چهارشنبه، روزی تاریخی برای بازار ارز و سهام بود. در روزی که شاخص بورس قله جدیدی را فتح کرد و دلار کمترین قیمت در سال ۹۸ را به ثبت رساند. در بیست و سومین روز مردادماه، دلار ۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. این قیمت پایین‌ترین میزان در سال ۹۸ به حساب می‌آید.

به گفته فعالان، ۴ عامل در افت قیمت دلار و ثبت این رکورد کاهشی نقش داشتند: «شایعه آغاز به کار بازار متشکل ارزی از روز شنبه»، «کاهش حجم معاملات به‌دلیل تعطیلی بازارهای همسایه»، «نبود تقاضای فیزیکی برای اسکناس در بازار» و «تحرکات خالی‌فروشان ارزی». برخلاف روند کاهشی بازار ارز، در بازار سهام، در آخرین روز معاملاتی این هفته شاخص بورس تهران با رشد ۴۲۹۴ واحدی به سقف تاریخی جدیدی دست یافت.

در معاملات چهارشنبه ۸۰ درصد نمادهای بورسی شاهد رشد قیمت پایانی سهام بودند و شاخص هموزن نیز همپای شاخص کل صعود ۶/ ۱ درصدی را تجربه کرد. تغییر مقطعی روند قیمت کالاهای پایه در بازارهای جهانی مقدمات جهش محسوس این نماگر را فراهم آورد. برخی پتانسیل‌های قیمتی عمده گروه‌های کالایی را زمینه‌ساز رکوردشکنی‌های متوالی می‌دانند؛ اما نگرانی‌ از تنش‌های تجاری جنبه‌ احتیاط در بخش عمده‌ای از بازار را پررنگ ساخته است.

روز چهاشنبه دلار کمترین قیمت هفت ماه اخیر را ثبت کرد؛ پس از چند روز گیر و دار در آستانه کف حمایتی ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومانی، در چهارمین روز کاری هفته، قیمت دلار سرانجام به سطح پایین‌تری رفت تا یک رکورد تازه برای این ارز به ثبت برسد. ساعت ۴ بعدازظهر دیروز، عدد ۱۱ هزار و ۶۵۰ تومانی در مقابل نام دلار به ثبت رسید که کمترین قیمت این ارز از اواسط بهمن ماه ۹۷ بود.

به گفته فعالان، شایعه آغاز به کار بازار متشکل ارزی، کاهش حجم معاملات به‌دلیل تعطیلی بازارهای همسایه، نبود تقاضای فیزیکی برای اسکناس در بازار و تحرکات خالی‌فروشان ارزی ۴ عامل مهمی بودند که در ثبت رکورد کاهشی بازار اثر داشتند. عده‌ای نیز پایین آمدن نرخ حواله دلار در سامانه سنا را به‌عنوان یک نشانه کاهشی در نظر گرفتند.

میانگین نرخ حواله دلار در سامانه سنا برای تاریخ ۲۲ مرداد، ۱۱ هزار و ۲۸۰ تومان ثبت شده است. البته گروهی از فعالان باور دارند، حجم معاملات حواله‌ای که در سامانه سنا درج می‌شود چندان بالا نیست و بیشتر باید تغییرات نرخ‌ها در سامانه نیما را مدنظر قرار داد. معادل دلاری قیمت در سامانه نیما تغییرات چندانی نداشته است و در نزدیکی۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است.

نشانه‌های متضاد در بازار ارز

در مقابل سیگنال‌های کاهشی، برخی از معامله‌گران، بالا ماندن قیمت صرافی‌های بانکی نسبت به قیمت بازار آزاد و تغییرات محدود قیمت در سامانه نیما را نشان از آن می‌دانستند که بازارساز تمایلی به افت شدید قیمت‌ها ندارد. در شرایطی که قیمت دلار دیروز در بازار آزاد کاهشی بود، قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی روی سطح ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومانی و قیمت یورو نیز در سامانه نیما در محدوده ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی باقی مانده بود.

هرچند که در برابر این دیدگاه، نگاه معامله‌گرانی وجود داشت که عنوان می‌کردند بازارساز به‌دنبال آن است که به خالی‌فروش‌ها و نوسان‌گیران کاهشی اجازه ندهد با افزایش نوسانات، کسب سود کنند و یک‌بار دیگر با قدرت در قیمت‌های پایین‌تر وارد بازار شوند. شواهد آماری و روند یک ماه اخیر بازار نشان می‌دهد که بازارساز به‌دنبال کاهش پله‌ای قیمت‌ها در یک بازه نوسانی محدود است که موجب می‌شود دلالان و نوسان‌گیران خسته شده و به تدریج از بازار خارج شوند.

بازدهی دلار به منفی ۱۱ درصد رسید

دیروز قیمت دلار برای اولین‌بار طی هفت ماه گذشته زیر سطح ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومانی به کار خود پایان داد. پیش از این یک‌بار در تاریخ ۲۶ تیر حتی قیمت این ارز تا کف ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومانی نیز پایین رفته بود، ولی در همان روز با افزایش خرید معامله‌گران به سطح ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومانی برگشته و توانسته بود تا بیست و دومین روز مردادماه، این سطح را به‌عنوان کف سال ۹۸ حفظ کند.

از این جهت شکست کف‌یاد شده برای بازار در روز گذشته از اهمیت خاصی برخوردار بود و ثبت کمترین قیمت دلار در سال ۹۸ موجب شد که بازدهی این ارز از ابتدای سال به منفی ۴/ ۱۱ درصد برسد. چنین بازدهی منفی برای دلار در شرایطی به ثبت رسیده است که قیمت این ارز در دو ماه ابتدایی سال عمدتا روند افزایشی داشت و حتی در تاریخ ۱۹ اردیبهشت‌ماه توانسته بود تا سطح ۱۵ هزار و ۷۵۰ تومانی نیز بالا برود. قیمت دلار در آن مقطع زمانی نسبت به نرخ انتهایی سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد بیشتر بود.

کاهش قیمت سایر ارزها و سکه

دیروز همسو با کاهش قیمت دلار، بهای ارزهای مهمی چون یورو و درهم نیز کاهش یافت. در چهارمین روز کاری هفته، یورو ۱۰تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۳ هزار و ۱۴۰ تومان رسید. کف قیمتی یورو در سال ۹۸ مرز ۱۳ هزار تومانی بوده است و برخی از فعالان انتظار دارند معامله‌گران در آستانه این سطح خریدهای خود را بیشتر کنند. یورو در اواسط اردیبهشت‌ماه حتی تا سطح ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومانی نیز بالا رفته بود.

در آن مقطع زمانی قیمت درهم نیز حتی تا سطح ۴ هزار و ۲۵۰ تومانی نیز بالا رفت؛ این در حالی است که دیروز درهم با ۱۰ تومان کاهش تا نرخ ۳ هزار و ۱۹۰ تومانی افت کرد. این به آن معنی است که درهم ظرف ۳ ماه اخیر بیش از هزار تومان از ارزش خود را از دست داده است. عده‌ای از فعالان افت نرخ حواله درهم را ناشی از گشایش‌هایی می‌دانند که در روابط بین ایران و امارات ایجاد شده است. قیمت درهم در سال ۹۸ تا مرز ۳ هزار و ۱۰۰ تومانی نیز پایین رفته است.

در روزی که قیمت دلار، یورو و درهم کاهشی بود، سکه تمام بهار آزادی نیز ۷۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید. یکی از عوامل مهم افت سکه تمام بهار آزادی، رکوردزنی کاهشی قیمت دلار بود، ولی عامل دیگری که در افت این فلز گرانبها نقش داشت، کاهش بهای اونس در بازارهای جهانی بود. اونس در حالی که دو روز پیش تا سطح هزار و ۵۳۰ دلاری افزایش یافته بود، دیروز در محدوده هزار و ۵۱۰ دلاری نوسان کرد.

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

واکنش منوچهر منطقی به هزینه هنگفت طراحی صندوق ۲۰۶/ سهام دولت در ۱۵ شرکت دولتی تا پایان سال عرضه می‌شود/ کاهش قیمت طلا در پی گرانی دلار

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون بازار جهانی نفت پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان شوکه شد، شاخص کل در آستانه فتح ارتفاع ۲۶۳ هزار واحدی، سهام آسیایی با تصحیح نرخ بهره چین رشد کرد، تاثیر منفی نبرد تجاری چین و امریکا بر شرکت‌های فناوری آمریکایی، پراید خودروی ارزانی نیست و کاهش ۴۰ هزار تومانی نرخ سکه را در بر دارد.

واکنش منوچهر منطقی به هزینه هنگفت طراحی صندوق ۲۰۶

مدیر عامل سابق ایران خودرو گفته‌ی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مبنی بر پرداخت ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ را تکذیب کرد و گفت: هرگز چنین پولی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ پرداخت نشده است. منوچهر منطقی با بیان اینکه اعداد مطرح شده در این زمینه غلوآمیز بوده و ناشی از عدم شناخت وی به ابعاد کار است، افزود: وقتی شما می‌خواهید یک خودرو مثل پژو ۲۰۶ را صندوق دار کنید به این معنی است که شما به جای دو محفظه یک محفظه دیگر نیز به خودرو اضافه می‌کنید یعنی علاوه بر محفظه موتور و محفظه سرنشین محفظه سومی هم به عنوان صندوق عقب به خودرو اضافه می‌شود و وقتی چنین اتفاقی می‌افتد قاعدتاً باید تمام پارامتر‌های خودرو بر این اساس تغییر کند. وی گفت: برای اعمال این تغییرات باید دو اصل را مدنظر قرار دهید اول اینکه خودرویی با قیافه‌ای جذاب و مشتری پسند طراحی کنیم و دوم اینکه این خودرو تست‌های مختلف از جمله تست تصادف را تحمل کند.

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ مدیر عامل سابق ایران خودرو افزود: به همین منظور وقتی محفظه سومی به خودرو اضافه می‌شود تمامی سیستم‌های خودرو شامل سیستم ترمز، تعلیق و سیستم‌های پایداری یا باید مجدداً طراحی شود و یا ارتقاء یابد. منطقی با بیان اینکه بعد از طراحی، خودروی شما باید آزمایش‌های مختلف را بگذراند، گفت: به همین منظور شما باید ۱۲ نمونه بسازید که آزمون‌های فنی متعدد را انجام دهد و از آنجا که پژو ۲۰۶ صندوق دار برای صادرات به اروپا طراحی شده بود باید ۲۶ آزمون مختلف را می‌گذراند تا استاندارد سه ستاره اروپا را دریافت کند.

وی با بیان اینکه برخی از این آزمون‌ها در داخل کشور و برخی دیگر در خارج انجام شد، افزود: پس از گرفتن استاندارد‌های لازم تازه باید کار ساخت تجهیزات جدید خودرو و همچنین طراحی قالب‌ها و در نهایت طراحی خط تولید و راه اندازی آن را انجام می‌دادیم که سرجمع هزینه تمامی این کار‌ها با محاسبات ما آن زمان ۱۴۷ میلیون دلار و با نرخ تبدیل آن زمان ۱۴۷ میلیارد تومان می‌شد. مدیرعامل سابق ایران خودرو در توضیح جزئیات بیشتر این هزینه‌ها گفت: ۱۲ میلیون دلار برای طراحی این خودرو، ۸ میلیون دلار برای آزمون ها، ۴۰ میلیون دلار برای طراحی خطوط تولید و ۸۳ میلیون دلار نیز برای راه اندازی و تولید محصول هزینه شد مضاف بر اینکه در این پروژه ۸۰۰ هزار نفر ساعت فعالیت کردند. آقای منطقی با بیان اینکه هزینه ۱۴۷ میلیارد تومانی برای طراحی، ساخت نمونه، آزمون‌ها و دریافت استانداردها، ساخت تجهیزات و راه اندازی خط تولید بوده افزود: بنابر این، این گفته که بگویند ۲۵۰ میلیون دلار فقط برای طراحی هزینه شده است کاملاً اشتباه است.

بازار جهانی نفت پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان شوکه شد

قیمت نفت خام روز دوشنبه پس از حمله آخر هفته حوثی‌های یمن به تاسیسات نفتی عربستان، بار دیگر افزایش یافت.

این اتفاق در حالی رخ داد که خریداران نفت تا آخر هفته گذشته به دنبال نشانه‌هایی از کاهش تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین بودند. قیمت هر بشکه نفت برنت با ۶۴ سنت معادل ۱.۱ درصد افزایش، روز دوشنبه به ۵۹.۲۸ دلار رسید. نفت خام آمریکا نیز با ۵۵ سنت معادل یک درصد رشد، ۵۵.۴۲ دلار قیمت گذاری شد. ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در موسسه اوآندا در نیویورک می‌گوید: بازار نفت دچار خوش‌بینی کلی درباره روی ندادن جنگ تجاری شده بود. اما پس از آن، حملۀ پهپادی به تاسیسات نفت و گاز عربستان، به بازار یادآوری کرد که تنش‌های جغرافیایی در خاورمیانه هیچ وقت پایان نمی‌یابد. حمله پهپادی حوثی‌های یمن به یک میدان نفتی در شرق عربستان در روز شنبه باعث آتش‌سوزی در یک کارخانه تولید گاز این کشور شد و به تنش‌ها در خاورمیانه اضافه کرد. شرکت سعودی آرامکو در عین حال اعلام کرد که این حمله تاثیری بر تولید نفت آن‌ها نگذاشته است.

شاخص کل در آستانه فتح ارتفاع ۲۶۳ هزار واحدی

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز دوشنبه، با افزایش ۱۹۴۹ واحدی معادل ۰.۷۵ درصد به رقم ۲۶۲ هزار و ۹۴۱ واحد رسید. این در حالی است که در فرابورس نیز شاخص کل با رشد ۲۴ واحدی به رقم ۳ هزار و ۵۳۴ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۵۲۶ واحدی معادل ۰.۷۵ درصد به رقم ۷۱ هزار و ۳۳ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۱۱۴۵ واحدی معادل ۱.۶۵ درصد، عدد ۷۰ هزار و ۴۶۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۷۶۷ واحدی معادل ۱.۶۵ درصد به رقم ۴۷ هزار و ۲۲۷ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۲۴۹۴ واحد افزایش معادل ۰.۸۴ درصد را رقم زد و به سطح ۲۹۹ هزار و ۸۳۳ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۱۵۷۵ واحد افزایش معادل ۰.۸۳ درصد به رقم ۱۹۱ هزار و ۵۹۳ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۳۲۵۷ واحد افزایش معادل ۰.۶۲ درصد همراه بود و عدد ۵۳۲ هزار و ۵۲۱ واحد را به نمایش گذاشت.

سهام آسیایی با تصحیح نرخ بهره چین رشد کرد

روز دوشنبه، سهام آسیایی رشد جمعه شب وال‌استریت را دنبال کرد و با اقدام بانک مرکزی چین برای تغییر روش تنظیم نرخ بهره، که تحلیل‌گران آن را به عنوان راهی برای کاهش نرخ بهره شرکت‌ها می‌دانند، تقویت شد. روز شنبه، بانک مرکزی چین اعلام کرد در نظر دارد روش تعیین نرخ بهره خود را تغییر داده تا به کاهش نرخ بهره برای شرکت‌ها کمک کند و به این ترتیب موجب احیای شرایط اقتصادی شود که با تداوم جنگ تجاری با آمریکا، در حال کندتر شدن است. این اقدام به سهام چین کمک کرد که در روز دوشنبه پیشتاز رشد سهام منطقه شوند. به این ترتیب در بازارهای آسیایی امید سرمایه‌گذاران به ارائه مشوق‌های اقتصادی از سوی اقتصادهای بزرگ منطقه، تقویت شد و بخشی از نگرانی‌هایی به وجود آمده درمورد احتمال رکود، که هفته گذشته بازارها را به هم ریخت، فرو نشست. گسترده‌ترین شاخص آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن ۱ درصد جهش کرد. نیکی ژاپن ۰.۶۴ درصد رشد کرد. در بازار چین، کامپوزیت شانگهای ۱.۶۴ درصد بالا آمد، در حالی که شاخص هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۲.۱۰ درصد جهش کرد. ای‌اس‌اکس استرالیا ۰.۸۹ درصد و کوسپی کره‌جنوبی ۰.۵۸ درصد رشد کردند. در بازار ارز،  دلار توانست از پایین‌ترین نرخ ۷ ماهه ۱۰۵.۰۰ خود در برابر ین ژاپن، تا ۱۰۶.۳۷۵ واحد بازگردد. در برابر ارزهای مهم جهان هم شاخص دلار به رکورد دو هفته‌ای ۹۸.۳۳۹ واحد رسید. 

تاثیر منفی نبرد تجاری چین و امریکا بر شرکت های فناوری آمریکایی

افزایش درگیری تجاری چین و آمریکا باعث شده تا سهام شرکت هایی که همکاری های تجاری زیادی با چین دارند به طور گسترده برای فروش عرضه شود و این امر به اعتبار و درآمد آنها لطمه می زند. از جمله این شرکت ها می توان به ده ها شرکت فناوری امریکایی اشاره کرد که قربانی خصومت دولت ترامپ با چین شده اند. شرکت های فناوری یادشده قربانیان درجه اول این رقابت هستند که بسیاری از آنها در زمینه تولید ریزپردازنده ها و انواع سخت افزارهای دیگر فعالیت می کنند. اما بررسی ها نشان می دهد دامنه زنجیره سقوط به دیگر شرکت های فناوری آمریکایی نیز کشیده شده و حتی بسیاری از شرکت های تجاری و فناوری که رابطه کاری چندانی با چین ندارند هم تحت تاثیر منفی قرار گرفته اند. پیش از این دولت آمریکا دامنه افزایش تعرفه واردات کالاهای چینی را محدود به برخی اقلام کرده بود، اما حالا قصد دارد آن را به همه کالاهای این کشور توسعه دهد و سردرگمی در این زمینه موجب رکورد کسب و کار بسیاری از شرکت های فناوری آمریکایی شده که چین از جمله مشتریان عمده آنها بوده است. چین برای تولید انواع لپ تاپ و گوشی به شدت به واردات انواع ریزتراشه و سخت افزار از شرکت هایی امریکایی وابسته است و سخت گیری های ترامپ منافع شرکت هایی مانند میکرون تکنولوژی را تهدید می کند که مشتری ۵۷ درصد از تولیداتش در سال گذشته میلادی چین بوده است.

کاهش ۴۰ هزار تومانی نرخ سکه

بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران روز دوشنبه، ۴۰ هزار تومان افت کرد و به ارزش چهار میلیون و ۱۴۵ هزار تومان فروخته شد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به قیمت چهار میلیون و ۷۰ هزار تومان به فروش رسید. نیم سکه نیز ۲ میلیون و ۱۳۰ هزارتومان، ربع سکه یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۲۰ هزار تومان دادو ستد شد. همچنین در بازار آزاد تهران هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۴۱۴ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز یک میلیون و ۷۹۶ هزار تومان به فروش رسید.

سهام دولت در ۱۵ شرکت دولتی تا پایان سال عرضه می‌شود

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره برنامه‌های وزات اقتصاد و داراریی برای خصوصی‌سازی، گفت: در حال حاضر خصوصی‌سازی که از آن به نام خصوصی‌سازی بزرگ یاد می‌شود، آغاز شده و تعدادی از پالایشگاه‌ها، سهم دولت در بیمه البرز و... در بورس عرضه شده است و منتظر حضور متقاضی برای خرید آنها هستیم تا به فروش برسند. وی افزود: سهام دولت در 15 شرکت دولتی بورسی تا انتهای سال عرضه می‌شود. وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به اینکه خصوصی‌سازی‌ها تاکنون تجربه موفقی نداشته آیا روند واگذاری‌ها اصلاح می‌شود، اظهار کرد: در واگذاری‌ها روش‌های واگذاری و قیمت‌گذاری متنوع شده تا نتیجه خصوصی‌سازی‌ها بهتر شود.

پراید خودروی ارزانی نیست

محسن کوهکن ریزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره مقاومت‌هایی که در برابر توقف تولید پراید وجود دارد، اظهار کرد: مجلس در دوره‌ای خواستار توقف خط تولید پیکان شد اما دولت مقاومت‌هایی برای تحقق این امر داشت به همین دلیل نمایندگان بیان کردند، در صورتی که خط تولید پیکان متوقف نشود قانون لازم تدوین خواهد شد پس از این اقدامات، وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت که آقای جهانگیری بود، ناچار شد تولید پراید پیکان را متوقف کند. این نماینده با بیان اینکه تولید پراید باید تعیین تکلیف شود، اظهار کرد: اگرچه برخی با توجیهاتی مانند تولید خودروی ارزان قیمت برای اقشار کم درآمد درصدند به تولید پراید ادامه دهند اما باید به این نکته نیز توجه شود که می‌توان از سایر راه‌ها به دنبال تولید خودروی مناسب برای اقشار کم درآمد جامعه بود، به طور مثال می‌توان برای این افراد تسهیلاتی در نظر گرفت و به جای اینکه خودرویی ناایمن تولید و در اختیار آنها قرار داد، اعتبارات لازم برای خرید خودروی باکیفیت را تامین کرد. 

کوهکن با بیان اینکه پراید خودروی ارزانی نیست، تصریح کرد: تجربه نشان داده مادامی که چارچوب‌های قانونی تولیدکننده را تحت فشار قرار ندهد، آنها از تولیدات کالاهای بی‌کیفیت صرف نظر نمی‌کند. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توقف تولید پراید، تصمیمی حاکمیتی است اما می‌توان تهدید راهور به شماره‌گذاری نکردن پراید از سال ۹۹ را به فال نیک گرفت چراکه ممکن است تولیدکنندگان و خودروسازان اقداماتی برای افزایش ایمنی پراید انجام دهند. /خانه ملت

کاهش قیمت طلا در پی گرانی دلار

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار و بهبود بازارهای سهام که تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را محدود کرد، کاهش پیدا کرد. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز دوشنبه بازار سنگاپور ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۵۰۹ دلار و ۱۳ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا هر اونس طلا با ۰.۳ درصد کاهش به ۱۵۱۸ دلار و ۷۰ سنت رسید. شاخص دلار در برابر سبدی از شش ارز بزرگ نزدیک به بالاترین سطح خود در دو هفته اخیر که روز جمعه به آن صعود کرده بود، ایستاد. قوی‌تر شدن دلار معاملات طلا را برای سرمایه‌ گذاران غیرآمریکایی گران‌تر می‌کند. بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا نیز از بالاترین حد خود در سه سال اخیر که هفته گذشته به آن صعود کرده بود عقب‌نشینی کرد.

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

نزدیکی در دوران نامزدی تا چه اندازه باشد؟

کلیدواژه: دلار بورس سکه بهار آزادی قیمت دلار

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۳۷۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رکورد زنی جدید دماسنج بازار سرمایه/ شاخص کل بورس تهران در ارتفاع ۲۶۶ هزار واحدی
 • روز سبز معاملات در بورس تهران
 • احتمال سبقت معاملات زیره از زعفران در بورس کالا
 • رکورد شکنی شاخص کل بورس/رشد ۳۱۸۶ واحدی در آخزین روز کاری هفته
 • دلار به کف ۷ ماهه برگشت
 • رشد چشمگیر شاخص بورس
 • قیمت ارز، دلار، طلا و سکه در بازار امروز ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
 • بازار بورس تامین‌کننده مالی جریان تولید در کشور/ فعالیت‌های دلالی مسدودکننده مسیر رسیدن به قدرت اقتصادی است
 • فشار ارز و سکه افتاد/ دلار به کف ۷ ماهه برگشت
 • نرخ دلار، ارز، سکه و طلا در بازار امروز چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸
 • رکوردشکنی‌های اخیر بورس تهران زیر ذره‌بین
 • دونالد ترامپ باز هم خواستار دلار ارزان شد/ شرایط توزیع چای وارداتی با ارز دولتی/ رکورد بیشترین رشد تولید نفت و گاز متعلق به کدام کشور است؟
 • رکوردشکنی‌های پیاپی در بورس تهران
 • بررسی میزان چای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی
 • جدیدترین قیمت ارز در بازار/ دلار به قیمت ۱۱ هزار و ۶۹۸ تومان رسید
 • رشد قیمت مسکن از ابتدای سال 97؛ 142 درصد
 • صعود بورس آسیایی
 • سود ۳۰ تا ۳۵ هزار تومانی دلالان در فروش پول نو!
 • بورس متحول شد!