معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور گفت که فعالیت سیاسی سمن‌ها یکی از خط قرمز‌های ما است و این تشکل‌ها نباید به ویژه در ایام انتخابات برای گروه و جناح خاصی فعالیت کنند.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، کمال اکبری که امروز به مناسبت روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی به استان یزد سفر کرده است، در جمع خبرنگاران استان در سالن موحدین استانداری یزد اظهار داشت: مشارکت اجتماعی یکی از محوری‌ترین موضوعات مرتبط با توسعه پایدار، متوازن و منطقی است و بهترین نوع مشارکت اجتماعی که بسیاری دولت‌ها تجربه کرده اند، مشارکت سازمان‌های مردم نهاد است.

وی بیان کرد: ویژگی سازمان‌های مردم نهاد، فعالیت آن‌ها به شکل داوطلبانه، غیرانتفاعی و غیرسیاسی است و اصلا یکی از خط قرمز‌های ما این است که سازمان‌های مردم نهاد وارد فضای سیاسی شوند.

اکبری در بخش دیگری از سخنان خود، نظارت کیفی بر سازمان‌های مردم نهاد را یکی از رویکرد‌های اصلی سازمان امور اجتماعی کشور دانست و افزود: گام نخست در این اقدام، آشنا کردن مردم با سازمان‌های مردم نهاد است و اینکه آن‌ها بدانند آیا تشکل‌ها مجوز فعال و به‌روز دارند یا خیر.

معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: توسعه شبکه‌های موضوعی سازمان‌های مردم نهاد در کشور از دیگر رویکرد‌هایی است که در مورد این تشکل‌ها دنبال می‌شود و در حال حاضر ۱۸ شبکه ملی در کشور وجود دارد که برخی از آن‌ها مجوز ملی دریافت کرده اند، اما در استان‌ها مستقر هستند.

وی، فعال سازی خانه سازمان‌های مردم نهاد را نیز از دیگر رویکرد‌ها در مورد تشکل‌های مردم نهاد دانست و تصریح کرد: این خانه می‌تواند محلی برای هم افزایی سازمان‌های مردم نهاد باشد.

اکبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسئولیت‌های اجتماعی که تشکل‌های مردم نهاد در مواقع بحران بر عهده می‌گیرند، افزود: سازمان‌های مردم نهاد نقش گسترده‌ای در بحران سیل ابتدای سال جاری داشتند و جزو اولین گروه‌هایی بودند که خود را به مناطق سیل زده رساندند به نحوی که ۳۳۸ سازمان مردم نهاد به طور مستقیم و هزار و ۲۰۰ سازمان مردم نهاد نیز به طور غیرمستقیم در این رفع مشکلات مردم نقش آفرینی کرده و ۵۰۰ میلیارد تومان کمک‌های نقدی و غیرنقدی از سوی آن‌ها به سیل زدگان اهدا شد.

معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰ هزار سازمان مردم نهاد در حوزه‌های مختلف در سطح کشور فعالیت می‌کنند و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عضو رسمی این سازمان‌ها هستند، افزود: ۶۷ درصد از این تشکل‌های مردم نهاد کاملا فعال و ۱۷ درصد نیز نیمه فعال و غیرفعال هستند.

اکبری تصریح کرد: در تلاشیم تشکل‌های غیرفعال را به فعالیت واداریم یا از لیست سمن‌ها خارج کنیم که این اقدام در راستای طبقه بندی سمن‌ها بر اساس نحوه فعالیت آن‌ها انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سئوال مهر در مورد مرجع شدن یکی از نهاد‌ها برای صدور پروانه فعالیت تشکل‌های مردم نهاد، افزود: این امر اکنون به یک ضرورت در کشور تبدیل شده و با توجه به اینکه اکنون وزارت کشور، وزارت ورزش و جوانان، نیروی انتظامی و بهزیستی اقدام به صدور این مجوز‌ها می‌کنند، تلاش ما این است که این اقدام توسط یک دستگاه انجام شود که خوشبختانه دولت در این زمینه به اجماعی نیز رسیده و در دست بررسی است.

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سنگ الکساندریت؛ کمیاب ترین سنگ جواهری دنیا +معرفی خواص

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، الکساندریت؛ جواهری چندرنگ است که جزو یکی از کمیاب‌ترین سنگ‌های جواهر موجود در بازار امروز محسوب می‌شود و در همین راستا باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا مطالبی جالب را حول این سنگ جادویی در اختیار شما قرار دهد.

معرفی سنگ الکساندریت

الکساندریت یکی از کمیاب‌ترین سنگ‌های جواهر موجود در بازار امروز محسوب می شود و یکی از گونه‌های تغییر دهنده‌ رنگ کریزوبریل (سیکلوسیلیکات) است.

بر عکس نام این سنگ، کریزوبیل که به معنی آلومینات بریلیوم است، در واقع به گروه معدنی بریل تعلق نداشته و در یک گروه معدنی مستقل طبقه بندی می‌شود.

تاریخ کشف الکساندریت مورد بحث است که آن را  به زمان امپراطوری روسیه نسبت می دهند.

گفته می‌شود که این سنگ به نام تزار روسیه، الکساندر دوم (۱۸۱۸-۱۸۸۱) نام گذاری شده است، اما توسط یک معدنکار فنلاندی به نام Nils Gustaf Nordenskiold (۱۷۹۲-۱۸۶۶) کشف شده است.

هنگامی که Nordenskiold برای اولین بار در ۱۸۳۴ الکساندریت را کشف کرد، در ابتدا تصور می‌شد که زمرد باشد، زیرا در معادن زمرد واقع در منطقه اورال روسیه در نزدیکی رودخانه توکووایا کشف شده بود؛ این گونه بعد‌ها به عنوان گونه‌ حاوی کروم با قابلیت تغییر رنگ شناخته شد.

این مطلب را از دست ندهید: معرفی سنگ متولدین ماهها و خواص سحری و درمانی آنها!

افسانه‌ها حاکی از این است که کشف الکساندریت با رسیدن تزار آینده به سن قانونی همزمان شده بود؛ به ناچار این سنگ با رنگ‌های تغییرپذیر قرمز و سبز باید به عنوان سنگ جواهر رسمی تزار امپراطوری روسیه به رسمیت شناخته می‌شد.

پدیده‌ تغییر رنگ در الکساندریت به عنوان «اثر الکساندریت» شناخته می‌شود؛ تغییر رنگ در زیر نورپردازی خاص، معمولا در نور روز و نور تابشی قابل مشاهده است.

الکساندریت جواهری چندرنگ است؛ این سنگ رنگ‌های زمردی، قرمز، نارنجی و زرد از خود نشان می‌دهد که با توجه به زوایای مختلفی که از آن مشاهده می‌شود تغییرپذیر است.

خواص چندرنگی الکساندریت از توانایی تغییر رنگ منحصر به فرد آن کاملا متفاوت است؛ به طور معمول، الکساندریت در نور روز رنگ سبز زمردی و در زیر نور خورشید به رنگ قرمز تمشکی در می‌آید.

این مطلب را از دست ندهید: همه آنچه درباره سنگ کهربا و خواص درمانی آن نمی‌دانید!

الکساندریت همچنین به رنگ‌های زرد و صورتی ظاهر می‌شود و نمونه‌های بسیار نادر آن با برش کوژ آثاری از سنگ‌های صیقلی (چشم گربه ای) را از خود نشان می‌دهند. تغییر رنگ «اثر الکساندریت» نتیجه‌ی جذب شدید نور در بخش زرد و آبی طیف رنگ است.

خواص درمانی سنگ الکساندریت گذاشتن این سنگ روی چاکراه قلب در هر روز ناراحتی قلب را از بین برده و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. برای تقویت دستگاه هاضمه بدن به ویژه هضم غذا و رفع یبوست و سم زدایی از کبد مفید است. برای رفع بیماری‌های پوستی، اگزما، اکنه و جوش‌های صورت تاثیر گذار است و حتی توصیه شده تکه‌ای الکساندریت را برای چند ساعت در آب گذاشته و پوست‌های حساس را با آن شست و شو دهند. الکساندریت بر سیستم عصبی و سرطان خون و تنظیم گلبول‌های قرمز نیز اثر مثبت دارد.

خواص سری و ماورایی سنگ الکساندریت باعث رفع غم و افسردگی می‌شود. باعث رفع نفرت و حسادت و پاکی دل و روح می‌شود و شخص را دارای روحی لطیف و طبعی بخشایش گر می‌کند؛ و بسیاری از مردم اعتقاد دارند که این گوهر نماد شانس و خوشبختی است و باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و ایجاد تعادل روحی می‌شود. مهر و محبت را زیاد می‌کند. خصوصیات تخصصی الکساندریت

الکساندریت از ماده معدنی به نام chrysoberyl (کریسوبریل) تشکیل شده است که سختی این سنگ ۸/۵ است.

ترکیب شیمیایی آن BeAl۲O۴ است.

این مطلب را از دست ندهید: سنگی برای حل اختلافات زناشویی

ضریب شکست نور این گوهر ۱.۷۴۶ تا ۱.۷۷۵ است.

شکست مضاعف این سنگ ۰/۰۰۸ تا ۰/۰۱۰ بوده و دارای وزن مخصوص ۳/۷۳ است.

اکثر کریزوبریل‌ها توسط رنگ آهن مشخص می‌شوند، اما رنگ الکساندریت در نتیجه حضور کروم است.

با تجزیه و تحلیل گونه شناسی و آزمایشات مختلف، الکساندریت را می‌توان از دیگر سنگ‌های مشابه تشخیص داد؛ گونه‌های معمول کریزوبریل ممکن است حاوی عوامل رنگی کروم باشند، اما در صورتی که توانایی تغییر رنگ را دارند، تنها کریزوبریل بوده و الکساندریت شناخته نمی‌شوند.

الکساندریت به ندرت در اندازه‌های بزرگ یافت می‌شود. گونه‌های بیش از ۳ قیراط بسیار کمیاب هستند.

این مطلب را از دست ندهید: وجود سنگ نمک در خانه چه خواصی دارد؟/ کاهش استرس به کمک سنگ نمک!

بزرگترین سنگ‌های جواهر برش خورده‌ی الکساندریت ۶۶ قیراط دارد و در حال حاضر در واشنگتن، موسسه‌ی اسمیت سونیان D.C واقع شده است.

الکساندریت‌ها اغلب در اشکال سنتی مانند بیضی شکل، گرد، گلابی، مارکیز و برش‌های گنبدی یافت می‌شوند، اما به اشکال فانتزی مانند قلب و تریلیون نیز برش می‌خورند؛ به طور معمول برش کوژ نمی‌خورند، مگر اینکه دارای خواص صیقلی باشند.

سنگ الکساندریت به شیوه‌ای غیر معمول عناصر خاصی از طیف رنگ را جذب می‌کند در حقیقت باند جذبی ۵۸NM به الکساندریت این امکان را می‌دهد که در نورروز به رنگ ملایم زمرد، طوسی و آبی مایل به سبز درآمده و زیر نور مصنوعی، قرمز تمشکی یا بنفش مایل به قرمز (یاقوتی رنگ) به نظر برسد.

تغییر رنگ از سبز به قرمز الکساندریت جذاب‌ترین استفاده نوری این سنگ است.

سنگ الکساندریت به طرز چشمگیری ثابت می‌کند که منبع نور چقدر در رنگ جواهرات تاثیر گذار است.

انتهای پیام/

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: سازمان امور اجتماعی وزارت کشور وزارت کشور سازمان های مردم نهاد ان جی او سمنان غضنفر رکن آبادی فاجعه منا میعاد صالحی محمد حضرت پور

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۸۰۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خواص سنگ الکساندریت؛ کمیاب ترین سنگ جواهری دنیا
 • سمن های جوانان تحت پوشش بیمه قرار می گیرند
 • ماجرای اختلاف سازمان توسعه تجارت با تشکل‌ها چیست؟
 • فعالسازی ظرفیت‎های بالقوه تشکل‌های بخش خصوصی در دوره تحریم یک ضرورت است
 • هیچ یقه سفیدی خط قرمز قضا نیست/ قیمت واقعی ارز زیر ۱۰ هزار تومان است
 • آمادگی تشکل‌های قرآنی برای ورود به فعالیت‌های جهادی
 • آذری: اینقدر تهدید نکنید آقایان/شاخ به شاخ با قانون/فرش قرمز برای فرش
 • سازمان‎های مردم نهاد، فرصتی برای رشد و توسعه
 • سازمان‎های مردن نهاد، فرصتی برای رشد و توسعه
 • ورزشکاران جهان در شبکه های اجتماعی؛ 20 آگوست 2019
 • تفاهم نامه برگزاری دوره های مهارتی برای اعضاء سمن های اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل
 • هوشمندسازی ۱۱۸ مدرسه حاشیه/دفاتر تسهیلگری نماد مشارکت اجتماعی است
 • اعلام می کنیم 2600 سمن جوان کشور آماده همکاری برای برقراری صلح و امنیت در منطقه هستند/ امیدوار به همکاری مشترک مجمع ملی جوانان با یونسکو هستیم
 • فرش قرمز محیط زیست برای فرار مسؤولان شهری از مسؤولیت‌پذیری
 • همدلی۸۰ سازمان مردم نهاد کرمان در سیل و حوادث اخیر
 • تشکیل 4 سمن(سازمان مردم نهاد) حوزه جوانان در قزوین
 • مشاركت مردم در تمام ابعاد، موجب توسعه و تعالی جامعه می‌شود
 • 14 توصیه رهبری خطاب به جوانان را مطالعه و عملیاتی کنید / برنا نقش به سزایی در جلب مشارکت اجتماعی دارد
 • تشکیل چهار سمن حوزه جوانان در قزوین