به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، مذاکرا حقوقی دریای خزر بعد از فروپاشی شوروی سابق آغاز شد و از جمله مواردی که در آن مورد توجه قرار گرفت «تحدید حدود» و «تعیین خط مبدا» بود. همچنین بحث ممنوعیت حضور، عبور، تصمیمگیری و دریانوردی کشور غیرساحلی در خزر از بحث‌هایی ست که توجه به آن می‌تواند به نفع پنج کشور ساحلی باشد.

به عبارتی دریانوردی در خزر فقط با پرچم پنج کشور ساحلی ممکن خواهد بود و اندازه کشتی همچنین گردشگری، تجاری یا نظامی بودن آن هم تفاوتی ندارد. ویژگی دیگر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر این است که بسیاری از موارد مثبت را در خود جای داده و از طرح موارد تنش زا در آن پرهیز شده است.

بیشتر بخوانید:کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد+متن کامل کنوانسیون

هانی‌زاده کارشناس سیاست خارجی در گفت وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی  باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص کنوانسیون رژیم حقوقی خزر اظهار کرد: مسئله تعیین رژیم حقوقی دریای خزر بین کشور‌های ساحلی این مجموعه همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همچنین در طول سال‌ها مذاکره، شاهد برگزاری حداقل شش دور رایزنی در سطح سران بودیم و همچنان تلاش می شود تا پنج کشور ساحلی به نتیجه ای قطعی برای بهره‌برداری مناسب از امکانات این دریا برسند.
او ادامه داد: به نظر می‌رسد که مسئله دریای خزر یک مسئله پیچیده‌ای است به  دلیل اینکه قدرت‌های فرامنطقه‌ای در برخی کشور‌های ساحل دریای خزر مثل آذربایجان تأثیر می‌گذارند. امید است که با تصویب این قانون درمجلس مسئله رژیم حقوقی دریای خزر به یک سرانجام کامل و قابل قبولی دست یابد.

او توضيح داد:شرایط به گونه‌ای است که ایران باید بر اساس توافقنامه‌هایی که قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بین ایران و این کشور وجود داشته برگردد، زیرا که تغییر جغرافیایی سیاسی منطقه به معنی بر هم خوردن توافقاتی که بین کشور‌ها بوده نیست و بنابراین به نظر می‌رسد ایران باید در این راه قدم‌های محکمی بردارد. بر اجرایی شدن توافقنامه‌های سال ۱۹۱۹ تاكيد كند. بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی و حضورسه کشور دیگر به عنوان کشور‌های ساحلی دریای خزر نمی‌توانند در تغییر ساختار و عناوین مربوط به روند‌های توافقنامه‌های بین ایران و شوروی سابق تغییر ایجاد کند.

کارشناس مسائل سیاست خارجی در خصوص تقسیمات ساحلی کشور‌ها و اینکه سهم ایران از ساحل دریای خزر تغییری می‌کند افزود: ایران باید بر اساس توافقنامه‌های سابق عمل کند. کنوانسیون‌هایی که تاکنون شکل گرفته اند تحت عنوان کنوانسیون دریای خزر تلاش می‌کند تا شرایط را به گونه‌ای رقم بزند که سهم تمامی کشور‌ها در بهره‌برداری از دریای خزر یکسان باشد. الان با توجه به این تقسیم بندی‌ها به نظر می‌رسد دسترسی‌ ایران به منابع طبیعی تا حدودی کاهش خواهد داشت.

او تصریح کرد: در تقسیم بندی عنوان شده دراین کنوانسیون باید سه عنصر ساختار جمعیتی و همچنین طول ساحل و همچنین عمق دریای خزر باید مورد توجه قرار گیرد. در غیر این صورت ایران به دلیل فشار قدرت‌های خارجی به کشور‌های سواحل دریای خزر و همچنین حضور روسیه به عنوان کشور قدرتمند می‌تواند سهم ایران را کمرنگ کند.

کارشناس مسائل بین الملل درباره افزایش سهم ایران از قسمت‌های مشاء دریای خزرگفت: اگر در مورد بخش مشاء حق ایران تضمین بشود و یک موضوع دیگر اینکه در این کنوانسیون باید مورد توجه قرار گیرد مسئله جمعیت هر کشور است این گزینه‌ای است که نباید نادیده گرفته شود غیر از مشاء بودن ساحل باید گزینه‌های دیگری هم مورد توجه قرار گیرد و منصفانه عمل شود می‌تواند تا اندازه‌ای حقوق ایران را تضمین کند، ولی عناصر خارجی سعی می‌کنند در این خصوص به صورت غیرمنصفانه از سواحل دریای خزر استفاده کنند. در برخی کشور‌های حوزه دریای خزر قدرت‌هایی مانند انگلیس، فرانسه و آمریکا حضور دارند و سریعاً و بدون توجه به رژیم حقوقی دریای خزر سعی می‌کنند بهره‌برداری کنند.

هانی زاده در باره فرصت‌هایی که امضای این کنوانسیون می‌تواند برای ایران به وجود بیاورد و همچنین مانع فعالیت ائتلاف‌های فرا منطقه‌ای مانند خلیج فارس شود نیز تصریح کرد: در صورت امضا این توافقنامه حقوق ایران تضمین خواهد شد، ولی نگرانی از این هست که این توافقنامه به درستی اجرا شود. کشور‌هایی که این کنوانسیون را به امضا رسانده اند نباید تکیه بر قدرت‌های خارجی داشته باشند. باید حقوق ایران تضمین شود. مسئله امضای توافقنامه یک مسئله است و اجرایی کردن این توافقنامه مسئله دیگری است؛ بنابراین نفس این توافقنامه می‌تواند به صورت شفاهی و نظری حق ایران را تضمین کند. باید دید که عملکرد کشور‌های دیگر به چه صورتی خواهد بود.

کارشناس مسائل بین الملل در خصوص تسهیلاتی که روسیه برای ایران در این کنوانسیون قائل شده است گفت: اگر روسیه در عمل به توافقات خود پایبند باشد، ایران هم می‌تواند به خوبی از این فرصت استفاده کند. روسیه به دلیل شرایط منطقه‌ای و به صورت تاکتیکی  باید منصفانه با ایران رفتار کند و این اطمینان داده شود که حقوق ایران به درستی تضمین خواهد شد. امید است که روسیه شریک بسیار خوبی برای ایران باشد و آن چنان که در کنوانسیون قید شده عملا آن را اجرایی کند.

هانی زاده درپاسخ به سوالی درخصوص امضای کنوانسیون توسط ایران و دیگر کشور‌های ساحلی خزر و اینکه در صورت امضای تمامی کشور‌ها فعالیت ائتلاف فرا منطقه‌ای عملا خنثی خواهد شد، خاطرنشان کرد: اگر این توافقنامه عملیاتی شود، قطعا این اتفاق خواهد افتاد آن‌ها هیچ امیدی به حضور در منطقه دریای خزر نخواهند داشت. اما نکته‌ای مطرح است، با توجه به وابستگی اغلب کشور‌های ساحل دریای خزر به آمریکا و غرب به نظر می‌رسد باید تضمینی بر اجرایی شدن بدون نقص این کنوانسیون وجود داشته باشد. اگر کشور‌ها سعی بر آن داشته باشند که مانع حضور آمریکا در دریای خزر شوند و از قدرت نظامی آمریکا به عنوان پشتیبان استفاده نکنند قطعا به این مهم دست می‌یابند.

او درپایان در  خصوص تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس نیز یاد آور شد: طبیعی است که وجود ائتلاف‌های فرا منطقه‌ای در خلیج فارس برای ایران مشکلاتی را به وجود می‌آورد، ولی ایران با توجه به نفوذی که در منطقه دارد همچنین گستره سواحل و تجربه‌ای که در حفظ امنیت خلیج فارس دارد قطعا با ائتلاف دریایی آمریکا و انگلیس توان مقابله دارد. قطعا ائتلاف آمریکا در خلیج فارس امنیت ایران و کشور‌های حاشیه خلیج فارس را به خطر می‌اندازد، ولی ایران هم ابزار‌های مناسبی در اختیار دارد تا بتواند از حقوق خود در مقابل ائتلاف دفاع کند.

انتهای پیام/

عملیاتی شدن کنوانسیون رژیم حقوقی خزر ،قطع امید حضور ائتلاف های فرا منطقه ای 

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: خزر ایران روسیه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

قیمت پراید از ۱۰۰ میلیون گذشت!

وزیر راه: تمام کارمندان وزارت راه تا پایان سال خانه‌دار می‌شوند/ تکلیف بی‌مسکن‌های دیگر چه می‌شود؟

توالت همراه "کیم جونگ اون" بخاطر جلوگیری از افتادن مدفوع‌اش به دست دشمنان!

بذرپاش گيت| استعفا يا استيضاح؛ تصمیم مجلس انقلابی چه خواهد بود؟

معترضان آمریکایی به حبس ابد محکوم می‌شوند؟

خبر بعدی:

هشدار به الکاظمی درباره نادیده گرفتن اخراج آمریکایی‌ها

ائتلاف الفتح در پارلمان عراق به نخست‌وزیر این کشور درباره نادیده گرفتن مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج اشغالگران آمریکایی هشدار داد.

به گزارش مشرق، «عدی شعلان ابوالجون» نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق، (شنبه - ۸ آگوست)، در آستانه سفر «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر این کشور به آمریکا تصریح کرد که این ائتلاف گفت‌وگوها میان واشنگتن و بغداد درباره اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را رصد می‌کند به نخست‌وزیر درباره نادیده گرفتن مصوبه پارلمان و خواست مردم عراق درباره اخراج نیروهای خارجی از کشور هشدار می‌دهد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: ائتلاف الفتح کلیه مذاکرات دولت الکاظمی درباره خروج نیروهای خارجی و در رأس آنها آمریکا از خاک عراق را رصد می‌کند. مصوبه پارلمان و خواست مردم عراق مبتنی بر پایان حضور نظامی آمریکا برای دولت الکاظمی الزام‌آور است و این حضور قابل تمدید برای مدتی طولانی‌تر نیست.

بیشتر بخوانید:

نخست‌وزیر عراق با ترامپ در کاخ سفید دیدار می‌کند الکاظمی دو پیشنهاد مهم تولید برق را رد کرد

این نماینده عراقی گفت: دولت الکاظمی با هرگونه تعلل یا امروز و فردا کردن درباره اخراج اشغالگر آمریکایی از عراق خود را در معرض بازخواست قانونی در داخل صحن پارلمان قرار خواهد داد.

دفتر نخست‌وزیری عراق، امروز اعلام کرد که مصطفی الکاظمی، هفته آینده در رأس یک هیأت دولتی رسما به آمریکا سفر خواهد کرد و بیستم آگوست جاری با دونالد ترامپ در کاخ سفید دیدار خواهد کرد و انتظار می‌رود که نحوه تداوم روابط واشنگتن - بغداد در آینده از مهم‌ترین پرونده‌های مطرح در این دیدار باشد.

آمریکا در ۲۹ اسفند ۱۳۸۱ (۲۰ مارس ۲۰۰۳) در رأس ائتلافی بین‌المللی به عراق حمله و خاک این کشور را به بهانه سرنگونی رژیم صدام اشغال کرد و پس از هشت سال اشغالگری در عراق، حضور نیروهایش را در دسامبر ۲۰۱۱ تقریبا به پایان رساند و به جنگ عراق پایان داد. اما در ژوئن ۲۰۱۴ آمریکا بار دیگر به بهانه مبارزه با داعش در راس یک ائتلاف بین المللی اقدام به مداخله در عراق نمود و با وجود اینکه در ۹ دسامبر ۲۰۱۷، عراق اعلام کرد که بر داعش غلبه کرده‌ است نیروهای خارجی از جمله آمریکایی‌ها آن را ترک نکردند و هنوز در عراق حضور دارند.

دو روز پس از ترور شهید سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شهید «ابومهدی المهندس» نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق و تنی چند از همراهانشان در اقدام تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد، پارلمان عراق پانزدهم دی ماه سال ۱۳۹۸، طرح اخراج نیروهای خارجی از عراق را تصویب کرد.

با وجود تصویب این طرح آمریکا از اجرای آن خودداری کرده است. این در حالی است که اغلب گروه‌های سیاسی عراق خواهان اخراج نیروهای آمریکا از خاک عراق هستند.چندی پس از روی کار آمدن مصطفی الکاظمی، گفت‌وگوهای راهبردی میان آمریکا و عراق برای مشخص کردن آینده روابط دو طرف آغاز شد و مرحله نخست این گفت‌وگوی راهبردی بین بغداد و واشنگتن، ۱۱ ژوئن (۲۲ خرداد) به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد هر چند که برخی نمایندگان پارلمانی گفتند که در دور نخست گفت‌وگوی عراق و آمریکا چیزی وجود نداشت که به سود منافع ملی عراق باشد.

قرار است مرحله دوم این گفت‌وگو با حضور شخص نخست‌وزیر عراق برگزار شود اما هنوز زمان آن تعیین نشده است.«محمد کریم» نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق، معتقد است که واشنگتن عامدانه مرحله دوم گفت‌وگوی راهبردی با بغداد را به تاخیر می‌اندازد تا از این زمان برای بقای نیروهای آمریکایی در عراق استفاده کند. هرچند که این گفت‌وگو نیازمند مراحل متعددی است و مسأله بقا یا خروج نیروهای آمریکایی طی مرحله دوم گفت‌وگوی راهبردی نهایی نخواهد شد.

تاکنون شمار زیادی از نمایندگان پارلمان عراق از اینکه بغداد آنها را در جریان جزئیات روند گفت‌وگوها با واشنگتن قرار نمی‌دهد، اعتراض کرده‌اند این در حالی است که هرگونه توافقی که در این گفت‌وگوها حاصل شود برای اجرا، نیازمند تایید و تصویب در پارلمان عراق است.

کاخ سفید دیروز (جمعه - هفتم آگوست) طی بیانیه‌ای اعلام کرد که مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در بیستم اوت (۳۰ مرداد ماه) دیدار خواهد کرد و دفتر نخست‌وزیری عراق نیز امروز این امر را تایید کرد.

منبع: فارس

دیگر خبرها

 • تصاویر: کرونا گردی در ساحل خزر
 • تشکیل شورای اقتصادی سفارت‌خانه‌های ایران در کشورهای حاشیه دریای خزر
 • هشدار ائتلاف الفتح به الکاظمی
 • هشدار هواشناسی نسبت به مواج شدن دریای خزر
 • الفتح به الکاظمی هشدار داد
 • نجات توله سگ بازیگوش توسط آتش‌نشانی
 • نجات جان توله سگ بازیگوش در مهاباد
 • غرق شدن ۲ نوجوان در دریای خزر
 • شورای اقتصادی سفارت خانه‌های ایران در کشور‌های حاشیه دریای خزر تشکیل می‌شود
 • سازمان ملل حمله ائتلاف سعودی به الجوف را محکوم کرد/ درخواست برای انجام تحقیق فوری
 • نامه ایران به سازمان ملل در ارتباط با رهگیری هواپیمای ماهان از سوی جنگنده‌های آمریکایی
 • درخواستی جز اجرایی شدن مصوبات شورای عالی آب نداریم
 • دریای خزر جان 2 نوجوان را گرفت
 • دریای خزر جان دو نوجوان را گرفت
 • منطقه آزاد ماکو بسترساز راهبرد عملیاتی پیوند اقتصاد ملی با اقتصاد کشورهای همسایه
 • درخواستی جز اجرای مصوبات شورای عالی آب نداریم
 • ۱۸ مرداد، سالروز کدام عملیات مهم است؟/ عملیاتی که راه رسیدن تجهیزات نظامی به نیروهای صدام را بست
 • دریای خزر جان 2 نوجوان را گرفت/ تلاش برای یافتن یکی از اجساد
 • خزر جان دو نوجوان را در آستارا گرفت / تلاش برای یافتن یکی از اجساد