خبرگزاری آریا- حسن عباسی در یک سخنرانی، مطالبی درباره وزارت اطلاعات و برخی ارتباطات با آمدنیوز مطرح کرده بود که نهایتاً با شکایت وزیر اطلاعات احضار و بازداشت شد. بازداشت او واکنش‌های متفاوتی در پی داشت.
به گزارش خبرگزاری آریا، حسن عباسی برای چندمین بار بازداشت شد. او سال قبل هم مدت کوتاهی بازداشت شده بود. یکی از سایت های خبری(مشرق نیوز) نوشته که این بار با شکایت وزیر اطلاعات به خاطر اتهاماتی که به وزیر زده بود. «حسن عباسی طی یک سخنرانی، مطالبی درباره وزارت اطلاعات و برخی ارتباطات با آمدنیوز مطرح کرده بود که نهایتاً با شکایت وزیر اطلاعات احضار و بازداشت شد.» این بازداشت بازتاب فراوانی در شبکه‌های اجتماعی داشت.

افراد از دیدگاه‌های مختلف نسبت به بازداشت حسن عباسی موضع گیری کردند. از جمله اصولگرایانی که شروع به تمسخر دولت روحانی کردند و گفتند دولتی که گفته بود دهان منتقدان را می‌بوسد، حالا آنان را به زندان انداخته است.

کاربری به نام چمران با هشتک «حسن عباسی تنها نیست» نوشته است: «یکی را دست می‌بندند و آن یکی را زبان. گویا شهر ما شهر کوران است. نه عزیزان ما پیاده نظامان انقلاب همه حسن عباسی و رائفی پور هستم. با اندیشه‌های روییده در جامعه‌ای که آن‌ها برایش روشنگری کرده‌اند و بیراهه‌ها را نشان داده اند چه می‌کنید؟»

این توییت قسمتی از شعر مشهور خسرو گلسرخی است «گیرم که در باورتان به خاک نشسته‌ام/ و ساقه‌های جوانم از ضربه‌های تبرهایتان زخم دار است/ با ریشه چه می‌کنید؟»

علی قلهکی، چهره دیگر توییتر نیز در توئیتی نوشته است «بازداشت حسن عباسی پیغام روشنی برای توده حزب الله و منتقدین دولت دارد! سیاست "مشتِ آهنین" هر چقدر هم سرشناس باشید سراغ شما خواهد آمد. حتی شما منتقدِ عزیز!»

این توییت البته با واکنش‌های جالبی رو به رو شد. از جمله مهدی محمودیان از زندانیان وقایع 88 و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد که نوشت «صد‌ها نفر از شهروندان منتقد در بازداشت هستند بعد یک نفر از دوستانشان به مدت چند ساعت رفته زندان سوک سوک کرده برگشته ببین چه ننه من غریبمی راه انداختن. بازداشت یک نفر می‌شه مشت آهنین بعد بازداشت هزاران نفر از منتقدین میشه ...! نکشید ما رو قهرمانان مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم»

کاربر دیگری نیز با نام مستعار و با وام گیری از ادبیات سردار قالیباف نوشته است «این ارزشی‌ها خیلی پر رو هستند. علیرضا رجایی توی زندان سرطان گرفته و بیماریش عود کرده نصف صورتش را تخلیه کردند. یکیشون نگفت این ظلم است. حالا این ‎حسن عباسی متوهم یه شب بازداشتگاه است. همه‌شان آزادیخواه شدن و از آزادی بیان می‌گویند.»

آسید پویان از چهره های توییتر هم ضمن اینکه حسن عباسی را استاد خطاب کرده، نوشته «بعید نیست در هیاهویی که اخیرا ضد انقلاب با هدف مشغول‌سازی و انحراف از مسائل اصلی، علیه جامعه اطلاعاتی کشور ایجاد کرده‌اند، عناصر نفوذی که خود را شاگرد حسن عباسی معرفی می‌کنند، از آب‌گل‌آلود ماهی بگیرند و به دوگانه کاذب حزب‌الله _ واجا دامن بزنند. این دوگانه قطعا مورد تأیید استاد نیست»

صادق نیکو نیز سوال مهمی را مطرح کرده و نوشته است «اگر حسن عباسی ادعای خلاف واقع کرده مثل بقیه محاکمه‌اش کنید. وکیل و معلم و خبرنگار و انقلابی و محیط زیستی و... مصونیت قضایی نباید داشته باشند...، اما این سوال هم جواب بدهید آمدنیوز به چه منبعی وصل است که ده‌ها سند و فیلم و خبر منتشر می‌کند؟! چرا گزارش نمی‌دهید منابع خبری آمدنیوز چه کسانی هستند؟!»

لازم به ذکر است؛ اسنادی که کانال خبری معاند(آمدنیوز) دباره موضاعات مختلف منتشر کرده از سوی مقامات امنیتی ایران تکذیب شده است.

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اقدامات لازم برای نجات جان مصدومان در لحظات اولیه

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، مصدومان احتمالی تا رسیدن نیروهای امدادی نیاز به کمک دارند و اگر هرکدام از ما بدانیم در لحظات نخست یک آسیب چگونه به مصدوم کمک کنیم تا حد زیادی به نجات جان آدم‌ها کمک کرده‌ایم. برای دانستن چند نکته اولیه برای امدادرسانی به مصدومان خواندن مطالب امروز صفحه آموزش را از دست ندهید.

چند اصل طلایی

   برای انجام کمک‌های اولیه بدترین احتمالات را درنظر بگیرید. یادتان باشد آسیب‌ها فقط آنهایی نیستند که شما می‌بینید.

   سعی کنید آسیب بیشتری به مصدوم وارد نکنید.

   در انجام کمک‌های اولیه خودتان تصمیم‌گیرنده باشید و این کار را به فرد مصدوم واگذار نکنید.

   حواستان باشد که راه تنفس فرد بیهوش مسدود نشود.

 اگر مصدوم بیهوش است، او را به حالت طاق‌باز (به پشت) یا دمر(به شکم) نخوابانید.

   هرگز زیر سر فرد بیهوش چیزی نگذارید؛ این کار ممکن است سبب بسته‌شدن راه تنفس او شود.

  هرگز داخل دهان فردی که بیهوش است، چیزی نگذارید و مایعی را در آن نریزید. (مثل قرص یا آب)

  اگر جسمی به داخل بدن مصدوم فرو رفته و گیر کرده، آن را بیرون نیاورید.

  اگر احتمال می‌دهید که ستون فقرات مصدوم آسیب دیده باشد، او را به هیچ‌وجه جابه‌جا نکنید؛ مگر آن‌که یک خطر فوری جان او را تهدید کند. حرکت‌دادن کمر یا گردن ممکن است به نخاع آسیب وارد کند و مصدوم فلج شود.

  برای حرکت عضو آسیب‌دیده باید از محل آسیب‌دیدگی محافظت کنید؛ اگرنه، ممکن است رگ‌های خونی و اعصاب مجاور استخوان پاره شود.

  وقتی می‌خواهید راه تنفسی مصدوم را باز کنید، باید آسیب‌های احتمالی را درنظر بگیرید. مثلا اگر احتمال می‌دهید سر، گردن، پشت یا کمر او آسیب‌دیده باشد، سر را به عقب خم نکنید و فقط چانه را بالا بکشید .

  ممکن است در دهان فرد مصدوم مزه شوری را احساس کنید. این نشانه نشست مایع مغزی نخاعی است. هرگز جلوی جریان آزاد مایع مغزی نخاعی را نگیرید؛ چون این کار ممکن است فشار داخل جمجمه را افزایش دهد.

  درمواردی که بیمار از ناحیه سر آسیب‌ دیده یا این‌که بیهوش است، در انجام کمک‌های اولیه او را به‌عنوان یک مصدوم با صدمه نخاعی تلقی کنید.

  سعی نکنید استخوان یا عضو جابه‌جاشده یا بیرون‌آمده از زخم را جا بیندازید.

  برای به هوش‌‌آوردن مصدوم، نباید به او سیلی بزنید، روی صورتش آب بپاشید یا او را محکم تکان بدهید.

  تشخیص از روی نشانه‌های ظاهری

  شکستگی جمجمه: بیهوش بودن مصدوم؛ فرورفتگی استخوان جمجمه در ناحیه شکستگی؛ خروج مایع آب مانند از بینی یا گوش (آبریزش بینی در این حالت شبیه سرماخوردگی است)؛ نامساوی بودن اندازه مردمک

چشم‌ها.

  شکستگی مهره‌های گردن: حرکت نکردن دست‌ها در حالی‌که آسیب و شکستگی موضعی وجود نداشته باشد. بی‌حسی ناحیه زیر شکستگی.

  شکستگی مهره‌های کمر: حرکت نکردن پاها؛ درد در ناحیه پاها؛ درد در ناحیه آسیب‌دیده.

  خونریزی داخلی: نبض تند، عطش شدید، رنگ‌پریدگی صورت، سرد و مرطوب‌بودن پوست.

انتقال مصدوم در ٥ مرحله

ممکن است بعد از تصادف احتمال آتش‌سوزی خودرو وجود داشته باشد و مجبور باشید مصدوم را بیرون بیاورید. در این مواقع قبل از هر چیز خودرو را خاموش کنید و ترمز دستی را بکشید. البته اگر مصدوم در معرض یک خطر فوری قرار دارد باید او را بیرون بیاورید. ولی قبل از این کار گردن و کمرش را با این روش‌ها بی‌حرکت کنید:   

  یک حوله یا روزنامه تا شده را در داخل پارچه قرار دهید و به دور گردن او بپیچید تا بی‌حرکت شود.

  پشت مصدوم یک تخته بگذارید. تخته باید از سر تا باسن او امتداد داشته باشد. در ضمن برای این کار به کمر یا گردن او حرکت اضافی ندهید.

  بدن او را دست‌کم از این چهار ناحیه به تخته ببندید: دور پیشانی، دور گردن، زیر بغل و روی شکم. در صورت امکان بازوها را هم به تخته ببندید.

  زانوها و مچ پاهای مصدوم را به هم ببندید.

  حالا وقتش رسیده که مصدوم را از خودرو بیرون بیاورید؛ مواظب باشید بدنش خم نشود و پیچ نخورد.

فراگیری کمک‌های اولیه به زبان ساده

در ساده‌ترین سفر‌ها هم ممکن است اتفاقاتی پیش بیاید که انتظارش را نداشته باشیم. نمونه‌اش همین زنبورهایی هستند که موقع ناهار سروکله‌شان پیدا می‌شود و شاید از دست آنها بیشتر می‌خندیم تا این‌که بترسیم؛ غافل از این‌که همین موجودات کوچک ممکن است جانمان را تهدید کنند. آب‌بازی‌های بهاری هم یک نمونه دیگر است و خیلی از افرادی که در دریا و رودخانه غرق می‌شوند، فکرش را هم نمی‌کنند که یک تفریح ساده به این‌جا ختم شود. در این صفحه چند مورد از حوادثی که ممکن است در سفرهای نوروزی پیش بیاید را بررسی کرده‌ایم.

دو لبه بریدگی را به هم برسانید تا خونریزی قطع شود.

 فشار مستقیم روی نقطه بریدگی و بالا گرفتن عضو از سطح قلب یکی دیگر از راهکارهای کاهش خونریزی است.

 در صورتی می‌توانید زخم‌ها را ببندید که اولا بیش از ۱۲ساعت از ایجاد آنها نگذشته باشد و دوم این‌که به خوبی شست‌وشو داده شده باشند.

 برای شست‌وشوی زخم می‌توان از سرم شست‌وشو یا آب جوشیده شده در دمای ولرم و مناسب استفاده کرد.

 هرگز از الکل و بتادین برای شست‌وشوی زخم استفاده نکنید. زیرا موجب آسیب بیشتر و تأخیر در بهبودی زخم می‌شود.

فشار مستقیم و بالا گرفتن عضو را به این صورت انجام دهید:   

۱- چند گاز استریل (یا چند تکه از یک پارچه تمیز) را روی محل خونریزی بگذارید و با دست روی آن فشار بیاورید.

۲- اگر خونریزی در عضوی اتفاق افتاده که امکان قرار دادن آن در سطحی بالا‌تر از سطح بدن وجود دارد (مثل ساعد دست)، همزمان با فشار دادن محل خونریزی، عضو را بلند کنید و بالا نگه دارید.

۳- درحالی که خونریزی را با واردکردن فشارکنترل می‌کنید، با یک باند دور محل خونریزی را محکم ببندید. البته نه آن‌قدر محکم که باعث قطع گردش خون شود. برای اطمینان از این‌که گردش خون برقرار است نوک انگشتان دست را فشار دهید و‌‌ رها کنید و باید دویدن خون در رگ‌ها و سرخ شدن دوباره پوست را مشاهده کنید. همچنین بررسی کنید که در انگشتان حس لامسه و حرکت وجود داشته باشد.

 نکته مهم: اگر خونریزی ادامه پیدا کرد، گاز استریل یا تکه پارچه تمیز بیشتری به کار ببرید و با یک باند دیگر، زخم را محکم‌تر ببندید و هرگز پانسمان اولیه‌ای را که روی زخم گذاشته‌اید برندارید.

٣ اقدام مهم برای حفظ حیات مصدوم

هوا، نفس، گردش خون

برای کمک به مجروحان باید قبل از هرکاری از چگونگی تصادف باخبر شویم؛ البته خیلی سریع. بعد از آن‌هم مصدوم را از سر تا پا بررسی کنیم. برای این کار ابتدا به وضع حیاتی بیمار توجه می‌کنیم و بعد هم با معاینه سریع همه بخش‌های بدن او، عضوهای آسیب‌دیده را شناسایی می‌کنیم. این کارها می‌تواند مصدوم را از مرگ نجات دهد:  

بازکردن راه‌هوایی

مسیر تنفس باید کاملا پاک شود. ممکن است زبان، لقمه غذا، لخته خون، دندان مصنوعی و چیزهای دیگر راه تنفسی را بسته باشد. البته در بیشتر موارد عامل مزاحم زبان است. به همین دلیل اولین کاری که باید برای بازکردن راه‌هوایی فرد بیهوش انجام بدهید این است که سر او را به طرف عقب خم کنید و گردنش را به سمت بالا بکشید. روش کار هم به این صورت است: یک دست خود را زیر چانه و دست دیگر را روی پیشانی مصدوم بگذارید و سر او را به طرف عقب خم کنید. این کار زبان را از دیواره پشتی حلق بیرون می‌آورد و دهان را باز و راه‌هوایی را آزاد نگه می‌دارد. البته اگر احتمال آسیب نخاعی وجود داشته باشد، به هیچ‌وجه نباید از این روش استفاده کنیم. در این مورد مناسب‌ترین روش، کشیدن فک به طرف جلو بدون خم‌کردن گردن است.

تنفس مصنوعی یا برقراری تهویه

بعد از باز‌کردن راه‌هوایی وضعیت تنفس مصدوم را کنترل کنید و اگر تنفس نداشت، به او تنفس مصنوعی بدهید. ساده‌ترین روش تنفس دهان‌به‌دهان است. برای این کار، بینی مصدوم را با یک دست ببندید و با دست دیگر زیر چانه یا زیرگردن او را بگیرید؛ یادتان باشد که نباید هیچ راهی برای خروج هوا از اطراف لب‌ها وجود داشته باشد. هنگام دمیدن هوا، به قفسه سینه بیمار نگاه کنید. اگر قفسه سینه او حرکت نکند، احتمالا هنوز راه‌هوایی کاملا باز نشده و باید دوباره آن را بررسی کنید.

گردش خون

بررسی گردش خون بعد از اطمینان از تهویه کافی انجام می‌شود. دلیلش هم این است که  جریان خون بدون اکسیژن ارزشی ندارد. بعد از باز‌کردن راه‌هوایی و آغاز تنفس مصنوعی، گردش خون را از طریق نبض گردن کنترل کنید و اگر مصدوم نبض نداشت، به سرعت ماساژ قلبی را آغاز کنید:    

محل دست‌ها در ماساژ قلبی خیلی مهم است. ابتدا باید زایده خنجری را لمس کنید و پاشنه دست خود را ٢ تا ٤‌سانتی‌متر بالاتر از آن روی استخوان جناق بگذارید. دست دیگر را روی دست اول قرار دهید و انگشتان دو دست را در هم فرو ببرید. نوک انگشت‌ها نباید با قفسه سینه مصدوم تماس پیدا کند. آرنج‌هایتان را هم باید صاف نگه‌ دارید و دست‌هایتان را نسبت به بدن مصدوم عمود قرار دهید. حالا قفسه سینه را به نرمی به طرف داخل فشار دهید و سپس فشار را قطع کنید. از فشارهای تیز و سریع خودداری کنید. عمق فشار در یک فرد بالغ بر ٤ تا ٥‌سانتی‌متر است.

اگر در انجام ماساژ قلبی تنها هستید، به ازای هر ۳۰ ماساژ، دو تنفس کامل به مصدوم بدهید و دوباره ماساژ را شروع کنید. هر ٣دقیقه یک‌بار هم نبض گردن را کنترل کنید. ماساژ را تا وقتی که این نشانه‌ها را در بیمار می‌بینید، ادامه بدهید: رنگ کبود پوست ناپدید می‌شود و رنگ طبیعی آن به ‌تدریج برمی‌گردد؛ تنفس و نبض دوباره برقرار می‌شود؛ ممکن است مصدوم ناله کند یا بدنش را حرکت دهد.

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

نزدیکی در دوران نامزدی تا چه اندازه باشد؟

کلیدواژه: حسن عباسی

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۶۳۶۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نامه بدون سلام آیت الله لاریجانی به آیت الله یزدی/ افشای مافیای بزرگ خودرو توسط یک نماینده/ ابعاد جدیدی از متهم سابق ترور هسته‌ای دانشمندان هسته‌ای، فاش شد/ بازداشت دو چهره اقتصادی که جنجال آفرین شد
 • چند اصل طلایی برای کمک به مصدومان
 • چند اصل طلایی برای نجات جان مصدومان در لحظات اولیه
 • عزل و بازداشت مدیرعامل ایران خودرو از نگاه رسانه های داخلی
 • عربستان|تداوم تروریسم دولتی علیه مردم/ بحران داخلی در خاندان آل سعود
 • برنامه‌های جنبی جشنواره کودک در خیابان چهارباغ عباسی اجرا نمی‌شود
 • موسوی: هروقت تیم نتیجه نمی‌گیرد، منتقدان بهانه‌ای برای گیر دادن پیدا می‌کنند
 • روایت توییتری نخست وزیر اسبق سوئد از دیدارش با ظریف
 • 13 آئین‌ تاریخی غدیر در البرز/ از پذیرایی و دادن سکه تا تجیل و تکریم سادات
 • چرا حسن عباسی بازداشت شد؟
 • جزئیاتی از ماجرای بازداشت حسن عباسی
 • سید حسن نصرالله به وقت جنگ!
 • شورای عالی سیاستگذاری، منتقدان و آلترناتیوها
 • ماجرای بازداشت حسن عباسی چیست؟
 • سید حسن نصرالله فرمانده میدان جنگ
 • جزئیاتی از ماجرای بازداشت حسن عباسی/ اصل ماجرا چیست؟
 • واقعیت ماجرای بازداشت حسن عباسی چیست؟
 • از قیام اهالی طالقان علیه حکومت عباسی تا تلاش برای عروسی‌ در عید غدیر
 • وکیل حسن عباسی: موکل بنده به مرخصی رفت