به گزارش حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،اهمیت حدیث در میان مسلمانان از آن روست که از منابع اصلی استنباط احکام در فقه و عقاید در علم کلام محسوب می‌شود. همچنین احادیث از منابع اولیه پژوهش‌های تاریخی است.

به دلیل آشنایی بیشتر و تلمذ در پیشگاه پروردگار الهی و ائمه معصومین، هر روز یک حدیث از معصومین (ع) با مضامین دینی و اخلاقی در بخش قرآن و عترت منتشر می‌شود.

امام علی علیه ‏السلام:

اَلصّلاةُ حِصْنُ الرَّحْمنِ وَ مَدْحَرَةُ الشَّیطانِ

نماز، دژ محکم خداوند مهربان و وسیله راندن شیطان است.

غررالحکم، ح ۲۲۱۳

انتهای پیام/

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عدم حمایت مسئولان واقعاً دلسردکننده است

به گزارش ایکنا؛ بنیاد فرهنگی قرآن و عترت امیرالمؤمنین(ع) شهرستان ابرکوه از جمله مؤسسات فعال استان یزد که تقریباً بیش از 20 سال از فعالیت غیررسمی و رسمی آن می‌گذرد و با مدیریت مجتبی عزیزی اداره می‌شود.

این مؤسسه در روز شهادت مولای متقیان حضرت علی(ع) در رمضان‌المبارک سال 1373 با مجوز دبیرخانه رسیدگی به امور مراکز فرهنگی ارشاد تأسیس شد و بنابر گفته عزیزی «پیش ازاینکه فعالیت مؤسسه جنبه رسمیت بیابد در قالب کلاس قرآن، فعالیت می‌کرد و سرانجام طی تعاملی که با حوزه علمیه حضرت ولی‌عصر(عج) ابرکوه برقرار کردیم، مقرر شد که پنج‌شنبه‌ها که کلاس‌های حوزه تعطیل می‌شود، در نوبت عصر کلاس‌های قرآن ویژه بانوان تشکیل شود، همچنین در صبح جمعه نیز کلاس‌های آقایان را تشکیل می‌دادیم».

اما پس از استقبال از فعالیت‌ها، به فکر تأسیس مؤسسه افتادیم. در ابتدا نیز این مؤسسه با عنوان دارالقرآن امیرالمؤمنین فعالیت می‌کرد و میان مردم شناخته می‌شد و سپس اسمش به مهد قرآن تغییر کرد اما از سال 1386 با اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز با عنوان بنیاد فرهنگی قرآن و عترت امیرالمؤمنین(ع) فعالیتش را رسمیت داد.

مجتبی عزیزی درباره فعالیت این بنیاد و دامنه فعالیتش نسبت به مؤسسه و یا دارالقرآن، اظهار کرد: همانطور که می‌دانید بنیاد برای انجام مقصود ویژه‌ای تأسیس می‌شود و سود ناشی از فعالیت‌های بنیاد نیز در راه ایده‌های مرتبط با مقصود اصلی هزینه شود، چنانکه ما هم هزینه‌هایی که از شهریه اخذ می‌کنیم در زمینه ارتقای فعالیت‌های قرآنی در سطح جامعه در نظر گرفته‌ایم. همچنین حوزه فعالیت‌هایش گسترده‌تر است.

وی ادامه داد: دو دبستان غیردولتی دخترانه و پسرانه با عنوان «بشارت» تحت نظارت بنیاد در حال حاضر مشغول به فعالیت‌اند و همچنین دو مدرسه با رویکرد حفظ یکساله قرآن کریم با عنوان «سفیران بهشت» است که در دبستان‌ها نیز علاوه بر اینکه دانش‌آموزان دروس مصوب آموزش و پرورش را فرا می‌گیرند، به فراگیری قرآن و کشف استعدادهای قرآنی دانش‌آموزان پرداخته می‌شود و در مدرسه دوم کودکان علاقه‌مند به حفظ قرآن به صورت فشرده پس از ارزیابی توانمندی و ظرفیت، جذب می‌شوند.

همچنین این بنیاد دارای مرکز مشاوره تربیتی و همچنین مرکز نیکوکاری با عنوان «همیاری و اکرام»، مرکز فرهنگی دیجیتال و فعالیت در حوزه تبلیغ و ترویج و برپایی برنامه‌ها در ایام مناسبتی مذهبی و ملی، مرکز محصولات فرهنگی و دیجیتالی و کتابخانه تخصصی قرآن و عترت است.

این مؤسسه دارای ارکان هیئت مدیره متشکل از افرادی با رشته‌های مرتبط چون حجت‌الاسلام محمدتقی فتاحی، رئیس حوزه علمیه شهرستان، عبدالرحیم بصیری، حسین فلاح‌زاده، ابوالفتح عزیزی و مجتبی عزیزی، بی‌بی سکینه رضائیان، معصومه اربابی و مرضیه تمساریان است.

عزیزی درباره علت نامگذاری بنیاد به این عنوان تأکید کرد: به دلیل اینکه در روز 21 رمضان المبارک و در نماز جمعه شهرستان اعلام موجودیت کردیم و به معرفی فعالیت‌های مؤسسه برای آشنایی مخاطبان پرداختیم، با نام مجموعه قرآنی امیرالمؤمنین فعالیت کردم. همچنین بزرگترین مجتمع قرآنی در سطح کشور ساخته شده در ابرکوه است چنانکه این مجموعه بیش از شش هزار مترمربع وسعت دارد.

وی با تأکید بر اینکه مجتمع با بیش از 95 درصد کمک مردمی و حمایت خیرین ساخته شده است، تصریح کرد: این مؤسسه در چهار طبقه در فضایی بیش از شش هزار مترمربع است که دارای سالن اجتماعات، 18 کلاس آموزشی و چهار اتاق اداری و کتابخانه با بیش از دو هزار و 500 جلد کتاب تخصصی، آزمایشگاه شیمی ویژه نوجوانان و جوانان است.
مجتبی عزیزی متولد سال 1357 و دارای تحصیلات کارشناسی ارشد مهندسی عمران است، در حال حاضر مشغول به امر تدریس در دانشگاه است و به دلیل علاقه‌ای که داشته است وارد فعالیت‌های قرآنی شده است وی می‌افزاید: هنگامی که بزرگترین مجتمع قرآنی کشور را ساختم دوست داشتم تا تجربه و تخصصی علمی را در حوزه قرآنی پیاده کنم. به بیش از 90 مؤسسه در زمینه نحوه ساخت ساختمان مؤسسه مشاوره دادم. همچنین در رشته حفظ نیز به صورت تخصصی نیز تا حدودی کار کرده است.

وی در پاسخ به این سؤال که چه میزان به چشم‌اندازی که برای مؤسسه ترسیم کردید، رسیده‌اید؟ گفت: اگر اهداف 100 درصد محقق شود ایده‌آل است، اما از آنچه می‌خواستیم به توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی تا حد مطلوبی رسیده‌ایم، بطورمثال یکی از دستاوردهای مؤسسه این بوده است که 130 حافظ کل قرآن از شهرهای مختلف تربیت کرده‌ایم. همچنین بعضاً متقاضیانی برای حضور در مدرسه حفظ تخصصی یکساله از استان‌هایی چون خراسان رضوی، کردستان، فارس، چهارمحال بختیاری و استان یزد داشته‌ایم تا فرزندانشان با حضور در این مدارس حافظ کل قرآن شوند.

این مؤسسه با وجود درخواست‌های متعدد برای راه‌اندازی شعبه‌ اما هیچ شعبه‌ای ندارد و رویکردش این بود که با همان یک مرکز اما به نحو احسن فعالیت‌هایش را انجام دهد.

مدیر بنیاد امیرالمؤمنین(ع) ابرکوه درباره میزان حمایت دستگاه‌ها و نهادهای قرآنی از فعالیت‌های مردمی، بیان کرد: عدم حمایت مسئولان از فعالیت‌های قرآنی واقعاً دلسرد کننده است. متأسفانه مسئولان گوششان بدهکار درخواست‌ها و صداهای مؤسسات و تشکل‌های قرآنی ـ مردمی نیست و نگاه آن‌ها به توسعه فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی متأسفانه اقتصادی و سیاسی است واین متأسفانه ضربه‌های مهلکی به این پیکره می‌زند.
وی با تأکید بر اینکه دغدغه اشاعه فرهنگ قرآنی را دارد ادامه داد: بیش از 25 سال در این عرصه کار کرده‌ام و حالا به حدی رسیده‌ام که حرف‌هایی برای گفتن دارم، اما حمایت از فعالیت‌های قرآنی بسیار ضعیف و در حد شعار است و مسئولان نیز اهتمام جدی برای حضور در برنامه‌های قرآنی ندارند. متأسفانه سیاست دولت‌ها که تغییر می‌کند به تبعیت از آن رویکرد دولت‌ها نیز تغییر می‌کند و این آسیب‌زاترین چیز برای فعالیت‌های قرآنی است. متأسفانه چون نگاه به فعالیت‌های قرآنی، نگاه اقتصادی است به ویژه در شرایط فعلی که بودجه‌ فعالیت‌های قرآنی کم است.

عزیزی با تأکید بر اینکه شعار بنیاد «بهترین جا برای بهترین‌ها» است، درباره فعالیت مؤسسه در فضای مجازی اظهار کرد: این مؤسسه دارای کانال و گروه‌های اطلاع‌رسانی در پیام‌رسان‌های تلگرام، ایتا، سروش و همچنین در شبکه اجتماعی اینستاگرام با عنوان @bonyadquran است که علاقه‌مندان برای دریافت اطلاع از دوره‌ها و فعالیت‌های مؤسسه می‌توانند عضو این کانال‌ها شوند.

بنیاد فرهنگی قرآن و عترت امیرالمومنین(ع) ابرکوه دارای افتخارات و رتبه‌هایی چون کسب عنوان مؤسسه قرآنی نمونه کشوری در بخش حفظ قرآن بزرگسالان در سال‌ها‌ی ۷۶- ۷۹- ۸۱، مؤسسه قرآنی نمونه کشوری در بخش حفظ قرآن نوجوانان زیر ۱۶ سال در سال ۸۳، کسب عنوان چهره برتر قرآنی کشور و مدیر نمونه مؤسسات قرآنی سراسر کشور توسط مجتبی عزیزی رئیس بنیاد فرهنگی قرآن و عترت ابرکوه در سال ۸۷، کسب عنوان «مهد قرآن» نمونه کشور در بین بیش از 14 هزار و 600 مهد کودک سراسر کشور در ارزیابی سازمان بهزیستی کشور در سال 89، در سال ۱۳۹۱کسب عنوان مؤسسه قرآنی نمونه کشور در حوزه آموزش در ارزیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1391، یکی از بیست مؤسسه برتر کشور در سال ۹۲ در یازدهمین آزمون سراسری قرآن کریم از سوی اداره آموزش معاونت قرآن و عترت و... است.


انتهای پیام

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: حدیث ائمه اطهار

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۷۹۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روزه‌داری به نفع مستضعفین/ گره گشایی از مشکلات نیازمندان سیره معصومین است
 • سفر معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد به قزوین
 • دانشگاه ابن‌سینا همدان؛ میزبان ۱۰۰۰ نفر از قرآنیان دانشگاهی
 • بزرگان و ضرورت مراقبت ویژه
 • بزرگان و ضرورت مراقبت ویژه/ عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها
 • تیغ عدالت بر گلوی یقه سفیدها/مصلحت‌اندیش‌ترین عدالت‌خواه
 • منزلت عید غدیر در اسلام چگونه است؟
 • پایان کار دوره تابستانی قرآن و عترت در لواسان/تلاش برای جلوگیری از موقوفه‌خواری
 • مهمترین کتب کلامی در اثبات ولایت بلافصل علی بن ابیطالب(ع)
 • اختتامیه نخستین دوره تابستانی قرآن و عترت در لواسان برگزار شد
 • زاویه‌داران با ولایت؛ مخالفان حکومت علوی
 • عصمت، حجیّت و خلافت عترت، سه پیام واضح غدیر
 • حدیث امام جعفر صادق (ع) درباره منزلت روز عید غدیر
 • گزیده‌ای از منابع اهل سنت درباره حدیث غدیر
 • حدیث امام صادق(ع)درباره عیدغدیر
 • 110 سند غدیر از منابع اهل سنت+ببینید
 • حدیث امام صادق (ع) درباره منزلت روز عید غدیر
 • روز اکمال دین و اتمام نعمت
 • انحراف از غدیر ظلم به قرآن است/ انکار غدیر نشانه انسان متعصب و لجباز است