پیتر مائورر روز سه شنبه که به صورت تله کنفرانس در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره قوانین بشردوستانه برای صلح و امنیت بین الملل سخن می گفت، افزود: کنوانسیون‌های ژنو سمبل ماندگار و مشترک بشریت هستند. ریشه همه این ایده‌ها که در همه تمدن‌ها وجود داشته اند، محدود کردن آثار ویرانگر جنگ ها بوده است. امروز، سالروز تصویب جهانی کنوانسیون های به عنوان یکی از بزرگترین دستاوردهای همکاری بین دولتی است.

وی ادامه داد: کنوانسیون‌ها به ما نشان می‌دهند وقتی دولت‌ها برای حمایت از قانون و اصول بشردوستانه اقدام جمعی و فردی انجام دهند، چه چیزی امکان پذیر است.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ اضافه کرد: حقوق بشردوستانه بین المللی از غیرممکن‌ها نمی‌پرسد. هنگام مذاکره در مورد معاهدات، کشورها با ایده آل‌های رفیع دور نمی‌شوند. آنها واقعیت‌های جنگ را دانستند و برای محافظت و احترام به زندگی و عزت انسان، قوانین ذاتی عمل‌گرایانه وضع کردند.

مائورر تاکید کرد: امروز حقوق بشر دوستانه بین المللی به عنوان ابزاری اساسی برای دولت‌ها برای مقابله با چالش‌های معاصر از منازعات همچون عملیات ضد تروریسم در درگیری‌های مسلحانه است. قوانین بین المللی بشردوستانه بین ضرورت نظامی و بشریت تعادل برقرار می‌کند.

وی یادآور شد: هر روز، قوانین بین المللی بشردوستانه در حال نجات جان و حمایت از زنان ، مردان و کودکان در درگیری‌های سراسر جهان است. ما به درستی در مورد تخلفات به دلیل پیامدهای غم انگیز و مشهود می‌شنویم اما باید در هنگام رعایت قوانین بین المللی بشردوستانه ، نیروی محافظت و تأثیرات مثبت را نیز شناسایی کنیم.

این مقام صلیب سرخ خاطرنشان کرد: احترام به قوانین بین المللی بشردوستانه، خطر آسیب های جسمی و اجتماعی جوامع را در دراز مدت کاهش می دهد.

مائورر با بیان اینکه "در این دوره از جنگ‌های طولانی، مردم سال‌ها یا حتی دهه‌ها با جنگ و خشونت زندگی می‌کنند"، گفت: با احترام به قوانین بین المللی بشردوستانه، می‌توان از شهرها جلوگیری کرد و اینگونه تعداد کمتری آواره می شوند و مدارس، بیمارستان‌ها و بازارها باز می‌ماند.

وی افزود: با اینکه کنوانسیون های ژنو به تصویب جهانی رسیده اند اما مشخص است که در رنج و وحشت ناشی از درگیری‌ها، رعایت نمی‌شوند. کمیته بین المللی صلیب سرخ بیش از حد معمول تاثیر نقض قوانین بین المللی بشردوستانه را همچون قتل‌های غیرقانونی، شکنجه، تجاوز، شهرهای تخریب شده و آسیب روانی می‌بیند.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ ادامه داد: چالش این است که اطمینان حاصل شود که نه تنها قانون با دکترین رسمی و رویه‌های نظامی ادغام می شود، بلکه به یک استاندارد اخلاقی رفتار در بین نیروها و افراد هم تبدیل شود. هنگامی که جنگجویان با انتخاب مخالفت با قوانین مواجه می‌شوند، می‌دانند و می‌گویند "این اشتباه است، من این نیستیم".

مائورر تصریح کرد: شکی نیست که میدان نبرد مدرن یک عرصه پیچیده است. جنگ شهری، تعداد فزاینده ای از گروه های مسلح و شرکای جنگی، معضلات جدید و دشواری را به وجود آورده است. به سرعت فن آوری های توسعه یافته در حال ایجاد خط مقدم جدید در فضای سایبری و همچنین راه‌های جدیدی همچون سیستم‌های تسلیحاتی خودکار و فناوری‌های از راه دور برای مبارزه هستند.

وی با تاکید بر اینکه "جهان نمی تواند فرصت حفظ بشریت را در این مرزهای جدید از دست بدهد"، خواستار اقدامات بیشتر و بهتر در عمل به وظایف انسان دوستانه در مواقع درگیری برای احترام به زندگی و عزت شد.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اصفهان| فیفا باید به قوانین و اعتقادات مردم کشور ما احترام بگذارد

کارشناس داوری فدراسیون فوتبال گفت: فیفا در اجرای آیین‌نامه جدید انضباطی خود باید به قوانین داخلی و اعتقادات ما احترام بگذارد. ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴ استانها اصفهان نظرات - اخبار استانها -

نوذر رودنیل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، در پاسخ به شبهات به وجود آمده درباره یکی از بندهای آیین‌نامه انضباطی جدید فیفا که به مبحث تبعیض‌های جنسیتی اشاره دارد، اظهار داشت: فیفا در آیین‌نامه جدید تبعیض‌های جنسیتی را نیز لحاظ کرده که با توجه به قوانین کشور ما امکان فراهم کردن برخی از موارد آن وجود ندارد، به طور مثال وزارت ورزش و فدراسیون در تلاش هستند که امکان حضور بانوان را در ورزشگاه‌ها فراهم کنند، اما در صورت وقوع این امر، جایگاه بانوان و آقایان جدا خواهد بود. درست است که شاید تعدادی از تماشاگران بخواهند با خانواده و یا همسر خود به ورزشگاه بروند که این یک بحث دیگر است، اما بهترین حالت اختصاص دادن جایگاه مخصوص برای بانوان است. اما به طور کلی باید مقررات فیفا را اجرا کنیم، در غیر این صورت در فوتبال آسیا و فیفا بازنده هستیم، چون فیفا با کسی شوخی ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که تعیین تکلیف نشدن این موضوع تا چه اندازه می‌تواند مشکل‌ساز شود، گفت: فیفا زمان زیادی است که روی مسئله ورود بانوان به ورزشگاه‌ها دست گذاشته است و حتی اینفانتینو که برای بازی پرسپولیس و استقلال دعوت شده و به ایران آمده بود، خواهان حضور بانوان شده و اعلام کرده بود که طبق قوانین فیفا بانوان حق دیدن بازی‌ها از نزدیک را دارند، اما فدراسیون باید از شرایط کشور ما دفاع کند و فیفا را متقاعد کند که شرایط حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را با رعایت حجاب و جایگاه‌های مجزا فراهم خواهیم کرد.

این کارشناس داوری ادامه داد: عدم حضور بانوان در ورزشگاه‌ها قطعاً واکنش فیفا و حتی تعلیق فوتبال ایران را در پی دارد و شاید یکی از دلایل تأخیر در شروع لیگ همین موضوع بوده است و فدراسیون فوتبال در حال رایزنی است که این مسئله رفع شود.

وی درباره اینکه پس از انتشار آیین‌نامه جدید بر سر اجرای آن اختلاف‌نظرهایی به وجود آمده است؛ برخی معتقد هستند با توجه به استقلال فدراسیون‌ها درباره قوانین لیگ داخلی، مقررات انضباطی جدید فیفا باید با قوانین داخلی فوتبال ما منطبق شده و سپس اجرایی شود و عده دیگری اعتقاد دارند که آیین‌نامه جدید باید به صورت تمام و کمال و همان‌گونه که فیفا ابلاغ کرده است  اجرا شود، خاطرنشان کرد: به جز 2 بندی که باید با قوانین کشور ما مطابقت پیدا کند، سایر بندهای آیین‌نامه مشکلی برای اجرا نداشته و کاملاً درست است. درباره بند تبعض‌های جنسیتی، کشور ما قوانین خاصی دارد که فیفا باید به آن احترام بگذارد. درباره آن بندی که می‌گوید «استفاده از یک رخداد ورزشی در جهت مسائلی با ماهیت غیرورزشی با جریمه روبه‌رو خواهد شد» طبیعتاً ما نباید در ورزشگاه‌ها کارهایی انجام دهیم که ماهیت غیرورزشی دارند. این دست کارها را می‌توانیم به صورت ورزشی انجام دهیم و مورد استقبال همگان نیز قرار خواهد گرفت.

اصفهان| فیفا درباره اجرای آئین‌نامه جدید انضباطی با کسی شوخی نداردفوتبال جهان| تأکید فیفا بر اجرایی شدن قوانین 9 گانه جدید فوتبالفیفا: در روند حضور بانوان ایرانی در ورزشگاه‌ها پیشرفت‌هایی حاصل شده است

کارشناس داوری فدراسیون فوتبال در تشریح این بند آیین‌نامه که می‌گوید «استفاده از حرکات، کلمات، اشیا یا هر وسیله دیگری برای انتقال پیامی که برای یک رویداد ورزشی مناسب نیست، جریمه خواهد داشت»، گفت: این بند جزو همان مواردی است که جزو اعتقادات ما محسوب شده و فیفا باید در این زمینه به اعتقادات ما احترام بگذارد. ایام سوگواری و یا اعیاد مذهبی جزو ارکان‌ مهم دینی ما هستند و فیفا باید به مسائل کشور ما احترام بگذارد اما به هر حال نظر فیفا بر جریمه است. فدراسیون فوتبال باید با رایزنی در این خصوص، این مسئله را حل کند.

انتهای پیام/ن

R41346/P/S6,51/CT1

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

کلیدواژه: شورای امنیت سازمان ملل

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۷۶۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آزاده‌ای که در دوران اسارت ۸ زبان خارجی یادگرفت +عکس
 • پرونده ما و آنچه مسئله فردید بود| مقدمه ی وقوع انقلاب اسلامی، درک بحران عالم جدید بود
 • تصویب کلیات طرح یک شوری فهرست قوانین و احکام نامعتبر درحوزه معدن
 • کمیسیون خدمات علمی پارلمان آلمان: توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس نقض قوانین بین المللی بوده است
 • استقلالی‌ها در دوره آموزشی تغییرات قوانین بازی شرکت کردند
 • نگاهی به تغییر قوانین اسلحه در آمریکا
 • اصناف و بازاریان، سربازان جنگ اقتصادی هستند/ عدم آشنایی با قوانین و مقررات بزرگ‌ترین نقص جامعه ما است
 • جاده آزادی از «رمادی» تا «خسروی»
 • در این مدت حتی قبر هم برایمان درست کرده بودند/ سختی‎های اسارت قابل بیان نیست/ ابوترابی که در اسارت بود، انگار امام آنجا بود
 • ۲۴ هزار اسیر ایرانی پنهان از چشم صلیب سرخ جهانی
 • قوانین جدید صعود به اورست چیست؟
 • قوانین جدید صعود به اورست چیست؟/ افزایش هزینه مجوز صعود به بام جهان
 • روایت رهبر انقلاب از اظهارات صلیب سرخ درباره آزادگان ایرانی
 • روایت رهبر انقلاب از اظهارات صلیب سرخ درباره آزاگان ایرانی
 • بیانات رهبر انقلاب درباره تعجب مامور صلیب سرخ از روحیه آزادگان
 • روایت رهبر انقلاب از تعجب مامور صلیب سرخ درباره روحیه آزادگان ایرانی
 • فهرست دست‌آوردهای ورزش ایران در زمان دولت روحانی
 • استخدام کارشناس فنی نماهای مدرن در شرکت سالکو در تهران
 • 6 سال افتخار برای ورزش ایران