به گزارش ایلنا، پرستش حیوانات در دوران کهن و زمانهای بسیار دور، امری رایج بوده است. آنها ویژگی های خاصی را در این حیوانات یافته و آنها را معبود خود قرار داده بودند. در این گزارش، دانستنیهای جالب از پرستش حیوانات از گذشته تا امروز خواهید خواند.

موش

موش در دین هندو پرستیده می شود. چه کسی باور می کند که موش ها مورد پرستش قرار بگیرند؟ در یکی از مناطق شهر راجستان موش ها مقدس هستند و به آنها غذا و هدایا داده و رعایت حال آنها می شود. از جمله شواهد چنین باوری معبد «کارنی ماتا»ست که بیش از ۲۰ هزار موش در آنجا زندگی می کنند. این موش ها را از اماکن چندش آور مثل زباله دانی ها و فاضلاب ها پیدا می کنند و به معبد می آورند تا زندگی خوبی را حتی بهتر از خیلی از مردم برای آنها فراهم کنند. نکته جالب توجه این که هر کسی این جوندگان کوچک را لِه یا لگد کند، به عمد یا غیر عمد، سالها به زندان می افتد، زیرا در قانون هند، آسیب زدن به موش ها توهین به آیین هندو به شمار می رود.

گربه

این گربه زیبا جایگاه قابل توجّهی در جوامع فرعونی ها داشته و آن را به دلایل مختلفی می پرستیدند. گربه ها با الهه «باستیت» مرتبط بودند. طرح و رنگ روی پیشانی برخی از گربه ها شبیه حرف M بود، و این طرح نمادی از حشره سرگین غلطانک، حشره مقدس فرعونیان بود. فرعون متوجه قدرت گربه ها در مبارزه با جوندگان و مارهای سمّی بودند و برای فرعونیان نمادی از نعمت و تعادل طبیعت به شمار می رفتند. در مصر باستان گربه ها پس از مرگ مومیایی می شدند و یا همراه صاحبان خود دفن می شدند. هر کسی به گربه آزار می رساند به عنوان مجازات کشته می شد. اگر گربه ای در مصر باستان می مرد، صاحب گربه ابروهای خود را به نشانه غم می تراشید.

مار

این خزنده خطرناک در آیین هندو با الهه ای به نام «شیفا» مرتبط است؛ شیفا گردنبندی شبیه به مار دارد. در آیین هندو جشنواره ای برگزار می شود که در آن مارها را احترام کرده و به آنها غذا می دهند. مار مورد توجه فرعونیان هم بود. به خصوص شاه کبرا که طول آن به چندین متر می رسد، باهوش و بسیار بزرگ است. اگر به مجسمه های فرعونی توجه کنید، بالای سر هر مجسمه نقش و طرحی از شاه کبرا خواهید دید که سمبل نگهبانی از این مجسمه ها به شمار می رود.

ببر

این گربه سان بزرگ در برخی مناطق به دلایل نامشخصی همچنان مورد پرستش قرار می گیرد. در چین ببر نماد زمین است و مورد پرستش قرار می گیرد. پوست و استخوان ببر در طب سنّتی چین مورد استفاده قرار می گیرد. در شهر «کونمینگ» چین، ببرها به کثرت مورد تقدیس قرار می گیرند و در همین راستا ساکنان شهری در ویتنام هم ببرها را می پرستند.

سگ

سگ در نزد فراعنه به دلیل ارتباط با الهه «آنوبیس» مورد پرستش قرار می گرفت. مطیع بودن، وفاداری بیشتر آن نسبت به سایر حیوانات، محافظت از خانه ها و ...دلیل اهمیت سگ ها برای فراعنه بود. در آیین هندو نیز، سگ ها مورد تقدیس قرار می گیرند، برای آنها در ۱۴ نوامبر هر سال فستیوال سگ برگزار می کنند و جشن می گیرند، بخور روشن می کنند و به مراقبت و نگهداری از آنها می پردازند.

منبع: تابناک با تو

 

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اکثر حیوانات ولگرد قبلا خانگی بودند

صدرالدین علیپور (مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران) درباره نقش مدیریت پسماند در افزایش جمیعت حیوانات شهری و مدیریت نادرست پسماند که منجر به افزایش جمعیت حیوانات شهری می‌شود، گفت: سگ‌ها از پسماند به وجود نمی‌آیند، بلکه رشد تعداد جمعیت حیوانات شهری دلایل دیگری دارد، این حیوانات اغلب سگ‌های خانگی هستند که رها می‌شوند و تعدادشان به بحث پسماند ربطی ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا جمع‌آوری پسماند در تغذیه و رشد جمعیت حیوانات شهری موثر است، اظهار داشت: با این نگاه افرادی که خودشان به صورت روزانه به سگ‌ها و گربه‌های شهر در همه جا غذا می‌دهند، در افزایش تعداد آن‌ها موثرند. شما در سطح شهر و در هرجایی که دلتان بخواهد می‌توانید غذا برای سگ‌ها و گربه‌ها پخش کنید. این شیوه از غذا دادن به حیوانات شهری بسیار موثرتر از پسماند‌هایی است که آن‌ها می‌توانند در سطح شهر پیدا کنند. به این معنا که درصد ماده غذایی یافت در میان پسماند‌ها به هیچ عنوان قابل مقایسه با مواد غذایی که افراد در سطح شهر در اختیار حیوانات می‌گذارند، نیست.

علیپور در ادامه اظهار داشت: بین پسماند و کنترل جمعیت حیوانات شهری ارتباط مستقیمی وجود ندارد. پسماند‌ها در داخل مخازن وجود دارند. شما یک عکس نشان دهید که سگ‌ها در داخل مخازن در حال تغذیه هستند، اما به دفعات تصاویر و مستنداتی وجود دارد که مردم در پارک‌ها و مراکز مختلف اقدام به غذادهی به سگ‌ها می‌کنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در ادامه تصریح کرد: تجربیات جهانی نشان می‌دهد رشد حیوانات شهری عوامل متعددی دارد و شهرداری به تنهایی مسئول این قضیه نیست. شاید سگ‌ها از نقاط مختلفی به شهر‌ها روی آورده و در اطراف تهران رهاسازی شوند. همچنین در بحث کنترل سگ‌ها، بسیاری از آن‌ها در خارج از محدوده شهری تهران قرار دارند و رسیدگی به آن‌ها ربطی به شهرداری ندارد. از طرفی تجربه دنیا در زمینه کنترل حیوانات شهری موجود است. آن‌ها اغلب از انواع قرنطینه استفاده می‌کنند تا اگر این حیوانات ناقل بیماری باشند با روش‌های مشخصی از میان برده شده یا اگر ناقل نباشند، عقیم‌سازی شوند.

وی با بیان اینکه مسئول مستقیم این کار در تهران؛ شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل سیار شهرداری تهران است، در ادامه درباره فیلم منتشر شده با موضوع سگ‌کشی در فضای مجازی گفت: درباره فیلم منتشر شده تشکیک وجود دارد. با مستندات ثابت شده که آن فیلم متعلق به دو سال پیش است و اصلا محل استناد نیست. به عنوان یک محیط‌زیستی با اشاره به تجارب جهانی، می‌گویم چندین برابر این گزارش‌ها در سطح شهر تهران، گزارش‌هایی از گازگرفتگی سگ‌های بدون صاحب در نقاط مختلف شهر از سامانه ۱۳۷ و شکایات مردمی ارایه شده است.

علیپور در ادامه گفت: در شهرداری از این ماموریت‌های همراه با تعارض زیاد داریم، یعنی تعداد زیادی از مردم مدعی هستند که این سگ‌ها رها شده‌اند و شهروندان را اذیت می‌کنند و تعداد دیگری معتقدند نباید هیچ آزاری به آن‌ها رساند. می‌دانید بیماری هاری اگر به انسان انتقال یابد، ممکن است منجر به مرگ افراد شود، گرچه باید این حیوانات نیز ساماندهی بشوند.

وی خاطرنشان کرد: اصول مقابله با حیوانات شهری در دنیا به شیوه قرنطینه وعقیم‌سازی انجام می‌شود و سگ‌هایی که تشخیص داده شوند به هر شکل ناقل بیماری هستند، با روش‌هایی که به آن مرگ با ترحم می‌گویند، به عمرشان پایان داده می‌شود،، زیرا اگر سگی ناقل بیماری باشد و در اجتماع حضور یابد، باعث خسارت و مرگ انسانی می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه اصول کنترل و جمع‌آوری در مراکز قرنطینه، معاینه و عقیم‌سازی است، خاطرنشان کرد: سگ‌هایی که ناقل نیستند پس از مدتی در اکوسیستم رهاسازی می‌شوند و آن‌ها که ناقل بیماری باشند با تشخیص بیماری، مرگ با ترحم روی آن‌ها اعمال می‌شوند. اما اینکه در آن لحظه در این مراکز چه اتفاقی افتاده و از یک فرد در آن لحظه عملی غیراصولی سر زده باشد، توسط هرکسی محکوم است و باید با آن برخورد شود. این موارد باید توسط همکاران در سازمان ساماندهی صنایع و مشاغل سیار اعلام شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در پاسخ به این سوال که به‌رغم طرح‌هایی که برای ساماندهی حیوانات ولگرد در نظر گرفته شده، تغییری در کاهش جمعیت این حیوانات در سطح شهر نمی‌بینیم و طرح‌ها موفقیت آمیز نبوده است، گفت: بیشترین تلاش در همین دوره انجام شده است، در گذشته اصلا قرنطینه‌ای وجود نداشت و در سال‌های گذشته با تفنگ این سگ‌ها منهدم می‌شدند. استفاده از قرنطینه و اختصاص مکانی مشخص و استفاده از دامپزشک و غذادهی به آن‌ها برای اولین بار است که اتفاق می‌افتد.

وی در این باره که آمار حیوانات ولگرد شهری کاهش نیافته است، تصریح کرد: این نقطه شروع است و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم کاری که سال‌ها انجام نشده و باعث رهاسازی ۲۰ ساله تعداد زیادی از سگ‌های ولگرد شده و در نقطه شروع قرار دارد، آنی و در طی یک ماه ساماندهی شوند. حتما در آغاز اشکالاتی موجود است و ممکن است نیازمند ایجاد تغییراتی در روند باشد که طبیعتا زمانبر است.

علیپور در انتها خاطرنشان کرد: همکاران ما در شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل سیار حتما آماده شنیدن نقد‌ها هستند و اگر تشکل‌های ثبت شده‌ای وجود دارند که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کنند، آمادگی برای مشارکت و ارائه راهکار و نظردهی از سوی آن‌ها وجود دارند و حتی اینکه قسمتی از مسئولیت را با همکاری شهرداری به عهده بگیرند. این مسیر باز است و امکان مشارکت و نظر دادن افراد وجود دارد. اما نظردهی و نقد کردن با ایجاد فضای ناامنی و اقداماتی که ماهیت و کلیت شهر و کشور را تهدید کند، متفاوت است.

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: زباله طبیعت مصر هندو

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۷۹۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کنفرانس سازمان ملل در مصر با محوریت مقابله با شکنجه به تعویق افتاد
 • پت شاپ شاپرک، کاملترین عرضه کننده غ ذا و محصولات جانبی نگهداری گربه ها
 • خدمت‌رسانی تیم پزشکی شهید «رهنمون» در منطقه رضوان و روستای آب هندو همدان
 • حضور هافبک سابق استقلال در الاسماعیلی مصر به تاخیر افتاد
 • افتتاح نخستین مدرسه قرآنی ناشنوایان در مصر + عکس
 • فیفا اعضای موقت فدراسیون فوتبال مصر را منصوب کرد
 • درگیری نیرو‌های امنیتی مصر با افراد مسلح در سینا
 • عملیات ارتش مصر علیه افراد مسلح در سیناء
 • 11 تروریست در العریش مصر کشته شدند
 • مصدق و مصر!
 • ۱۱ فرد مسلح در العریش مصر کشته شدند
 • عکس روز: نخستین گربه شبیه‌سازی‌شده چین
 • مانور مشترک مصر، بلاروس و روسیه
 • مراسم ترحیم یک گربه و حواشی آن در تلویزیون!
 • گربه سیاه بهرام رادان
 • مراسم ترحیم یک گربه و حواشی در آن تلویزیون!
 • مصر میزبان کنفرانسی در مخالفت با شکنجه؛ حقوقدانان آن را شوخی خواندند
 • «گربه سیاه» بهرام رادان درباره چیست؟
 • حیوانات شفاف که ثابت می کنند این سیاره یک معجزه است