رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان با بیان این‌که برنامه‌ریزی برای جذب سرمایه‌گذار در اترک در اولویت است، می‌گوید: همه بخش‌های ما دچار چالش‌های زیادی است و فعالان اقتصادی با مشکلات متعددی مواجهند. اولویت ما بررسی مشکلات پیرامون و پیدا کردن راه حل‌های خروج از بحران است. رفع موانع محیط زیستی و منابع طبیعی برای توسعه صنعت و معدن از دیگر اولویت‌هاست که باعث محرومیت‌زدایی بخش‌های مختلف استان می‌شود.

«حسین طلوعیان» که کمتر از یک ماه است بر کرسی ریاست صمت گلستان تکیه زده، اظهار می‌کند: تامین سرمایه در گردش بخش صنعت باعث حفظ اشتغال موجود می‌شود. همچنین تامین منابع مالی و مواد اولیه واحدهای تولیدی در بخش صنعت از دیگر اولویت‌های کاری ما خواهد بود. احیای واحدهای راکد، توسعه واحدهای موجود و تامین منابع برای واحدهای در حال تاسیس بخشی دیگر از برنامه‌های کاری در دوره مدیریت جدید است.

تصویب منطقه اقتصادی اترک نقطه عطف توسعه 

این مسئول توضیح می‌دهد: توسعه واحدهای صنعتی و تولیدی در شهرک هزار هکتاری اترک از دیگر برنامه‌هاست. توسعه این شهرک هم زمینه‌ توسعه اقتصادی استان را فراهم خواهد کرد. تصویب منطقه ویژه اقتصادی اترک برای استان نقطه عطفی در مسیر توسعه صنعت گلستان است و بدون تردید آینده صنعت استان نیز در این منطقه رقم خواهد خورد. این منطقه ویژه اقتصادی در واقع زیرساخت اصلی برای منطقه آزاد تجاری صنعتی اینچه‌برون است که جهشی بزرگ برای توسعه اقتصادی گلستان و منطقه رقم خواهد بود.

وی با اعلام نارضایتی از روند کند ایجاد زیرساخت‌ها در این شهرک صنعتی هزار هکتاری می‌افزاید: اکنون فقط یک واحد صنعتی در حال بهره‌برداری در منطقه ویژه اقتصادی اترک فعال است و ۳۰ تا ۴۰ درخواست و قرارداد دیگر نیز منعقد شده است، اما به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های اولیه مانند آب، برق و گاز هنوز فعالیت در این شهرک مورد استقبال و رغبت سرمایه‌گذاران قرار ندارد.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان اظهار می‌کند: البته برخی زیرساخت‌ها مانند تفکیک اراضی و خیابان‌بندی بخشی از این شهرک هزار هکتاری آماده شده و برای ساخت‌ واحد تولیدی وجود مشکلی ندارد، اما مهم‌تر از آنها فراهم شدن زیرساخت‌های اصلی مانند آب، برق و گاز است که از نیازهای اصلی برای بهره‌برداری یک واحد تولیدی محسوب می‌شود و این زیرساخت‌ها در شهرک صنعتی اترک هنوز آماده نشده است.

وضعیت زیرساخت‌های اترک

زیرساخت‌های آب، برق، گاز، مخابرات(فیبر نوری)، فضای سبز و خیابان‌کشی در ۲۵۰ هکتار از منطقه ویژه اقتصادی اترک فراهم شده و مشکلی برای ساخت واحدهای تولیدی کوچک و متوسط در این منطقه وجود ندارد. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان هم در این‌باره می‌گوید: این منطقه ویژه در ۲ قسمت یکی برای استقرار واحدهای صنعتی بزرگ و دیگری برای استقرار واحدهای صنعتی کوچک و متوسط پیش‌بینی شده است. زیرساخت‌ها برای استقرار حداقل ۵۰ واحد متوسط و کوچک در شهرک هزار هکتاری اترک فراهم شده است. با این حال هنوز زیرساخت‌ها برای استقرار واحدهای صنعتی بزرگ فراهم نیست.

به گفته «حجت خلیل‌زاده» یکی از این زیرساخت‌ها برق است که در دومین سفر استانی رئیس‌جمهوری به گلستان دی ماه پارسال، مقرر شد با همکاری ۲ وزارتخانه نیرو و کشور، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و شرکت شهرک‌های صنعتی جمعا مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای ساخت پست برق ۲۳۰ کیلوولت و نیز احداث خط انتقال فوق توزیع از نیروگاه علی‌آباد کتول به منطقه اترک اختصاص یابد.

وی ادامه می‌دهد: پارسال مبلغ ۱۲ میلیارد تومان برای این ۲ طرح بابت تامین برق شهرک صنعتی اترک پیش‌بینی شد که متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی کشور تخصیص نیافت، اما امسال ۱۵ میلیارد تومان پیش‌بینی شده و به‌زودی موافقتنامه‌های آن امضا می‌شود. از زمان تصویب منطقه ویژه اقتصادی اترک و آغاز عملیات اجرایی برای ایجاد زیرساخت‌ها تا ۲ سال پیش فقط ۱۱ میلیارد تومان صرف امور زیرساختی در ۲۵۰ هکتار شد ولی برای استقرار واحدهای صنعتی کوچک و متوسط کافی نبود، اما در ۲ سال اخیر ۱۳ میلیارد تومان برای زیرساخت‌ها در این شهرک هزار هکتاری هزینه شده است.  این مسئول می‌افزاید: اکنون یک واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی اترک در حال تکمیل است. از مجموع ۲۸ قراردادی که در ۲ سال گذشته با سرمایه‌گذاران منعقد شده، ۲ یا ۳ واحد نیز عملیات اجرایی برای ساخت واحد تولیدی را آغاز کردند.

جبران عقب‌ماندگی صنعت با ایجاد منطقه ویژه اترک 

اترک در حالی تاکنون در حاشیه صنعت استان باقی مانده که ایجاد این منطقه ویژه صنعتی در مرداد سال ۱۳۸۴ با هدف جبران عقب‌ماندگی‌های بخش صنعت این استان به تصویب رسید تا فرصتی مناسب برای توسعه صنعتی و اقتصادی گلستان باشد ولی با گذشت ۱۴ سال هنوز برخی زیرساخت‌های آن برای استقرار صنایع تکمیل نشده است. موقعیت جغرافیایی این شهرک صنعتی هزار هکتاری و قرار گرفتن در کریدور شمال-جنوب با دسترسی آسان به جاده ترانزیتی، راه‌آهن ایران-ترکمنستان-قزاقستان، بندرهای ترکمن و خواجه‌نفس و فرودگاه بین‌المللی گرگان و برخورداری از تسهیلات واگذاری زمین صنعتی در مناطق کمتر توسعه‌یافته از جمله مزیت‌ها و تسهیلات پیش‌بینی شده برای منطقه ویژه اقتصادی اترک اعلام شده است.

واگذاری اراضی صنعتی این شهرک به صورت نقد و اقساط، دسترسی به مراکز جمعیتی شهرستان‌های گنبد کاووس، گرگان، آق‌قلا و گمیشان، ورود آزاد و بدون حقوق گمرکی ماشین‌آلات، قطعات یدکی، مواد اولیه و مصالح ساختمانی برای احداث واحدهای تولیدی، تجاری و خدماتی، امکان صدور کالاهای ساخته شده از مواد اولیه و کالاهای خارجی در منطقه به خارج از کشور بدون الزام به رعایت مقررات عمومی صادرات و واردات و نیز مجاز بودن واردات کالاهای تولید شده در منطقه به داخل کشور به میزان درصد ارزش افزوده بدون نیاز به رعایت ثبت سفارش و گشایش اعتبار از دیگر مزایا و تسهیلات پیش‌بینی شده این شهرک صنعتی هزار هکتاری است.

امکان سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران خارجی در هر نوع فعالیت تولیدی به هر میزان از سهام، آزادی ورود و خروج سرمایه و سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی در منطقه و امکان استفاده از نیروی انسانی متخصص خارجی در این شهرک صنعتی از دیگر مزایای اعلام شده از سوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور برای منطقه ویژه اقتصادی اترک اعلام شده است. با وجود پیش‌بینی این همه تسهیلات و امکانات برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به منظور سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی اترک گلستان که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی فرصتی بسیار مغتنم برای توسعه صنعتی استان است، اما روند کند و حرکت لاک‌پشتی برای آماده‌سازی زیرساخت‌های اولیه آن سبب شده تا با گذشت یک دهه از آغاز عملیات اجرایی برای زیرساخت‌ها، همچنان این منطقه صنعتی با استقبال کمرنگ سرمایه‌گذاران مواجه باشد.

کد خبر 451338 برچسب‌ها استان گلستان

منبع: همشهری آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

راه‌اندازی شهرک صنعتی مشترک اردبیل وجمهوری آذربایجان بررسی می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، اکبر بهنام‌جو پیش از ظهر پنجشنبه در کارگروه اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید شهرستان اصلاندوز عنوان کرد: به منظور افزایش تعامل با کشور همسایه جمهوری آذربایجان ایجاد شهرک صنعتی مشترک در دستور کار قرار گرفته است.

وی از در حال مطالعه بودن ایجاد این شهرک صنعتی خبر داد و افزود: بعد از اتمام طرح مطالعاتی در خصوص زمان آغاز عملیات اجرایی و مکان یابی پروژه تصمیم گیری خواهد شد.

استاندار اردبیل ادامه داد: برخورداری از توجیه اقتصادی ایجاد شهرک صنعتی مشترک مورد تاکید هر دو طرف بوده تا از اجرایی شدن آن سودآوری اقتصادی و کارآفرینی محقق شود.

بهنام‌جو احداث خط ریلی اردبیل و جمهوری آذربایجان را از دیگر موارد مورد بحث با مسئولان آذری دانست و افزود: در خصوص چگونگی اجرای پروژه راه آهن و اتصال به دو کشور توافقات خوبی حاصل شده است.

وی از طی کردن مراحل پایانی اتصال خط زیلی آذربایجان به اردبیل خبر داد و افزود: یکی از شرکت‌های خصوصی با اعلام آمادگی برای طی مراحل ریل گذاری شرایط تسهیل و تسریع در تحقق این اتفاق مهم اقتصادی و تجاری را فراهم خواهد کرد.
 

کد خبر 4699016

بازداشت ۲ نماینده مجلس به اتهام اخلال در بازار خودرو

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

دستگیری 2 نماینده مجلس و انتقال آنها به زندان اوین

کلیدواژه: استان گلستان

منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۶۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گفته‌های صالحی درباره ادغام موسسات، کاغذ و اکران خاکستری سینما
 • تشکيل هيئت رسيدگي به تخلفات کاغذ نشر کتاب
 • تحقق میز خدمت الکترونیک در شهرداری همدان/حذف کاغذ از مکاتبات شهرداری
 • رضایت شهروندان، خط کش عملکرد شهرداری می باشد/ شهرامیرکبیر بدون زیرساخت /اختصاص اعتبار ویژه برای مرمت بازار اراک و مسجد جامع ساوه
 • سرانه مطالعه در کشور ۱۳ دقیقه است/ ۴۰۰ هزار تن مصرف کاغذ کشور در سال است
 • عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: بخشی از واردات کاغذ به بازار راه پیدا نکرد
 • کاغذ از سیستم مکاتبات شهرداری همدان حذف می‌شود
 • اختصاص ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار جهت تکمیل زیرساخت واحد‌های صنعتی
 • مشکلات بازار کاغذ ریشه در مدیریت نامناسب دارد/سرانه مطالعه کشور به شدت کاهش داشته است
 • حرکت چرخه­ اقتصادی کشور به دست صنایع کوچک
 • قابلیت اعتماد به زیرساخت‌های احراز هویت؛ لازمه مبارزه با پولشویی
 • نقش گسترده صنایع کوچک در توسعه اقتصاد‌‌ / صنایعی که چرخه اقتصادی کشور را به حرکت در‌می‌آورد
 • هدهدهای دیار اترک، بر بلندای جهان بین فرود آمدند
 • گرانی کاغذ تعطیلی فعالیت ناشران را رقم می‌زند
 • لازمه جذب و توسعه گردشگر را مشارکت بخش خصوصی و مردم
 • تسهیلات برای جذب و توسعه گردشگری پرداخت می شود
 • دغدغه‌های یک ناشر؛ مشکل کاغذ و آثار در انتظار چاپ
 • دغدغه‌های یک ناشر؛ آثار در انتظار چاپ و مشکل کاغذ
 • زیرساخت‌های دو مرز شوشمی و شیخ‌صله برای فعالیت‌های رسمی فراهم شود