به گزارش فارس، «جوزف بورل»، جانشین آتی «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی در یک روزنامه اسپانیایی نظریاتش را درباره «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) مطرح کرده است. 

او در این یادداشت که دو روز پیش (دوشنبه) در روزنامه اسپانیایی «ال‌پائیس» به چاپ رسیده با بیان این ادعا که اتحادیه اروپا در مناقشه میان ایران و آمریکا بین دو طرف مردد مانده نوشته اروپا باید بتواند از منافع خودش در برابر اقدامات تحمیلی از بیرون، دفاع کند. 

  «بورل»، تنش‌های میان ایران و آمریکا را «خطرناک» توصیف کرده و نوشته این وضعیت باعث بروز رویدادهای مختلفی در دریا از منطقه جبل‌طارق گرفته تا تنگه هرمز شده است. او همچنین می‌نویسد: «این وضعیت، تهدیدی عظیم علیه صلح و امنیت بین‌المللی به خصوص برای اروپایی‌ها به شمار می‌رود.»

مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار به کارگیری همه تلاش‌ها برای جلوگیری از بروز یک «درگیری خطرناک» شده است. او نوشته است: «بنابراین، ما باید همه تلاش‌ها را به منظور جلوگیری از بروز یک درگیری خطرناک به کار گیریم و بستر مذاکرات جدیدی را فراهم کنیم که برجام را احیا می‌کند.»

بورل با یادآوری اینکه برجام حاصل مذاکراتی بسیار طولانی است نوشته هدف اصلی این توافق صرفاً پرداختن به برنامه هسته‌ای ایران بوده و بسیاری از مسائل دیگر از مذاکرات بر سر این توافق کنار گذاشته شده‌اند.

جوزف بورل در بخش دیگری از این یادداشت به پیش‌فرض‌های «فرابرجامی» مکنون در مذاکرات هسته‌ای که کشورهای غربی قصد داشتند برجام را بر آنها بنا کنند نیز اشاره کرده و یادآور شده که این توافق قرار بوده به تقویت یک جناح سیاسی خاص در ایران (بورل همانند مقام‌های سایر کشورهای غربی از این طیف که در واقع همسویی بیشتری با منافع غرب دارند به عنوان «جناح میانه‌رو» یاد می‌کند) منجر شود. 

بورل می‌نویسد: «اینطور تصور می‌شد که ایران در برابر جهان غرب گشایش خواهد یافت و جناح میانه‌رو قدرت بیشتری خواهد گرفت و بدین طریق این کشور قدیمی و عظیم به جامعه جهانی ملحق خواهد شد.»

او یادآوری کرده که اوضاع اینطور پیش نرفته و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران بعد از برجام کاهش پیدا نکرده است. بورل یادآوری کرده که با ورود ترامپ به کاخ سفید او در ماه مه سال 2018 (اردیبهشت‌ماه 1397) به مشارکت آمریکا در توافق هسته‌ای با ایران پایان داد. او نوشته که ترامپ بعد از خروج از برجام سیاست «فشار حداکثری» علیه ایران را در پیش گرفته که ایران به آن با سیاست «مقاومت حداکثری» پاسخ داده است.

او در پایان مقاله خود خواستار حفظ برجام شده و نوشته است: «در دنیایی که توافقات مربوط به منع اشاعه هسته‌ای رو به فروپاشی هستند و سازمان‌های مسئول تعهدات چندجانبه مورد حمله قرار می‌گیرند این سرمایه عظیم (برجام) باید حفظ شود. این کاری است که اتحادیه اروپا و برخی از اعضای آن برای آن تلاش کرده‌اند.»

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزام یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است. 

دولت‌های اروپایی علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی در برابر فشارهای آمریکا در عمل با سیاست‌های این کشور علیه ایران همسو هستند. تفنگداران دریایی انگلیس ۱۳ تیرماه یک نفتکش حامل نفت خام ایران را در منطقه جبل‌‌طارق توقیف کردند. 

منبع: الف

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انتقاد مربی قرآن از روند طرح ملی حفظ و پاسخ اوقاف به برخی گلایه‌ها

طرح ملی حفظ قرآن کریم در راستای سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ده میلیون حافظ قرآن کریم از چندین سال پیش کلید خورد. در ابتدا این طرح به صورت هدفمند و با همکاری 16 دستگاه و سازمان اجرایی و با رضایت کامل مربیان پیگیری شد اما مدتی است که کاهش حمایت اوقاف قم از مربیان قرآنی و همچنین قرآن‌آموزان ذیل این طرح گله و شکایات برخی از مربیان قرآنی را به همراه داشته است.

زهراسادات اسلامی، مربی با سابقه قرآنی است که سال‌ها به تربیت حافظان قرآن در کسوت مربی‌گری در این طرح مشغول است. این حافظ قرآن 36 ساله‌ از 23 سالگی به حفظ قرآن کریم پرداخته و در مسابقات مختلف قرآن کریم شرکت و رتبه‌های برتری را کسب کرده‌ و امروز در جایگاه مربی گلایه‌هایی از عدم حمایت از مربیان این طرح دارد.

وی در گفت‌وگو با ایکنا از قم، با بیان اینکه طرح ملی حفظ قرآن کریم مهرماه 91 کلید خورد اما امروز یک طرح فراموش شده‌ است، ادامه داد: حمایت اوقاف و امور خیریه از این طرح کمرنگ شده و نسبت به مربیان قرآن و کلاس‌های آموزش قرآن کریم کم‌لطفی دارند و عملاً با حذف جایزه برای قرآن‌آموزان و عدم پرداخت دستمزد مربیان این طرح در هوا معلق مانده‌است و هیچ‌کسی در این زمینه پاسخگو نیست.

گلایه‌های این حافظ قرآن کریم البته منحصر به کمرنگ شدن حمایت سازمان اوقاف نیست؛ وی با تأکید بر اینکه فضای مجازی، مردم را به سمت هر موضوعی غیر از قرآن کریم سوق می‌دهد، اظهار کرد: در شبکه‌های مجازی کانال‌های قرآنی به تعداد انگشتان دست فعالیت دارند و در این وضعیت که دسترسی مردم به شبکه‌های قرآنی وجود ندارد چگونه مردم جذب قرآن شوند؟ البته کانال‌های قرآنی فعال در فضای مجازی نیز اطلاع‌رسانی ضعیفی دارند.

این مربی تربیت قرآن کریم گفت: در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در برنامه‌های شاد و انگیزشی که برای دانشجویان برگزار می‌کنند، محفل انس با قرآن کریم برگزار شود و آموزش مفاهیم قرآنی را اضافه و از یک قاری برای تلاوت قرآن کریم دعوت کنند و زمینه‌های جذب دانشجویان به سمت قرآن کریم را فراهم آورند.

اسلامی بیان کرد: رسانه ملی برای حضور کمدین و بازیگران و..آمادگی کامل دارد اما در معرفی چهره‌های قرآنی کم‌کاری کرده‌ و جایگاهی برای محافل و مسابقات قرآنی در رسانه ملی تعریف نشده‌است؛ لذا حافظان قرآن کریم دچار کم‌انگیزگی و گاهی بی‌انگیزگی می‌شوند.

پاسخ اوقاف به برخی گلایه‌ها

سیدمحمد صالح‌نژاد، رئیس اداره امور قرآنی اوقاف و امور خیریه استان قم در مقام پاسخگویی به برخی اشکالات طرح ملی حفظ به ایکنا گفت: طرح ملی حفظ قرآن کریم امسال با تصویب شورای توسعه قرآنی کشور به عهده اوقاف و امور خیریه واگذار شده و قرار بر این بوده است که بودجه لازم را به این موضوع اختصاص دهند ولی تاکنون بودجه‌ای اختصاص نیافته است.

وی با اشاره به اینکه نحوه اجرای طرح ملی حفظ قرآن کریم و حمایت از مربیان تغییر کرده‌است، افزود: سال گذشته به مربیان حفظ قرآن کریم حق‌الزحمه تعلق می‌گرفت اما رویکرد امسال سازمان اوقاف تغییر کرده و به این صورت که قرآن‌آموزان مورد حمایت قرار بگیرند؛ برای مثال هر قرآن‌آموز با حفظ پنج جزء قرآن کریم کارت هدیه 500 هزار تومانی دریافت کند.

حمایت از برنامه‌های قرآنی امامزادگان

رئیس ادراه امور قرآنی اوقاف و امور خیریه در پاسخ به سؤال خبرنگار ایکنا مبنی بر اینکه با این تغییرات سرنوشت مربیان قرآنی که در موسسات و مراکز قرآنی تدریس نمی‌کنند و در قالب طرح ملی حفظ قرآن کریم حافظ قرآنی تربیت می‌کنند، چیست؟ گفت: اوقاف و امور خیریه فقط از مربیانی حمایت می‌کند که در امامزاده‌های سطح استان کلاس‌های حفظ قرآن برگزار می‌کنند و غیر از آن هیچ مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

صالح‌نژاد با اشاره به اینکه اوقاف متولی موسسات و همه دستگاه‌های قرآنی نیست و اصل کار این سازمان حمایت از امامزاده‌هاست، ادامه داد: اوقاف برای طرح ملی حفظ قران کریم یک ریال بودجه‌ای از منشور توسعه قرآنی کشور دریافت نکرده‌است و صرفا از محل امامزاده‌ها تامین می‌شود و لذا صرف امور امامزاده نیز خواهد شد؛ اگر از طرف منشور توسعه قرآن کشور به اوقاف بودجه‌ای تعلق بگیرد آن‌گاه اوقاف موظف به حمایت کردن است.

صالح‌نژاد با یادآوری اینکه حمایت اوقاف در قالب پرداخت حق‌الزحمه به مربیان قرآن کریم نیست و فقط موظف هستیم از قرآن‌آموزان حمایت کنیم و آن‌ها را مورد تشویق قرار دهیم، افزود: قرار بر این نیست که مربیان در هر طرحی که می‌خواهند آموزش قرآن دهند مبلغی دریافت کنند؛ لذا حمایت ما از کسلا‌های تحت پوشش خودمان است و نه هر موسسه و نهادی که بخواهد در راستای طرح ملی به تربیت حافظ بپردازند.

رئیس اداره امور قرآنی اوقاف و امور خیریه قم تأکید کرد: این اداره فقط از معلمین قرآنی حمایت می‌کند که در امامزده‌ها حافظان قرآنی تربیت می‌کنند و هیچ مسئولیتی در قبال پرداختن حق‌الزحمه به سایر مربیان قرآنی که در ذیل طرح ملی حفظ قرآن کریم کلاس برگزار می‌کنند ندارد.

البته زهراسادات اسلامی معتقد است که در حالی که در دو سال گذشته، پرداخت حق‌الزحمه مربیان قرآنی برعهده اوقاف بوده است و اخیرا این قشر فرهیخته و مربیان در مضیقه قرار گرفته‌اند.

انتهای پیام

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۶۸۵۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بداغی: در مسابقات آتی قول می‌دهم مدال خوشرنگتری از برنز جهان کسب کنم
 • خنک‌ترین شهرها برای مسافرت در تعطیلات آتی
 • استفاده از پهپادها برای تامین امنیت زوار اربعین
 • برای برقراری امنیت مراسم اربعین امسال از پهپاد استفاده می‌کنیم
 • کرملین حفظ برجام را وظیفه مشترک مسکو و پاریس دانست
 • هیچ‎کدام از سنگ‎نوشته‎های تخت جمشید یا نقش رستم، تاریخ را به ما نمی گویند/ خیلی از قسمت های تاریخ شیراز غیرواقعی و افسانه های یونانی است نه رفتار و تاریخ ایرانی
 • توصیه جانشین فرمانده‌کل سپاه به دشمنان ایران
 • کاهش نسبی دما در روزهای آتی
 • آلمان مسئولیت بیشتری در اروپا عهده دار شود
 • وضعیت جوی کشور طی سه روز آتی
 • جانشین موگرینی: اروپا در مناقشه میان ایران و آمریکا بین دو طرف مردد مانده
 • تحقیر کد خدا و دوستان/ چرا غلاف «خنجر یمنی» خالی نبود؟ /مالیات و سلامت
 • بهره‌برداری از ۲ سانتریفیوژ در گام سوم
 • بهره‌برداری از ۲ سانتریفیوژ در گام سوم/ اروپا فقط نقش بازی می‌کند
 • چالش‌های پیش‌روی جانسون در قبال ایران
 • تکیه بر اعتقادات شیعی در کنار حفظ وحدت امری اجتناب‌ناپذیر است/ دشمن برای انحراف خواص از مسیر انقلاب دسیسه می‌چیند
 • تیم سربداران هفته‌های آتی نتایج بهتری کسب می‌کند
 • هندوستان در روزهای آتی محدودیت‌ها در کشمیر را لغو می‌کند
 • تاکید روسیه بر محرمانه ماندن نشست آتی کشمیر در شورای امنیت