سید محمد قاسمی عصر چهارشنبه به خبرنگاران در سمنان، با اشاره به اینکه زیباسازی فرآیند آفرینش هنری و ارتقا کیفیت زندگی در محیط شهری محسوب می‌شود، ابراز داشت: موضوع زیبایی سیما و منظر شهر یکی از مهمترین جنبه‌های حیات شهری است.

وی تاکید کرد: همه شهروندان با همیاری، همکاری و کمک به مسئولان در این امر باید توجه ویژه داشته باشند تا شهر سمنان از هر گونه آلودگی که هویت و چهره آن را مخدوش کرده، پاکیزه شود.

قاسمی تصریح کرد: فضای شهر بیشترین ارتباط را با مردم و محیط زندگی برقرار می‌کند در نتیجه نقش بسزایی در هویت‌بخشی و احساس آرامش به شهروندان دارد.

وی اجرای طرح‌های زیباسازی شهر را منوط به همکاری سایر نهادهای مرتبط و همیاری شهروندان دانست و افزود: سیمای بصری شهر ابزار شناسایی فرهنگ هر شهر است و ادراک شهروندان از شهر به میزان قابل توجهی از طریق آن صورت می‌گیرد.

** اجرای طرح پاکسازی دیوارنوشته‌ها و رنگ‌آمیزی در سمنان

سرپرست سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری سمنان، از اجرای طرح پیرایش و ساماندهی دیوارهای شهر و زیبایی بصری و ارتقای سیما و منظر شهری خبر داد و گفت: با همکاری معاونت زیباسازی این سازمان، عملیات پاکسازی دیوار نوشته‌ها و رنگ‌آمیزی دیوارهای شهر سمنان عملیاتی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زوائد بصری عوامل و عناصری را شامل می‌شود که از کیفیت محیط زندگی مردم می‌کاهد، یادآور شد: اجرای این طرح‌ها فضایی شایسته در شهر ایجاد کرده و موجب نشاط و آسایش شهروندان می‌شود .

** آغاز به کار طراحی جدید در بوستان کودک

قاسمی با بیان اینکه زیبا سازی شهری یکی از نتایج اجرای طرح‌های فضای سبز شهری محسوب می‌شود، اضافه کرد: طراحی مناسب فضای سبز بر زیبایی محیط‌های شهری می‌افزاید و به این منظور در بوستان کودک شهر سمنان طراحی جدید جانمایی شد.

وی ادامه داد: با هدف توسعه و گسترش فضاهای سبز و به منظور زیباسازی چشم‌انداز مطلوب شهری، در بوستان کودک طراحی جدید جانمایی و در حال انجام است.

وی اظهار داشت: این طراحی با مشارکت واحد زیباسازی، واحد فنی و اجرایی سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری سمنان صورت گرفته و بخشی از طرح در حال انجام است.

سرپرست سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری سمنان افزود: با توجه به استقبال شهروندان از طراحی‌ها و کارهای زیباسازی فضای سبز، این طراحی‌ها در مناطق دیگر شهر نیز در آینده اجرایی می‌شود.

۹۸۹۱/۶۱۰۳

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

واکنش شهرداری تهران به اظهارات رئیس پلیس راهور ناجا

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز ارتباطات شهرداری تهران، متن این پاسخ به شرح زیر است: 

«تهران دیگر با پاکیزگی و سلامت غریبه نیست»

ملاحظاتی در باب یک راه‌کار اساسی برای یک معضل همیشگی

سردار سیدکمال هادیانفر رئیس محترم پلیس راهور نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اخیرا در اظهاراتی مخالفت خود با تدابیر ترافیکی شهرداری تهران -تحت عنوان طرح کاهش آلودگی هوا- را بیان کرده و هدف اصلی نظام مدیریت شهری از اجرای این طرح را کسب‌درآمد خوانده‌اند. شهرداری تهران وظیفه خود می‌داند تا با تکیه بر اصل شفافیت و پاسخ‌گویی، توضیحاتی را در این مورد ارائه کند.

یکم. حل مشکل ترافیک با قاعده‌ای ممکن است که منجر به بهبود وضعیت هوا شود

مواجهه با اصلی‌ترین چالش‌های پایتخت، که به گواه نظرسنجی‌های گسترده از شهروندن، دو مسأله ترافیک و آلودگی هوا هستند، می‌تواند خود تبدیل به یک چالش بزرگ شود؛ انتخاب مسیر اساسی و درست، یا انتخاب راه میان‌بر و کوتاه‌تر؟ نظام مدیریت شهری تهران در دوره جدید تمرکز خود را بر یافتن راه‌حل و درمان معطوف کرده و به‌طور مستمر تلاش می‌کند تا سرنوشت شهر و شهروندان عزیزش را با تمسک به داروهای مسکن، در معرض خطر قرار ندهد. در راستای همین رویکرد بود که شهرداری تهران تصمیم گرفت تا مشکل ترافیک را نه با تکیه بر جلب رضایت موقت بخشی از خودروسواران، که با دلسوزی برای آینده اقلیم تهران و تکاپوی واقع‌بینانه برای بهبود کیفیت زیست شهروندان حل کند؛ این یعنی حل مشکل ترافیک با قاعده‌ای که منجر به بهبود وضعیت هوا شود.

دوم. وضع عوارض معطوف به کاهش استفاده از خودروهای شخصی و تثبیت درآمد پایدار است

از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که نظام مدیریت شهری باید به آن پاسخ دهد، چگونگی نیل به یک منبع درآمد پایدار است؛ درآمد پایداری که برای رسیدن به آن نه نیازی به فروختن شهر و دارایی‌های آن باشد، و نه ضرورتی برای تن دادن به سیستم تنبیهی و جریمه‌محور. درآمد پایداری که قانون هم اجازه نمی‌دهد جز در توسعه حمل‌ونقل عمومی پاک و عادلانه برای همه شهروندان در جایی دیگر هزینه شود. ‌اخذ عوارض در شهر، همان راه‌حل واقعی، مسئولانه و پایدار است که تمایل توأمان به شهرفروشی و جریمه‌گرایی را به مسیر درست هدایت می‌کند؛ به‌جای تکیه بر یک راه‌حل تنبیهی، چه‌چیزی بهتر از فراهم آوردن بستر ترافیکی سالم و مبارزه با ریشه‌های اغتشاش ماشینی و آلایندگی؟

در طرح جدید به تجارب گذشته مدیریت شهری توجه شده است. طبق آمار موجود به‌طور متوسط، شهروندان تهرانی طی سالیان گذشته کمتر از ۲۰ روز در محدوده زوج و فرد تردد می‌کردند. انتخاب ۲۰ روز به عنوان حق طبیعی تردد خودروها، با این تفاوت که گزینش روز هم حق صاحبان خودرو تلقی شده، مطمئنا به کرامت شهروندان نزدیک‌تر است. اعمال محدودیت به جای ممنوعیت، بهتر از رویکرد جریمه و تنبیه است؛ جریمه‌ای که اگر شهروندان متوجه نشوند، دو برابر می‌شود و بعدها با منت یا احیانا شیوه‌های ناصحیح، بخشی از آن بخشیده خواهد شد. ضمنا تلاش بر این بود که شرایط دسترسی در این طرح برای همه شهروندان عادلانه شود و هزینه تردد هر خودرو نیز متناسب با میزان تأثیر منفی آن بر ترافیک و آلودگی هوا محاسبه گردد. به‌علاوه باید به این واقعیت نیز اشاره کرد که به‌رغم اظهارات سردار هادیان‌فر مبنی بر درآمدمحور بودن این طرح، به‌سادگی باید گفت درآمد شهرداری تهران از محل طرح، در سال ۹۷ کمتر از سال ۹۶ بود.

رویکرد اصلی شهرداری تهران در طرح کاهش آلودگی هوا مبتنی بر ایجاد کم‌ترین عارضه ممکن برای شهر و کنترل عوارضی بوده که طی سالیان گذشته و درنتیجه سیاست‌های غیرعلمی پدید آمده است. یک نظام مدیریت شهری متعهد و دلسوز، نیروی خود را صرف کم‌عارضه‌ترین راهکارها می‌کند. نمی‌توان از شهرداری تهران انتظار گام‌هایی را داشت که با برداشتن آن‌ها، مسیر سلامت و توسعه پایدار شهر قربانی تبعات‌ بی‌پایان رویکرد نامسئولانه و موقت می‌شود.

سوم. تاکید بر جایگزینی رویکرد اصلاح رفتار با رویکردهای تنبیهی است | نباید این‌گونه القا شود که پلیس به فکر جریمه کردن شهروندان است.

القای این حس به شهروندان که پلیس راهور تمایل به اخذ جریمه بیشتر دارد، مخالف مصلحت شهر و پدیده‌ای ناسالم است. تردیدی نیست که نیت واقعی همکاران ما در راهنمایی و رانندگی جز بهبود رفتار ترافیکی شهروندان نیست و این کار نیز جز با پرداخت عوارض قانونی تردد میسر نمی‌شود، چرا که به تجربه دیده‌ایم بلند شدن طومار برگه‌های خلافی، هیچ خیر و برکتی برای شهر نداشته و رفتار ترافیکی شهروندان را نیز تغییر نداده است.

قانون شهرداری را موظف به حمایت و تجهیز پلیس راهنمایی و رانندگی کرده و شهرداری تهران نیز همیشه خود را ملزم به به‌روزرسانی امکانات همکاران خود در پلیس راهور می‌داند. از سوی دیگر کلیه امور راهنمایی و رانندگی در داخل شهر نیز -بر اساس تبصره یک الحاقی به بند ۱۲ ماده ۴ قانون قانون تشکیل نیروی انتظامی مصوب ۱۳۶۹- باید برابر با سیاست‌ها و برنامه‌های شهرداری تهران به اجرا درآید. سیاست قطعی و برنامه لازم‌الاجرای شهرداری تهران در حوزه ترافیک، کاهش کمیت استفاده از خودروی شخصی است و این یعنی به‌رسمیت شناختن حق تمام شهروندان پایتخت بر شهر.

این سیاست اگرچه به نفع عموم مردم است، طبیعتا ناخشنودی برخی خودروسواران را نیز در پی دارد؛ بنابراین پلیس راهور به عنوان مجری این سیاست در سطح معابر، باید با جدیت و اعتقاد کامل وارد عرصه شود. امیدواریم پلیس راهور نیز با عمل به وظیفه قانونی خود مبنی بر ارتقای فرهنگ ترافیکی شهروندان، به شهرداری کمک کند تا رویکرد تنبیهی و جریمه‌محور جای خود را به رویکرد عادلانه و مبتنی بر حق انتخاب بدهد و تهران به فضایی امن برای تمام مدهای حمل‌ونقل تبدیل شود.

چهارم. سلامت شهروندان را به مذاکره نمی‌گذاریم

نظراتی که حول این محور اظهار می‌شوند، هیچ‌کدام به بزرگ‌ترین مسئولیت مدیران شهری نمی‌پردازند: سلامت شهروندان. آمارهای رسمی نهادهای متولی نشان می‌دهد تهرانی‌ها بیش از هر وقت دیگر به یک فضای سالم برای زندگی نیاز دارند. یک فضای سالم شهروندی که مشوق رفتارهای مضر به سلامتشان نباشد. دورنمای نظام مدیریت شهری برای تهران، شهری با آغوش باز برای خودروها نیست؛ ما تمام تلاش خود را در جهت فراهم آوردن بستری به کار بسته‌ایم که دست‌کم به‌اندازه خودروهای آلاینده، برای پیاده‌ها، دوچرخه‌سواران و مسافران وسائط نقلیه عمومی هم امن و پذیرا باشد.

همان‌طور که شهردار تهران پیش از این بارها تأکید کرده‌ است، در صورت عدم توجه به معضلات شهری، هزینه‌های بسیار سنگینی در حوزه سلامت به مردم و کشور وارد خواهد شد و ترافیک و آلودگی شهر نیز با این موضوع ارتباط مسقیم دارد. سلامت مردم موضوعی نیست که به‌راحتی بتوانیم از آن بگذریم و شهرداری تهران قاطعانه اعلام می‌کند هیچ‌گاه سرنوشت سلامت شهروندان را به مذاکره نمی‌گذارد.

پنجم. قضاوت درباره طرح را به کارشناسان بسپریم

طرح کاهش آلودگی هوا نتیجه مطالعه، بررسی و محاسبه تیم‌های متخصصی است که سیاست‌های اساسی نظام مدیریت شهری در دوره جدید را همواره و در هر مرحله از تصمیمات خود در نظر می‌گیرند. این طرح یک نظام علت‌ومعلولی گسترده با فاکتورها و خروجی‌های فراوان به شمار می‌رود؛ به همین خاطر است که سنجش آن با معیارهای کلی‌نگر و رایج، منطقا به نتیجه‌گیری‌های منصفانه منجر نخواهد شد.

قضاوت درباره موفقیت یا عدم موفقیت این طرح مستلزم تعریف درست سنجه‌های علمی و دقیق و در ادامه اندازه‌گیری شاخص‌های متعدد با نگاه کارشناسی است. بنابراین معتقدیم شایسته است اگر قضاوت درباره کارکرد طرح کاهش آلودگی را به متخصصان و اهل‌فن بسپریم؛ چه مدیریت مدبرانه و مبتنی بر نتیجه، تنها با نگاه علمی است که ممکن می‌شود و این واقعیت را نمی‌توان تحت‌تأثیر جریانات حاشیه‌ای انکار کرد.

ششم. درآمد شهرداری از محل طرح ترافیک کمتر شده است | تهران در سال گذشته هیچ روز ناسالمی نداشت

این‌جاست که طرح کاهش آلودگی هوا دست‌آوردهای خود را به نمایش می‌گذارد. دست‌آوردهایی که دکتر عیسی کلانتری معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور را نیز تشویق به تقدیر از شهرداری تهران در قالب یک نامه رسمی کرد.

تهران در سال گذشته هیچ روز ناسالمی نداشت. خانواده‌ها با خیال آسوده فرزندانشان را به مدرسه ‌فرستادند و شهروندان نیز با خیال آسوده و بدون ابتلا به وسواس خریدن ماسک، در شهر به فعالیت‌های اقتصادی‌شان پرداختند. این طرح باعث شد تا در سال ٩٧ میزان مراجعه خودروها به مراکز معاینه فنی نسبت به سال ٩۶ بالغ بر ٢٠ درصد و نسبت به سال ٩۵، بالغ بر ۵٠ درصد افزایش یابد. آمارها نشان می‌دهد در قالب این طرح حتی فرآیند معاینه فنی هم به‌مراتب متعهدانه‌تر طی می‌شود؛ به‌طوری‌که استانداردهای سخت‌گیرانه این مراکز، دیگر مثل گذشته خودروها را با سعه صدر از فیلترهای خود نمی‌گذراند و میزان مواردی که در معاینه رد و وادار به بهبود وضعیت آلایندگی و سلامت اتومبیل‌های خود می‌شوند، به‌شکل معناداری افزایش یافته است. طرح کاهش آلودگی هوا دسترسی شهروندان به محدوده‌های موردنظر را هم به‌شکل عادلانه‌تری توزیع کرده است؛ خودروسواران دیگر در بند روزهایی نیستند که نظام شهری برایشان مقرر کرده و خود می‌توانند برای تردد در محدوده، آزادانه براساس سهمیه‌شان برنامه‌ریزی کنند.

تهران شهری برای همه است؛ شهری برای زنان، مردان، بزرگسالان، کودکان و از همه مهم‌تر: شهری برای آیندگان. تأمل بر این گزاره مدیران، سیاست‌گذاران و مجریان ضوابط شهر را ملزم به ملاحظات بسیاری می‌کند. نمی‌توان و نباید تمام ارزش‌های شهر را قربانی سهولت تردد خودروهای تک‌سرنشین کرد. تهران برای آن‌که تا ابد خانه امن ما و فرزندانمان باشد، نیازمند قاطعیت، آینده‌نگری و تعامل تمام سازمان‌ها و نهادهای متولی رسیدگی به امور پایتخت است.

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

کلیدواژه: شهرداری سمنان سمنان مدیریت شهری

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۶۸۶۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شهرداری تهران به اظهارات رئیس پلیس راهور ناجا واکنش نشان داد
 • اجرای طرح جمع آوری ضایعات بصری در روستای گل حصار
 • افزایش ۴۰ هزار متر مربع به فضای سبز منطقه دو شهر کرمان
 • شورای همیاری و مشارکت ریل فکری شکوفایی پالایشگاه گاز ایلام است
 • صدور ۱۲۵ هزار متر پروانه ساختمانی/کمبود سرانه فضای سبز در چالوس
 • افزایش سرانه فضای سبز منطقه 17 در آینده نزدیک
 • پنجاهمین نشست هم اندیشی مسئولین مراکز تحقیقات،آموزش و مشاوره فضای سبز مناطق 22 گانه به میزبانی منطقه 19
 • واکنش شهرداری تهران به اظهارات رئیس پلیس راهور ناجا درباره طرح ترافیکی کاهش
 • پاسخ شهرداری تهران به اظهارات رییس پلیس راهور ناجا درباره طرح ترافیکی کاهش
 • پلیس: طرح کاهش آلودگی هوا با هدف درآمدزایی است
 • پاسخ حناچی به رئیس پلیس راهور/ "برگه‌های خلافی، هیچ خیر و برکتی برای شهر نداشته است"
 • طراحی فضای سبز برای 10 میدان میوه و تره بار تهران
 • افزایش سرانه فضای سبز سنندج
 • مشارکت 5هزار دانش آموز در طرح هجرت سه/ 243 مدرسه مرمت و زیباسازی می شود
 • کمبود زمین برای احداث فضای سبز و سالن ورزشی در شمال شهر بیرجند
 • پرونده حقوقی معوق 10 ساله سازمان همیاری با یک بانک تسویه شد
 • حذف آب شرب از چرخه آبیاری فضای سبز بندرعباس
 • تجهیزات شهرداری های خراسان رضوی با بهترین کیفیت تامین می شود
 • اجرای طرح جمع آوری زوائد نصب شده بر روی جداره‌ها در معابر چهارراه ولیعصر(عج)