حالا، بعد از گذشت حدود ۵ ماه از وقوع سیل، هنوز مردم در زمینه دریافت خدمات و ساخت منازل خود مشکلات زیادی دارند. مردم بخش ماژین این روزها و در هوای گرم با مشکل بی‌آبی هم دست و پنجه نرم می‌کنند و با سختی روز را به شب می رسانند. اکثر ساکنان روستاهای ماژین این روزها در حال ساخت ‌ منازل سیل‌زده خود هستند و نبود آب مهم‌ترین دغدغه آنهاست.

ماژین آب ندارد

برخی از مناطق ماژین کماکان با مشکل قطعی آب مواجه هستند. گرمای طاقت‌فرسای این بخش مشکل قطعی آب را بزرگ‌تر کرده است، چرا که استفاده از کولرهای آبی را با مشکل مواجه کرده است. یکی از اهالی ماژین به خبرنگار همشهری می‌گوید: مردم روستاهای سیل‌زده بخش ماژین از بی‌آبی رنج می‌برند و متاسفانه مسئولان به این مساله توجه ندارند. «قاسم‌علی تیموری» می‌افزاید: اکثر روستاهای سیل‌زده با افت فشار و قطعی آب مواجهند و معلوم نیست چرا تدبیری برای این مشکل اتخاذ نمی‌شود.

ساخت‌ و سازها؛ دلیل اصلی افت فشار آب

فرماندار دره‌شهر در این رابطه به خبرنگار همشهری بیان می‌کند: علت افت فشار و نبود آب در این روستاها ساخت و سازها و بازسازی منازل آسیب‌دیده از سیل است. «کیانوش محمدنژاد» می‌گوید: مردم برای جلوگیری از قطعی مکرر آب باید، ضمن رعایت الگوی مصرف، از تانکرهای ذخیره آب استفاده کنند. وی ادامه می‌دهد: با توجه به مشکلات شهرستان در بخش آب شرب و راه‌های شهری و روستایی سعی شده است بیشترین بودجه در این زمینه تخصیص یابد.

۲ روستا بیشترین مشکل را دارند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان نیز در این ارتباط به همشهری می‌گوید: سال گذشته در بخش ماژین ۴۰ میلیارد ریال بابت احداث تصفیه‌خانه، خط انتقال، مخزن ذخیره و شبکه داخلی هزینه شد و خوشبختانه این بخش در جریان سیل فروردین امسال مشکل قطعی آب پیدا نکرد.

«نورالله تیموری» می‌افزاید: فقط ۲ روستای دمرود و گرم‌آباد به علت ساخت‌ و ‌ساز و تعمیر خانه‌های سیل‌زده با افت فشار آب مواجهند. وی بیان می‌کند: حجم آب تحویلی به این روستاها ۹۰۰ هزار لیتر در شبانه‌روز است و با توجه به جمعیت ۲۹۰ نفره این ۲ روستا و استاندارد موجود، ۴۵۰ هزار لیتر در شبانه‌روز نیاز است. تیموری می‌گوید: این میزان ۲ برابر سرانه مصرف است و از مشترکان خواهش می‌کنیم با مدیریت صحیح مصرف آب، شرکت آب و فاضلاب روستایی را در خدمات‌رسانی بهتر یاری کنند.

لزوم توجه به زیرساخت‌های مناطق سیل‌زده دره شهر

وجود مشکلات گوناگون در مناطق سیل‌زده شهرستان دره‌شهر، به خصوص بخش ماژین، باعث انتقاد امام‌جمعه این شهرستان نیز شده است. حجت‌الاسلام «محمدجواد قنبربیگی» چند روز پیش در این ارتباط اظهار کرد: کار عمده ستاد بحران استان و شهرستان در زمینه سیل فقط پرداخت تسهیلات بوده است. وی افزود: مشکلات زیرساختی مناطق سیل‌زده شهرستان باید حل شوند. متاسفانه با گذشت چند ماه از سیل، پل دائم روی رودخانه سیمره ساخته نشده است.

حجت‌الاسلام قنبربیگی گفت: برای تعریض پل‌های وسط شهر و لایروبی کف رودخانه که از عوامل مهم در جلوگیری از جاری شدن سیلاب هستند، تاکنون جلسه‌ای برگزار و صحبتی نشده است. امام‌جمعه دره‌شهر بیان کرد: به دلیل وقوع سیل، سیل‌بندهای حوضه آبخیز شهرستان از بین رفته‌اند که عدم پیگیری آن می‌تواند در بارش‌های سنگین موجب خسارت شود.

معرفی ۴ هزار نفر برای دریافت تسهیلات

در این میان، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایلام از استمرار پرداخت تسهیلات به سیل‌زدگان استان خبر می‌دهد و می‌گوید: تاکنون ۱۵۰ میلیارد تومان در قالب تسهیلات، کمک معیشتی و بلاعوض برای جبران خسارت سیل به استان ایلام اختصاص یافته است. «حبیب‌الله محبی» در گفت‌وگو با همشهری می‌افزاید: در مرحله اول از ۲۷ میلیارد تومان ۱۴ میلیارد تومان براساس پیشرفت‌های فیزیکی پرداخت شده است.

وی بیان می‌کند: بیش از ۱۸ هزار واحد مسکونی در سیل اخیر در استان ایلام دچار خسارت شده و تاکنون تعمیر ۲۹۲۰ واحد مسکونی شهری و روستایی سیل‌زده استان به پایان رسیده است. محبی می‌گوید: ۴۹۰۹ پرونده واحدهای سیل‌زده (احداثی، تعمیری و معیشتی) به بانک‌های عامل ایلام معرفی شده و از این تعداد تاکنون ۳۴۰۰ واحد قرارداد بسته‌اند.  

کد خبر 451504 برچسب‌ها استان ایلام

منبع: همشهری آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آخرین وضعیت پرداخت خسارت به استان‌های سیل زده

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی، عملکرد پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات قرض الحسنه بانکی به بخش کشاورزی استان های سیل زده را تشریح کرد.

به گزارش مشرق به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید محمد موسوی اظهار داشت: در اجرای مصوبات دولت جهت پرداخت کمک بلاعوض به خسارت دیدگان از سیل در بخش کشاورزی، تا تاریخ ۲۸ مرداد ماه سال جاری، تعداد ۱۹۴ هزار و ۵۱ پرونده به مبلغ ۱۰۱۸۴ میلیارد ریال در کمیته های تخصصی شهرستان های خسارت دیده از سیل در استان های خوزستان، لرستان، گلستان، مازندران، کرمانشاه، کردستان، فارس، اصفهان، البرز، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، همدان، آذربایجان غربی، تهران، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، گیلان، ایلام، یزد، قم، قزوین، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان پس از بازدید میدانی، بررسی و تایید شده و تعداد ۹۷ هزار و ۶۷۴ پرونده به مبلغ ۵۴۹۰ میلیارد ریال پس از بررسی، مورد تصویب کارگروه استانی قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: خانه سازی سپاه هرمزگان برای سیل زدگان خوزستان فیلم/ لرستان ۴ ماه پس از سیل ویرانگر اتمام تعمیر خانه‌های سیل‌زده تا پایان مردادماه

وی افزود: در استان های گلستان، مازندران، خوزستان، لرستان، همدان، اصفهان، کردستان و فارس تعداد ۳۵ هزار و ۵۸۶ پرونده به مبلغ ۳۱۸۰ میلیارد ریال به مرحله پرداخت رسیده است که بر اساس ماده ۴ دستورالعمل اجرایی ابلاغی شماره ۶۷۵۸-۰۲۰ مورخ ۹۸.۴.۹وزیر جهاد کشاورزی، متناسب با میزان تخصیص، ۵۰ درصد مبلغ مذکور به حساب خسارت دیدگان واریز شد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی درباره پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بانکی به خسارت دیدگان از سیل در بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: تا تاریخ ۲۸ مرداد ماه، تعداد ۷۲ هزار و ۴۰۳ پرونده به مبلغ ۵۶۱۳ میلیارد ریال از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان های خوزستان، گلستان، لرستان، مازندران، کرمانشاه، کردستان، سمنان، فارس، البرز، همدان، آذربایجان غربی، یزد، ایلام، قزوین، خراسان جنوبی، گیلان، اصفهان و چهارمحال و بختیاری به بانک های عامل معرفی و در استان های خوزستان، گلستان، لرستان، مازندران، کردستان، کرمانشاه، ایلام، فارس و همدان جمعا تعداد ۶ هزار و ۸۲۲ پرونده به مبلغ ۸۲۵ میلیارد ریال به خسارت دیدگان پرداخت شده است.

موسوی یادآور شد: از کل پرونده های معرفی شده مذکور؛ ۵۲ درصد به بانک کشاورزی، ۱۷ درصد به بانک ملی، ۱۰ درصد به بانک سپه، ۵ درصد به بانک ملت، ۳ درصد به بانک توسعه تعاون، ۶ درصد به بانک صادرات، ۵ درصد به بانک تجارت و ۲ درصد به بانک رفاه کارگران ارسال شده است.

بازداشت ۲ نماینده مجلس به اتهام اخلال در بازار خودرو

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

دستگیری 2 نماینده مجلس و انتقال آنها به زندان اوین

کلیدواژه: استان ایلام

منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۶۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اردوی جهادی بسیج‌دانشجویی دانشگاه آزاد ایلام شهریورماه برگزار می‌شود
 • تعمیر ۱۰۳۰۰ واحدمسکونی در مناطق سیل‌زده گلستان به پایان رسید
 • دانشجویان دانشگاه قم به مناطق سیل‌زگان اعزام می‌شوند
 • تمرکز فعالیت‌های بنیاد مسکن به حمایت از مناطق محروم استان ایلام است
 • ادامه امداد فرهنگی کانون پرورش فکری گلستان در مناطق سیل زده
 • ادامه امدادرسانی‌ها در مناطق سیل‌زده پس از ۵ ماه
 • اجرای نمایش کامیونت سیار کانون گلستان در مناطق سیل‌زده‌
 • افتتاح ۳۵ پروژه تولیدی و خدماتی بخش کشاورزی در استان ایلام
 • ادامه امدادرسانی‌ها در مناطق سیل‌زده گلستان پس از ۵ ماه+تصاویر
 • اجرای طرح امدادرسانی فرهنگی در مناطق سیل زده گلستان
 • برگزاری جشن ازدواج 94 زوج جوان در مناطق سیل‌زده خوزستان
 • ۲۰۰ واحد مسکونی احداث شده در مناطق سیل‌زده گلستان افتتاح می‌شود
 • سيل 50 روستاي پاکستان را فرا گرفت
 • اکران فیلم‌های جشنواره‌ی کودک و نوجوان در مناطق محروم شهر ایلام
 • اجرای ۷۹۱ پروژه در حوزه مسئولیت‎‎های اجتماعی مناطق نفت‎خیز و سیل‎زده
 • آغاز اکران فیلم‌های جشنواره کودک در نقاط سیل‌زده خوزستان
 • آخرین جزئیات بازسازی مناطق سیل زده کشور
 • پرداخت تسهیلات ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی برای مناطق سیل زده در مرحله دوم تصویب شد
 • کمک‌های دانش‌آموزی برای بازسازی مناطق سیل‌زده/ «آق‌قلا» و «پلدختر» مقصد اصلی دانش آموزان