به گزارش خبرنگار ایرنا،استان ایلام با وجود همه کوچکی و طولانی بودن مسافت تا پایتخت کشور بر اساس آمار منابع رسمی هنوز دارای گرانترین هزینه ها در بخش خوراک، پوشاک و هزینه درمان به ویژه ترمیم دندان است.

متاثر زا بهای سنگین خدمات دندانپزشکی بسیاری از مردم این استان به دلیل نداشتن توان مالی ترجیح می دهند که دندان معیوب را بکشند که البته نتیجه کشیدن دندان نیز  بیشتر از انکه خلاصی و راحتی باشد کاستی است وکجی.

با وجود افزایش تعداد مطب های دندانپزشکی و مراکز مختلف تخصصی دندان در استان اما مردم استان ایلام همچنان به دلیل بالا بودن هزینه ترمیم دندان با مشکل مواجه اند.

اما دندان درد و دقیق تر ان گرانی خدمات مرتبط با دندان راه دیگری نیز ایجاد کرده است استان همجوارکرمانشاه.

شمار زیادی از اهالی ایلام روزانه ترجیح می دهند با طی مسافت 140 کیلومتری ایلام- کرمانشاه به مراکزی که با کمتر از یک سوم هزینه های معمول دندان در استان ایلام به ترمیم دندان مردم ارایه خدمت می دهند، مراجعه کنند.

 حسب نیاز برای درمان دندان یکی از آشنایان نزدیک مجبور به مراجعه به پزشک در ایلام شدیم.

پس از معاینه و بررسی عکس دندان و تشخیص به کاشت ایمپلت داد که برآورد هزینه های آن را با احتساب جراحی، کشیدن دندان، پودر استخوان، کاشت ایمپلنت و دندان های روکش را 170 میلیون ریال اعلام کرد و به عنوان تخفیف 20 میلیون ریال آن را نیز بخشید اما مابقی را طی سه ماه خواستار شد.

به دلیل شرایط نابسامان مالی در این اوضاع و احوال اقتصادی پس از کلی پرس و جو برای پیدا کردن دنداپزشکی با هزینه کمتر بالاخره بسیاری ها آدرس دکتر سارو یاراحمدی در کرمانشاه را اعلام کردند که پس از مراجعه متوجه کاهش و تخفیف قیمت ها تا مبلغ 40 میلیون ریال شدیم و این شد که رنج سفر 140 کیلومتری ایلام کرمانشاه را متحمل شدیم.

*حجم زیاد مراجعه کنندگان و شلوغی مطب

با کلی رنج سفر بالاخره به شهر کرمانشاه رسیدیم و در محل پارکینگ شهرداری کمی بالاتر از ساحتمان اقتصاد و دارایی کرمانشاه به کلنیک دندانپزشکی دکتر رسیدیم. بالاخره با کلی جستجو برای جای پارک به دلیل ازدحام زیاد خودروهای متوقف شده موفق به پارک شدیم.

بیش از آنکه تابلو کلنیک نظر هر کسی را به خود جلب کند ازدحام جمعیت از شهرها و جاهای مختلف در محل درب اصلی و خیابان مورد توجه بود که بسیاری از همراهان در پیاده رو در انتظار بودند.

از همان طبقه هم کف که با ازدحام دهها نفر در مقابل پذیرش که با چهار الی پنج پرسنل کار رسیدگی و پذیرش را انجام می داد می شد شمار شلوغی و درصد مراجعه کنندگان را دریافت.

اتاق های مجزا با چهار الی پنج صندلی که در کنار هر کدام یک دندانپزشک یا متخصص در حال انجام کاری بر روی دندان بیماران بود و در مشاهده و بررسی سه طبقه این کلینک این شرایط را می توانستی به خوبی مشاهده کنی.

حجم زیادی از مراجعه کنندگان در راهرو ها و اتاق های مختلف به واسطه مجزا بودن کار هر بخش در رفت و آمد و حرکت بودند و به خوبی می توانستی متوجه وجود افراد از طبقه های مختلف مردم با زبانها و قومیت های مختلف شوی و حتی در بین مراجعه کنندگان بسیاری از اتباع عراقی نیز وجود داشتند.

*نداشتن پول دلیل اصلی مراجعه به این کلینک

یکی از مراجعه کنندگان گفت: مشکلات مالی مردم و نداشتن پول کافی برای درمان‌های دندانپزشکی دلیل اصلی مراجعه مردم به این کلنیک است.

سلام اکبرزاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: برای درمان دندان مادرم از استان ایلام به کرمانشاه آمده ام و اکنون جلسه چهارم است که مراجعه می کنم زیرا دکتر تشخیص ایمپلت داد و کار کمی طولانی شد.

وی افزود: بسیاری از مراجعه کنندگان در همان جلسه اول کار دنداپزشکی خود را انجام می دهند زیرا هم تعداد پرسنل زیاد است و هم بخش های مختلف بلافاصله به کار بیماران رسیدگی می کند و همه عکس و قسمت های مختلف در داخل این کلنیک وجود دارد و افراد مجبور به مراجعه به خارج از کلنیک نیستند.

وی در خصوص شلوغی مطلب افزود: فقر و مشکلات مالی عمده ترین علت اصلی این حجم از شلوغی مطب است زیرا دکتر بسیار مهربان و خیر است و در پرداخت هزینه های دنداپزشکی به بیماران کلی تخفیف می دهد به گونه ای که ما در شهر خودمان برای سه دندان باید 12 میلیون تومان پرداخت می کردیم در اینجا تنها با چهار میلیون کار دندان های مادرم به اتمام رسید.

وی ادامه داد: بدون شک این مبلغ از نظر مالی کمک زیادی به ما می کند و مادرم دیگر مجبور نبود به خاطر تامین مالی آن از خیر دندان بگذرد.

یکی دیگر از مراجعه کنندگان گفت: از کشور عراق آمده و تعریف این کلنیک و هزینه آن را زیاد شنیده به همین خاطر مراجعه کرده است.

سعاد احمد اظهار داشت: به همراه سه نفر دیگر از آشنایان خود برای درمان دندان هایشان به اینجا آمده و برای بار اول است که مراجعه می کند.

وی ادامه داد: پس از معاینه و ترمیم دندان دکتر قرار است که روکش را انجام دهد و مجبور هستیم امروز در کرمانشاه بمانیم.

وی برآورد هزینه دندانپزشکی در کلنیک دکتر در مقایسه با کشور خود را بسیار قابل توجه اعلام کرد و گفت: هزینه یک درمان معمولی و حتی کمتر از ما خواسته شده که ما هم خیلی خوشحالیم با این مبلغ کم دندان های خود را ترمیم می کنیم.

یکی دیگر از بیماران گفت: از یکی از شهرهای استان لرستان آمده ام و با وجود مسافت زیاد و خستگی اما پس از برخورد دکتر متوجه تفاوت خدمتگزاری به مردم شدم.

صادق کریم وند اظهار کرد: دکتر علاوه بر اینکه مبلغ زیادی از ابتدا به ما تخفیف داده بود امروز پس از اینکه در پذیرش به ما اعلام شد باید مبلغ دیگری برای تسویه بپردازیم پس از مراجعه به خود دکتر یارآمدی ایشان مجددا آن مبلغ را حذف کردند و با برخورد بسیار شایسته از ما استقبال کردند.

وی ادامه داد: شلوغی بیش از اندازه و نگرانی از نظر رعایت بهداشت کمی موجب نگرانی است که امیدوارم ساماندهی بهتری به این وضعیت پذیرش و خدمات داده شود تا افرادی که با وجود خستگی زیاد مجبور به مراجعه هستند بتوانند از این خدمات بهره مند شوند.

یکی دیگر از بیماران از شلوغی زیاد این کلنیک ابراز نارضایتی کرد و گفت: متاسفانه به بیماران رسیدگی نمی شود و بسیاری از آنها در راهروهای مختلف سردرگم هستند.

مریم رحمتی خواستار رسیدگی بیشتر و ساماندهی و نظم دهی بیشتر شد و گفت: نباید ازدحام جمعیت موجب این همه بی نظمی در بخش های مختلف شود.

وی ادامه داد: همچنین شلوغی زیاد از نظر بهداشت و استریل وسایل نیز نگران کننده است که امیدوارم مسوولان این مرکز بیشتر توجه کنند.

وی ادامه داد: من مشکل مفصل داشتم خیلی از دندانپزشک های شهر نتونستن دندون من را ترمیم کنن اما دکتر یار احمدی این کمک را به من کرد که دندانم را ترمیم و عصب کشی کنم ایشان خیلی کمک بزرگی به من کردند من هیچوقت لطف و محبت ایشان را فراموش نخواهم کرد.

یکی از دنداپزشک ها در بخش ترمیم نیز گفت: معمولا شمار مراجعه کنندگان در دو نوبت صبح و ظهر بسیار زیاد و قابل توجه است و افراد بیمار از جاهای مختلف کشور مراجعه می کنند که موجب ازدحام بیشتر جمعیت می شود.

وی تاکید کرد: همه ما موظف به رعایت بهداشت و استریل وسایل هستیم اما با توجه به وجود شمار بیماران باز ممکن است برخی از این بیماران نگران باشند که برای اطمینان خاطر آنها باید گفت: بیشتر وسایل یکبار مصرف هستند و ما هیچ اغماضی در خصوص رعایت بهداشت نداریم و با توجه به مسئولیتی که در خود احساس می کنیم وسایل را کاملا بهداشتی و استریل برای بیمار استفاده می کنیم.

وی در خصوص عدم رضایت برخی از بیماران نیز گفت: ممکن است برخی از بیماران از نوع خدمتی که به آنها می شود ناراضی باشند که پس از مراجعه ما بدون هزینه کار ترمیم را برای آنها انجام می دهیم.

یکی از مسوولان پذیرش نیز گفت: از همه قشری از مردم جامعه از طبقه فقیر گرفته تا متوسط و غنی برای ترمیم دندان و انجام کارهای دندان پزشکی از جاهای مختلف کشور به این مرکز مراجعه می کنند.

وی در خصوص بررسی نارضایتی افراد نیز گفت: باز با وجود همه پذیرش های روزانه خدمات انجام شده ضمانت دار د تا دو سال که بیماران پس از مراجعه به صورت رایگان تحت درمان قرار می گیرند.

وی افزود: افرادی که باید روکش دندان را انجام دهند باید بعد از بعد ۲۴ ساعت مراجعه کنند تا دندان آنها روکش شود اما متاسفانه برخی ها در موعد مقرر مراجعه نمی کنند و از نحوه درمان ناراضی می شوند.

دکتر جعفری مدیر کلینیک درمانگاه گفت: همه تلاش ما کمک  برای ارایه خدمات مطلوب به مردم کشور در این شرایط اقتصادی است.

دکتر سارو یار احمدی نیز گفت: برای مردم احترام ویژه ای قایل هستم و شمار مراجعه کنندگان در روز جوابگوی همه تخفیف ها و کاهش هزینه های درمانی در این کلنیک را است.

وی در خصوص استریل وسایل مورد استفاده با توجه به حجم زیاد مراجعه کنندگان اظهار داشت: طبق استاندارد به ازای هر پنج یونیت اتو کلاو کلای بی استریل انجام می گیرد و هدف ما ارایه خدمت مناسب به بیماران است.

وی شمار پرسنل مرکز را ۲۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: به طور میانگین در طول روز  ۷۰۰ بیمار به این کلنیک مراجعه می کنند که بسیاری از آنها در همان بار اول خدمات مطلوب و مورد نیاز خود را دریافت می کنند و برخی مجبور به مراجعه های بعدی برای ترمیم، روکش، ایمپلنت و برخی دیگر از خدمات هستند.

وی ادامه داد: از همه کشور و استانهای سراسر کشور حتی از کشور عراق به این کلنیک در طول روز مراجعه می کنند و ما در ایام مختلف به مردم خدمت مناسب ارایه می کنیم.
دکتر یاراحمدی افزود: همه افراد مشغول به خدمت در این کلنیگ گروهی دندانپزشک ، بهداشت کار دهان و دندان، استاد یار دانشگاه و پروتز کار هستند و این مرکز از سال ۸۵ تاکنون به مردم خدمات رسانی می کند.

پزشکان و خیرین بخش های درمانی نیز باید در این شرایط اقتصادی باید به داد مردم برسند و آنها را در همین استان ایلام درمان کنند.

 اخیرا به مدد چند دندان پزشک خیر در مناطق روستایی و محروم برای چند روز خدمات رسانی در این بخش انجام شد اما  نیاز است که برای کاهش رنج سفر مردم استان دندان پزشکان نوع دوست نیز در این زمینه فعال شوند تا مردم استان کمتر رنج سفر برای درمان دندان درد خود را متحمل شوند.

7177/6034

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:

اجرای جنجالی فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی+فیلم

بازداشت ۱۴ نفر در مشهد بخاطر نامه به رهبر انقلاب؟

حضور دو نماینده بازداشت شده در جلسه علنی مجلس!!

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۶۸۶۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

دکتر و فوق لیسانس شانس کمتری برای یافتن شغل دارند

علاء الدین ازوجی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به اینکه چرا میزان اشتغال ایجاد شده در جامعه قابل لمس نیست گفت: آماری که در طول سال 97 رخ داده است با بهار 98 نسبت به دوره های قبل تر از آن، یک تفاوت از باب ایجاد اشتغال و ورودی به بازار کار دارد.

وی ادامه داد: در سال 97 حدود 560 هزار نفر به بازار کار وارد شدند و در مقابل حدود 464 هزار نفر به جمعیت شاغل کشور افزوده شدند. در طول چند سال گذشته (فاصله 92 تا 97) به طور متوسط ورودی به بازار کار حدود 650 هزار نفر بوده است.هر چقدر میزان ورودی به بازار کاربیشتر باشد، خبر خوبی برای کشور است. وقتی که افراد می خواهند کار کنند بخشی از هزینه خانواده را به دوش می کشند، در این راستا فقر کاهش می یابد. نرخ مشارکت اقتصادی ایران افزایش یافته است. اگر در سال گذشته این نرخ حدود 37 درصد بود در حال حاضر به 40 درصد رسیده است. اشتغالی که در 5سال گذشته ایجاد شده است،به طور متوسط سالیانه نزدیک به 500هزار نفر بوده است. از یک سوی سالیانه حدود 650 هزار نفر به بازار کار وارد شدند و از سوی دیگر به صورت متوسط هر سال 500 هزار نفر شغل ایجاد شده است.

ازوجی اظهار داشت: اقتصاد ایران در شرایطی که میزان رشد اقتصادی و سرمایه گذاری کم بود، موفق به ایجاد اشتغال شد. اما اینکه اشتغال از کیفیت لازم برخوردار است یا خیر مسئله دیگری است. ما انتظار داشتیم نرخ بیکاری تا حد زیادی کاهش یابد اما اتفاق نیافتد. دلیل آن این است که میزان شغلی که بر اساس برنامه ششم پیش بینی کرده بودیم محقق نشد. انتظار داشتیم که وضعیت تا حدودی بهتر شود، با توجه به شاخص های کلان اقتصادی وضعیت بازار کار بد هم نبوده است.

مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار اظهار داشت: زمانی که اقتصاد در وضعیت رکود قرار می گیرد، بعضی بخش ها فعال و بعضی از بخش ها غیرفعال می شوند، در این میان بخش های صنعتی روی کار می آیند. یکی از دلایلی که مردم اشتغالزایی را احساس نمی کنند، تعداد اشتغال ایجاد شده با تعداد بیکاران همخوانی ندارد. حدود 3میلیون و 200 هزار نفر بیکار داریم و سالیانه حدود 600 تا700 هزار نفر ورودی به بازار کار داریم اما سالیانه به 500 هزار نفر شغل ایجاد می شود. اگر نرخ بیکاری تا حدود 7 درصد می رسید بدون شک کاهش نرخ بیکاری احساس می شد. حجم تعداد بیکاران بالا است اما میزان تعداد اشتغال به اندازه ای نیست که اشتغالزایی احساس شود.

وی با بیان اینکه بخش غیر رسمی ،خدمات و بخش سنتی تحت تأثیر قرار می گیرد گفت: بخشی از این اشتغالزایی ها بدون بیمه بوده است، برخی از شغل های ایجاد شده نیز با تخصص و مهارت فرد متفاوت هستند. همین مسائل باعث ناپایداری شغل می شود. برای اینکه مشاغل ناپایدار نباشد، باید سیاست هایی لحاظ شود که میزان اشتغال ناپایدار به میزان اندک باشد و به سمت مشاغل رسمی و پایدار پیش رویم.

ازوجی اظهار کرد: بخش سنتی اقتصاد، بخش غیررسمی اقتصاد و بخش خدمات غیر نوین افزایش یافته است و همین باعث شده تا حجمی از اقتصاد در بخش خانم ها ایجاد شود. برای اینکه این موارد حداقل شود، اقداماتی مانند کارورزی را اجرایی کردیم. اقدامات توسعه ای در این بخش به این صورت که هر فردی در بخش کارورزی مشغول شود، سپس به سمت طرح مشوق کارفرمایی فرستاده می شود. بر اساس ماده 71 قانون برنامه ششم هر دو طرح ادغام شدند. آیین نامه مصوب دولت در این زمینه نیز سال گذشته به صورت اصلاح جدید ابلاغ شد. خرداد ماه نیز ابلاغ شد، در همین راستا به آن استناد دستورالعمل را اصلاح کردیم. در راستای این دستورالعمل دوره کارورزی از 6 ماه به 3 ماه رسید. کمک هزینه های کارورزان را افزایش دادیم. در حال حاضر کمک هزینه های کارورزان برای دوره لیسانس 500، فوق لیسانس 600 و دکترا 700 تومان است.

وی ادامه داد: از آغاز اجرای طرح کارورزی در طرح کاروزی حدود 27هزار و 500 نفر دوره کارورزی را گذراندند، در واقع نشان می هد طی یکسال و نیم گذشته، این میزان افراد آموزش دیده و بخشی از این افراد جذب بازار کار شدند. حدود 25هزار نفر مرحله به مرحله در حال انجام بحث مشوق کارفرمایی هستند. اگر بخواهیم بحث مشوق کارفرمایی را به صورت مجزا بررسی کنیم می بینیم که استقبال از سمت کارفرمایان مناسب نبوده است. این دو طرح که به صورت همزمان دیده شده است برای نظام بازار کار کمی بهتر است.

مدیر کل توسعه اشتغال وزارت کاردر پاسخ به اینکه چرا فارغ التحصیلان دانشگاهی جذب بازار کار نمی شوند گفت: بین مدرسه، دانشگاه و بازار کار ارتباط مناسبی وجود ندارد. در دنیا از بعد تجربی و کاربردی مهارت از طریق سازمان های فنی وحرفه ای خصوصی و دولتی اتفاق می افتد نه نظام آموزش عالی. در دنیا برای کسب مهارت در دوره متوسط بها می دهند. ما ورود به بازار کار در ایران را در سطح لیسانس به بالا مشاهده می کنیم. این اشتباه استراتژیک ما است. نظام آموزش عالی در ایران باید سه کار توسعه دانش، ایجاد اشتغال و مهارت را انجام دهد، در صورتی که این اقدامات وظیفه آموزش عالی نیست. مسئولیت ایجاد شغل بر دوش سازمان فنی و حرفه ای است. در حال حاضر یک خلا مهارتی وجود دارد. ما انتظار ایجاد شغل را نداریم.

ازوجی با بیان اینکه احتمال یافتن شغل در مقاطع دکترا و فوق لیسانس در ایران کم است گفت: هر چقدر از مقطع دکترا به سمت پایین حرکت می کنیم احتمال یافتن شغل بیشتر می شود. در اقتصاد ایران یک فرهنگ غلطی وجود دارد و آن این است که فرد باید به دانشگاه برود و در بسیاری از موارد فرد تحصیل کرده بیکار می ماند. برای اینکه بازار کار رونق بگیرد باید ارتباط دانشگاه و مدرسه تقویت شود.

وی با اشاره به اینکه حدود 1میلیون و 700 هزار فارغ التحصیل بیکار داریم اظهار داشت:جمعیت غیر فعال در کشور حدود 4 میلیون است که می توانند متقاضی کار هم شوند.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی چهار سال گذشته 670 هزار شغل در کشور ایجاد شده است، ابراز داشت: از نظر وضعیت اشتغال به نسبت سال های 88 تا 92 روند روبه رشدی را در این زمینه شاهد هستیم اما تا رسیدن به شرایط مطلوب باید تلاش های بیشتری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه سیاست های دولت در راستای کاهش فارغ التحصیلان بیکار است، افزود: بیشترین میزان بیکاران جامعه را افراد فاقد مهارت شامل می شود لذا این مهم می طلبد تا برای افزایش مهارت آفرینی اقدامات جدی تری صورت گیرد.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابیان اینکه در سال گذشته زیرساخت لازم برای اشتغال بیش از 800 هزار نفر در کشور فراهم شد، ابراز داشت: یکی از عمده‌ترین مشکلات موجود بر سر راه اشتغال متوازن نبودن دو کفه تعداد دانش آموختگان و بازار است بنابراین باید برای ایجاد این تعادل برنامه ریزی های جامع تری انجام شود.

ازوجی تاکید کرد: با توجه به افزایش آمار بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی به دلیل عدم وجود شغل مناسب با مدرک تحصیلی ، لذا سرمایه گذاری بخش خصوصی و ایجاد مراکز کارآفرینی می تواند در روند کاهش بیکاری نقش موثر ایفا کند.

وی افزود: با توجه به افزایش فارغ التحصیلان بیکار در جامعه باید برنامه ریزی های موجود به سمت افزایش اشتغال سوق داده شود. امیدواریم بتوانیم با اقدامات سازنده در سال های آتی شاهد تحولات خوبی در زمینه اشتغال باشیم.

وی در خصوص برنامه‌های دولت برای کاهش طرح بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها گفت: یکی از برنامه‌های دولت در برنامه ملی مبارزه با فقر و ایجاد عدالت اجتماعی اجرای طرح کارورزی است.

وی گفت: در گذشته این‌گونه بود که کارفرمایان و بنگاه‌های اقتصادی برای جذب نیروهای فارغ‌التحصیل از طریق آگهی استخدام اقدام کرده و با یک آموزش کوتاه‌مدت نیروهای مورد نیاز را جذب می‌کردند.

مدیرکل توسعه اشتغال و سیاست‌گذاری بازار کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بیشتر بنگاه‌های اقتصادی به دنبال جذب نیروهای دیپلم و زیر دیپلم هستند و این فضا را برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تنگ می‌کند، ادامه داد: اکنون دولت با اجرای طرح کارورزی به دنبال اشتغال قشر تحصیلکرده بوده و این بهترین فرصت است برای کارورزان که در دوره آموزشی شغل مورد نظرشان را آموزش ببینند و کارفرمایان هم نیروی کار آینده خود را از این طریق جذب کند.

وی درباره خلاصه عملکرد ایجاد فرصت های شغلی سال 97 و سه ماهه سال 98 اظهار داشت:در سال 97 تعداد اشتغال ایجاد شده در برنامه های توسعه کسب و کار در مناطق شهری و روستایی، برنامه های فعال بازار کار، اشتغال حمایتی خرد و سایر محورها انجام شد و همچنین برنامه های توسعه کسب و کار در مناطق روستایی و شهری،برنامه های فعال بازار کار،اشتغال حمایتی و خرد و سایر محورها در دستور کار قرار داشت. میران فرصت های شغلی جدید در برنامه های توسعه کسب و کار در مناطق شهری و روستایی حدود 271.2هزار ،برنامه های فعال بازار کار83.8 هزار نفر و اشتغال حمایتی و خرد89هزارنفر و سایر محورها27.9 هزار نفر بوده است.

عملکرد سه ماه سال 98 بر اساس اطلاعات جمع آوری شده نشان می دهد که تعداد اشتغال ایجاد شده برنامه های توسعه کسب و کار در مناطق شهری و روستایی 59.0 هزار نفر و برنامه های فعال بازار کار26.2 هزار نفر،اشتغال حمایتی و خرد با 8.2 هزار نفرو سایر محورها 9.1 هزار نفر است.

      

دیگر خبرها

 • افتتاح مرکز دندانپزشکی تحت بیهوشی بیماران پروانه ای(EB) در شیراز
 • ورزش بر سلامت دندان‌ها تاثیر منفی می‌گذارد؟
 • وقتی ورزش بر سلامت دندان‌ها تاثیر منفی می‌گذارد!
 • انواع روش های مرتب کردن دندان ها
 • کشیدن دندان از نتایج بالا رفتن تعرفه‌های دندانپزشکی در خراسان شمالی
 • مزایای دندان‌پزشکی دیجیتال
 • برنامه ملی درمان پیشرفته سکته‌های مغزی در دولت دوازدهم اجرا شد
 • برنامه ملی درمان پیشرفته سکته‌های مغزی در ۲۵ شهر در دولت دوازدهم اجرا شد
 • توزیع الکترونیکی حواله داروهای پیوند عضو در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 • دو دندانپزشک همدانی بیشترین ترمیم دندان در اردوی جهادی را انجام دادند
 • دندان‌پزشکانی که رایگان درمان می‌کنند +فیلم
 • دشمنان ناشناخته دندان را بشناسید
 • کاشت ایمپلنت دندان تخصصی در تهران
 • کاهش درد و تورم دندان با استفاده از دندان‌پزشکی دیجیتال
 • سفری به روستا‌های شگفت‌انگیز ایران +تصاویر
 • دانستنی‌های دندان‌ عقل
 • توزیع ۴۳۰ پرس غذای گرم بین بیماران سخت درمان نیازمند همدان
 • بررسی علل و راهکارهای درمانی بروکسیسم یا دندان‌قروچه/ آیا عفونت‌های انگلی عامل بروز بروکسیسم هستند؟
 • ۲۰درصد کودکان به دندان‌قروچه مبتلا هستند