به گزارش سرویس صدای فارس، پایگاه خبری صدای ایران، به نقل از روابط عمومی فرمانداری ویژه لارستان: جلیل حسنی در جلسه بررسی مسائل و مشکلات آب شهرستان لارستان که با حضور مهندس شاهین پاکروح معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور، مهندس علی بوستانی مدیر عامل شرکت آبفا روستایی استان، مهندس قلندری مدیر عامل آبفا شهری فارس ، مهندس جلالی معاون سازمان آب منطقه ای فارس، فرمانداران شهرستان های خنج و گراش، مظفری و اسدی از دفتر نماینده مردم و احمد دلاور معاون عمرانی فرمانداری، در محل سالن اجتماعات شهید امامی فرمانداری ویژه لارستان برگزار شد؛ در سخنانی با بیان اینکه بخشی از زیرساخت‌های شهرستان مدیون خیرین عزیز لارستانی هستیم؛ گفت: وقتی خیرین وارد عرصه فعالیت و احداث بناهای عام المنفعه می‌شوند، انتظار دارند که مسئولان نیز تلاش بیشتر داشته باشند و به همین دلیل احساس مسئولیت ما باید بیشتر و فعالیت مان مضاعف تر شود. وی تصریح کرد: منطقه جنوب فارس حدود ۹ ماه از سال را در گرمای سوزان و خشک به سر می‌برد که می‌طلبد وزارت نیرو در حوزه آبرسانی و برق رسانی قوی تر از گذشته عمل کند و توجه ویژه ای به این شهرستان در تمامی حوزه ها بخصوص کمبود آب شرب داشته باشد.
 فرماندار ویژه لارستان در ادامه سخنانش خواستار اجرای خط دوم آبرسانی از سد سلمان فارسی برای بهره‌مندی بخش های جویم، بنارویه، بیرم، صحرای باغ و بخشی از دهستان ها و روستاهای بخش اوز و مرکزی شد.
 معاون استاندار فارس همچنین خواستار ارتقا و افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه فاز یک سد سلمان فارسی، تامین آب پایدار جهت روستاهای تابعه، بازسازی و اصلاح شبکه های توزیع آب روستاها، به طول ۳۰۰ کیلومتر، احداث ۴ هزار متر مکعب مخزن آب جهت ۹ روستا، تامین اعتبار برای خدمات آبرسانی به ۱۶ روستا ، ساخت مخزن ۱۵ هزار متر مکعبی آب جهت شهرلار، ساخت مخزن ۲۰۰۰ متر مکعبی آب برای شهر لطیفی، تعویض خط انتقال آب شهر اوز از ایستگاه پمپاژ به طول ۲۵ کیلومتر، تعویض لوله های فرسوده، حفر و تجهیز ۵ حلقه چاه آب برای شهرهای لار، بنارویه، اوز و عمادشهر، بازسازی و اصلاح شبکه داخلی آب جهت شهر لار و شهرهای تابعه به طول ۴۰ کیلومتر و آبرسانی به روستاهای بخش مرکزی به خصوص دهستان درزو سایبان و غیره شد.
حسنی در پایان سخنانش با بیان اینکه لارستان وسیع ترین شهرستان استان فارس با جمعیت بالا و با وجود ۹ شهر، ۶ بخش و ۲۰۰ روستا می باشد، خواستار اجرایی شدن این درخواست‌ها شد و تاکید کرد: در طرح جدید آبرسانی، همه روستاها لحاظ شود، بخصوص روستاهای تابعه بخش های شهرستان که در انتهای خط انتقال قرار دارند و طرح مذکور با هماهنگی مسئولان منطقه ای بخصوص فرمانداران نهایی شود.
 پیش از این نیز اصغر فرودی و مختار عباسی فرمانداران شهرستان های خنج و گراش، مظفری و اسدی از دفتر نماینده مردم شریف شهرستان های لارستان، خنج و گراش، بخشداران، روسای شوراهای اسلامی شهر و بخش و جمعی از مسئولین این ۳ شهرستان نیز نیاز ها و درخواست های منطقه را در حوزه آب بیان کردند.
 در ادامه مهندس پاکروح معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور، بوستانی مدیر عامل شرکت آبفا روستایی استان، قلندری مدیر عامل آبفا شهری فارس و جلالی معاون سازمان آب منطقه ای فارس نیز به ایراد سخن پرداختند.
همچنین در یک نشست تخصصی تر در اتاق فرماندار ویژه لارستان، مسائل و مشکلات آب این ۳ شهرستان به صورت ویژه تری بررسی شد که تصمیماتی نیز اتخاذ شد.
گفتنی است در این نشست ۴ ساعته همچنین مهندسین هاشم خبر، کامران اسماعیلی و خانم صادقی از کارشناسان حوزه های مختلف شرکت آب و فاضلاب کشور، مهندس زارعی رییس اداره مطالعات آبفار فارس، مهندس ملکوتی معاون بهره برداری آبفا شهری استان و مهندس نوروزی نماینده مجری آبرسانی به لارستان هم حضور داشتند.

پ/

منبع: صدای ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روند كند پروژه آبرسانی به ملكشاهی/ آب شرب همچنان از چشمه ها تأمين می شود

، آب منبع بقاي همه موجودات زنده روي زمین است و از سویي دیگر براي انسانها نیز آب لازم وضروي است تا از سلامتی و تندرستی و زندگی سالم بهره مند شوند و از توسعه اقتصادي و اجتماعی برخودارگردند، همچنین اکوسیستم ها پیوندي ناگسسته با آب دارند.

تامین آب سطح بهداشت، میزان و درجه توسعه اجتماعی یک کشور را نشان می دهد. در حالت عادي ، 20درصد از جمعیت دنیا از دسترسی به آب آشامیدنی سالم و 50 درصد جمعیت نیز از دسترسی به سیستم هاي بهداشتی محروم هستند.

آب سالم مایه حیات جامعه است و آبهای سنگین و غیربهداشتی نیز باعث بوجودآمدن بیماریهایی ازجمله سنگ کلیه می گردد و بویژه برای کودکان و خردسالان آب شرب سالم یک نیاز ضروری است.

مدتهاست است که مردم شهرستان ملکشاهی با مشکل تهيه آب شرب بهداشتی دست و پنجه نرم می کنند.

میزان شوری و درجه سختی آب این شهر بیش از حد است و مردم ملکشاهی از آب لوله کشی برای مصارف شرب و مصارف خانگی استفاده نمی کنند و مجبورند برای تامین آب شرب راهی چشنه های اطراف شهر شوند.

برخی از شهروندان برای تهیه آب شرب، کیلومترها از شهرخارج شده و به چشمه های اطراف مي روند تا چند دبه آب برای مصارف پخت وپز وآشامیدن تهیه کنند.

 

 

عده ای دیگر که وضعیت مالی بهتری دارند، اقدام به خرید دستگاه تصفیه کن آب خانگی نموده اند تا از دردسر تهیه آب از چشمه ها راحت شوند، گرچه هزینه تعویض فیلتر که به علت سنگینی بیش ازحد آب نیاز به تعویض مکرر دارد را متحمل می شوند.

استفاده از دستگاه های تصفیه خانگی از جنبه های اقتصادی، بهداتشی و زیست محیطی هزینه های زیادی بر اجتماع و خانواده ها وارد می کند. استفاده از این دستگاهها ضمن در بر داشتن هزینه های خرید اولیه و تعویض فیلتر، برخی از املاح مفید آب همچون کلسیم، منیزیم ، فلوراید، کربنات و بی کربنات را کم و یا حذف می کنند که این خود در درازمدت باعث آسیب به سلامت فرد می شود.

به هرحال طرح و ایده انتقال آب سد چم گردلان از مسیر شهر مهر تنها راه حل بحران آب شیرین این شهرستان است.

این پروژه علاوه بر تامین آب شرب شهر ارکوازملکشاهی ، درمسیرخود می تواند آبادانی های پرثمری را بوجود آورد؛ ازجمله اینکه همه زمینهای کشاورزی مسیر مهر و گردنگاه را از دیمی به آبی تبدیل کند و باغات و سبزیکاریهایی ایجادکندکه خود باعث رونق اقتصادی شهرستان و تامین میوه،سبزی و صیفی را فراهم آورد.

 

 

مشکل آب شرب ملکشاهی درجه سختی آن است

"علی کاظم پور"، معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان ملکشاهی در گفتگو با خبرنگارما گفت: کارشناسان بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان ملکشاهی بصورت روزانه نسب ت به انجام کلرسنجی و کنترل کیفی آب شرب اقدام و ماهیانه آزمایشات میکروبی را انجام می دهند.

وی اظهار کرد: در طول مدتی که آزمایشات ارزیابی شده اند، آب شرب ملکشاهی فاقد مشکل میکروبی بوده ولی در بعضی از منابع تامین آب ، به دلیل اینکه منابع مذکور زیرزمینی بوده مشکل سختی آب وجود دارد که بعضا باعث رسوب در جدار لوله ها می شود.

کاظم پور افزود: جهت حل مشکل مذکور نیازمند احداث تصفیه خانه می باشیم.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت ملکشاهی گفت: امیدواریم با تلاشهای صورت گرفته مسئولین، تامین آب شرب از سد چم گردلان صورت گیرد و با احداث تصفیه خانه مشکل مذکور مرتفع گردد.

وی یادآور شد: توصیه می شود اگر از آب چشمه های اطراف استفاده می شود موارد گندزدایی آب شرب رعایت شود تا مشکلی از نظر بهداشتی متوجه شهروندان نگردد.

کاظم پورادامه داد:  در مورد استفاده از تصفیه کننده های خانگی نیز  فیلترهای دستگاه ممکن است  در بعضی موارد، یونها و املاح مفید را نیز تصفیه کنند، پیشنهاد می شود فیلترهای مربوطه به موقع تعویض گردد تا آسیبی متوجه مصرف کنندگان نشود.

وي در پايان گفت: توصیه میشود همشهریان عزیز ضمن  صرفه جویی در مصرف آب ، از این نعمت خدادای استفاده بهینه نمایند تا در فصل گرما با مشکل کم آبی و قطعی آن مواجه نشوند.

 

 

پیشرفت 68 درصدي طرح انتقال آب به ملكشاهي/ جهت تکمیل طرح نیاز به 600 میلیارد ریال اعتبار می باشد

"محمد محمدی"؛ معاون مهندسی و توسعه آب و فاضلاب استان ایلام در گفتگو با خبرنگار ما گفت: با توجه به بالا بودن شوری آب چاه های منطقه و به منظور افزایش سطح کیفی آب شرب شهر ملکشاهی ، شرکت آب و فاضلاب با حمایت مسئولین محلی مخصوصاً استاندار ايلام ، اقدام به تهیه و برگزاری مناقصه احداث آب شیرین کن شهر ملکشاهی نموده است .

وي اظهار كرد: بر اساس قرارداد منعقده پیمانکار می‌بایست ظرف مدت 7 ماه پروژه را اجرا نموده که عملیات اجرایی از فروردین ماه سال جاری آغاز گردیده است.

محمدي افزود: دبی ورودی آب شیرین کن 37 لیتر بر ثانیه و دبی خروجی آن 28 لیتر بر ثانیه می باشد.

معاون مهندسی و توسعه آب و فاضلاب استان ایلام گفت: در رابطه با عملیات اجرایی نیز تا کنون اقداماتي از جمله 249  کیلو وات دیماند – 550 متر شبکه – ترانس 400 هوایی، اجرای خط انتقال پساب به طول 500 متر با لوله 150 میلیمتری گالوانیزه و خاکبرداری های اولیه و عملیات ساخت مخازن پیش ساخته صورت گرفته است.

وي تصريح كرد: میزان اعتبار پیش بینی شده طرح مذکور 100 میلیارد ریال بوده که از محل منابع استانی تا کنون 16 میلیارد ریال آن تامین شده است و جهت تکمیل طرح نیاز به 84 میلیارد ریال اعتبار می باشد.

محمدي ادامه داد: ضمن تشکر از پیگیری های دکتر امینی و مساعدت های استاندار و فرماندار جهت تخصیص اعتبار آب شیرین کن، این شرکت تلاش دارد فاز یک آب شیرین کن را در شهریورماه به بهره برداری برساند و در صورت تخصیص کامل اعتبار مورد نیاز آب شیرین کن بصورت کامل تا پایان مهر ماه به بهره برداری میرسد.

 

 

وي با اشاره به طرح آبرساني به ملكشاهي از سد چم گردلان گفت: طرح طرح آبرسانی به ملکشاهی و روستاهای مسیر شامل ۲۴/۵ کیلومتر خط انتقال آب با لوله 500 میلیمتری فولادی ، سه باب ایستگاه پمپاژ ، 9000 مترمکعب مخزن ، یک باب تصفیه خانه آب با ظرفیت 155 لیتر بر ثانیه مي باشد.

محمدي يادآور شد:  عملیات اجرایی اين پروژه در سال 1391 آغاز شده و تا کنون با صرف اعتبار 263 میلیارد ریال مقدار ۱۸/۵ کیلومتر از خط انتقال اجرا شده و مابقی آن با پیشرفت فیزیکی 26 درصد و مبلغ پیمان 22 میلیارد ریال در حال اجرا می باشد.

یک باب ایستگاه پمپاژ احداث شده ، عملیات تکمیلی پمپاژ شماره 2 با پیشرفت فیزیکی 35 درصد و مبلغ پیمان 119 میلیارد ریال در دست اجرا است.

همچنین ایستگاه پمپاژ شماره 3 و تصفیه خانه آب نیز با مبلغ پیمان 213 میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی 20 درصد توسط پیمانکار در حال احداث می باشد.

از میزان 9000 مترمکعب مخازن ، تا کنون 7000 مترمکعب آن احداث شده و 2000 مترمکعب دیگر مربوط به پمپاژهای شماره 2 و 3 بوده که در حال اجرا می باشند ، علاوه بر پروژه های مذکور 30 کیلومتر خط انتقال برق فشار قوی نیز اجرا شده است .

معاون مهندسی و توسعه آب و فاضلاب استان ایلام با اشاره به پيشرفت فيزيكي اين طرح گفت: پیشرفت فیزیکی کل طرح 68 درصد بوده و جهت تکمیل طرح نیاز به 600 میلیارد ریال اعتبار می باشد.

وي در پايان گفت: در صورت اختصاص اعتبار لازم طرح آبرسانی با توجه به اینکه روند قابل قبولی به خود گرفته است انشاالله این طرح تا پایان ۹۹ به بهره برداری می رسد.

 

 

بهره برداري از پروژه آب شيرين ملكشاهي در هفته دولت

"سلام اميني"، نماينده مردم استان ايلام در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار ما گفت: شهرستان ملكشاهي تنها شهرستاني در استان ايلام است كه مشكل آب شرب دارد.

علي رغم اينكه سه رودخانه گل گل، سراب اركواز و رودخانه ابوچماقين در شهرستان ملكشاهي قرار دارد اما مردم اين شهرستان از مصرف آب شرب سالم و بهداشتي محروم هستند.

وي اظهار كرد: پروژه آبرساني از سد چم گردلان به ملكشاهي از سال 91 آغاز شده است كه داراي 24 كيلومتر خط انتقال، سه ايستگاه پمپاژ، يك تصفيه خانه و برق رساني به ايستگاههاي پمپاژ مي باشد.

تاكنون 24 ميليارد تومان در راستاي اين پروژه هزينه شده و جهت تكميل آن 42 ميليارد تومان ديگر نياز است.

اميني افزود: با توجه به اينكه بحران آب در شهرستان ملكشاهي و پروژه انتقال آب طولاني مدت و زمان بر است، پيشنهاد داديم كه دستگاه آب شيرين كن در شهر اركوازملكشاهي نصب شود كه فعلا مردم از آب سالم استفاده كنند.

نماينده مردم استان ايلام در مجلس شوراي اسلامي گفت: جهت احداث پروژه آب شيرين كن مبلغ شش ميليارد تومان برآورد شد و اين پروژه در دهه فجر97 كلنگ زني گرديد، از اين اعتبار مبلغ يك و نيم ميليارد تومان سال گذشته جذب شد و دو ميليارد نيز امسال اضافه شده است كه تاكنون سه و نيم ميليارد جذب و دو ونيم ميليارد تومان ديگر نياز است.

وي ادامه داد: جهت تكميل پروژه آب شيرين كن ملكشاهي به وزير نيرو نامه داديم و در كميسيون انرژي مجلس نيز مطرح كرديم و اخيرا با معاون آب و فاضلاب شهري كشور رايزني صورت گرفت و باحضور فرماندار ملكشاهي و كارشناسان آب و فاضلاب كشور بحث و بررسي درخصوص اين پروژه صورت گرفت كه آبفاي كشور قول مساعد دادند تا فاز اول پروژه آب شيرين كن در هفته دولت به بهره برداري برسد.

اميني يادآور شد: پروژه آب شيرين كن داراي دو فاز (دو دستگاه) است كه هر دستگاه 14 ليتر آب در ثانيه تصفيه مي كند و در مجموع 28 ليتر آب در ثانيه تصفيه خواهند كرد.

نماينده مردم استان ايلام در مجلس شوراي اسلامي گفت: زيرساخت پروژه آب شيرين ملكشاهي از جمله جاده دسترسي، برق رساني و خط فاضلاب براي پسماند آماده شده است.

 

ضرورت تكميل پروژه آب شيرين كن و طرح آبرساني به ملكشاهي

به گزارش ايلام بيدار مردم ملكشاهي هم اكنون آب شرب مورد نياز خود را از چشمه هاي اطراف تامين مي كنند.

آب لوله كشي نيز در برخي اوقات به دلايلي از جمله مشكلات شبكه، پايين ودن سطح منبع آب، شكستگي لوله و... قطع مي شود.

قطعي آب شرب با توجه به استفاده مردم از كولر آبي، مشكلاتي را نيز به بوجود مي آورد.

پروژه انتقال آب از سد چم گردلان كه حدود هفت سال از آغاز آن مي گذرد با پيشرفت 68 درصدي نياز به تامين اعتبار 42 ميليارد تومان دارد تا بتواند آب شرب مردم ملكشاهي را تامين كند و قطعا طولاني مدت و زمان بر خواهد بود.

با توجه به كمبود اعتبار و روند كند پروژه خط انتقال آب ملكشاهي انتظار مي رود مسئولين مربوطه در راستاي تكميل پروژه آب شيرين كن و تامين اعتبار لازم براي تكميل طرح آبرساني از سد چم گردلان به ملكشاهي اهتمام بيشتري داشته باشند.

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: صدای ایران اجرای خط دوم انتقال آب از

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۵۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فارس میزبان قصه‌گویان است
 • ۲۵ پروژه آبرسانی روستایی در آذربایجان‌شرقی افتتاح می‌شود
 • بحران آب در بلوچستان| تعلل پیمانکاران عامل تاخیر در پروژه های آبرسانی چابهار
 • بسکتبالیست فارسی در لیست نهایی جام جهانی چین
 • دیدار نماینده سازمان ملل در یمن با برادر «محمد بن سلمان»
 • دیدار «مارتین گریفیتس» با برادر «محمد بن سلمان»
 • نماینده سازمان ملل در یمن با برادر «محمد بن سلمان» دیدار کرد
 • اجرای سرود به مناسبت عید غدیر خم در فرودگاه لارستان + فیلم
 • زبان فارسی در فضای مجازی
 • افتتاح ۲۴ پروژه آبرسانی روستایی ایلام در هفته دولت
 • سلیم غفوری: نقش مهم هنر دوبله در پاسداشت زبان فارسی
 • پخت نان رایگان در ۱۸ نانوایی لار
 • گفتگوی تلفنی محمد بن سلمان با نخست وزیر اتیوپی
 • اعتبارات آبرسانی استان بوشهر به ۲۷۰ میلیارد تومان افزایش یافت
 • فرافکنی بی‌بی‌سی فارسی در مورد کودتای ۲۸ مرداد
 • تماس‌های تلفنی بن سلمان درباره توافق تاریخی در سودان
 • برخورد صاعقه با 8 مرد در لارستان!
 • پس از سفر ظریف صورت گرفت؛ گفتگوی امیر کویت با ملک سلمان
 • در خصوص خدمت به مردم با هیچ یک از ادارات تعارفی ندارم/ روزمرگی ادارات باعث تعلل در خدمت‎رسانی شده است/ سخنگوی دولت در شهرستان فقط فرماندار است+تصاویر