بی‌بی‌سی عنوان «کهن‌ترین سازمان رسانه‌ای جهان» را یدک می‌کشد و مدعی صداقت و بیطرفی است؛ اما بررسی تکنیک‌های این بنگاه خبرپراکنی برای القای مطلب به مخاطب، نشان می‌دهد که اینطور نیست.

به گزارش مشرق، آنچه در پی می‌آید، بخش کوتاهی از یک ارزیابی دقیق است که از منظر انتقادی به وب‌سایت "بی‌بی‌سی‌فارسی" پرداخته است.

بیشتر بخوانید: فیلم/ تحریف نظر مخاطبین در BBC

در این گزارش منتخب، با مثال های عینی به هشت شگرد و ترفند مورد استفاده این رسانه انگلیسی برای القای مطالب مورد نظر سیاست‌گذاران خود به مخاطبان، اشاره کرده‌ایم.

1. بی بی سی برخلاف تبلیغات خودش، چندان به خبررسانی فوری و دقیق اهمیت نمی‌دهد؛ بلکه اولویتش پوشش اخباری است که بتواند اهداف این رسانه انگلیسی را تامین کند.

به همین دلیل عناوین بسیاری در سایت بی بی سی فارسی ـ که طبعا مخاطبان آن فارسی‌زبان‌ها هستند ـ دیده می شود که چندان ارتباطی با جامعه هدف ندارند، اما این رسانه به‌شدت بر روی آن‌ها مانور می دهد.

 بی بی سی در چنین خبرهایی تلویحا یا سبک زندگی غربی را رواج می دهد، یا ارزش‌های شرقی را تضعیف می‌کند، یا حکومت اسلامی را زیر سؤال می‌برد.

 مثال: در وقایع سودان که چندان برای مخاطبان فارسی زبان اهمیت ندارد، بی بی سی به طور مفصل به حوادث این کشور می پرداخت و به بهانه های مختلف به وعده "عمر البشیر" هنگام به قدرت رسیدن اشاره می کرد.

بی بی سی در اکثر اخبار مربوط به سودان در انتهای خبر می نویسد: «عمر بشیر در سال ۱۹۸۹ در یک کودتای نظامی به قدرت رسید و هدف خود را حکومت بر اساس قوانین اسلامی اعلام کرد.»

در حقیقت بی بی سی سعی در القای این مطلب دارد که حکومت اسلامی کارآمد نیست!

این در حالی است که مشکلات سودان نه مربوط به قوانین این کشور، بلکه معضلاتی است که اکثر کشورهای آفریقایی فارغ از دین و مذهبشان با آن مواجهند: جنگ‌های داخلی، ناپایداری دیرین دستگاه سیاسی، ویژگی‌های بد آب و هوایی، پایین بودن ارزش کالاهای تولیدی در بازار جهانی و سیاست‌های نادرست اقتصادی از عمده دلایل تنگدستی اقتصادی سودان به‌شمار می‌رود.

در کنار این موارد، سودان کشوری با اقتصاد نفتی و به کمک درآمدهای نفتی‌اش رو به رشد اقتصادی بود؛ تا اینکه سودان جنوبی با حمایت کشورهای غربی از این کشور جدا شد و ۷۵ درصد از منابع نفتی سودان را گرفت.

در اعتراضات سودان هیچ شعاری علیه اسلام و یا قوانین اسلامی شنیده نشد؛ حقایقی که بی بی سی به آن‌ها اشاره ای نمی کند.

2. یکی دیگر از شگردهای بی بی سی، تمرکز بر سخنان یک طرف است.

غالبا بی بی سی در خبرهای خود به طور مفصل به مواضع کشورهای غربی می پردازد و توجیهات آنها را به طور کامل پوشش می دهد، اما در پوشش سخنان طرف مقابل تنها به یک جمله کوتاه بسنده می کند؛ به گونه ای که این جمله چندان جلب توجه نمی کند.

مثال: هیچ شک و شبهه ای در تاثیر منفی تحریم های آمریکایی بر واردات دارو و مواد غذایی به ایران وجود ندارد. موضوعی که آمریکایی ها همواره با فرافکنی و تکرار ادعاهای خود علیه ایران، آن را رد می کنند.

بی بی سی با پوشش کامل اظهارات مقامات آمریکایی، تنها در یک بند به پاسخ ایران اشاره می کند؛ اتفاقا در این بند هم به حمایت از آمریکا پرداخته و به ممنوعیت تحریم دارو و مواد غذایی در قوانین ایالات متحده اشاره می کند؛ ممنوعیتی که درباره شکنجه هم وجود دارد اما گوانتانامو و ابوقریب خلاف آن را نشان دادند.

3. بی بی سی علاقه خاصی به پیوند دادن افراد مختلف به مسئولان ایرانی دارد تا پای آن‌ها را هم به ماجرا باز کند؛ شیوه ای که در اخبار مربوط به خود شبکه و یا کشورهای غربی کاملا برعکس می شود و هدف پنهان کردن نسبت هاست.

مثال: در پرونده "هادی رضوی" بی بی سی مرتب نسبت فامیلی وی با "محمد شریعتمداری" وزیر کنونی کار، تعاون و رفاه اجتماعی را یادآور می‌شد اما در پرونده "مرجان شیخ الاسلامی" هیچ اشاره ای به پیوند زناشویی وی با "مهدی خلجی" از کارشناسان ثابت این شبکه انگلیسی و از اعضای فعال اپوزیسیون در زمینه تحریم ها، نکرد.

4. بی بی سی در حالی که به شدت علیه دین فعالیت می کند، اما برای مقاصد خود، ابایی از توسل به ارزش های دینی ندارد.

در ماجرای مرجان شیخ الاسلامی، بی بی سی برای بیگناه جلوه دادن او، همواره از تصاویر محجبه شیخ الاسلامی استفاده می کرد؛ این در حالی است که این خانم در خارج از کشور زندگی می کند و تصاویر بدون حجاب او در فضای مجازی وجود دارد.

5. یکی دیگر از ویژگی های بی بی سی، دروغ گفتن با شجاعت تمام است؛ بدین گونه که بی بی سی به راحتی ادعایی دروغ را منتشر می کند و حتی با مشخص شدن دروغ بودن آن، نه‌تنها عذرخواهی نمی کند بلکه در برخی موارد خبر دروغ خود را اصلاح هم نمی کند.

مثال: در خبر مربوط به بازداشت چند جوان در یکی از پارک های تهران، بی بی سی با انتشار تصاویری از این اتفاق، از عبارت "برخورد خشونت آمیز پلیس ایران با دختری به دلیل آب بازی" استفاده کرد.

در حالی بی بی سی این دروغ را مطرح می کند که برخورد با این دختر جوان به دلیل تمرد از دستور پلیس و حمله به پرسنل نیروی انتظامی صورت گرفته بود.

5. یکی از ویژگی های بی بی سی، استفاده از ادله غیرموجه و ناشناخته برای ادعاهای خود است.

در بسیاری از مواقع، بی بی سی تنها با استناد به یک توئیت که معلوم نیست صاحب آن حقیقی است و یا فیک و جعلی، گزارشی مفصل تهیه کرده و نتیجه گیری می کند!

6. از دیگر روش های بی بی سی، بازی با کلمات است.

این رسانه، هرگاه نیاز باشد برای کم کردن هزینه های کشورهای غربی، کلمات را جابجا می کند.

مثال: در سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا، بی بی سی از لفظ تجسسی استفاده کرد!

7. از دیگر شگردهای بی بی سی، استفاده از تهدید غیرمستقیم برای ایجاد وحشت از جنگ میان مخاطبان خود است.

این رسانه انگلیسی برای ایجاد ترس در میان ایرانیان، تاکنون در چند مقاله به بررسی جنگ های خلیج فارس پرداخته و با روایت یکطرفه، سعی نموده ایران را بازنده همیشه این جنگ ها معرفی کند.

بی بی سی حتی پا را فراتر گذاشته و با وقاحت از احتمال مجدد هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری ایران توسط غربی ها نوشت!

8. اما یکی از شیوه های رایج بی بی سی، تحریف است؛ شیوه ای که به کرات از آن استفاده کرده و در واکنش به انتقاد مخاطبان خود، حتی خم به ابرو نیاورده است!

آخرین نمونه تحریف در بی بی سی، مربوط به سخنان مقام معظم رهبری درباره فرزندآوری در غرب بود.

بی بی سی بعد از مشاهده حجم انتقادها، تنها خبر داخل سایت خود را اصلاح کرد؛ اما در شبکه های اجتماعی همچنان از متن تحریف شده استفاده نموده و با استناد به آن، چندین گزارش و مقاله تهیه کرد!

منبع: جام نیوز

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مسئولیت در جامعه اسلامی بدون داشتن دغدغه اجتماعی یک فریب است

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه توجه به نیازمندان و محرومان رفتار مستمر و سجیه دائمی خاندان رسالت بود گفت: همگان مکلفیم به محرومین توجه ویژه داشته باشیم و مسئولیت در جامعه اسلامی بدون دغدغه اجتماعی یک فریب است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت الله حبیب الله شعبانی در گفتگو با خبرنگار عصر همدان، با بیان اینکه یکی از سوره هایی که در شان اهل بیت نازل شده سوره دهر است افزود: در این سوره جریان خانواده ای مطرح میشود که در عین نیاز به خاطر خدا ایثار کرده اند و هیچ نوع انتظاری از کسی ندارند.

وی ادامه داد: این سوره داستان سه روز روزه خانواده امیر المومنین(ع) است که هنگام افطار غدای خود را بخشیدند و حتی فرزندان هم فقط با آب افطار کردند.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه این رفتارها فقط در طلب وجه الله هستند و محبت خداست که ملاک انفاق اهل بیت است افزود: آشنایان با تاریخ می دانند این یک اتفاق نبود بلکه رفتار مستمر خاندان رسالت، سجیه دائمی این خاندان کرامت و توجه به دیگران بود.

وی اظهار کرد:شاید انفاق ها در جامعه زیاد باشد اما این اتفاق مورد توجه حق تعالی است زیرا هدفی جز وجه الله ندارد و درس این جریان اخلاص و تاثیر آن است.

آیت الله شعبانی تاکید کرد: درس بزرگ این جریان آموزش تقوی در رعایت محرومان است .

وی با بیان اینکه هیچ فطرت سالمی نمیتواند نسبت به گرفتاری دیگران بی توجه باشد گفت: چگونه میشود کسی شیعه و مسئولیت داشته  باشد اما بی توجه به دیگران باشد و درد دیگران او را آزار ندهد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان در پایان در خصوص لزوم توجه  مسئولین به قشر محروم گفت: مسئولیت در جامعه اسلامی بدون دغدغه اجتماعی یک فریب است و همگان مکلفیم به محرومین توجه ویژه داشته باشیم.

انتهای پیام/

بازداشت ۲ نماینده مجلس به اتهام اخلال در بازار خودرو

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

دستگیری 2 نماینده مجلس و انتقال آنها به زندان اوین

کلیدواژه: دادگاه نجفی بازار سکه و ارز اخبار خودرو نفتکش انگلیسی انگلیس سودان مرجان شیخ الاسلامی پلیس ایران پهپاد جاسوسی آمریکا بی بی سی فارسی نیروی انتظامی مقام معظم رهبری بی بی سی فارسی هادی رضوی مشرق آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۶۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نخست وزیر جدید سودان سوگند یاد کرد
 • کلاهبرداری از سالخوردگان/ اراذل و اوباش دستبند به دست/ ۲۷ سارق و موادفروش/ شگرد جدید سرقت از آپارتمان
 • لایحه دولت: «پارسه» پول خرد مردم ایران می شود/ شگرد سایپا برای گران‌فروشی سراتو/ افزایش غیر قانونی بلیط هواپیما در قشم ایر و زاگرس/ روزهای کم نوسان دلار و سکه
 • نخست‌وزیر سودان سوگند یاد کرد
 • شگرد اپلیکیشن‌های قلابی با رسید جعلی بانک در مشهد لو رفت
 • نخست وزیر جدید سودان سوگند خورد
 • نخستین نشست شورای حاکمیتی سودان برگزار شد
 • ژنرال برهان برای ریاست شورای حاکمیتی سودان سوگند یاد کرد
 • البرهان به عنوان رییس شورای حاکمیتی سودان سوگند یاد کرد
 • عبدالفتاح البرهان به عنوان رئیس شورای حاکمیت سودان سوگند یاد کرد
 • رئیس شورای حاکمیتی سودان سوگند یاد کرد
 • شورای حاکمیتی سودان به ریاست نظامیان تشکیل شد
 • تشکیل شورای حاکمیتی در سودان به ریاست البرهان
 • تشریح اقدامات قوه قضاییه در راستای پیشگیری از کلاهبرداری با شگرد تماس تلفنی و هدایت سوژه به پای دستگاه خودپرداز/ پانزده هزار سیم کارت‌ مورد استفاده کلاهبرداران تلفنی با دستور مقام قضایی مسدود شد/ اعمال محدودیت برای افتتاح حساب جدید
 • تشکیل شورای حاکمیتی در سودان به ریاست «عبدالفتاح البرهان»
 • توافق سودان بوی سهم‌خواهی سعودی، امارات و مصر می‌دهد/ احتمال ضدکودتا و افزایش چندصدایی وجود دارد
 • عبدالفتاح برهان رئیس شورای حاکمیتی سودان می‌شود
 • توافق جریان ائتلاف آزادی و تغییر سودان بر سر معرفی نامزد به شورای حاکمیتی
 • اسامی کاندیدا‌های نیرو‌های آزادی و تغییر برای عضویت در شورای حاکمیتی سودان نهایی شد