به گزارش اکوفارس به نقل از تسنیم، جمعی از تکثیرکنندگان  تخم چشم زده ماهی قزل آلا با ارسال نامه ای سرگشاده به سازمان شیلات ایران به تداوم  واردات تخم ماهی قزل آلا (تخم چشم زده) اعتراض کرده و آن را عامل از بین رفتن تولید داخلی دانستند. متن این نامه به شرح زیر است.

دوستان سلام سال هاست که به دعوت مدیران مسئول شیلات در چنین ایامی که کم کم فصل تکثیر قزل آلای داخلی فرا می رسد عده ای از آخرین همکاران بازمانده از تکثیر داخل جمع وبعد بحث و گفتگو آمارهایی استخراج و با قول وقرار و تاکید حمایت از تولید داخل و اینکه قزل آلا برند اول کشور بوده ومورد حمایت همگانی شیلات میباشد جلسه ختم میشود اما نه بخیر که به نابودی همان تکثیر کار وبکام وارد کنندگان عزیز دردانه و نور چشمی که دراین سالها با نگاه سودا گری وسود جویانه محض علاوه بر واردکردن هرچه بیشتر تخم از هرجای ممکنه ولوآلوده به انواع بیماری و آلودگی ها کمر تولید کشور را خم کردند بعد درمان این کمر لهیده را به مدد ارز تشویقی و رانتی به واردات کنندگان دارو و ضدعفونی کننده ها سپردند.

آیا کارشناسان شیلات نمی دانند اوضاع تمام تولید کنندگان سرگردان در کوه و دشت این کشور پهناور نامساعد بوده ودر شرف ورشکستگی اند وسود اندک آنها نیز در بازاری که قیمت ماهی را به فلاکت و ذلت کشیده وبه اندک مبلغی می خرندبرباد می رود؟

آیا آنها نمی دانند سرتاسر مزارع کشور آلوده به انواع بیماری ها شده و تعطیل و یا با حداقل ظرفیت کار می کنند؟ شیلات حتی برای تعادل این بازار بهم ریخته قصد و انگیزه ای ندارد و با انباشت واردات تخم خواسته یا ناخواسته به ضرر پروارکار و تکثیرکننده میکوشد.

واردات در ابتدا به قصد ارتقا تولید داخل و هدفمندمد نظر بود اینک شده بلای تولید و نابودی نسل داخلی را هدف قرار داده است ابتدا در زمان تک نرخی بودن ارز به پشتوانه تفاوت قیمت 400 تومانی در ارز ترجیحی وسپس با سو استفاده از تفاوت ارز دولتی تخصیص یافته و عدم باز گشت قسمتی از آن در بازار آشفته سال گذشته و اینک هم با دستپاچگی واردات برای پوشاندن همان تخلفات بعنوان دستخوش و پاداش ورود بیماری به واردکننده نتیجه اینکه تعداد واردات تخم چشم زده قریب به دو برابر شده است این همه واردات و دپو شدن با قیمانده تخم بصورت بچه ماهی و پر شدن استخرها و لاجرم کاهش قیمت پروار به نفع کیست؟

چرا اینهمه پی در پی واردات تخم صورت می‌گیرد؟ تکلیف رفع تعهد ارزی به قصد پوشاندن کدامین تخلف است ؟ برابر آیین نامه شیوه واردات تخم تصویبی شیلات قرار به ممنوعیت کامل از ابتدای سال 98 بوده است عدم پاییندی به این آیین نامه به سود کیست ؟

15 سال قبل که تولید قزل الا با کمترین وابستگی به خارج انجام می شد مقرر گشت واردات تخم هدفمند و به منظور ارتقا کیفیت تولیدات داخل صورت گیرد بطوری که حتی امروز نیز واردات باسرپوش کلمه به منظور اصلاح نژاد ادامه دارد باید پرسید پس بالاخره کی این اصلاح صورت خواهد گرفت؟ واصولا شیلات در طی این سال های دراز با اینهمه کارشناس و بودجه برای حفظ ذخایر ژنیتک کشور چه کرده وچه برنامه ای برای قطع این وابستگی ذلت بار دارد؟

15 سال قبل وابستگی قزل آلا به خارج درحد بسیار اندک بوده و امروز با واردات فراتر از 400 میلیون تخم در سال مواجه هستیم شیلات درسال اقتصاد مقاومتی علیرغم تاکیدات مقام رهبری و مسئولان عالی رتبه کشور همچنان در حال واردکردن تخم بوده و با تعطیلی مزارع بیکاری تعداد زیادی از کارکنان مراکز تکثیر را سبب شده است.

تا زمانی که شیلات برنامه حمایت از تکثیر داخل را اعلام وضمانت اجرا نداده است و نیاز واقعی به واردات را معلوم نکرده و واردکنندگان را ملزم ومقید به رعایت آن ننموده است ادامه همکاری سودی برای تولید نخواهد داشت. 

لذا چون شیلات تا کنون به تعهدات خود پایبند نبوده ومکررخلف وعده کرده است این بار جلسه سال جاری را تحریم نموده ودر آن حضور نخواهیم داشت تا عواقب این نابسامانی متوجه تصمیم گیران باشد اما چون گوش شنوایی نیافتیم لاجرم این خیانت آشکار را در مطبوعات ورسانه ها طرح و دردهای خود به مقام رهبری وائمه جمعه خواهیم رساند.

بنابراین گزارش فرهی مدیر عامل اتحادیه سراسری شرکتهای تعاونی تکثیر و پرورش ماهیان سرد ضمن در اختیاردادن این بیانیه به خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که تولید کنندگان در جلسه امروز سازمان شیلات ایران حاضر نشدند. 

گفتنی است که عمده تخم چشم زده قزل آلا از فرانسه و اسپانیا وارد میشود.

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

طرز تهیه و دستور پخت ماهی‌کبابی در پیک‌نیک‌

آفتاب‌‌نیوز :

آخر هفته‌های تابستان را باید از دل شهر و گرمای کلافه‌کننده‌اش فرار کرد؛ به‌خصوص تابستان امسال که هیچ وسیله سرمایشی‌ای حریفش نمی‌شود. رفتن به دل طبیعت و محیط‌های خنک اما بدون برنامه‌ریزی فایده‌ای ندارد. مهم‌ترین فاکتور هر سفر خوراکی‌ها و تنقلات هیجان‌انگیزش است. از بساط جوجه‌کباب و کباب که دیگر تکراری شده‌اند اگر بگذریم می‌توانیم یک ماهی تنوری متفاوت درست کنیم که هم زمان کمی برای پختش صرف می‌شود هم امگا۳ را در بهترین فضا و ایده‌‌آل‌ترین هوا به خودمان تزریق می‌کنیم.

اما چطور یک ماهی کبابی بی‌دردسر درست کنیم؟ قبل از اینکه ماهی را درست کنید باید به فکر توری و منقل باشیم. بهتر است از توری‌های مستطیل یا مربع‌شکل استفاده کنیم تا کامل روی منقل قرار بگیرد. توری‌هایی هم هست که کاملا به شکل ماهی طراحی شده اما اگر منقل بزرگی نداشته باشید، ماهی به شکل یک‌دست تنوری نمی‌شود. برای منقل هم می‌توانید از منقل‌های تا شو مسافرتی یا منقل‌های یک‌بار مصرف استفاده کنید.

مواد لازم:

ماهی قزل‌آلا: به مقدار نیاز (ترجیحا موقع خرید از فروشنده بخواهید ماهی را برایتان بدون تیغ تمیز کند)

روغن زیتون: ۱/۴ پیمانه

لیمو ترش: دو تا سه عدد

پیاز: ۲ عدد

زعفران دم کرده: ۴ قاشق غذاخوری

نمک، فلفل قرمز، زردچوبه و ادویه مخصوص ماهی: به میزان لازم

طرز تهیه و دستور پخت:

۱. برای تهیه ماهی کباب ابتدا فیله‌های ماهی را بشورید و در یک ظرف بزرگ بگذارید. سپس لیموی تازه را روی ماهی‌ بچکانید و روغن زیتون را هم به آن اضافه کنید.

۲. در مرحله بعدی زردچوبه را روی ماهی بریزید. اینکار باعث می‌شود بوی ماهی گرفته شود. سپس فلفل، نمک و زعفران را روی آن بریزید و با استفاده از قلم‌موی آشپزی مواد را به ماهی آغشته کنید. در انتها نیز پیاز را به صورت حلقه‌شده روی ماهی قرار دهید.

۳. روی ظرف را با پلاستیک (سلفون) بپوشانید و به‌مدت ۱ الی ۲ ساعت در یخچال بگذارید تا طعم مایع به خورد ماهی‌ها برود.

۴. منقل را آماده کنید و ماهی‌ها را داخل توری قرار دهید و روی آتش بگذارید تا پشت و روی ماهی کاملا برشته شود. می‌توانید کمی کره هم روی ماهی‌ها قرار دهید.

۵. می‌توانید در توری علاوه بر ماهی گوجه و پیاز هم بگذارید.

نکات ضروری:

1. گوشت ماهی‌ روی تور قرار گرفته را ابتدا از سمت پوست ماهی روی آتش بگذارید

2. برای اینکه گوشت ماهی پس از کباب شدن روی توری مخصوص نچسبد در ابتدا کمی روغن به بدنه توری بزنید

3. بگذارید گوشت ماهی از طرف پوشت بیشتر در معرض حرارت باشد.

منبع تصاویر: جست‌وجوی اینترنتی

منبع: خبرگزاری ایرنا

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۴۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • طرز تهیه رول تخم مرغ برای صبحانه‌ای مقوی
 • صادرات تخم‌مرغ ایران به عراق، قاچاق نیست/ صادرات قطعی 11 هزار تن تخم مرغ به عراق از زمان اعلام پاکی ایران تا امروز
 • ماجرای تلف شدن ماهی‌ها در دشت آزادگان
 • کشف ۳ تن تخم مرغ فاقد مجوز در چمن بید
 • حمله به کاروان تروریست‌ها، صدای آمریکا را درآورد
 • حمله به کاروان پشتیبانی از تروریست‌ها، صدای آمریکا را درآورد
 • تولید بیش از ۱۶۰۰ جعبه تخم نوغان در شهرستان نطنز
 • مازاد تولید تخم مرغ در بازار
 • برگزاری کلاس مربیگری فوتبال درجه c کنوانسیون فوتبال آسیا در قائم شهر
 • بازدید سرپرست استانداری گیلان از چهار پروژه شهرستان بندرانزلی
 • وجود روزانه ۲۵۰ تن تخم مرغ مازاد در کشور
 • فروش خاویار تقلبی جمهوری آذربایجان در بازار اردبیل
 • سرمایه‌گذار آماده احداث بازار نوین آبزیان در اردبیل است
 • ورود خاویار تقلبی جمهوری آذربایجان به بازار اردبیل
 • وجود روزانه ۲۵۰ تن تخم مرغ مازاد در کشور/صادرات غیررسمی به عراق
 • ۳۱ طرح توسعه شیلات در کهگیلویه و بویراحمد در دست اجراست
 • غذاهایی که بلای جان مادران است
 • جریمه ۴ میلیاردی برای تخلف در کارگاه تولید کنسرو ماهی در فارس
 • ◄ تجهیزات دریایی موردنیاز شیلات کشور را می‌توانیم تأمین کنیم