یک عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس با بیان اینکه برخی خودروسازان با وجود تولید قطعات پیشرفته از سوی قطعه سازان بزرگ اما همچنان واردات می کنند، گفت: اگر قطعه سازی قطعات مورد نیاز را تامین اما، خودروساز با مجموعه‌اش همکاری نکرد به مجلس گزارش دهد. ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸ اقتصادی خودرو نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص جایگاه صنعت قطعه سازی گفت: با توجه به تنوع در صنعت قطعه و انبوه تولید کنندگان چند سالی است، شاهد تامین قطعات خودروهای داخلی هستیم و پیشرفت خوبی در این حوزه داشته‌اند اما برای رسیدن به رقابت در عرصه صادرات به یک جهش در کیفیت تولید قطعه نیاز وجود دارد.

وی به شرایط تحریم‌های ظالمانه علیه ایران اشاره کرد و گفت: این امر سبب شده به قطعه سازی داخلی بیش از گذشته توجه شود و دیگر نیاز به واردات قطعه نداشته باشیم؛ چرا که پیشتر خیلی از قطعات را خوروسازان عمدا از خارج از کشور وارد می‌کردند و خیلی به قطعه ساز داخلی اهمیت داده نمی‌شد حالا این مسئله رونق تولید در صنعت قطعه سازی را رقم زده است؛ البته به شرطی که خودروسازان کشور مطالبات قطعه سازان را به موقع پرداخت کنند.

نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه برخی قطعه سازان از شرکت‌های خودروسازی پیش پرداخت می‌گیرند اما، تعدادی دیگر از قطعه سازان مطالبتشان چندین ماه است که پرداخت نشده، تصریح کرد: این امر سبب زمین گیر شدن بسیاری از قطعه سازان فعال در کشور می‌شود.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص نقش مجلس برای حمایت از قطعه سازان گفت: رویکرد مجلس قانون گذاری و نظارت بر قانون است، در بحث نظارت بر قانون شاهد بدهی غیر معمول خودروسازان به قطعه سازان هستیم که این بدهی می‌تواند قطعه ساز را زمین گیر کند؛ از این رو وظیفه دولت و سایر نهادهای نظارتی این است که بررسی کنند در گذشته چه اتفاقی افتاده که خودروسازان کشور این همه به قطعه سازان بدهکار شده‌اند و علت آن کشف شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی قطعه سازان بزرگ کشور در تولید قطعات پیشرفته‌ایی همچون ایی.سی.یو خودکفا شده و حتی از مشابه خارجی آن قطعه مذکور را بهتر می‌سازند اما، خودروسازان هنوز در این بخش واردات دارند، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اساسی با خودروسازها این است که آنها به خرید از خارجی‌ها تمایل دارند هم اکنون نیز با وجود تامین قطعه در داخل اما، این علاقه همچنان از سوی خودروسازی‌ها وجود دارد؛ از این رو پیشنهاد می‌کنیم اگر قطعه سازی قطعات مورد نیاز را تامین اما، خودروساز با مجموعه‌اش همکاری نمی‌کند حتما به مجلس شورای اسلامی گزارش تا بخش تحقیق و تفحص کمیسیون صنایع و معادن پیگیری لازم را در این مسئله داشته باشد.

 انتهای پیام/

R1012125/P/S7,1415/CT1

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اورهال پتروشیمی شازند با دستاوردهای بی سابقه به پایان رسید/تا ۸ سال دیگر نیازی به اورهال نیست

مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند گفت: با توجه به شرایط تحریمی موجود، اقدامات لازم در اورهال امسال این شرکت نیازمند یک خوداتکایی بود و با توجه به اینکه این ظرفیت در پرسنل و نیروهای شرکت وجود داشت، این مهم انجام شد و دستاوردهای بی بدیلی در این مسیر حاصل شد.

به گزارش ایسنا، ابراهیم ولدخانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عملیات اورهال در سطح گسترده در ۲۳ واحد(۱۷ واحد تولیدی و ۵ واحد خدماتی) این مجموعه و در عمق بسیار گسترده‌ای توسط متخصصان داخلی صورت گرفت که این مهم یک رکورد در داخل کشور است و این دانش فنی می‌تواند به واحدهای دیگر پتروشیمی در سراسر کشور منتقل شود. این اورهال در زمانی صورت گرفت که تحریم‌های شدید علیه کشور وضع شده است و امکان فراهم کردن تجهیزات و قطعات مورد نیاز وجود نداشت، بر این اساس با اقدام جهادی که در راستای اقتصاد مقاومتی و تولید ملی در این شرکت صورت گرفت، دستاوردهای موفقی کسب شد.

وی بیان کرد: حرکت جهادی در راستای اقتصاد مقاومتی و تولید ملی این بار در ارتباط با توربین و کمپرسورهای شرکت پتروشیمی شازند توسط متخصصان این واحد به منصه ظهور رسید.

وی اظهار کرد: دانش ساخت این قطعات در اختیار زیمنس بود که به هیچ عنوان در اختیار شرکت قرار نمی‌گرفت. شرکت‌های آلمانی حتی اجازه مشاهده اسناد و مدارک را هم به ما نمی‌دادند و سالیان سال انجام اورهال توسط کارشناسان آن شرکت انجام می‌شد. هدف آنها عدم انتقال دانش فنی بود اما برای اولین بار در کشور، توربین‌ و کمپرسورهای های واحد الفین توسط متخصصان داخلی و تامین بخشی از قطعات و دانش فنی این دستگاه‌ها در داخل کشور و بدون حضور هیچ کارشناس خارجی و بدون استفاده از قطعات خارجی میسر شد.

مدیرعامل پتروشیمی شازند تصریح کرد: این توانمندی در داخل مجموعه وجود داشت اما شناسایی نشده بود و  اعتماد به نفسی که به دست آمد سبب طراحی و ساخت داخل بخشی از قطعات شد تا در نهایت این وسعت اورهال که در عمر شازند بی سابقه بوده، انجام شود.

ولدخانی بیان کرد: در صورتی که تحریم‌ها هنوز هم ادامه داشته باشد ما از آنها استقبال خواهیم کرد، تحریم‌ها بر صادرات و تامین قطعات تاثیری نداشته فقط منجر به داخلی سازی بخشی از قطعات شده که این مهم به خودکفایی کمک شایانی کرده است.

وی ادامه داد: در این اورهال ۲۷۵۰ نفر نیروی بومی(۹۵ درصد بومی) به مدت یک ماه جذب و رقمی حدود ۴۰ میلیارد تومان هزینه برای این پرسنل در استان صرف شد. با توجه به افزایش نرخ ارز، با استفاده از توان داخلی حداقل ۷۰ درصد صرفه‌جویی ارزی در این رابطه شکل گرفت. استفاده از نیروهای بومی و تامین مایحتاج آنها در استان تولید ثروت برای استان نیز به همراه داشته است چراکه حمل و نقل، تامین غذا و سایر مایحتاج نیروهای شرکت از استان انجام شده است‌.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند خاطرنشان کرد: با توجه به اورهال صورت گرفته به ظرفیت کامل که یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصول در سال است خواهیم رسید و همچنین با توجه به بازارهایی که در اقصی نقاط جهان از جمله آسیای میانه، اروپا و آمریکای لاتین در نظر گرفته شده مشکل صادرات نیز نخواهیم داشت و هر مقدار بازار داخلی اجازه دهد، صادرات خواهیم داشت.

ولدخانی ادامه داد: سال گذشته یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن تولید و حدود ۴۰۰ میلیون دلار صادرات صورت گرفته است. همچنین در ۴ ماهه ابتدای سال 2400 میلیارد تومان فروش صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه قبل ۹۶ درصد افزایش داشته است. ۴۰ درصد این فروش صادراتی و ۶۰ درصد فروش داخلی بوده است.

وی در خصوص دستاوردها و نوآوری های بی سابقه شرکت پتروشیمی شازند در اورهال مرداد ۹۸ گفت: توربین این شرکت به مدت ۱۲ سال و برخی قطعات از ابتدای فعالیت این شرکت تعمیر و تجهیز نشده بودند که انجام اقدامات لازم در اورهال امسال نیازمند یک خوداتکایی بود و با توجه به اینکه این ظرفیت در پرسنل و نیروهای شرکت وجود داشت، این مهم انجام شد.

مدیرعامل پتروشیمی شازند اضافه کرد: تیپ فلر در داخل مجموعه در ارتفاع ۱۰۵ متر به وزن ۲۴ تن توسط نیروهای داخلی در شرکت ساخته و نصب شده که وظیفه سوزاندن گازهای اضافی واحدهای مختلف را انجام می‌دهد. همچنین تعویض مبدل‌های ۴۰۰ و ۴۰۱ بعد از ۹ سال از دیگر اقدامات انجام شده در این اورهال بوده است.

ولدخانی با اشاره به سایر دستاوردها افزود: واحدهای پایین دستی چند روز دیرتر از واحدهای دیگر به سرویس رفتند و حتی برخی واحدها در زمان اورهال نیز با استفاده از هیدروژن تامین شده، تولید داشتند، البته خطی از پالایشگاه شازند دریافت شده که هیدروژن آن خریداری می‌شود و اگر روزی الفین دچار مشکل شود با این هیدروژن می‌توان واحدهای پایین دستی را در سرویس نگهداری کرد که این اقدام در عمر پتروشیمی شازند بی سابقه بوده است.

وی افزود: تعویض و جوشکاری رینگ آب کولینگ یکی از راکتورها در واحد HD برای نخستین بار بعد از ۲۵سال، طراحی نازل مخصوص در واحد PP ، تمیزکاری راکتور اصلی ۲۰۰، نوسازی کانل در قسمت فیشینگ واحد PBR برای اولین بار، تعویض کویل در واحد2 EH بعد از ۲۴ سال از دیگر نوآوری‌های این شرکت در اورهال مرداد ۹۸ بوده است.

وی با بیان اینکه با انجام این اورهال تا ۸ سال دیگر نیازی به اورهال نیست، تصریح کرد: نقشه برداری از حدود ۹۰۰ قطعه که در گدشته نقشه آنها وجود نداشت، انجام شده و از این پس نیاز به تهیه و خرید آنها از خارج وجود نخواهد داشت. نقشه برداری این قطعات تنها در زمان اورهال امکان‌پذیر است.


انتهای پیام

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

نزدیکی در دوران نامزدی تا چه اندازه باشد؟

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۶۷۶۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف ضبط ۱۸ قطعه کبک وحشی، سهره طلایی و ادوات شکار از متخلفین
 • مرمت مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب با همکاری هئیت آلمانی
 • گمانه‌هایی درباره علت برکناری و بازداشت مدیران ایران‌خودرو
 • کروز اعلام کرد: همه برای بقای اشتغال صنعت خودرو کمک کنیم
 • قطعه «شیدایی» با صدای «فرزاد بختیاری» منتشر شد
 • حرکت خودرویی‌ها در حاشیه تالار شیشه‌ای/ قطعه‌سازان در صدر توجه سهامداران
 • عزل و بازداشت مدیرعامل ایران خودرو از نگاه رسانه های داخلی
 • جزئیات برکناری و بازداشت مدیرعامل ایران خودرو
 • کنسرت های علیرضا طلیسچی به عدد ۲۰۰ رسید/ قدردانی از طرفداران
 • کمبود مواد اولیه مشکل جدی قطعه‌سازان سمنان است
 • (تصاویر) اجرای زنده قطعه «آب و آتش» وحید تاج در بوستان آب و آتش
 • ذاکری: قطعه تحریم شده دستگاه آنژیوگرافی توسط دانشمندان ایرانی تولید می‌شود
 • قطعه تحریم شده دستگاه آنژیوگرافی توسط دانشمندان ایرانی تولید می‌شود
 • رانت پیدا و پنهان خودروسازان
 • ITC بازیکنان خارجی ماشین‌سازی رسید/ غیبت ۲ بازیکن ماشین‌سازان مقابل استقلال
 • آگهی دعوت به همکاری نیروی آشنا به قطعات برق صنعتی در مشهد
 • گرانی و کمبود تولید قیمت لوازم خانگی را بالا خواهد برد؟
 • پرواز پروانه‌ها در آسمان نصف‌جهان
 • بیش از ۲ تن اجزا و قطعات دوربین عکاسی به کشور وارد شد