انگلیس اعزام ناو جدید خود به خلیج فارس را در راستای تشکیل ائتلاف آمریکایی اعلام کرده است؛ در صورتی که این ناو طبق برنامه‌ای که از ماه‌ها پیش تدوین شده جایگزین ناوی بزرگتر می‌شود.

به گزارش مشرق، رسانه‌های انگلیسی روز گذشته اعلام کردند که ناوچه بریتانیایی اچ ام اس کنت برای پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا که برای حفاظت از کشتی‌های تجاری در خلیج فارس و تنگه هرمز شکل گرفته، روانه آب‌های این منطقه شده است.

انگلیس از معدود کشورهایی است که برای حضور و کمک به ائتلاف آمریکا در خلیج فارس اعلام آمادگی کرده است اما اعزام ناوچه اخیر، نه تنها به معنای افزودن به تعداد شناورهای این کشور در خلیج فارس نیست بلکه طبق این جابجایی، یک ناوچه (کنت) جایگزین یک رزم‌ناو (دانکن) خواهد شد که اکنون در حال انجام ماموریت در خلیج فارس است.

بیشتر بخوانید:

وقتی دانمارک هم روی آمریکا را در ائتلاف دریایی به زمین انداخت مخالفت عراق با حضور رژیم صهیونیستی در خلیج فارس آمریکا بعد از ائتلاف آبکی در خلیج فارس: مراقب باشید!

این خبرسازی‌ها در حالیست که انگلیس از گذشته تا به امروز در خلیج فارس حضور داشته و اگرچه در دوره پهلوی بنابر سیاست‌های خود، سلطه بر خلیج فارس را به دیگران واگذار کرد، اما هیچگاه برای همیشه از خلیج فارس خارج نشد.

در چهل سال اخیر هیچگاه ناوهای انگلیسی تهدیدی برای ایران نبوده‌اند. حتی در جریان جنگ نفتکش‌ها در سال‌ ۶۶ هم که انگلیس یک ناوشکن (ناوشکن Eslinburgb) و یک ناوچه (ناوچه Andromeda Brazen) در خلیج فارس و دریای عمان داشت؛ مداخله‌ای در جنگ نفتکش‌ها نداشت و طی فرآیندهای دیگری به حمایت از رژیم بعث عراق پرداخت.

اکنون انگلیس یک رزم‌ناو به نام دانکن و یک ناوچه (ناومحافظ) به نام مونتروز به اضافه ۴ مین‌روب در خلیج فارس و دریای عمان دارد که با ورود ناوچه کنت، رزم‌ناو دانکن از خلیج فارس  خارج خواهد شد. ناوچه مونتروز نیز به عنوان بخشی از نیروی دریایی دائمی انگلیس در منطقه، تا سال ۲۰۲۲ به ماموریت خود ادامه خواهد داد.

رزم‌ناو دانکن ۲۱ تیر ماه سال جاری عازم خلیج فارس شد و در روز ۶ مرداد با هدف اسکورت کشتی‌های تجاری که با پرچم انگلیس از تنگه هرمز تردد می‌کنند، به دیگر ناو انگلیسی پیوست. این رزم‌ناو پیش از اعلام انگلیس برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا عازم خلیج فارس شد.

همزمان با اعزام رزم‌ناو دانکن به خلیج فارس، دولت انگلیس اعلام کرد که دولت بریتانیا ناو اچ ام اس دانکن نوع ۴۵ تا اواخر اوت که ماموریتش به پایان برسد، همراه با ناو محافظ اچ‌ام‌اس مونتروز ۲۳ کشتی‌های تجاری را همراهی خواهد کرد و اواخر اوت ناومحافظ اچ‌ام‌اس کنت جای ناو دانکن را خواهد گرفت اما ناومحافظ مونتروز در منطقه خواهد ماند.


رزم‌ناو دانکن ۲ هفته دیگر با ورود ناوچه کنت از خلیج فارس خارج می‌شود؛ اقدامی که دولت انگلیس پیش از پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا اعلام کرده بود.

رزم‌ناو دانکن پس از ۱۶ روز به خلیج فارس رسید. احتمال داده می‌شود که ناوچه کنت نیز طی مدت مشابه‌ و در پایان ماه اوت به خلیج فارس برسد و این بدان معناست که ناو انگلیسی طبق برنامه‌ای منظم که پیش از تشکیل ائتلاف توسط آمریکا، تهیه شده است، به خلیج فارس می ‌رسد.

دولت انگلیس همزمان با اعزام ناو دانکن به خلیج فارس اعلام کرد که حضور ناوهای انگلیسی در خلیج فارس برای اجرای عملیات کیپون است. عملیات کیپون، نام عملیات نیروهای بریتانیایی در منطقه است که وظیفه آن را "برقراری صلح و ثبات و تامین امنیت برای جریان آزاد تجاری و مقابله با قاچاق مواد مخدر و دزدی دریایی" اعلام کردند.

به نظر می‌رسد انگلیس همچون آمریکا تلاش دارد، یک جابجایی روتین در خلیج فارسکه طبق برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین شده انجام می گیرد را هدفمند و در راستای تشکیل ائتلاف دریایی نشان بدهد.

این بازی تبلیغاتی انگلیس یادآور جنگ روانی آمریکا در ماجرای اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به خلیج فارس است. آمریکایی ها در اردیبهشت ماه سال جاری ناو هواپیمابر لینکلن را به منطقه اعزام کردند تا جایگزین ناو هواپیمابر جان سی استینس شود اما در عین حال تلاش کردند این جابجایی را نشانه‌ای برای تهدید علیه ایران و آغاز یک حمله احتمالی جا بیندازند.

منبع: تسنیم

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سفارت روسیه: انگلیس و آمریکا اوضاع خلیج فارس را وخیم‌تر می‌کنند

سفارت روسیه در لندن تأکید کرد، تلاشهای آمریکا برای اعمال فشار بر ایران که با حمایت انگلیس صورت می‌گیرد، ازجمله ایجاد ائتلاف «مأموریت برای تامین کشتی‌رانی آزاد»، باعث وخامت بیشتر اوضاع در خلیج فارس می‌شود. ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸ بین الملل اروپا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، سفارت روسیه در لندن روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تلاش‌های آمریکا و انگلیس برای اعمال فشار بر ایران، تنها  منجر به وخامت بیشتر اوضاع در منطقه خلیج فارس می‌شود.

در این بیانیه آمده است: «ما بر این عقیده هستیم که تلاش‌های صورت گرفته از سوی آمریکا برای اعمال فشار هر چه بیشتر بر ایران که با حمایت کامل انگلیس، ازجمله از طریق شکل گیری ائتلاف به اصطلاح «مأموریت برای تامین کشتی‌رانی آزاد» در منطقه صورت می گیرد، تنها باعث وخامت بیشتر اوضاع در منطقه خلیج فارس خواهد شد.»

در  بیانیه سفارت روسیه یادآوری شده است: «این کشور سالهاست خواستار حل و فصل بحران‌های منطقه از طریق راه‌های سیاسی و دیپلماتیک است. ما بر این عقیده هستیم که دسترسی به این هدف تنها با ایجاد یک سیستم امنیتی جمعی در منطقه ممکن خواهد بود و در همین رابطه نیز اخیراً دکترین امنیت جمعی در منطقه خلیج فارس از طرف روسیه ارائه شده است. این سند حرکت تدریجی به سمت توسعه همکاری‌های برابر همه نیروهای سیاسی در منطقه و دیگر طرف‌های علاقه مند در جهت تقویت صلح و ثبات در منطقه را در نظر گرفته است.»

ظریف: دخالت‌های آمریکا مهم‌ترین عامل ناامنی در خلیج فارس استواکنش طلبکارانه وزارت خارجه انگلیس به رفع توقیف نفتکش گریس-1سفیر روسیه: انگلیس برخلاف منافع ملی خود، همیشه از آمریکا پیروی می‌کند

سفارت روسیه در لندن افزود: «چند روز قبل دیپلمات‌های روسی در نشستی در وزارت خارجه انگلیس مقامات لندن را با جزئیات دکترین جدید روسیه آشنا کرده و تاکید کرده‌اند که طرف روسی آمادگی آن را دارد تا این موضوع را با همه شرکای علاقه مند بررسی کرده و گفت‌وگوها در این باره از طریق کانال‌های رسمی و همچنین در محافل کارشناسی و سیاسی-اجتماعی دنبال شود.»

انتهای پیام/

 

R1445/P/S8,89,95,1128/CT10 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "آمریکا" خلیج فارس

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

اظهارات تند صباغیان: درب مجلس را ببندید مردم بدانند مجلس ندارند/لاریجانی: رهبری اجازه دادند، ایراد نگیرید

کلیدواژه: دادگاه نجفی بازار سکه و ارز اخبار خودرو نفتکش انگلیسی آمریکا ائتلاف دریایی خلیج فارس ناو جنگی تنگه هرمز کشتی تجاری

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۷۸۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ناخدای «ایرانی»ناو هواپیمابر هری ترومن کیست؟
 • شناور‌های رژیم صهیونیستی در تیررس موشک‌های ۱۲۰ کیلومتری حزب‌الله
 • خداحافظی با ناو‌های آمریکا در صورت رویارویی ایران و آمریکا/ زیردریایی‌های ایران در درگیری ایران و آمریکا در خلیج فارس تا چه اندازه می‌تواند خطرناک باشد؟
 • خداحافظی با ناو‌های آمریکا در صورت وقوع جنگ با ایران؟ / زیردریایی‌های ایران در یک جنگ احتمالی تا چه اندازه می‌توانند خطرناک باشند؟
 • رژیم صهیونیستی در ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس بیشتر کار اطلاعاتی خواهد کرد
 • شناور‌های رژیم صهیونیستی در تیررس موشک‌های ۱۲۰ کیلومتری حزب‌الله/ پیام مهمی که با «نور» مخابره شد + تصاویر
 • شناور‌های رژیم صهیونیستی در تیررس موشک‌های ۱۲۰ کیلومتری/ پیام مهمی که حزب‌الله با «نور» مخابره کرد + تصاویر
 • شناورهای اسرائیل در تیررس موشک‌های حزب‌الله +فیلم
 • جبل‌الطارق، صحنه نمایش شکست ائتلاف آمریکایی
 • پیام مهمی که حزب‌الله با «نور» مخابره کرد/ شناورهای اسرائیل در تیررس موشک‌های ۱۲۰ کیلومتری
 • پیام مهمی که حزب‌الله با «نور» مخابره کرد
 • احتمال پیوستن لهستان به ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس
 • پیامی که حزب‌الله با نور مخابره کرد
 • گزارش| پیام مهمی که حزب‌الله با نور مخابره کرد/ شناورهای اسرائیل در تیررس موشک‌های ۱۲۰ کیلومتری
 • روسیه: انگلیس و آمریکا مسئول تنش‌آفرینی در خلیج فارس هستند
 • تشکیل ائتلاف آمریکا در خلیج فارس بهانه‌ای برای دوشیدن اعراب است
 • انتشار ویدیویی از حمله حزب‌الله لبنان به رزم‌ناو اسرائیلی در جنگ ۲۰۰۶
 • وقتی ائتلاف دریایی آمریکا با اقبال مواجه نمی‌شود
 • تلاش ناکام آمریکا برای ائتلاف ضدایرانی