهین‌آمیز" خواند.

رشیدة طلیب پس از صدور اجازه مشروط برای سفر وی به اراضی اشغالی و دیدار با مادربزرگش از سوی مقامات رژیم صهیونیستی با انتشار پیامی در صفحه اختصاصی خود در توییتر نوشت تصمیم گرفته است به ملاقات خانواده خود نرود.

طلیب گفت: دیدار با مادر بزرگم در این شرایط ظالمانه با هر آنچه به آن اعتقاد دارم یعنی مبارزه با نژادپرستی، بی‌عدالتی و ظلم در تعارض است.

منتقدان آمریکایی این تصمیم اسرائیل در ممنوع کردن ورود رشیده طلیب و ایلهان عمر عنوان کردند، چنین تصمیمی باعث دامن زدن به اختلافات در روابط آمریکا و اسرائیل و آسیب وارد شدن به این روابط به هدف کسب منافع سیاسی کوتاه مدت می‌شود.

پلوسی در ادامه خاطر نشان کرد، از بابت این تصمیم اسرائیل "تاسفی بسیار بسیار بزرگ" دارد اما در عین حال نیز قانونگذاران دیگر را تشویق به سفر نکردن به اسرائیل نمی‌کند.

او گفت: این خود نمایندگان هستند که در این مورد تصمیم می‌گیرند و من کسی را توصیه به سفر نکردن به اسرائیل نمی‌کنم.

او عنوان کرد: ما روابطی قدرتمند با اسرائیل و عشق و احترامی عمیق به اسرائیلی‌ها داریم. و دوباره می‌گویم که این وضعیت قرار نیست آنطور که دونالد ترامپ تلاش دارد، این روابط را ضعیف کند.

انتهای پیام

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

کلیدواژه: رزمنده ایرانی ایران آمریکا ایران جنگ دونالد ترامپ رزمنده ایرانی

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۷۶۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تدوین قانون اساسی یک هویت جدید را در ایران رقم زد
 • نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ
 • چرا دونالد ترامپ به دنبال خرید گرینلند است؟
 • رهبر انصارالله یمن: ایران هرگز دستوری به ما نداده است
 • ایران هرگز دستوری به ما نداده است/ بزرگترین عملیات پهپادی علیه متجاوزان انجام شد
 • نگاهی به رسوایی‌ جنسی ۵ رئیس‌جمهور آمریکا
 • سیاست کاهش مالیاتی ترامپ شکست خورده است
 • ترامپ باز هم گاف داد
 • از هر ده زن آمریکایی شش نفر ترامپ را تأیید نمی‌کنند
 • ترامپ کوتاه آمد، چین نه
 • مدیر ارتباطات سابق کاخ‌سفید ترامپ را «کله خر» نامید
 • از آتش سوزی گسترده در بازار کهنه تا لزوم کمک نخبگان به مدیریت قم
 • نگاهی به رسوایی های جنسی روسای جمهور مختلف آمریکا
 • ادامه تلاش‌های ایران‌هراسانه آمریکا در سفر معاون ترامپ به لندن
 • ترامپ: ایران می‌خواهد با ما توافق کند!
 • واکنش ترامپ به تشدید اعتراضات در هنگ‌کنگ
 • ادعای ترامپ: ایران می‌خواهد با ما توافق کند
 • ترامپ: نمی‌خواهم شاهد سرکوب خشونت‌بار هنگ‌کنگ توسط چین باشم
 • سیاوش خیرابی سرباز شد!