رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان با بیان این‌که برنامه‌ریزی برای جذب سرمایه‌گذار در اترک در اولویت است، می‌گوید: همه بخش‌های ما دچار چالش‌های زیادی است و فعالان اقتصادی با مشکلات متعددی مواجهند. اولویت ما بررسی مشکلات پیرامون و پیدا کردن راه حل‌های خروج از بحران است. رفع موانع محیط زیستی و منابع طبیعی برای توسعه صنعت و معدن از دیگر اولویت‌هاست که باعث محرومیت‌زدایی بخش‌های مختلف استان می‌شود.

«حسین طلوعیان» که کمتر از یک ماه است بر کرسی ریاست صمت گلستان تکیه زده، اظهار می‌کند: تامین سرمایه در گردش بخش صنعت باعث حفظ اشتغال موجود می‌شود. همچنین تامین منابع مالی و مواد اولیه واحدهای تولیدی در بخش صنعت از دیگر اولویت‌های کاری ما خواهد بود. احیای واحدهای راکد، توسعه واحدهای موجود و تامین منابع برای واحدهای در حال تاسیس بخشی دیگر از برنامه‌های کاری در دوره مدیریت جدید است.

تصویب منطقه اقتصادی اترک نقطه عطف توسعه 

این مسئول توضیح می‌دهد: توسعه واحدهای صنعتی و تولیدی در شهرک هزار هکتاری اترک از دیگر برنامه‌هاست. توسعه این شهرک هم زمینه‌ توسعه اقتصادی استان را فراهم خواهد کرد. تصویب منطقه ویژه اقتصادی اترک برای استان نقطه عطفی در مسیر توسعه صنعت گلستان است و بدون تردید آینده صنعت استان نیز در این منطقه رقم خواهد خورد. این منطقه ویژه اقتصادی در واقع زیرساخت اصلی برای منطقه آزاد تجاری صنعتی اینچه‌برون است که جهشی بزرگ برای توسعه اقتصادی گلستان و منطقه رقم خواهد بود.

وی با اعلام نارضایتی از روند کند ایجاد زیرساخت‌ها در این شهرک صنعتی هزار هکتاری می‌افزاید: اکنون فقط یک واحد صنعتی در حال بهره‌برداری در منطقه ویژه اقتصادی اترک فعال است و ۳۰ تا ۴۰ درخواست و قرارداد دیگر نیز منعقد شده است، اما به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های اولیه مانند آب، برق و گاز هنوز فعالیت در این شهرک مورد استقبال و رغبت سرمایه‌گذاران قرار ندارد.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان اظهار می‌کند: البته برخی زیرساخت‌ها مانند تفکیک اراضی و خیابان‌بندی بخشی از این شهرک هزار هکتاری آماده شده و برای ساخت‌ واحد تولیدی وجود مشکلی ندارد، اما مهم‌تر از آنها فراهم شدن زیرساخت‌های اصلی مانند آب، برق و گاز است که از نیازهای اصلی برای بهره‌برداری یک واحد تولیدی محسوب می‌شود و این زیرساخت‌ها در شهرک صنعتی اترک هنوز آماده نشده است.

وضعیت زیرساخت‌های اترک

زیرساخت‌های آب، برق، گاز، مخابرات(فیبر نوری)، فضای سبز و خیابان‌کشی در ۲۵۰ هکتار از منطقه ویژه اقتصادی اترک فراهم شده و مشکلی برای ساخت واحدهای تولیدی کوچک و متوسط در این منطقه وجود ندارد. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان هم در این‌باره می‌گوید: این منطقه ویژه در ۲ قسمت یکی برای استقرار واحدهای صنعتی بزرگ و دیگری برای استقرار واحدهای صنعتی کوچک و متوسط پیش‌بینی شده است. زیرساخت‌ها برای استقرار حداقل ۵۰ واحد متوسط و کوچک در شهرک هزار هکتاری اترک فراهم شده است. با این حال هنوز زیرساخت‌ها برای استقرار واحدهای صنعتی بزرگ فراهم نیست.

به گفته «حجت خلیل‌زاده» یکی از این زیرساخت‌ها برق است که در دومین سفر استانی رئیس‌جمهوری به گلستان دی ماه پارسال، مقرر شد با همکاری ۲ وزارتخانه نیرو و کشور، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و شرکت شهرک‌های صنعتی جمعا مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای ساخت پست برق ۲۳۰ کیلوولت و نیز احداث خط انتقال فوق توزیع از نیروگاه علی‌آباد کتول به منطقه اترک اختصاص یابد.

وی ادامه می‌دهد: پارسال مبلغ ۱۲ میلیارد تومان برای این ۲ طرح بابت تامین برق شهرک صنعتی اترک پیش‌بینی شد که متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی کشور تخصیص نیافت، اما امسال ۱۵ میلیارد تومان پیش‌بینی شده و به‌زودی موافقتنامه‌های آن امضا می‌شود. از زمان تصویب منطقه ویژه اقتصادی اترک و آغاز عملیات اجرایی برای ایجاد زیرساخت‌ها تا ۲ سال پیش فقط ۱۱ میلیارد تومان صرف امور زیرساختی در ۲۵۰ هکتار شد ولی برای استقرار واحدهای صنعتی کوچک و متوسط کافی نبود، اما در ۲ سال اخیر ۱۳ میلیارد تومان برای زیرساخت‌ها در این شهرک هزار هکتاری هزینه شده است.  این مسئول می‌افزاید: اکنون یک واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی اترک در حال تکمیل است. از مجموع ۲۸ قراردادی که در ۲ سال گذشته با سرمایه‌گذاران منعقد شده، ۲ یا ۳ واحد نیز عملیات اجرایی برای ساخت واحد تولیدی را آغاز کردند.

جبران عقب‌ماندگی صنعت با ایجاد منطقه ویژه اترک 

اترک در حالی تاکنون در حاشیه صنعت استان باقی مانده که ایجاد این منطقه ویژه صنعتی در مرداد سال ۱۳۸۴ با هدف جبران عقب‌ماندگی‌های بخش صنعت این استان به تصویب رسید تا فرصتی مناسب برای توسعه صنعتی و اقتصادی گلستان باشد ولی با گذشت ۱۴ سال هنوز برخی زیرساخت‌های آن برای استقرار صنایع تکمیل نشده است. موقعیت جغرافیایی این شهرک صنعتی هزار هکتاری و قرار گرفتن در کریدور شمال-جنوب با دسترسی آسان به جاده ترانزیتی، راه‌آهن ایران-ترکمنستان-قزاقستان، بندرهای ترکمن و خواجه‌نفس و فرودگاه بین‌المللی گرگان و برخورداری از تسهیلات واگذاری زمین صنعتی در مناطق کمتر توسعه‌یافته از جمله مزیت‌ها و تسهیلات پیش‌بینی شده برای منطقه ویژه اقتصادی اترک اعلام شده است.

واگذاری اراضی صنعتی این شهرک به صورت نقد و اقساط، دسترسی به مراکز جمعیتی شهرستان‌های گنبد کاووس، گرگان، آق‌قلا و گمیشان، ورود آزاد و بدون حقوق گمرکی ماشین‌آلات، قطعات یدکی، مواد اولیه و مصالح ساختمانی برای احداث واحدهای تولیدی، تجاری و خدماتی، امکان صدور کالاهای ساخته شده از مواد اولیه و کالاهای خارجی در منطقه به خارج از کشور بدون الزام به رعایت مقررات عمومی صادرات و واردات و نیز مجاز بودن واردات کالاهای تولید شده در منطقه به داخل کشور به میزان درصد ارزش افزوده بدون نیاز به رعایت ثبت سفارش و گشایش اعتبار از دیگر مزایا و تسهیلات پیش‌بینی شده این شهرک صنعتی هزار هکتاری است.

امکان سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران خارجی در هر نوع فعالیت تولیدی به هر میزان از سهام، آزادی ورود و خروج سرمایه و سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی در منطقه و امکان استفاده از نیروی انسانی متخصص خارجی در این شهرک صنعتی از دیگر مزایای اعلام شده از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور برای منطقه ویژه اقتصادی اترک اعلام شده است. با وجود پیش‌بینی این همه تسهیلات و امکانات برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به منظور سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی اترک گلستان که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی فرصتی بسیار مغتنم برای توسعه صنعتی استان است، اما روند کند و حرکت لاک‌پشتی برای آماده‌سازی زیرساخت‌های اولیه آن سبب شده تا با گذشت یک دهه از آغاز عملیات اجرایی برای زیرساخت‌ها، همچنان این منطقه صنعتی با استقبال کمرنگ سرمایه‌گذاران مواجه باشد.

کد خبر 451338 برچسب‌ها استان گلستان

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: استان گلستان

منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۶۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

فوت ۵۰ نفر بر اثر کرونا در قم| نماینده مجلس: چرا به مردم دروغ می‌گویید؟ | روزانه ۱۰ نفر در قم از بین می‌روند| اولین نفر در ۲۴ بهمن فوت شده| قرنطینه صد‌ها نفر در قم| حرم باید تعطیل شود

ایران در لیست سیاه FATF؛ تشخیص‌دهندگان مصلحت نظام در دسترس نیستند

پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم در تاریخ انقلاب اسلامی؛ ۴۲ درصد در سراسر کشور، ۲۶ درصد در تهران| تاثیر کرونا، حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت

نتایج نهایی انتخابات مجلس یازدهم| حذف اصلاح‌طلبان؛ انقلابیون اصولگرا مجلس را به دست گرفتند+اسامی

فاصله تورمی دهک‌ها به ۲.۶ درصد رسید

خبر بعدی:

جنب و جوش خوبی در فضای اقتصادی کرمانشاه ایجاد شده است

هدایت حاتمی عصر دوشنبه در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید که در استانداری برگزار شد، اظهارداشت: در چند سال گذشته توانسته ایم از تهدیدات فرصت سازی کنیم و کرمانشاه را به سمت رونق اقتصادی ببریم.
معاون استاندار کرمانشاه افزود: از ابتدای سال جاری ۲۰۵ مورد جذب سرمایه گذاری در شهرک‌های صنعتی داشتیم که ۹۲ هکتار از این فضاها را به خود اختصاص دادند.
حاتمی پیش بینی کرد که این سرمایه گذاری ها تا پایان سال جاری به ۲۵۰ مورد در شهرکت های صنعتی استان برسد.
وی اظهارداشت: ۱۶ تا ۲۰ شهرک کشاورزی را نیز در زیرمجموعه های بخش کشاورزی در استان ایجاد خواهند شد که روند ساخت چند شرکت آنها اکنون آغاز شده است.
معاون هماهنگی‌ امور اقتصادی استاندار کرمانشاه گفت: از رتبه نخست تورم کشور به رتبه ۲۷ رسیده ایم‌ که نشان می دهد کرمانشاه جز استان های ارزان کشور است.
حاتمی افزود: کرمانشاه جایگاه ۱۷ در بهبود فضای کسب و کار را دارد که نسبت به گذشته پیشرفته ۱۱ پله ای نشان می دهد.
وی با بیان اینکه به دنبال کاهش سه درصدی نرخ بیکاری استان تا پایان سال هستیم، توضیح داد: در سه فصل گدشته توانستیم نرخ بیکاری را بیش از سه درصد کاهش دهیم و امیدواریم این روند در زمستان نیز ادامه داشته باشد.
معاون استاندار کرمانشاه یادآور شد: بیکاری امروز به یک‌ معضل اقتصادی و اجتماعی در استان تبدیل شده است که با تمام‌ توان باید برای رفع آن اقدام‌ کنیم.
رییس شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ کرمانشاه نیز اعلام‌ کرد که از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۰۵ سرمایه گذاری در شهرک‌ها انجام شده که این میزان روبه افزایش است.
بیژن کردستانی افزود: ۲۰ شهرک و ناحیه صنعتی در استان کرمانشاه وجود دارد که ببش از یک هزارو و ۵۰۰ شرکت در این مناطق مشغول به فعالیت هستند.
وی اظهار داشت: امروز می توانیم به تمام کسانی که قصد سرمایه گذاری در بخش صنعت را دارند زمین مورد نیاز در شهرک های صنعتی اختصاص دهیم.
رییس شرکت شهرک‌های صنعتی کرمانشاه اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۹۲ هکتار زمین به ۲۰۵ سرمایه گذار به منظور ایجاد واحدهای صنعتی داده شده است.
به گفته کردستانی، بیشترین درخواست مطرح شده برای سرمایه گذاری مربوط به شهرک صنعتی زاگرس در شهرستان کرمانشاه است.
وی با بیان اینکه روند صدور مجور های سرمایه گذاری در کرمانشاه به کمتر از ۲ هفته رسیده است، گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ۲ سرمایه گذار خارجی را در شهرک صنعتی زاگرس و مرصاد جذب کرده ایم.

نرخ بیکاری استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت در پاییز امسال ۱۶.۳ درصد از سوی مرکز آمار ایران اعلام شده است.

گفته می شود بیش از ۱۵۰ هزار نفر بیکار هم اکنون در استان کرمانشاه وجود دارد که هر سال هفت هزار و ۵۰۰ نفر به آنها اضافه می شود.

اکنون هزار و ۲۷ واحد صنعتی با سرمایه گذاری ۳۸ هزار و ۴۹۹ میلیارد ریال در استان وجود دارد که ۳۰ هزار و ۲۸۴ نفر در آنها مشغول به کار هستند.

برچسب‌ها رونق تولید سرمایه گذاری کرمانشاه

دیگر خبرها

 • توسعه زیرساخت های فرهنگی نیاز ضروری شهرستان سقز است
 • اجرای موفق سیاست‌های صنعتی و تجاری منوط به اجماع است
 • شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق باید هرچه زودتر تعیین تکلیف شود
 • زیرساخت‌های اطراف گلزار شهدای کرمان ارتقا پیدا می‌کند
 • تداوم شکست‌های اترک در لیگ دسته دوم فوتبال کشور
 • منتشر نشدن کتاب های یک نویسنده به دلیل گرانی کاغذ
 • توسعه عملی کشور با تکیه بر پیوند صنعت نفت و دانشگاه
 • نخستین مرکز نوآوری خوشه محصولات کنجدی کشور در اردکان یزد افتتاح شد
 • امضاء تفاهم نامه همکاری دانشگاه صنعتی مالک اشتر وزارت دفاع و شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره )
 • افتتاح فاز اول مرکز نوآوری خوشه محصولات کنجدی در اردکان
 • سهمیه جدید کاغذ نشریات توزیع شد
 • اختصاص ۷۰۰ میلیون دلار برای توسعه میدان های نفتی ایلام
 • آغاز توزیع سهمیه جدید کاغذ نشریات کشور
 • دستگیری ۲۵ شکارچی و سه سارق در مناطق مرزی گنبدکاووس
 • ظرفیت واحدهای راکد برای توسعه اشتغال استان اردبیل بکار گرفته می‌شود
 • رسالت یک مهندس پیگیری مداوم برای آبادانی کشورش است
 • ایلام ظرف ۲ سال آینده به یک شهرک صنعتی بزرگ تبدیل می شود
 • سهمیه جدید کاغذ نشریات کشور توزیع شد
 • خلق از کاغذ باطله
?>