محمد تقی احمدی امروز در نشست خبری خود، درباره آخرین وضعیت استاد بازداشت شده این دانشگاه در آمریکا توضیح داد و گفت: چند نفر از اساتید ما در آمریکا گرفتار هستند که اخیرا یکی از اساتید خوب ما که رئیس انجمن خون شناسی کشور نیز هست، از مهرماه سال گذشته پس از آنکه ویزای معتبر خود را برای فرصت مطالعاتی در آمریکا دریافت کرد، در فرودگاه دستگیر شد و با رفتار توهین آمیزی به زندانی در آتلانتا منتقل شد.

 

رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه متأسفانه شاهد هستیم یک دانشمند برجسته ایرانی بدون هیچ ادله ای بازداشت شده است، ادامه داد: دکتر سلیمانی در حال حاضر در بند عمومی است و در مجاورت خلافکاران عادی حضور دارد.

احمدی با بیان اینکه دادستان و مقامات پلیس فدرال آمریکا به دنبال تهیه پرونده و دادخواستی علیه این استاد هستند، افزود: موضوعی که مطرح شده این است که این استاد یک داروی هورمون رشد از آمریکا سفارش داده در حالی که این دارو اصلا جزو داروهای تحریمی نبوده است.

 

وی با اشاره به اینکه این استاد ایرانی از داشتن دارویی خاص به دلیل بیماری گوارشی، در زندان محروم است، گفت: ایشان در حال حاضر از نظر جسمی بسیار ضعیف شده است که در همین رابطه با دفتر حافظ منافع ایران هماهنگی هایی برای تحویل دارو به ایشان صورت گرفته است.

 

رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه هنوز دادگاه این استاد ایرانی برگزار نشده است، گفت: علت به تعویق افتادن دادگاه این استاد ایرانی این است که پلیس مربوطه کیفرخواست قابل دفاعی را هنوز آماده نکرده است.

 

احمدی اضافه کرد: با توجه به اینکه آمریکا بازداشت بدون محاکمه را بیش از چند هفته جایز نمی داند اما این استاد 10 ماه است که در زندان حضور دارد و تقاضای ما این است که قوه قضائیه آمریکا و قاضی پرونده جدا از مباحث سیاسی و تصمیمات سیاسی دولت آمریکا، اقدامات لازم را برای آزاد کردن وی در دستور کار قرار دهند.

 

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه نیز در رابطه با این پرونده، مشاوره و اقدامات حقوقی موردنظر را انجام داده است.

 

تغییر ساختار دانشگاه تربیت مدرس/7 دانشکده جامع تأسیس می شود

 

رئیس دانشگاه تربیت مدرس همچنین از تغییر ساختار این دانشگاه خبر داد و گفت: برای اینکه دانشگاه بتواند به صورت چابک و انعطاف پذیر در رابطه با نیازهای جامعه و تقاضا در سطوح آموزش و پژوهش عمل کند، در مشورت با دانشگاه های سطح یک کشور به این نتیجه رسیدیم که ساختار دانشگاه را به ساختاری پویا و جدید تبدیل کنیم.

 

وی ضمن اشاره به اینکه تیم کارشناسان ما در دانشگاه ساختاری را طراحی کرده اند که به هیئت امنا ارائه شده است، گفت: با وجود آنکه این طرح بسیار متفاوت از ساختار کلاسیک دانشگاه های ایران است اما مورد استقبال وزارت علوم و اعضای هیئت امنای دانشگاه قرار گرفته است که امیدواریم تا پایان سال این ساختار جدید اجرایی شود.

 

احمدی در ادامه ادغام معاونت های آموزشی، پژوهشی و تبدیل آن به معاونت علمی و نوآوری را یکی از تغییرات ساختاری دانشگاه عنوان کرد و افزود: تفویض اختیار تصدی در امور آموزش و پژوهش در دانشکده های جامع و پردیس ها و همچنین تفویض بودجه به آنها را از دیگر تغییرات آینده این دانشگاه نام برد.

 

رئیس دانشگاه تربیت مدرس با بیان این مطلب که قرار است 7 دانشکده جامع تأسیس شوند، تصریح کرد: هنوز عناوین این دانشکده ها مشخص نشده اما براساس اعلام اولیه قرار است دانشکده های علوم پایه و مهندسی، دانشکده های کشاورزی و علوم دریایی، دانشکده هنر و ادبیات و معماری و به صورت ترکیبی دانشکده های کوچکی را به اصطلاح (پردیس) شکل دهند. اسامی دانشکده ها نیمه دوم امسال اعلام خواهد شد.

 

وی یادآور شد: سومین تغییر ساختار، مربوط به تأسیس مدیریت ها و بخش های مربوط به سرمایه گذاری، ارتباط با دولت و اهل فن و تجارت است تا دانشگاه بتواند منابع کافی را از طریق سرمایه گذاران و خیرین جذب کند.

 

احمدی با اشاره به راه اندازی رشته های میان رشته ای، خاطرنشان کرد: در همین زمینه رشته کارآفرینی علوم زیستی ایجاد شده و تاکنون دو دوره برگزار شده است. اخیرا نیز در رشته انرژی های تجدیدپذیر، گروهی بین رشته ای تشکیل شده است که اولویت اصلی آن سلول های خورشیدی و تولید داخل آنها با توجه به فناوری مربوطه است. یکی دیگر از میان رشته هایی که به وجود آمده رشته بایوسنسورها (حسگرهای بیولوژیک) در پزشکی است که با همکاری دانشکده های علوم پزشکی و علوم پایه و زیستی شکل گرفته است.

 

کاهش پذیرش دانشجویان در سال تحصیلی آینده

 

وی با اعلام اینکه در سال جدید تحصیلی آمار پذیرش دانشجویان ورودی را به دلیل هزینه های سنگین رفاهی و انباشت دانشجو از سالهای قبل کاهش داده ایم، افزود: امسال نسبت به سال گذشته تنها 1.5 درصد افزایش در پذیرش داریم و کمتر از دو هزار نفر در سال تحصیلی آینده وارد دانشگاه تربیت مدرس می شوند.

 

احمدی با اشاره به رشد چشمگیر دانشجویان دختر نسبت به قبل، اضافه کرد: در گذشته میزان دانشجویان دختر در مقطع دکترا 15 درصد بود که در حال حاضر به 50 درصد افزایش یافته است.

 

راه اندازی سه خوابگاه جدید برای دانشجویان جدیدالورود

 

رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اعلام اینکه برای پشتیبانی از دانشجویان جدیدالورود سه خوابگاه در حاشیه دانشگاه در دست ساخت داریم، تأکید کرد: شهریور یا مهرماه سال جاری این خوابگاه ها راه اندازی خواهند شد.

 

وی با بیان اینکه در چهارماه اول امسال، سه برابر سال گذشته تقاضای ورود دانشجوی خارجی دریافت کرده ایم، تصریح کرد: بیشتر این دانشجویان از کشور عراق و افغانستان هستند و تعدادی نیز از اروپا و خاور دور. در مجموع 180 دانشجوی خارجی در دانشگاه داریم و امیدواریم امسال به بالای 300 نفر افزایش یابد.

 

احمدی بیان کرد:  در حال حاضر بیش از دو هزار و 500 نفر از فارغ التحصیلان این دانشگاه در دانشگاه های شریف و تهران و ... مشغول به کار هستند.

 

رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه دانشجویان دکتری با گذراندن دوره صلاحیت مدرسی با اخذ 13 واحد اضافی می توانند مدرک رسمی مدرسی را دریافت کنند، یادآور شد: سالانه 500 فارغ التحصیل دکتری داریم که هر سال 80 تا 110 نفر از این فارغ التحصیلان، تقاضای حضور در این دوره آموزشی را دارند. امتیاز گذراندن این دوره آن است که افراد می توانند در زمان استخدام رسمی، تقاضای دو پایه کنند.

 

وی درباره اختلاف با دانشگاه فردوسی مشهد بر سر شعار دانشگاه، اظهار داشت: ما شعار دانشگاه را که خرد، دانش و راستی است به تصویب هیئت امنای دانشگاه و امضای رئیس جمهور رساندیم و اخیراً مطلع شدیم دانشگاه فردوسی مشهد که شعاری شبیه به شعار دانشگاه ما را قبل از انقلاب داشته، می خواهد دوباره آن را زنده کند و ما در پی آن هستیم این مسئله را به صورت دوستانه با دانشگاه فردوسی حل کنیم.

 

منبع: مهر

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

از خرید زمین با پول دارو تا آخرین جزئیات از تولید دو واکسن مهم در کشور

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حوزه بهداشت‌ و درمان در هفته ای که گذشت با رویداد‌هایی متعدد روبرو بود که در این بسته خبری به بخشی از آنها می‌پردازیم.

خرید زمین با پول دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی را نمی‌توانم رد کنم
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش درباره این موضوع که برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی با پول دارو زمین خریدند، اظهار کرد: نمی‌توانم این موضوع را رد کنم، در وزارت بهداشت برای جلوگیری از تکرار این اتفاق ردیف بودجه‌ای خاصی را در همه دانشگاه‌ها برای دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص دادیم.

او بیان کرد: با تخصیص ردیف بودجه‌ای به دارو و تجهیزات پزشکی از این مسئله که اعتبار پرداخت شده به دانشگاه‌های علوم پزشکی به ویژه از محل بدهی سازما‌ن‌های بیمه گر مانند بیمه سلامت و تأمین اجتماعی جلوگیری خواهد شد.

نمکی تأکید کرد: با این اقدام قدر و سهم دارو و تجهیزات پزشکی در حساب جدایی در دانشگاه‌های علوم پزشکی واریز و هزینه خواهد شد که این حساب قابل نظارت از سوی سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در این صورت دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور نمی‌توانند به ردیف بودجه دارو و تجهیزات پزشکی دست اندازی کنند.

درمان‌های سرپایی بر بستری در بیمارستان‌ها اولویت دارد
ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت اظهار کرد: سیاست اصلی وزارت بهداشت توسعه همه جانبه پیشگیری و بهداشت در خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت سراسر کشور است، زیرا این موضوع از بروز بیماری‌های غیر واگیر در بین مردم جلوگیری می‌کند.

او ادامه داد: وزیر بهداشت توجه ویژه‌ای به موضوع پیشگیری و ارتقای سطح بهداشت مردم کشورمان دارد و در این زمینه بخشنامه‌هایی را به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کرده است.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: یکی دیگر از سیاست‌های مهم وزارت بهداشت توسعه درمان سرپایی در بیمارستان‌های سراسر کشور در برابر درمان بستری مردم در مراکز درمانی است و این مسئله باعث کاهش هزینه‌های تحمیلی بر حوزه بهداشت و درمان کشور می‌شود.

حریرچی بیان کرد: یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت این است که تا حد امکان مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌ها برای بستری با رعایت کیفیت و استاندارد‌های لازم به خانه‌های خودشان منتقل شوند، بدون اینکه مشکلی برای مردم پیش بیاید.

پایان مرداد؛ ارائه گزارش ارزی اختصاص یافته به دارو
سعید نمکی، وزیر بهداشت اظهار کرد: امروزه ۹۷ درصد از دارو‌های مورد نیاز کشور به وسیله کارخانه‌های داخلی تولید می‌شود و تنها ۳ درصد دارو وارداتی است.

او ادامه داد: وزارت بهداشت قصد دارد تا پایان دولت، ۳ درصد داروی وارداتی را به وسیله شرکت‌های دانش بنیان تولید کند و خوشبختانه از نظر تکنولوژی و دستگاه‌های ساخت دارو علی‌رغم تحریم‌ها هیچگونه مشکلی نداریم.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه استان مرکزی از ظرفیت بالایی در حوزه سلامت و بهداشت و درمان برخوردار است، بیان کرد: این امر با تلاش مسئولان و استاندار مرکزی محقق شده است.

نمکی با اشاره به تولید مواد اولیه دارویی در کشور گفت: امروزه از نظر تولید مواد اولیه دارو‌ها در کشور دچار هیچگونه مشکل و کمبودی نداریم به طوری که تولید مواد اولیه نیاز بازار را برطرف کرده است و مازاد آن قابلیت صادرات را دارد.

او بیان کرد: دارو‌های بیماران خاص با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تهیه و توزیع می‌شود و افزایش قیمت قابل توجهی پیدا نکرده است و پیگیر مسائل مربوط به دارو‌های خاص هستم و ۵ هیئت در این زمینه تشکیل شده است که گزارش آن تکمیل و تا پایان مرداد ارائه می‌شود.

نمکی گفت: در محل دوم طرح تحول دستگاه‌های خدمتی مانند ماندگاری پزشک و حمایت از بیماران صعب‌العلاج جزو بسته‌های خدمتی وزارت بهداشت محسوب می‌شود.

آخرین جزئیات از تولید دو واکسن مهم در کشور
بیگلری، رئیس انستیتو پاستور درباره آخرین جزئیات ساخت دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس اظهار کرد: با تصوب مجلس شورای اسلامی و موافقت مقام معظم رهبری یک صد میلیون دلار برای تولید ۲واکسن پنوموکوک و روتاویروس تخصیص پیدا کرد تا کودکان را در برابر بیماری‌ها واکسینه کنیم.

او افزود: این دو واکسن پس از طی فرایند سه تا پنج ساله ساخت در اختیار سیستم بهداشتی کشور قرار خواهد گرفت و با دستیابی به تکنولوژی ساخت این دو واکسن توان داخلی کشور برای تولید سایر واکسن‌ها بالا می‌رود.

بیگلری با بیان اینکه واکسن پنوموکوک و روتاویروس دو واکسن گران قیمت در دنیا هستند، گفت: ساخت این واکسن‌ها در شرایط تحریم از خروج ارز و وابستگی کشور برای واردات این واکسن‌ها و برخی موارد دیگر کم می‌کند.


پزشکان، تافته جدا بافته امور مالیاتی
جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی درباره مقاومت پزشکان در برابر نصب کارت‌خوان در مطب گفت: مقاومتی از سوی جامعه پزشکی برای نصب کارت‌خوان وجود ندارد چراکه قانون مصوب شده، اما الزامات زیرساختی آن فراهم نیست و بانک مرکزی و بانک‌های عامل شرایط را برای نصب کارت‌خوان در مطب پزشکان ایجاد کنند.

او اظهار کرد: پس از این مصوبه، ۱۲ تا ۳۶ درصد رشد استفاده از کارت‌خوان را در حرف پزشکی شاهد بودیم و جامعه پزشکی به تدریج استفاده از کارت‌خوان را عملی خواهند کرد.

جهانگیری درباره اعتراض انجمن‌ها و رؤسای نظام پزشکی به تفاهم‌نامه‌ای که سازمان نظام پزشکی با سازمان امور مالیاتی منعقد کرده است، گفت: اعتراض‌هایی صورت گرفته که ناشی از تبعیض بین جامعه پزشکی و سایر صنف‌هاست، این اعتراض‌ها کاملا به حق بوده و در این اعتراض‌ها از ما درخواست‌هایی شده است که آن‌ها را به مراجع قانونی اعلام می‌کنیم.

او ادامه داد: وقتی عده‌ای فعالیت می‌کنند و در قانون برای یک قشر خاص تبعیض قائل می‌شوند، این جای اعتراض دارد و جامعه پزشکی اعتراض به حق قانونی خود را اعلام کرده است.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی تأکید کرد: پزشکان به نصب کارت‌خوان اعتراض نمی‌کنند و نباید این موضوع را به مقاومت در برابر نصب کارت‌خوان در مطب مرتبط دانست؛ بلکه جامعه پزشکی این موضوع را عنوان می‌کنند که قانون باید برای همه صنف‌ها باشد و ما نیز به عنوان نظام پزشکی به اینکه قانون فقط برای قشر پزشکی اجرایی می‌شود، اعتراض داریم.

جهانگیری ادامه داد: حل برخی مسائل و رویه‌های اصلاح آن زمان‌بر است و نباید توجه به حاشیه‌ها، اصل موضوع را زیر سوال ببرد. جامعه پزشکی عزم خود را برای شفاف سازی جزم کرده و مطالبه نظام پزشکی و جامعه پزشکی این است که دولت این موضوع را برای همه صنوف اجرایی کند.

انجام ۱۲ هزار عمل کاشت حلزون در کشور
سعید محمودیان، رئیس اداره سلامت و شنوایی گوش وزارت بهداشت با اشاره به فرآیند کاشت حلزون اظهار کرد: خوشبختانه ایران در زمینه کاشت حلزون میان کشور‌های مدیترانه شرقی و حتی دنیا رتبه اول را به خود اختصاص داده است همچنین از نظر کیفی و کمی در این زمینه کاشت حلزون مطابق با استاندارد‌های دنیا و همگام با کشور‌های پیشرفته این عمل جراحی انجام می‌شود.

او بیان کرد: اکنون ۱۱ مرکز کاشت حلزون در سراسر کشور راه اندازی شده است و در آینده نزدیک ۲ مرکز دیگر هم برای ارائه خدمات و انجام عمل جراحی کاشت حلزون در دانشگاه‌های بزرگ علوم پزشکی بزرگ ایران به بهره برداری می‌رسد،

رئیس اداره سلامت و شنوایی گوش وزارت بهداشت تاکید کرد: وزارت بهداشت دوره‌های آموزشی مختلفی برای کاشت حلزون به پزشکان کشور‌های منطقه ارائه می‌دهد و تا به امروز حدود ۱۲ هزار عمل کاشت حلزون در کشور انجام شده است.

محمودیان بیان کرد: سن طلایی غربالگری و شناسایی کم شنوایی شدید نوزادان قبل از یک‌ماهگی است بنابراین نوزادان کم شنوا باید قبل از یک ماهگی غربالگری شوند که تا ۳ ماهگی تشخیص قطعی و درمان در دستور کار قرار گیرد.

تأخیر در پرداخت مطالبات، پزشکان را بی‌انگیزه کرده است
سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش تعرفه‌های پزشکی برای نخستین بار و پیش از آغاز سال در هیئت دولت خبر داد.

وزیر بهداشت در این‌باره گفت: موضوع بحث تعرفه‌های تشخیصی و درمانی در آخرین جلسه هیئت دولت مطرح شد و در نهایت هیئت وزیران مصوب کرد که تعرفه‌های پزشکی در بخش دولتی به طور میانگین ۱۰ و در بخش خصوصی ۱۳ درصد افزایش داشته باشد.

او با بیان اینکه میزان تعرفه متناسب با تورم کشور نیست، گفت: امیدوارم تعادلی میان افزایش تعرفه خدمات پزشکی و تورم و هزینه‌های عمومی کشور ایجاد شود.


تایید سند ملی ترافیک تا سه ماه دیگر
علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: در حال حاضر تعداد زیادی از مردم به دلیل حوادث ترافیکی فوت می‌کنند یا دچار آسیب جدی می‌شوند، آمار سالیانه مرگ و میر‌های حوادث جاده‌ای نسبت به استاندارد دنیا بالاتر است به طوری که بیش از ۱۶ هزار نفر بر اثر حوادث تروما جان خود را از دست می‌دهند.

او ادامه داد: دستگاه‌های مرتبط مانند پلیس راهور، قوه قضائیه، وزارت بهداشت و حتی رسانه با هدف کاهش حوادث ترافیکی و سوانح جاده‌ای جلسات متعددی را برگزارمی کنند که نتیجه آن امضای تفاهم نامه همکاری بین ارگان‌های ذی‌ربط در زمینه حوادث ترومایی است و در این زمینه یک سند ملی تدوین می‌شود.

رئیسی تاکید کرد: سند ملی ترافیک با نظر همه ذی نفعان تدوین شده و بر اساس مصوبه‌ای بین دستگاه‌های ذیربط به تصویب رسیده است تا ۳ ماه آینده سند ملی ترافیک باید آماده شود و مورد تایید مراجع ذی صلاح قرار بگیرد که پس از این مرحله سند ملی ترافیک به سازمان‌های مربوطه در سراسر کشور جهت انجام مقدمات ابلاغ می‌شود.

انتهای پیام/

چرا کردهای عراق برای تعطیلات به ایران می‌آیند؟

ماجرای عباس ملک‌زاده، شهردار صدرا چیست؟+عکس

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۷۷۶۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پای سخنان روزنامه‌نگاران پیشکسوت
 • فضای آموزشی دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد توسعه می‌یابد
 • حضور ۸گروه جهادی در مناطق محروم روستایی/۱۱کاروان اردوهای دانش‌آموزی به مشهد اعزام می‌شوند
 • گزارش مشروح دورهمی ایسنایی‌ها با روزنامه‌نگاران پیشکسوت
 • احمدی: اخذ مجوز از وزارت‌ اطلاعات و علوم برای جذب اساتید خارجی
 • کمبود خوابگاه در ۵۱ دانشگاه علوم پزشکی/ وضعیت اسکان کنکوری ها
 • بایوجمی مورد تایید دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران هم نیست!
 • پرونده بورسیه‌ها همچنان ادامه دارد
 • ۱۱ ماه از بازداشت غیرقانونی «مسعود سلیمانی» دانشمند ایرانی گذشت/ سکوت و انفعال دستگاه دیپلماسی ادامه دارد
 • ۱۱ ماه از بازداشت غیرقانونی دانشمند ایرانی گذشت/ سکوت و انفعال دستگاه دیپلماسی ادامه دارد
 • انتشار فیلم غیراخلاقی یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس| دو استاد اخراج شدند
 • خرید زمین با پول دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی را نمی‌توانم رد کنم
 • فراوانی مناطق محروم در لرستان؛ محرومیت در حاشیه خرم‌آباد بیداد می‌کند
 • افزایش وام بنیادعلوی برای دانشجویان مناطق محروم
 • چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر رونمایی از دستاوردهای بنیاد برکت در مناطق محروم
 • خوزستان| حضور گروه جهادی شهید عادل سعد در مناطق محروم دزفول به روایت تصویر
 • برگزاری دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی و عربی ویژه طلاب خواهر
 • عدم تایید صلاحیت ۳۰درصد مدرسین/نمی‌توانیم به دعوای مالی دانشکده خبر با بنیاد مستضعفان ورود کنیم
 • جذب 3150 دانشجو در دانشگاه علوم و معارف قرآن طی سال تحصیلی جدید