به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، فریبا رشدی، پزشک عمومی با بیان این‌که مزاج فصل تابستان در شمال کشور با مزاج آن در شمال غرب کشور تفاوت دارد، اظهار کرد: مزاج در شمال کشور به علت بارش باران و وجود کوهی در قسمت جنوب دریا و همچنین وجود دریای خزر گرم و تر بوده اما در شمال غرب کشور گرم و خشک است.

وی با بیان این‌که در این فصل باید میزان خورد و خوراک را کاهش داد، بیان کرد: در فصل تابستان باید مقدار خوراک مصرفی سنگین نبوده و از غذای سبک استفاده شود چرا که حرارت داخلی بدن به سمت خارج از بدن متمایل شده و با این‌که این موضوع سبب خنک شدن بدن می شود، قوت هاضمه دستگاه گوارش به علت از دست دادن حرارت کاهش می یابد.

این متخصص طب سنتی افزود: به همین علت مقدار خوراک مصرفی باید کم و بیشتر دارای مزاج سرد و تر باشد تا دستگاه گوارش دچار سنگینی و زحمت نشود.

رشدی با تاکید بر لزوم خنک بودن محل استراحت و کار در فصل تابستان، اظهار کرد: افراد دارای مزاج گرم و خشک باید در طول روز زمانی برای استراحت در محلی خنک در نظر گرفته و در زمان های بسیار گرم در محیط بیرون قرار نگیرند.

وی افزود: در صورت امکان مچ دست به پایین و مچ پا به پایین با آب خنک شسته شود، همچنین دوش گرفتن با  آب ملایم متمایل به خنک به صورت کوتاه مدت به خنک شدن افراد کمک می کند.

 این متخصص طب سنتی با تاکید بر اهمیت خواب کافی در فصل تابستان، گفت: افراد به ویژه افراد دارای مزاج گرم و خشک، داشتن خواب کافی به ویژه خواب شبانه را فراموش نکنند چرا که خواب باعث افزایش رطوبت مغز می شود.

وی افزود: حرارت مغز افراد دارای مزاج گرم در فصل تابستان افزایش یافته و خواب کافی این حرارت را با افزایش رطوبت مغز کاهش می دهد؛ همچنین تحریک پذیری زیاد، استرس، تپش قلب و پرخاشگری را با داشتن خواب کافی می توان کاهش داد.

رشدی با اشاره به زمان مناسب برای انجام فعالیت های ورزشی، بیان کرد: بهتر است ورزش و حرکات شدید را در اوایل روز یا اواخر آن که هوا نیز خنک است، انجام داده و از لباس های کتانی و نخی استفاده کرد.

وی افزود: فعالیت افراد دارای مزاج گرم و خشک در زیر آفتاب سبب سردرد، پرخاشگری، گرمازدگی، بی قراری، استرس و تپش قلب می شود.

این متخصص طب سنتی با اشاره به غذاهایی که به آسانی هضم می شوند، گفت:  ماهی قزل آلا، گوشت جوجه، گوشت بزغاله، گوشت بره و گوساله به آسانی هضم شده و بهتر است از گوشت حیوانات درشت استفاده نشود.

رشدی افزود: مصرف سوپ گشنیز، آش غوره، خورشت کرفس، کدو، هویج، لوبیا سبز، خورشت آلو و آب دوغ خیار نیز در تابستان توصیه می شود.

وی با اشاره به چاشنی‌های مناسب برای مصرف در غذا، بیان کرد: زرشک، تمر هندی، آب انار ترش، رب انار، آبغوره و آبلیمو چاشنی های مناسب برای استفاده بوده و همچنین استفاده از شربت ریواس، انار، لیمو، آلبالو، به، نارنج و سکنجبین به صورت خنک در فصل تابستان توصیه می شود.

رشدی با اشاره به میوه‌های مناسب برای استفاده در این فصل، گفت: استفاده از میوه های آلبالو، گیلاس، آلو، آلوچه، توت سیاه، سیب متمایل به ترش، هندوانه، خربزه و خیار و همچنین استفاده از سبزیجاتی همچون کاهو، کدو، اسفناج و گشنیز  توصیه می شود.

وی افزود: در فصل تابستان باید از خوردن غذاهای گرم و خشک، غذاهای تند و شور و غذاهای خیلی شیرین همچون خرما، حلوا و باقلوا پرهیز کرد.

رشدی با اشاره به سایر نکات تغذیه ای، بیان کرد: بهتر است از مایعات در حد متعادل و متناسب و از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده شود؛ همچنین باید دانست که ادرار صبحگاهی باید به رنگ زرد لیمویی باشد.

وی افزود: رنگ ادرار خیلی زرد نشان دهنده افزایش صفرا در بدن بوده و در این صورت باید از مایعات زیاد استفاده کرده تا بدن پاک سازی شود.

این متخصص طب سنتی با تاکید بر این‌که هر تدبیر درمانی باید با تجویز پزشک انجام شود، اظهار کرد: از انجام تدابیر درمانی بدون مراجعه به پزشک و به  صورت خودسرانه همچون استفاده از دارویی که اسهال ایجاد می کند، حجامت و فصد باید پرهیز کرد چرا که این موارد خشکی بدن را افزایش می دهد.

 وی با اشاره به تدابیر درمانی برای افرادی که خون دماغ می شوند، گفت: این افراد در ابتدا باید آزمایش خون داده و از نداشتن مشکل پلاکت و بیماری های خاص مطمئن شوند؛ شایع ترین و خوشبینانه ترین علت خون دماغ شدن در فصل تابستان، خشکی بینی است.

رشدی افزود: به این افراد توصیه می شود تا با استفاده از یک قطره روغن بنفشه یا روغن بادام شیرین بینی خود را چرب کنند؛ این کار علاوه بر افزایش رطوبت بدن، بدن را آرام کرده و جلوی خونریزی را می گیرد.

منبع: اقتصاد آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تعریق چه اطلاعاتی از وضعیت بدن ما می‌دهد/ جایگزینی آزمایش‌های غیرتهاجمی عرق با آزمایشات مبتنی بر خون

یک تیم تحقیقاتی در کالیفرنیا سنسورهای پوستی ساخته‌اند که می‌تواند اجزای عرق را شناسایی کند.

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجو، یک تیم تحقیقاتی در کالیفرنیا سنسورهای پوستی ساخته‌اند که می‌تواند اجزای عرق را شناسایی کند. آنها امیدوارند که روزی، نظارت بر تعریق بتواند نیاز به اقدامات تهاجمی‌تر مثل خون گرفتن را دور بزند و راه حل‌هایی برای مشکلات سلامتی مانند کم آبی یا خستگی بدهد.
تیم طراحی سنسورهای جدید را اینگونه توضیح می‌دهد که می‌تواند با استفاده از فناوری پردازش «رول به رول» تولید شود که اساسا حسگرها را روی یک صفحه پلاستیکی مانند کلمات در روزنامه چاپ می‌کند.
آنها از سنسورها برای نظارت سطح عرق و الکترولیت‌ها و متابولیت‌ها در عرق، از داوطلبانی که ورزش کرده‌اند و دیگرانی که تعریق شیمیایی را تجربه کرده‌اند استفاده کردند.
به گفته علی جاوی پروفسور دانشگاه برکلی هدف این پروژه فقط ساخت سنسور نیست بلکه شروع مطالعاتی درباره این است که عرق به ما چه می گوید و در واقع رمزگشایی ترکیبات عرق است.   جاوی تصریح کرد: برای این هدف ما نیازمند سنسورهای قابل اطمینان، تجدید پذیر و مناسبی هستیم که بتوانند در مقیاسی درست برای قسمت‌های مختلف بدن استفاده شوند.
سنسورهای جدید شامل یک لوله میکروسکوپی مارپیچ یا میکروسیالی هستند که عرق پوست را جذب می‌کند. با ردیابی سرعت تحرک عرق به سمت میکروسیال، سنسورها می‌توانند میزان تعرق فرد را گزارش بدهند. میکروسیال‌ها به سنسور‌های شیمیایی مجهز شده‌اند که می‌تواند ساختار الکترولیت‌هایی مانند سدیم و پتاسیم و متابولیت‌هایی مانند گلوکز را شناسایی کند.
فرایند رول به رول تولید حجم بالای قطعه‌های یکبار مصرف با هزینه کم را ممکن می‌سازد. فناوری رول به رول برای زمانی که ماشین‌های آزمایش در تحقیقات محدود است فایده دارد. بعلاوه مقیاس بالای ساخت، پتانسیل اعمال مفهوم سنسورهای عرق را در کاربردهای عملی نشان می‌دهد.
برای درک بهتر اینکه عرق درباره وضعیت لحظه‌ای بدن انسان چه می‌گوید محققان سنسورها را در نقاط مختلف بدن داوطلبان( شامل پیشانی، جلوی بازو، پشت بازو و بالای کمر) قرار دادند و میزان عرق، سطح سدیم و پتاسیم در عرق آنها را هنگام دوچرخه سواری اندازه گیری کرده‌اند.
آنها فهمیدند که میزان عرق موضعی می تواند مایعات کلی بدن را که در مدت ورزش از بین می‌رود شناسایی کنند. توجه به میزان عرق ممکن است راهی برای هشدار دادن به ورزشکارانی باشد که ورزش‌های سنگین می کنند.
به طور سنتی برای تجزیه عرق، در یک مقدار و زمان خاص عرق جمع آوری و تجزیه می‌شد، اما در این روش نمی‌توان تغییرات پویا را در کیفیت بالا بررسی کرد. با استفاده از این دستگاه می‌توان به طور مستمر داده‌های قسمت‌های مختلف بدن را جمع آوری کرد.
این گروه برای مقایسه سطح گلوکز عرق و سطح گلوکز خون در مراجعین سالم و دیابتی از این سنسورها استفاده کردند. نتایج نشان داد که اندازه گیری گلوکز در عرق لزوما نمی‌تواند نشانگر گلوکز خون فرد باشد.
مالیکا باریا، دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه برکلی گفت: امید زیادی برای جایگزینی آزمایش‌های غیرتهاجمی عرق با آزمایشات مبتنی بر خون مانند دیابت وجود دارد. اما ما نشان دادیم که یک ارتباط ساده و جامع بین سطوح گلوکز عرق و خون وجود ندارد. این برای شناخت جامعه بسیار مهم است، به همین منظور پیش می‌رویم تا به بررسی همبستگی‌های فردی یا چند پارامتری بپردازیم.  

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آیت الله نوری همدانی و جنتی به اختلاف محمد یزدی و آملی لاریجانی

کلیدواژه: پزشک بارش باران دریای خزر خوراک طب سنتی طب خواب مغز قلب استرس گوشت تغذیه میوه ها و سبزیجات بارش باران پزشک تغذیه دریای خزر طب سنتی قلب

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۶۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • محل مناسب درس خواندن بدون خستگی/ چطور درس‌ها را عمقی یاد بگیریم؟ / ترفندهایی برای مطالعه موثر در تابستان
 • طرز تهیه یک نوع شیرینی فرانسوی خوشمزه
 • مصرف میوه خشک درد یا درمان؟/ اثر روغن زیتون را دست کم نگیرید/ مراقب درد قفسه سینه باشید/ آیا بدن هنگام خواب فعالیت دارد؟
 • اتفاقاتی که می تواند هنگام خواب در هوای آزاد برای بدن شما اتفاق بیفتد
 • فهرستی از بهترین تفریحات در فرصت باقیمانده از تابستان ۹۸ + تصاویر
 • گزارشی از زندگی مردم شهرهای جنوبی در گرمای بالا
 • (تصاویر) تفریح تابستانی در تنگه واشی شلوغ‌ اما خنک
 • چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم؟
 • بهترین جای خانه برای نگهداری دارو کجاست؟
 • گلستان ۵ درجه خنک تر می شود
 • هوای یزد خنک‌تر می‌شود
 • با بثورات پوستی در تابستان چه کنیم؟ +تصاویر
 • شهرکرد خنک‌ترین مرکز و نقطه کشور شد
 • وضعیت جوی کشور طی روزهای آینده
 • آخر هفته‌ای خنک برای گلستانی‌ها
 • هواشناسی: گلستان در عید غدیر خنک‌تر می‌شود
 • هوای تهران خنک‌تر می‌شود
 • نفتکش حامل نفت ایران تحریم نیست/بررسی ایجاد راهکارهایی برای فروش نفت در جلسه فراکسیون مستقلین
 • اردکانیان: رکورد صادرات برق شکسته شد/پیک تابستان را بدون خاموشی سپری کرده‌ایم