آفتاب‌‌نیوز :

کمردرد یک سندرم رایج است و به چهار نوع کمردرد حاد، تحت حاد، مزمن و راجعه تقسیم می‌شود. مداخلات فیزیکی جهت بهبود تعادل و توانایی راه ‌رفتن بیماران مبتلا به کمردرد مزمن غیراختصاصی با رویکردهای مختلفی در محیط‌های آب و خشکی اجرا شده‌اند که در این میان ورزش پیلاتس به عنوان روش تمرینی مبتنی بر افزایش قدرت عضلانی و با تاثیرات مستقیم بر افزایش سلامت عمومی به روشی موثر در مدیریت کمردرد و توانبخشی آسیب‌ها تبدیل شده‌ است.پژوهشگران در مقاله‌ای به نام " تأثیر ۸ هفته تمرینات منتخب پیلاتس در دو محیط آب و خشکی بر بیماران زن مبتلا به کمردرد مزمن غیراختصاصی " تاثیر پیلاتس را بر کمردرد مزمن بیماران زن بررسی کردند.

در این پژوهش که علی یلفانی، دانشیار دانشگاه بوعلی سینا، زهره کوماسیان، کارشناس ارشد دانشگاه بوعلی‌سینا و زهرا رئیسی، استادیار دانشگاه اراک انجام داده‌اند آمده است:« در مطالعه نیمه‌تجربی حاضر ۲۴ دانشجوی زن که به کمردرد مزمن غیراختصاصی مبتلا بودند با پر کردن فرم رضایتنامه، به صورت داوطلبانه شرکت کردند.معیارهای ورود به تحقیق برای هر دو گروه داشتن کمردرد مزمن و ناشناخته بودن علت درد با تایید پزشک و سابقه ابتلا بیش از سه ماه بود. شرایط خروج شامل اختلال ساختاری در ستون فقرات، داشتن سابقه جراحی یا شکستگی یا داشتن هرگونه بیماری دیگری که می‌توانست در متغیرهای مورد مطالعه موثر باشد، بود.»

شرکت‌کنندگان به طور تصادفی به دو گروه ۱۲ نفره تمرینات پیلاتس در آب و خشکی تقسیم شدند. در هر دو گروه ترمینات یکسان و منتخب پیلاتس به مدت هشت هفته و هفته‌ای سه جلسه به مدت ۷۵ دقیقه اعمال شد.

در گروه آب، تمرینات در استخر در آبی به عمق ۱۵۰ سانتی‌متر و دمای ۱±۲۹ درجه سانتی‌گراد و هم‌چنین تمرینات خشکی در سالن و بر روی تشک انجام شدند. در کل، پیلاتس شامل ۵۰۰ حرکت کششی و تقویتی است. در این تحقیق از ۱۴ تمرین منتخب به صورت ایستاده که قابل انجام در هر دو محیط بود، در سه سطح استفاده شد.

محققان در این پژوهش می گویند:« کلیه ارزیابی‌ها و اندازه‌گیری‌ها در یک جلسه قبل و یک جلسه بعد از انجام برنامه تمرینی انجام شد. درد افراد با استفاده از مقیاس بصری سنجش درد که ابزاری معتبر در سنجش میزان درد مزمن بیماران است، اندازه‌گیری شد.»

بر اساس آن چه در این مقاله آمده نتایج نشان داد آزمودنی‌ها در هر دو گروه، کاهش معنی‌داری در میزان درد و ناتوانی نشان دادند، در عین حال بین دو محیط تمرینی تفاوت معنی داری از نظر بهبود درد و ناتوانی یافت نشد. پیلاتس روش مناسب و محبوبی برای افزایش ثبات تنه است که بیشترین تمرکز را بر عضلات مرکزی دارد و با کمترین احتمال آسیب، توسط هر فردی به راحتی قابل اجراست.

در این پژوهش آمده است:« با توجه به نتایج حاصل، احتمالا انجام تمرینات منتخب توانسته است با تقویت عضلات ناحیه مرکزی، کاهش درد و ناتوانی بیماران را به همراه داشته باشد. با این حال به نظر می‌رسد که افزایش قدرت عضلانی تنها دلیل موجود برای بهبود کمردرد نیست بلکه ممکن است پیلاتس با اصلاح الگوی به کارگیری عضلات و بهبود کنترل عصبی عضلانی موجب کاهش درد و هم‌چنین کاهش ناتوانی بیماران شده باشد.»

یلفانی و همکارش در بخش دیگری از این پژوهش می‌گویند:« با توجه به اثرگذاری بیشتر محیط آب بر کاهش درد و از طرفی تاثیر بیشتر محیط خشکی بر بهبود و کاهش میزان ناتوانی، به نظر می‌رسد ترکیبی از انجام تمرینات در آب و خشکی در درمان این بیماران جهت بهره‌مندی هرچه بیشتر از مزایای دو محیط می‌تواند بهترین انتخاب باشد. در واقع با توجه به مزایای روانی زیاد محیط آب و همچنین کم‌خطر بودن این محیط هنگام انجام تمرینات، می‌توان در ابتدا و به عنوان فاز اول درمان از محیط آب برای شروع تمرینات در بیمارانی که شدت درد بالاتر و همچنین عملکرد ضعیف‌تری دارند استفاده کرد سپس در فاز بعدی درمان، تمرینات در محیط خشکی انجام پذیرد. در نهایت روش درمانی می تواند طبق ترجیح و نظر بیمار انتخاب شود.»

این پژوهش در شماره اول بیست‌ویکمین جلد فصلنامه علمی پژوهشی ابن‌سینا منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مصرف آنتی‌بیوتیک چه تاثیری بر سرطان روده دارد؟

محققان انگلیسی به تازگی ارتباط بین مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک و افزایش خطر ابتلا به سرطان کولون را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، با توجه به افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی، پزشکان بیشتر از قبل نسبت به محدودکردن مصرف این داروها آگاهی پیدا کرده‌اند؛ با این وجود، مصرف آنتی‌بیوتیک در سراسر جهان در حال افزایش است. از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ استفاده از این نوع داروها حدود ۳۵ درصد بیشتر از قبل شده است، بدین معنا که سالیانه ۷۰ میلیارد دوز از این دارو مصرف می‌شود.

گروهی از محققان انگلیسی به منظور پی‌بردن به ارتباط بین مصرف آنتی‌بیوتیک و خطر ابتلا به سرطان کولورکتال، داده‌های پزشکی ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار فرد را مورد بررسی قرار دادند. این اطلاعات شامل نوع دارویی که پزشکان تجویز کردند، دوز دارو و شیوه مصرف دارو بود. پژوهشگران از میان افراد شرکت‌کننده در مطالعه، اطلاعات پزشکی ۱۹ هزار و ۷۲۶ فرد مبتلا به سرطان کولون، با میانگین سنی ۴۰ تا ۹۰ سال و ۹ هزار و ۲۵۴ فرد را که از سرطان رکتوم رنج می‌بردند، ارزیابی کردند. گروه کنترل شامل ۱۳۷ هزار و ۷۷ فرد بود که به سرطان روده مبتلا نشده بودند.

محققان داروهای آنتی بیوتیک را به دسته‌های مختلف مانند تتراسایکلین‌ و پنی‌سیلین‌تقسیم کردند. آن‌ها همچنین داروها را بر اساس نوع باکتری که روی آن تاثیر می‌گذارد نظیر باکتری‌های هوازی (aerobic) و بی‌هوازی (anaerobic) طبقه بندی کردند. باکتری‌های هوازی برای زنده‌ماندن به اکسیژن نیاز دارند، در حالی که باکتری‌های بی‌هوازی اینگونه نیستند. علاوه بر این، محققان سرطان روده را بر اساس موقعیت مکانی آن‌ به چند گروه رکتوم، کولون جلویی و کولون پشتی (آخرین قسمت روده  قبل از رکتوم) تقسیم‌بندی کردند.

افراد شرکت‌کننده برای مدت هشت سال مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج بررسی‌های جدید نشان داد حدود ۷۰ درصد افرادی که به سرطان کولون مبتلا بودند و ۶۸.۵ درصد از افراد گروه کنترل، آنتی بیوتیک مصرف کرده بودند. همچنین افرادی که به سرطان کولون مبتلا شدند، بیشتر از سایرین داروی آنتی‌بیوتیک مصرف کردند؛ این تاثیر برای افرادی که به سرطان کولون جلویی مبتلا بودند، شدیدتر بود. 

زمانی که محققان سرطان رکتوم را بررسی کردند به نتیجه معکوسی دست پیدا کردند. افرادی که بیش از ۶۰ روز آنتی‌بیوتیک مصرف کرده بودند، ۱۵ درصد کمتر از بقیه افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان رکتوم قرار گرفتند. به گفته محققان استفاده از پنی‌سیلین باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان کولون می‌شود، در حالی که  مصرف تتراسایکلین‌ ابتلا به سرطان رکتوم را کاهش می‌دهد.

نتایج این مطالعه در مجله Gut منتشر شده است.

کد خبر 386657

بازداشت ۲ نماینده مجلس به اتهام اخلال در بازار خودرو

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

دستگیری 2 نماینده مجلس و انتقال آنها به زندان اوین

کلیدواژه: کمردرد پیلاتس

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۶۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • از کمر درد پیشگیری کنید
 • نقش موثر تمرین‌های فیزیوتراپی در پیشگیری از کمردرد
 • ۵۴۰ ژنوتیپ چمن مقاوم به خشکی در مرکز تحقیقاتی محمودآباد
 • جزییات اقدام دو مرحله‌ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
 • کُشنده‌ترین بیماری‌ها را بشناسید
 • بیماران غیراورژانسی در صف اورژانس
 • جزییات و نحوه تحویل داروهای بیماران خاص در منزل‌ شان
 • درد‌های ناشی از کار با تلفن همراه و راهکار‌های درمانی
 • کمبود دستگاه ماموگرافی بیماران شیروان و فاروج را رنج می‌دهد
 • جزییات تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص
 • بیماران خاص داروهای خود را در درب منزل دریافت می کنند
 • مبتلایان به ایدز در معرض کدام بیماری‌ها قرار دارند؟
 • احساس درد شدید در قفسه سینه نشانه چیست؟
 • جزییات تحویل داروهای بیماران خاص در درب منزل‌شان
 • افزایش هزینه‌های دارویی، بیماران کلیوی را رنج می‌دهد
 • ماجرای زنی که با درد گردن از خواب بیدار و تا شب فلج شد +عکس
 • چربی‌سوزترین موادغذایی که بدنتان نیاز دارد/ به روز شدن پرداخت حقوق سرباز معلم‌ها از مهر ۹۸/ صدور حواله الکترونیکی دارو بیماران پیوندی از ۱۰ شهریور ماه/ سرنوشت نهایی کهکشان زیبای راه شیری مشخص شد
 • نکته بهداشتی: کمردرد کوتاه‌ مدت
 • افزایش بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی در میان حجاج ایرانی