به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا شهبازی عصر چهارشنبه در دیدار با مددجویان روستاهای شهرستان دشتستان اظهار داشت: افراد دارای معلولیت تحت پوشش مناطق روستایی در کل کشور ۴۸۳ هزار نفر هستند.

وی خاطرنشان کرد: از این آمار هشت هزار و ۹۸۲ نفر از  آنها در مناطق محروم و دور افتاده روستایی و دور از دسترسی به خدمات توانبخشی تحت پوشش برنامه CBR در استان بوشهر قرار گرفته‌اند.

مدیر کل دفتر توانمند سازی معلولان سازمان بهزیستی کشور ضمن بازدید از اشتغال روستاهای تلخاب و دهرود افزود: طرح خدمات مالی خرد از جمله طرح های جدیدی است که در سال ۹۸ از طریق برنامه CBR در مناطق روستایی به اجرا در خواهد آمد.

شهبازی گفت: در این طرح کانون‌های ۲۵ نفره از افراد دارای معلولیت ساکن در مناطق روستایی تشکیل می شود  که از طریق برنامه CBR مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض به هر کانون صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: این طرح علاوه بر بهبود وضعیت معیشتی و اشتغال زایی برای معلولان روستایی، باعث توانمندسازی روانی و اجتماعی آنان است که با تشکیل و حضور در گروه‌های پنج نفره به جامعه پذیری و ارتقای اعتماد به نفس آنان کمک شایانی می کند.

مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور ابراز کرد: طرح خدمات مالی خرد در حال حاضر در ۱۰ استان اجرا و حدود ۱۰۰ کانون مالی خرد تشکیل شده است و در سایر استان‌ها از جمله بوشهر تا پایان سال ۹۸ و در هر شهرستان یک کانون تشکیل خواهد شد.

توسعه ورزش معلولان

رییس گروه CBR بهزیستی کشور ضمن بازدید از منازل خانواده های چند معلولیتی روستاهای شهرستان دشتستان گفت: ورزش فراگیر معلولان روستایی نیز از جمله طرح‌های جدید در برنامه CBR است که در این طرح به هر فرد دارای معلولیت در سطح روستا معادل ۱۰ میلیون ریال البسه و وسایل و تجهیزات ورزشی اعطا می‌شود.

محسن ایروانی افزود: طرح ورزش فراگیر معلولان روستایی شامل سه مرحله است؛ در مرحله اول ظرفیت سازی و شبکه سازی است که تسهیل‌گران CBR آموزش‌های لازم را فرا می گیرند و در مرحله بعد به مدت سه ماه افراد دارای معلولیت را آموزش و تمرین می دهند و درنهایت جشنواره ای به صورت رقابتی بین معلولان در رشته های مشخص برگزار می‌شود.

وی گفت: این طرح ابتدا در سه استان هرمزگان، خراسان رضوی و سیستان بلوچستان اجرا خواهد شد و در آینده نزدیک در سایر استان‌ها از جمله بوشهر اجرا خواهد شد.

شناسایی ۸۹۰۰ معلول در استان بوشهر

سهیلا اشجع معاون توانبخشی بهزیستی استان بوشهر گفت: جمعیت کل روستاهای استان بوشهر ۳۲۵ هزار و ۷۹۵ نفر است که تعداد هشت هزار و ۹۸۲ نفر آنان را افراد داری معلولیت هستند که توسط بهزیستی استان شناسایی شده اند.

وی عنوان کرد: ۳۵۲ روستا در استان دارای دهیاری هستند که این دهیاری‌ها با سه رویکرد PHC یا همکاری با خانه های بهداشت، رویکرد چند بخشی، رویکرد تسهیلگری که از طریق انعقاد تفاهم نامه با انجمن‌ها و موسسات خیریه و غیر دولتی شناسایی و ارائه خدمات در زمینه توانبخشی مبتنی بر جامعه فعالیت می‌کنند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان بوشهر افزود: ۸۲ نفر تسهیلگر زیر نظر ۹ انجمن و موسسات خیریه در روستاهای استان در حال فعالیت هستند.

محبوبه دهقانی کارشناس CBR بهزیستی استان بوشهر بیان کرد: خدماتی که در برنامه CBR به افراد دارای معلولیت ارائه می‌شود در راستای پنج مولفه ماتریس CBR یعنی سلامت، اجتماعی، آموزش امرار معاش، توانمندسازی می باشد است.

کد خبر 4693008

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تامین اعتبار 8 هزار و 400 میلیارد تومانی برای رفع فقر مطلق در کشور / لزوم تشکیل سازمان تخصصی برای 3 میلیون و 200 هزار خانوار زنان سرپرست خانوار

به گزارش برنا؛ شریعتمداری در ادامه نشست به اعضای فراکسیون زنان مجلس گفت :  همه جوامع در صورت بی توجهی به مقوله عدالت، در معرض خطر بزرگ طرد اجتماعی برخی اقشار قرار دارند و از این رو لازم است تا در سیاستگذاری، به صورت ویژه برای کاهش شکاف های اجتماعی تدابیری اتخاذ شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود :  فقر مطلق، یکی از مهمترین عوامل طرد اجتماعی محسوب می شود که برخی افراد در جامعه از برآوردن حداقل معاش خود ناتوان شده و بدین ترتیب، از امکان مشارکت اجتماعی محروم می شوند. اما نگاه کلی به فقر مطلق مانع از توجه به این امر می شود که برخی اقشار اجتماعی بیش از سایر اقشار، در معرض فرو افتادن به فقر مطلق قرار دارند. زنان، معلولان، روستاییان و ... در این زمره قرار می گیرد. بنابراین لازم است تا سیاست­ها، حساسیت بیشتری به برخی اقشار در نظر داشته باشند.

وی گفت :در شرایط فعلی اجماع لازم در این خصوص در عرصه سیاستگذاری کشور ایجاد شده است و با ارتباط مثبت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با فراکسیون زنان مجلس، تامین اعتبارات لازم برای رفع فقر مطلق از 7 هزار میلیارد به 8 هزار و 400 میلیارد افزایش یافته است. این وزارتخانه توانسته در شرایط اقتصادی کنونی از سه ماهه سال 1397، جمعیت نیازمند تحت حمایت خود را 15 درصد افزایش داده است.

شریعتمداری بیان داشت :در مورد سیاست تبعیض مثبت برای برخی اقشار می توان به اقدامات صورت گرفته در ارتباط با مسایل زنان خصوصا زنان سرپرست خانوار اشاره کرد. با توجه به مسایل موجود، تشکیل سازمانی تخصصی برای جامعه 3 میلیون و 200 هزار خانوار زنان سرپرست خانوار ضرورت دارد و می توان سازوکاری در این خصوص در پیش گرفت که بدون ایجاد بار مالی بر دولت، از انجام اقدامات جزیره ای در این حوزه که توسط سازمان های حمایتی صورت می گیرد، جلوگیری بعمل آورد. بعلاوه سیاست­های بیمه­ای در مورد زنان نیز مورد توجه این وزارتخانه است و تا پایان سال گذشته، 51 هزار و 500 نفر از زنان و دختران روستایی تحت پوشش این بیمه قرار گرفتند و حدود 1900 نفر نیز در سال 98 در حوزه تامین اجتماعی تحت پوشش قرار گرفتند. در مورد اجرای بند (ب) ماده 7 قانون هدفمندی یارانه ها نیز 51 هزار نفر از زنان جامعه شهری بین 18 تا 50 سال تحت پوشش این بیمه قرار گرفته اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اینگونه ادامه داد :در زمینه معلولان، قانون حمایت از حقوق معلولان در عرصه تقنین، شاهد یکی از مترقی ترین قوانین در کشور بودیم اما تنها کمتر از یک دهم اعتبارات پیش بینی شده در این قانون، برای مداخله در مورد مسایل جامعه بزرگ معلولان، اختصاص داده شده و این امر مشکل بزرگی محسوب می شود. تامین مسکن معلولا یکی از سیاست های مهم این وزارتخانه برای معلولان می باشد که تاکنون 6520 خانه معلولان تحویل داده شده و برای ساخت 6800 خانه نیز با حمایت خیرین تامین اعتبار شده است.

شریعتمداری در ادامه سخنان خود گفت :شکاف روستا و شهر، یکی از شکاف های مهم در کشور می باشد و این وزارتخانه تلاش نموده تا با سیاست­های بیمه­ای در جهت رفع این شکاف گام بردارد. تاکنون 25 درصد جمعیت روستاییان کشور تحت پوشش بیمه اجتماعی زنان روستایی و عشایری قرار گرفته اند.در نهایت، استفاده از ظرفیت های مردمی برای مقابله با فقر مطلق مورد اهتمام این وزارتخانه است و هم اکنون، 3 هزار و 642 گروه خودیار  در کشور فعال می باشد که وب سایت دیجی همیار برای عرضه محصولات تولیدشده توسط این قشر در شبکه های اینترنتی تشکیل خواهد شد. همچنین وام اشتغال روستایی به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته و در این مسیر، شفاف سازی در نحوه اعطای وام های با سود 4 درصد صورت گرفته است.

وی در پایان بیان داشت :در شرایط اقتصادی کنونی و نوسانات اخیر، بیش از پیش نیاز به همراهی تمامی ارکان حاکمیتی و مردمی وجود دارد تا ضمن این که از تعمیق شکاف­ها میان اقشار مختلف جلوگیری شود، برای کاهش فقر و رفع شکاف­های اجتماعی گام برداشته شود.

 

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: سازمان بهزیستی کشور بوشهر بهزیستی شهرستان دشتستان دشتستان روز خبرنگار بوشهر قزوین شیراز شهرکرد گرگان عید سعید قربان خطبه های نماز جمعه سانحه تصادف ایلام بیرجند خرم آباد آتش سوزی مشهد

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۵۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آزار معلولان؛ خشونتی که گزارش نمی‌شود!
 • نگاهی به اعلامیه جهانی مربوط به حقوق معلولان
 • ۹۲ درصد معلولیت های نخاعی از حوادث ناشی می شود
 • ۹۲ درصد معلولیت های نخاعی ناشی از حوادث است
 • ۹۲ درصد معلولیت های منجربه ضایعه نخاعی ناشی از حوادث است
 • خبر خوش برای مددجویان بهزیستی
 • بزرگترین طومار معلولان جهان؛ انتقاد از حمایت‌های گزینشی سازمان بهزیستی
 • طومار معلولان خطاب به رئیس جمهور رونمایی شد
 • خبری خوش برای مددجویان بهزیستی
 • افزایش مستمری مددجویان بهزیستی قطعی شد
 • تأمین 6520 خانه برای معلولان از سوی وزارت رفاه
 • افزایش مستمری مددجویان بهزیستی در سال جاری قطعی شد
 • معلولان ورزشکار یزد، مشکل رفت و آمد دارند
 • خبر مهم وزیر کار درباره شرکت شستا
 • شریعتمداری: تورم؛ رفع «فقر مطلق» را مشکل کرد
 • تورم؛ رفع «فقر مطلق» را مشکل کرد / شستا به بورس می‌رود
 • یک هزار و ۶۲۹ معلول روستایی در البرز شناسایی شدند
 • شریعتمداری: شستا تا پایان مهرماه به طور کامل به بورس می‌رود
 • ۸ هزار یتیم گلستانی تحت پوشش خیرین کمیته امداد هستند