به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، زینب نصیری با اعلام این خبر گفت: دورهمی معلولان و سالمندان در ۴۴ نقطه از مناطق شهر تهران برگزار می شود. همچنین در ۳۵۲ محله دوشنبه‌های سالمندی و چهارشنبه‌های معلولین در سراهای محلات برگزار می‌شود.

وی در خصوص میزان مشارکت معلولان و سالمندان در این برنامه ها افزود: تعداد افراد سالمند و معلول ساکن در مناطق مختلف هستند و به همین دلیل میزان مشارکت ها تفاوت دارد. در مناطق ۳ و ۶ بیشترین میزان سالمندان را داریم و به تناسب تعداد سالمندانی که در این برنامه ها مشارکت دارند بیشتر است. در مناطق ۱۶، ۱۴، ۱۸ و ۲۰ تعداد افراد دارای معلولیت قابل توجه و مشارکت بیشتر است.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران تاکید کرد: یکی از اهداف اصلی ما ارتقای سلامت شهروندان است. به همین دلیل به طور خاص در کنار برنامه‌هایی که برای تمام شهروندان برنامه‌ریزی می‌شود، تلاش داریم گروه‌های جمعیتی که به هر دلیل تا امروز کمتر دیده شده‌اند یا در ارتباط با دریافت خدمات شهری یا برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی برای آن‌ها نابرابری و تبعیض وجود داشته را در این برنامه‌ها مشارکت دهیم.

نصیری با اشاره به اینکه دو روز در هفته را به طور خاص به افراد سالمند و معلول اختصاص داده‌ایم، گفت: نگاه‌مان این بود که اگر شهروندان تهرانی تا امروز شناخت و درک درستی نسبت به افراد دارای معلولیت، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های آن‌ها پیدا نکرده‌اند، به واسطه این برنامه‌ها کمک کنیم که همه افراد فارغ از تفاوت‌هایی که دارند، در کنار یکدیگر قرار گیرند.

انتهای پیام/

20 / 20 زینب نصیری دورهمی معلولان و سالمندان مدیر کل سلامت شهرداری تهران شرکت ۲۰ هزار سالمند و ۱۲ هزار معلول ارتقای سلامت شهروندان

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کم‌توانان ذهنی در جامعه دچار دوگانگی شده‌اند

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، الهام آقالری کارگردان مستند «شهر زیبای من» که در یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران در بخش بهترین کارگردانی فیلم کوتاه مستندکاندیدا شده است، درباره این اثر به خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس گفت: این اثر درباره شخصیتی با نام حامد پاک است که ۳۷ سال دارد و متأهل و کم‌توان ذهنی است. او دچار یک دوگانگی ذهنی در جامعه شده است، به این ترتیب که کارکنان بهزیستی به او می‌گویند تو کم‌توان ذهنی نیستی ولی جامعه او را به عنوان یک عقب‌مانده ذهنی پذیرفته است، به همین دلیل حامد در مقابل این موضوع، دوگانگی شخصیتی پیدا کرده است.

وی افزود: من پیش از این فیلمی با نام «سرگذشت بایگانی» ساخته بودم که ساخت آن ۱۰ سال طول کشید و حامد پاک سوژه همان مستند بود، بر همین اساس بررسی سوژه مشکلات اشتغال افراد کم‌توان ذهنی از دل همان مستند بیرون آم،د به این صورت که «سرگذشت بایگانی» وضعیت ازدواج افراد کم‌توان ذهنی را بررسی می‌کرد و حامد پاک یکی از کسانی بود که ما در آن مستند با او مصاحبه کردیم.

آقالری عنوان کرد: بررسی وضعیت افراد کم توان ذهنی همیشه یکی از دغدغه‌های من بوده و برایم اهمیت داشته است چون آنها افراد مظلومی هستند که نمی‌توانند از خود دفاع کنند، ضمن اینکه هرچند ما فکر می‌کنیم آنها خشونت زیادی دارند ولی افراد بسیار مطیع هستند، ظلم می‌بینند و هیچ ابزار دفاعی ندارند‌.

وی گفت: «سرگذشت بایگانی» و «شهر زیبای من» هر دو درباره عقب‌مانده‌های ذهنی بودند که البته بهتر است بگوییم این افراد، کم‌توان ذهنی هستند و من برای هر دو مستند، پیش‌تولید سنگینی را گذراندم. به این صورت که به دفعات به خانه‌های بچه‌ها رفتم، برای مثال هرچند فیلمبرداری «شهر زیبای من» ۱۰ جلسه طول می‌کشید اما من در زمان پژوهش حدود ۴۰ جلسه با دوربین به خانه این بچه‌ها می‌رفتم تا آنها با ابراز سینما آشنا شوند و من را با دوربین ببینند. من سعی می‌کردم آدم‌هایی را که قرار بود برای تولید به خانه این افراد بروند، آرام آرام با آنها آشنا کنم تا این بچه‌ها نترسند از اینکه ما را با ابزار سینما می‌بینند، با ما احساس راحتی کنند و استرس نداشته باشند، به همین صورت پژوهش خودم را هم انجام می‌دادم.

نادیده‌گرفتن کم‌توانان ذهنی را در قانون حمایت شغلی معلولان

این کارگردان اظهار کرد: تمرکز من در «شهر زیبای من» روی اشتغال افراد کم‌توان ذهنی بود چون در قانون آمده است که باید از معلولان حمایت شغلی شود اما در استان قزوین و خیلی از شهرهای دیگر تعریفشان از معلولیت این است که این افراد از ناحیه دست، پا، چشم و ... دچار مشکل باشند یا ضایعه نخاعی داشته باشند! گویا در زمان تصویب قانون حمایت از معلولان، افراد کم‌توان ذهنی ناخودآگاه حذف شدند و هیچکس این افراد را به عنوان کسانی که می‌‌توانند منبع درآمد داشته باشند، نپذیرفت. در صورتی که کم‌توانی ذهنی انواع مختلف دارد، برای مثال سوژه ما کم‌توانی ذهنی خفیف دارد، به طوری که هر کسی فیلم را دیده متعجب شده و گفته مگر او کم‌توان ذهنی بوده است؟ اما چون تمام افراد جامعه او را به عنوان یک «عقب‌مانده ذهنی» می‌شناسند، این تصور را دارند که می‌توانند از او بیگاری بکشند و او با روزی ۵ هزار تومان کار می‌کند در حالی که او یک شغل یدی سخت دارد، حتی از یک کارگر ساده هم کمتر حقوق می‌گیرد و قانون حمایت از معلولان هیچ کجا به یاری او نمی‌آید.

وی ادامه داد: در قزوین کانونی با نام «توانا» وجود دارد که بیشترین نیروی معلول را در جهان دارد و جای خوبی برای معلولان است اما وقتی کم‌توانان ذهنی به آنجا رجوع می‌کنند، آنها می‌گویند شعار ما این است که «کسی که می‌اندیشد، معلول نیست» یعنی حتی در آنجا هم به کم‌توانان ذهنی شغلی داده نمی‌شود؛ تنها جایی که در استان قزوین کارش دفاع از معلولان است، به دلیل شعاری که دارد به کم‌توانان ذهنی کاری نمی‌دهد و این دسته از افراد حتی آنجا هم مظلوم واقع شده‌اند.

آقالری عنوان کرد: کم توانان ذهنی به دلیل برچسب «عقب ماندگی» در جامعه امکان کار و فعالیت ندارند اما از سوی دیگر برای مثال به سختی معاف از خدمت می‌شوند چون در تست هوش به آنها گفته می‌شود وضعیت ذهنی شما خوب است، این همان وضعیتی بود که حامد پاک در فیلم دچارش شده و به همین ترتیب دچار یک دوگانگی شده است، او می‌گفت: اگر معلول هستم بهزیستی و قانون از من حمایت کند و اگر نیستم، برخورد جامعه با من اصلاح شود و به من کار بدهند.

نمایش خلأهای قانونی درباره ازدواج افراد کم‌توان ذهنی

وی گفت: هرچند من پیش از این یک مستند درباره کم‌توانان ذهنی ساخته بودم اما به نظرم باید آنقدر درباره یک سوژه، فیلم بسازیم و حرف بزنیم که در جامعه تاثیرگذار باشد. به یاد دارم که یک کپی از «سرگذشت بایگانی» را به افراد و نهادهای مختلف و مرتبط با معلولان فرستادم ولی متاسفانه هیچکس هیچ توجهی نکرد، این در حالی بود که ما در آن مستند خلأهای قانونی درباره ازدواج افراد کم‌توان ذهنی را بررسی کردیم، همین است که باعث می‌شود روز به روز آمار کم‌توانان ذهنی در جامعه بیشتر شود.

آقالری افزود: وقتی آن مستند را به افراد و نهادها فرستادیم هیچ مسئول و نهادی هیچ واکنشی نشان نداد، در حالی که حتی ما حاضر بودیم به ما بگویند پژوهش شما نادرست است اما اتفاقی که افتاد این بود که در سه شهر مشاوره و آزمایش ژنتیک برای معلولان اجباری شد و معلولان برای اینکه بتوانند شامل برخی از مزایا بشوند، باید برگه آزمایش ژنتیک را به سازمان بهزیستی ببرند تا تسهیلات به آنها ارائه شود ولی ما از سوی هیچ کجا مورد تشویق یا تنبیه قرار نگرفتیم.

این کارگردان در پایان توضیح داد: تیم ما به خوبی با این افراد و خانواده‌هایشان ارتباط برقرار کرد و باعث شد این خانواده‌ها به ما اعتماد کنند.

فارس

انتهای پیام/

20 / 20 الهام آقالری یک مستند ساز کارگردان مستند «شهر زیبای من» یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران کم‌توانان ذهنی «شهر زیبای من» «سرگذشت بایگانی» حمایت شغلی معلولان

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: ارتقای سلامت شهروندان

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۳۳۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تدوین شاخص‌های سلامت شهری پایتخت آغاز شد
 • تأکید طرح رسم ابرار بر مشارکت مردم در رسیدگی به محرومان است
 • ایجاد شبکه پژوهش بین رشته ای حوزه سلامت توسط سه دانشگاه اصفهانی
 • پژوهش‌های بین‌رشته‌ای در حوزه سلامت گسترش پیدا می‎کند
 • تیغ عدالت بر گلوی یقه سفیدها/مصلحت‌اندیش‌ترین عدالت‌خواه
 • آزار معلولان؛ خشونتی که گزارش نمی‌شود!
 • نگاهی به اعلامیه جهانی مربوط به حقوق معلولان
 • آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
 • پسماندهای عفونی؛ بلای جان شهروندان اراکی
 • نگرانی خرم‌آبادی‌ها از سلامت لبنیات سنتی
 • ملاحظات مهران مدیری برای شب‌نشینی | در دورهمی هم خودسانسوری نداشتیم
 • برگزاری ویژه برنامه دورهمی معلولین در بوستان لاله
 • بزرگترین طومار معلولان جهان؛ انتقاد از حمایت‌های گزینشی سازمان بهزیستی
 • طومار معلولان خطاب به رئیس جمهور رونمایی شد
 • تأمین 6520 خانه برای معلولان از سوی وزارت رفاه
 • ویزیت رایگان بیماران مناطق محروم با حضور خادمیاران سلامت
 • سالمندان با رضایت شغلی، سالمترند
 • حساسیت‌های مدیری برای «شب‌نشینی»/در«دورهمی» هم خودسانسوری نداشتیم
 • مشکلات دوران سالمندی و جمعیت پیر ایران/ کشور جوان ایران با شیب تند در حال پیر شدن است