امروز چهارمین همایش ملی تغییر اقلیم و تاثیر آن بر کشاورزی و محیط زیست در ارومیه به میزبانی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی و دانشگاه آفاق ارومیه برگزار شد و در آن بر شیوه‌های نوین علمی همراه با تغییر الگوی کشت تاکید شد. ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۱ استانها آذربایجان غربی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی در آئین افتتاحیه این همایش اظهار داشت: پس از فراخوان از بین مقاله‌های ارسالی به دبیرخانه همایش، 110 مقاله مورد پذیرش شده است که 12 مقاله به صورت شفاهی و بقیه به صورت پوستر در این همایش ارائه شده است.

عباسعلی روانلو افزود:  تغییرات اقلیم در زمینه امنیت غذایی و محیط زیست، سلامت و تنوع زیستی اثرگذار است و یکی از خطرهای جدی برای توسعه پایدار به شمار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: همه بخش‌هایی که اثرات اقلیمی روی آنها تأثیر می‌گذارد، به یکدیگر مرتبط هستند. مسئله محیط زیست و تغییر اقلیم یکی از چالش‌های اساسی کشور است و با توجه به وضعیت موجود و اثراتی که تغییرات اقلیمی‌ داشته است، باید با شرایط جدید برنامه‌ریزی کنیم.

روانلو تاکید کرد: اگر شیوه‌های نوین علمی همراه با تغییر الگوی کشت در بخش کشاورزی اجرایی نشوند و منابع و تنوع ژنتیکی حفظ نشود، در آینده با بحران کمبود موادغذایی روبه‌رو خواهیم بود.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی تصریح کرد: تغییرات اقلیمی و تنش‌های محیطی زنده و غیرزنده، راهکارهای نوین در مقابله با اثرات منفی تغییرات اقلیمی، بحران آب و خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها و جنگل، مرتع و نقش پوشش‌های گیاهی در ارتباط با تغییرات اقلیمی، تأثیر اقلیم و تغییرات آن بر گونه‌های گیاهی و جانوری، بهره‌برداری از ذخایر ژنتیکی در راستای تعدیل تغییرات اقلیمی، آلودگی‌های محیطی و تغییر اقلیم از جمله محورهای برگزاری این همایش یک‌روزه است.

وی گفت: تغییر اقلیم و امنیت غذایی، تأثیر اقلیم و تغییرات آن بر اکوسیستم‌های آبی، خاکی و کشاورزی، انرژی و تغییر اقلیم (سوخت‌های بیولوژیک و فسیلی، انرژی‌های پاک و غیره) کاربرد فناوری نانو و بیوتکنولوژی در مدیریت اقلیم، تغییرات اقلیمی و مدیریت شهری، جوانب اقتصادی و اجتماعی تغییرات اقلیمی، تغییرات اقلیمی و سلامت و بلایای طبیعی نیز از دیگر محورهای همایش به شمار می‌رود.

ضرورت توسعه کشت‌های متراکم گلخانه‌ای

نماینده مردم شهرستان ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش با اشاره به اهمیت حفاظت از منابع آبی و خاکی در استان  بر لزوم ارائه و به‌کارگیری راه‌کارهای نوین در مقابله با اثرات منفی تغییرات اقلیمی تاکید و اظهار داشت: توسعه کشت‌های متراکم گلخانه‌ای، کشت گیاهان  و درختان کم آب بر مانند زعفران و پسته، توسعه آبخیزداری و آبخوان‌داری و احداث آب بندها و سدهای خاکی کوچک برای جلوگیری از ایجاد سیلاب و خشکسالی و مدیریت مصرف بهینه آب از جمله راهکارهایی است که باید در اولویت کارهای اجرایی دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط برای مقابله با اثرات تغییر اقلیم  قرار گیرد.

نادر قاضی‌پور از عملکرد و اقدامات  مسئولان جهاد کشاورزی استان در جهت تأمین امنیت غذایی مردم استان قدردانی کرد.

حمایت از کشاورزان ضامن تامین امنیت غذایی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این مراسم به تبیین اهمیت  تغییرات اقلیمی و خسارت ناشی از آن بر بخش کشاورزی استان و ضرورت تدوین برنامه جامع مقابله با این پدیده پرداخت.

رسول جلیلی افزود: بخش کشاورزی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اقتصادی است که به عبارتی موتور محرکه اقتصاد استان به شمار می‌رود که پدیده تغییر اقلیم می‌تواند به شکلی ویژه آن را تحت تأثیر قرار دهد.

وی تصریح کرد: در آذربایجان غربی با دارا بودن 820 هزار هکتار اراضی کشاورزی، برآورد می‌شود امسال 6 میلیون و 800 هزار تن محصول کشاورزی تولید شود که 4 میلیون و 500 هزار تن محصول زراعی، یک میلیون و 500 هزار تن محصول باغی، 570 هزار تن محصول دامی، 22 هزار تن عسل و 15 هزار تن در بخش شیلات و آبزیان را شامل می‌شود.

جلیلی خاطرنشان کرد: تغییر اقلیم از سال 1376 در آذربایجان غربی آغاز شده بود که تا سال 1396 ادامه داشت که از سال 97 تاکنون میزان بارش‌ها افزایش داشته است و نباید شائبه ترسالی و بارندگی‌های مطلوب سال زراعی جاری ما را از اجرای برنامه‌های کاهش مصرف آب و استفاده از شیوه‌های نوین علمی در جهت افزایش راندمان تولیدات بخش کشاورزی دور کند.

53 هزار نفر در اردبیل زیرپوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزی قرار دارنداردبیل| سیستم تخصصی هواشناسی بخش کشاورزی راه‌اندازی می‌شودبه‌کارگیری شیوه‌های نوین لازمه تحول بنیادین کشاورزی آذربایجان غربی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه با افزایش هر یک درجه دما، نیازمند 25 تا 40 میلی متر بارندگی هستیم، گفت: باید به منظور برنامه‌ریزی بهتر و تدوین الگوی کشت، بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت کشاورزی استان، تعداد قطعات زمین، مالکان، موقعیت جغرافیایی و نوع کودهای مصرفی و اطلاعات توصیفی و مکانی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید گردآوری و تهیه شود.

جلیلی اجرای طرح جامع اطلاعات کشاورزی استان و تهیه نقشه کاداستر اراضی آبی شامل اطلاعات مکانی و توصیفی قطعات اراضی تحت بهره‌برداری، برقراری کشاورزی قراردادی در جهت تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، تهیه نقشه‌های تناسب اراضی جهت تدوین الگوی کشت را از مهمترین اولویت‌های اجرایی سازمان در سال جاری عنوان کرد.

وی با اشاره به اشتغال 32.8 تا 38 درصدی جمعیت استان در بخش کشاورزی گفت: نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و علمی‌تری در بخش کشاورزی هستیم تا دانش کشاورزان  افزایش یافته و علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتربه سمت کشاورزی علمی  در استان حرکت کنیم.

انتهای پیام/ح

R41361/P1357/S6,48/CT7

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازدید سفیر کره جنوبی از چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر

یو جانگ هیان از چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر بازدید کرد.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، «یو جانگ هیان»، سفیر کره جنوبی دقایقی پیش با حضور در چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر از سالن های استارت آپ های روستایی و سالن های 7 و 8 که مربوط به بوم گردی استان هاست، بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت ها و تولیدات روستاییان و عشایر در عرصه های مختلف قرار گرفت.

 

بر اساس این گزارش، محمد شریعتمداری،وزیر کار و رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز بعد از ظهر امروز و در سومین روز از نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر از این نمایشگاه بازدید می کند.

 

چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر 24 تا 27 مرداد ماه از ساعت 10 صبح تا 21 در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران پذیرای عموم مردم است.

پایان پیام/47

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۶۸۶۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آزادی نفتکش «گریس ۱» پیروزی دیپلماتیک برای ایران بود/سفر ظریف به کویت در راستای دستیابی منطقه به الگوی نوین امنیت جمعی است
 • چرا دونالد ترامپ به دنبال خرید گرینلند است؟
 • تجهیزات هواشناسی خراسان رضوی به روز نیست/نصب اولین رادارهواشناسی استان درارتفاعات خواجه مراد/مردم باید برای بارانهای شدید و گرماهای عجیب آماده شوند
 • حضور فعال بانک اقتصادنوین و بیمه نوین در دهمین نمایشگاه مادر، نوزاد و کودک
 • ۶ هزار هکتار طرح جایگزینی محصولات کشاورزی در کرمان اجرا شد
 • بحران‌های تغییر اقلیم و تنوع زیستی نیازمند مدیریت است
 • فراخوان نهمین دوره جایزه هفت‌اقلیم منتشر شد
 • جایزه ادبی «هفت اقلیم» فراخوان داد
 • جزییات بیمه کسب وکارهای نوین
 • فراخوان جایزه ادبی هفت‌اقلیم منتشر شد
 • گسترش استارت آپ‌ها جرقه‌ای برای رونق اشتغال در کشور/ کسب و کارهای نوین راه حل خروج از بن بست وابستگی به کالاهای خارجی
 • بهترین الگوی روابط عمومی برای کسب و کارهای کوچک
 • دروغ بزرگ اجماع جهانی بر سر توافق پاریس
 • بازگشت رونق تولید پسته در کرمان با اصلاح باغات/ ۱۵ هزار تن تولیدی پسته استان در سال ۹۷
 • تیران و کرون، قطب تولید محصولات کشاورزی استان اصفهان
 • کشت پسته در 200 هکتار از اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه
 • درمان تغییرات ناگهانی بوی بدن
 • مبادلات تجاری میان اقلیم کردستان و همدان افزایش می‌‌یابد
 • فضای مجازی سبب تغییر الگوی مصرف رسانه ای نسل جدید شده است