مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از موضوعاتی که همواره پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت در میان جامعه پزشکی مطرح شده است، مقوله تعرفه خدمات مختلف در این حوزه حساس است. این موضوع به دلیل وجود مشکلات مختلف، منجر به بروز مسائل متعدد برای پزشکان شده است. آخرین روزهای سال ٩٧ بود که سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش تعرفه های پزشکی برای نخستین بار و پیش از آغاز سال در هیئت دولت خبر داد.

میزان تعرفه متناسب با تورم کشور نیست

وزیر بهداشت در این‌باره گفت: موضوع بحث تعرفه‌های تشخیصی و درمانی در آخرین جلسه هیئت دولت مطرح شد و در نهایت هیئت وزیران مصوب کرد که تعرفه‌های پزشکی در بخش دولتی به طور میانگین ۱۰ و در بخش خصوصی ۱۳ درصد افزایش داشته باشد.

او با بیان اینکه میزان تعرفه متناسب با تورم کشور نیست، گفت: امیدوارم تعادلی میان افزایش تعرفه خدمات پزشکی و تورم و هزینه های عمومی کشور ایجاد شود.

با اعلام تعرفه سال ۹۸ خدمات جامعه پزشکی، بسیاری از پزشکان به دلیل همخوان نبودن میزان افزایش تعرفه با هزینه‌های جاری و تورم، اعتراض خود را نسبت به افزایش پایین میزان تعرفه‌ها به نهاد‌های ذی‌ربط رسانده‌اند و در مقابل نیز مسئولان در واکنش به این موضوع، وعده بازنگری در تعرفه‌های خدمات پزشکی را به صورت مقطعی داده‌اند اما مشکلات متعدد صندوق‌های بیمه‌گر و تأخیر در پرداخت مطالبات موجب شده است تا جامعه پزشکی از نظر اقتصادی با مشکلاتی مواجه شود. طرح تحول نظام سلامت هزینه‌هایی را بر حوزه سلامت تحمیل کرده است که بنابر نظر برخی از کارشناسان یکی از موضوعات مهم در بحث تعرفه خدمات پزشکی کشور محسوب می‌شود. تصمیمی در خصوص بازنگری تعرفه ها گرفته نشده است

سجاد رضوی، رئیس شورای عالی بیمه سلامت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان درباره موضوع بازنگری تعرفه‌های پزشکی اظهار کرد: موضوعاتی درباره اصلاح و بازنگری تعرفه‌های پزشکی سال ۹۸مطرح شده بود اما برای تصمیم‌گیری باید پس از گذشت چهار ماه از ابتدای سال تعرفه‌ها و وضعیت هزینه و درآمد مراکز درمانی مورد ارزیابی قرار گیرد و پس از آن تصمیم‌گیری کرد.

او ادامه داد: بر اساس قوانین، چهارچوب‌ها و ساختارهایی که داریم اگر پس از ارزیابی تعرفه به این نتیجه برسیم که بی‌عدالتی رخ داده است، نتایج بحث و بررسی‌ها برای اعلام این موضوع جمع‌آوری و تصمیم‌های جدید اتخاذ می‌شود.

بیشتر بخوانید: افزایش تعرفه پزشکی با کتاب بازنگری شده تعرفه‌ها مطابقت ندارد

رئیس شورای عالی بیمه سلامت با اشاره به اینکه هنوز تصمیم جدیدی در خصوص بازنگری تعرفه ها گرفته نشده است، افزود:‌ تصمیمات جدید حوزه بیمه‌ای در جلسه ای که قرار است در مرداد ماه برگزار شود، اتخاذ خواهد شد.

تعرفه‌های خدمات پزشکی باید به روز باشد

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان با اشاره به موضوع بازنگری تعرفه‌های پزشکی اظهار کرد: در سازمان نظام پزشکی، بحث تعرفه واقعی خدمات پزشکی وجود دارد و هیچ‌گاه موضوع افزایش یا کاهش تعرفه در این سازمان مطرح نبوده است.

او با بیان اینکه بررسی دقیقی در زمینه تعرفه واقعی هر خدمت پزشکی انجام شده است‌، ادامه داد: سازمان نظام پزشکی درباره وضع تعرفه‌های خدمات پزشکی، مبنایی تعریف کرده است که لازم است تعرفه‌های خدمات پزشکی بر اساس آن و مطابق با هزینه‌های پزشکان باشد.


رئیس سازمان نظام پزشکی افزود: پس از بررسی‌های متعدد، تعرفه واقعی هر خدمت از سوی سازمان نظام پزشکی مشخص شده است و در سه ماه آینده این تعرفه‌ها اعلام خواهد شد.

او ادامه داد: اعتقاد بر این است که تعرفه‌های خدمات پزشکی باید به روز باشد زیرا هزینه‌های جاری همکاران تغییر می‌کند. با توجه به شرایط اقتصادی کشور، هزینه واقعی باید اعلام شود که بر اساس آن تعرفه‌ها مورد بازنگری قرار گیرد و میزان واقعی آن تعیین گردد.

ظفرقندی گفت: اگر تعرفه ها غیرواقعی و پایین‌تر از هزینه‌های جاری و اقتصادی کشور باشد، شاهد کاهش کیفیت خدمات حوزه سلامت خواهیم بود.

تغییر تعرفه‌ها برای امسال بعید است

مولایی، عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: متاسفانه بیمه‌ها با مشکلات زیادی مواجه هستند و مسائل به وجود آمده از سوی شرکت‌های بیمه گر سلامتی مردم را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تعرفه پزشکان در بخش دولتی و خصوصی تصویب شد

او ادامه داد: شرکت‌های بیمه گر برخی از تعرفه خدمات پزشکی را قبول نمی‌کنند و پرداخت مطالبات پزشکان با تاخیر چندین ماهه تا یک ساله مواجه است، به طوری که امروزه قیمت لوازم و ملزومات پزشکی داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و حتی مطب پزشکان چندین برابر شده است.

مولایی ادامه داد: تجهیزات و لوازم مصرفی از سوی پزشکان خریداری شده است، این در حالی است که صندوق‌های بیمه‌گر هزینه خدمات را با تاخیر چندین ماهه پرداخت می‌کنند؛ همین مسئله موجب بروز مشکلات اقتصادی برای جامعه پزشکی می‌شود.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: تاخیر در پرداخت مطالبات پزشکان از سوی صندوقه‌های بیمه گر باعث کاهش انگیزه پزشکان که این امر موجب بروز مشکلاتی برای مردم می‌شود.

او با اشاره به بازنگری تعرفه خدمات پزشکی بیان کرد: امروزه تمام دست مزد‌ها و قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است و به تناسب کالا‌های تجهیزات پزشکی و حتی اجاره مطب بالا رفته است، اما تعرفه جامعه پزشکی تغییر بسیار کمی داشته و همین مسئله باعث عدم همخوانی بین هزینه‌ها و درآمد افراد شاغل در حوزه پزشکی می‌شود.

مولایی بیان کرد: سازمان نظام پزشکی نامه‌های جداگانه‌ای به رئیس جمهور، معاون اول ریاست جمهوری و رئیس مجلس و وزارت بهداشت نوشته است و نگرانی جامعه پزشکی را نسبت به این موضوع اعلام کرده‌اند اما بازنگری تعرفه‌ها باید در شورای عالی بیمه صورت بگیرد. فکر می‌کنم زمان بازنگری تعرفه‌ها برای امسال گذشته و تغییری در تعرفه‌ها برای سال ۹۹ در صورت تایید به وسیله سازمان‌های ذی‌ربط انجام می‌شود.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی گفت: سازمان نظام پزشکی تلاش خود را برای افزایش و تغییر تعرفه خدمات پزشکی برای امسال انجام داده است و این کار را برای سال آینده جهت رفع مشکلات جامعه پزشکی انجام می‌دهد.

با صحبت‌های انجام شده از سوی مسئولان ذی‌ربط در زمینه تعرفه خدمات پزشکی و با توجه به اینکه نیمی از سال ۹۸  گذشته است؛ بعید است تغییر و بازنگری تعرفه خدمات پزشکی، امسال انجام شود؛ به نظر می‌رسد سازمان نظام پزشکی در صدد است تا تعرفه‌ای متناسب با هزینه‌ها و تورم کشور را برای سال آینده در نظر بگیرد تا از این طریق از بروز مشکلات احتمالی برای پزشکان جلوگیری کنند.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۸۲۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

عکسی که پربیننده‌ترین تصویر روز جهان شد

ادعای رسایی درباره انتخابات به نقل از هاشمی

سردار شریف: اعضای شبکه زمدر داخل کشور شناسایی شدند

کلیدواژه: اخبار پزشکی اخبار سلامت

خبر بعدی:

رشد دو برابری صدور و تمدید پروانه دامپزشکی/با معضل بدکاری مواجهیم

رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور گفت: صدور و تمدید پروانه توسط نظام دامپزشکی در سال جاری 2 برابر شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا صفری در نشسست مطبوعاتی در اراک با اشاره به اینکه این نظام برای رسیدگی به مسائل مرتبط با صنف و حرفه دامپزشکی ایجاد شده است، افزود: در طول سال‌های اخیر بالغ بر 100 هزار فقره پروانه اعم از موافقت اصولی، تاسیس، بهره‌برداری و بهسازی صادر یا تمدید شده است.

وی با اشاره به اینکه سال 98، سال رونق تولید است و در این راستا صدور یا تمدید پروانه شتاب بیشتری گرفته است، گفت: در سال گذشته 17 هزار فقره پروانه صادر یا تمدید شده است که این رقم در 6 ماهه نخست سال جاری به 15 هزار فقره پروانه رسید و 60 درصد آن موافقت اصولی جدید بوده است که نسبت به سال گذشته تقریبا دوبرابر شده و بیانگر شروع فعالیت‌های جدید است.

صفری با اشاره به قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی در سال 1386، افزود: صدور پروانه‌های صنفی دامپزشکی بر عهده نظام دامپزشکی است که شامل کلینیک، داروخانه، آزمایشگاه و واکسیناسیون و ... می‌شود که در این راستا تاکنون 4 هزار فقره پروانه صادر یا تمدید شده است.

وی بیان کرد: براساس چندین آیین‌نامه مصوب دولت، نظام دامپزشکی مسئول تایید صلاحیت حرفه‌ای نیز هست و سازوکار آموزش و بازآموزی و تایید صلاحیت نیز به سازمان سپرده شده است.

صفری تصریح کرد: به موجب ماده 21 قانون، افزایش بهره‌وری پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها از بعد تعداد، جنسیت و رشته پیگیری‌های لازم انجام شد و در حال حاضر نظام دامپزشکی کشور در تعیین محتوا و کیفیت آموزشی با دانشگاه‌ها بویژه دانشگاه آزاد همکاری دارد و در حوزه کمیت پذیرش دانشجو به عنوان یک موضوع حساس و جدی، اقدامات بسیاری انجام داده است.

وی با بیان اینکه در طول 6 سال اخیر دانشکده جدید دامپزشکی در کشور راه‌اندازی نشده است و حتی تعدادی از دانشگاه‌ها نیز ممیزی شدند، گفت: در سال جاری به جهت اینکه در تعداد پذیرش با عدم رعایت ضوابط مواجه بودیم، با همکاری دانشگاه آزاد آموزش دامپزشکی ذیل معاونت پزشکی دانشگاه قرار گرفت و به دلیل ارتباط این دو رشته، استاندارد آموزش دامپزشکی و پزشکی تعریف شد که به ارتقای کمی و کیفی کمک می‌کند.

صفری تعداد اعضای نظام دامپزشکی را 39 هزار و 313 نفر عنوان کرد و با بیان اینکه سالی حدود هزار و 400 نفر به جمع نظام افزوده می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود در طول 5 سال آینده با توجه به پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد، جمعیت 5 هزار نفری در را در این حوزه داشته باشیم که شمار اعضا را افزایش می‌دهد. البته با توجه به این تعداد پذیرش دانشجو و اینکه دانشگاه‌ها امکانات لازم برای آموزش این تعداد دانشجو را ندارند، نظام در آینده با چالش‌هایی مواجه خواهد بود.

وی با بیان اینکه نظام دامپزشکی سالانه به 500 نفر دکترای دامپزشکی نیاز دارد، گفت: پذیرش سال گذشته به 2 هزار نفر رسید، البته امسال دانشگاه آزاد حدود هزار نفر پذیرش داشته است که دو برابر نیاز اعلام شده نظام است.

رییس سازمان نظام دامپزشکی تعداد دانشکده‌های دامپزشکی در کشور را 23 دانشکده عنوان کرد و گفت: 11 دانشکده مربوط به دانشگاه آزاد و 12 دانشکده مربوط به دانشگاه‌های دولتی است.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری دامپزشکان کشور در اختیار نیست هرچند که وزارت کار به صورت فصلی آماری را ارائه می‌دهد، اما شاخص‌های تعیین این آمار مشخص نیست، گفت: به نظر می‌رسد در جایگاه دکتری دامپزشکی حدود 15 درصد بیکار باشند، اما نرخ دقیق و روشنی ارزیابی و اعلام نشده است.

صفری بدکاری را بدتر از بیکاری دانست و اضافه کرد: در حال حاضر با معضلی به نام بدکاری مواجه هستیم و یکی از دلایل آن متناسب نبودن کار با درآمد است که از تعرفه پایین و عدم رعایت تعرفه تعیین شده نشات می‌گیرد.

وی در خصوص تعرفه‌های خدمات دامپزشکی بیان کرد: متاسفانه این تعرفه‌ها با نرخ تورم و ارزش خدمت تناسبی ندارد و این اتفاق یک نقص محسوب می‌شود. آخرین تعرفه‌گذاری مربوط به پایان سال 96 است و امسال نیز مجددا تعرفه‌ها مطابق با حداقل رشد که البته همچنان با نرخ تورم فاصله دارد، تنظیم شده اند.

صفری تصریح کرد: خدمات دامپزشکی تابع عرضه و تقاضاست. خدمات دامپزشکی با اتکا به هزینه‌های سازمان انجام می‌شود و مشمول حمایت دولتی نمی‌شود. تعیین تعرفه بسته به نوع و کیفیت خدمات باید توسط صنف و نظام انجام شود و مسلما این عدم تناسب بر کیفیت خدمات تاثیر می‌گذارد و این یک آسیب شغلی محسوب می‌شود چراکه اصل تعرفه‌گذاری معنا و مفهوم خود را از دست داده است.

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های بازآموزی و نوآموزی حرفه‌ای به جهت ارتقای توانمندی همکاران نظام دامپزشکی کشور، بیان کرد: از ابتدای آغاز به کار نظام دامپزشکی در کشور تا کنون 1973 دوره آموزشی برای 71 هزار و 316 نفر برگزار شده است. در سال جاری برگزاری 800 دوره آموزشی تعریف شده که با توجه به نیاز استان‌ها برگزار می‌شود، همچنین هفتمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های طیور بهمن ماه سال جاری به منظور ارائه آخرین یافته‌های جهان در خصوص بیماری پرندگان برگزار می‌شود، همچنین راه‌اندازی کالج‌های خصوصی دامپزشکی نیز مدنظر است.

رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور با اشاره به آغاز طرح بیمه اجباری دام در کشور و اینکه باید همه دام‌ها براساس بیماری خاص بیمه شوند، به بیمه سلامت دام اشاره کرد و گفت: در این راستا نظام دامپزشکی بیمه سلامت حیوانات خانگی را دنبال می‌کند که باید ضوابط لازم در این راستا تعریف شود.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • نبود روشنایی در تعدادی از تونل های جاده هراز/ تأخیر در پرداخت حقوق پرسنل شرکت حفاری شمال
 • سیاست‌های مالیاتی دولت در کانون توجه رسانه‌های داخلی
 • همخوان نبودن امکانات درمانی تامین‌اجتماعی با نیازهای مردم شاهرود
 • در جرم سیاسی انگیزه مجرم، انگیزه شرافتمندانه است
 • الزام پزشکان به استفاده از کارتخوان و مشکلات پیش رو
 • ادعای دروغی به نام بیکاری پزشکان/ پزشکانی با درآمد یک میلیارد تومان در ماه!
 • شگرد‌های عجیب پزشکان برای فرار از مالیات!
 • آزمون های سخت در مسیر استیضاح ترامپ/ از ۲۰ سال پیش تا ۲۰ سال بعد
 • انتقاد رئیس سازمان چای از کاهش تعرفه واردات چای
 • مطالبات نمایندگان کارگری استان مرکزی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی چه بود؟
 • پزشکان بدون مرز: عملیات ترکیه بیش از ۵۳۰۰ سوری را وادار به رفتن به عراق کرده است
 • پرداخت بیش از ۲۱۰ میلیارد ریال از مطالبات کشاورزان گوجه کار
 • انتقاد شدید رئیس سازمان چای از کاهش تعرفه واردات چای خارجی / دولت ‌به کشاورز ‌ضربه وارد می‌کند
 • پزشکان بدون مرز: ۵۳۰۰ سوری به عراق پناه بردند
 • پرداخت نشدن مطالبات پروپئیچ از سوی فیفا
 • سازمان پزشکان بدون مرز: 5300 سوری به عراق پناه بردند
 • پرداخت حقوق ویلموتس و پرداخت نشدن مطالبات پروپئیچ توسط فیفا
 • تاج خبر داد: پرداخت حقوق ویلموتس و پرداخت نشدن مطالبات پروپئیچ توسط فیفا
 • مهدی تاج: قرار است تا 3-2 روز آینده مطالبات مارک ویلموتس را پرداخت کنیم