مشاهده اخبار داغ روز

هوش مصنوعی با ایجاد تغییر در شرایط ساختمان‌ها، می‌تواند توانایی بررسی دقیق قسمت‌های گوناگون را برای آنها فراهم کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فوربس، نوآوری‌های فنی در دهه‌های اخیر، کارهای گوناگون را متحول کرده‌اند، به رشد آنها منجر شده‌اند و مزایای بلندمدت بسیاری را برای آنها رقم زده‌اند. این فناوری‌ها در حال حاضر طوری تنظیم می‌شوند که بتوانند ساختارهای تشکیل دهنده بنیان شهرها و پیشرفت آنها را متحول کنند.

مقایسه ساختمان‌های کنونی با ساختمان‌هایی که سال‌ها پیش وجود داشته‌اند، تغییرات بسیاری را آشکار می‌کند. ساختمان‌های جدید، بیش از چهار دیوار و یک سقف هستند. حتی می‌توان گفت که ساختمان‌های جدید، گوش و چشم دارند و همه این ویژگی‌ها، به خاطر وجود فناوری‌های دیجیتال است.

ساختمان‌های کنونی با داشتن اتصال بی‌سیم فراگیر می‌توانند داده‌های بی‌شماری تولید کنند که برای بهبود کارایی و دوام آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. پیشرفت‌های قابل توجه در حوزه فناوری موجب شده که چندین نوع فناوری در ساختمان‌های جدید به کار بروند و آنها را متحول کنند. یکی از فناوری‌هایی که موج جدیدی از تغییر را به همراه داشته، هوش مصنوعی است.

هوش مصنوعی و ساختمان‌های هوشمند، ترکیب ایده‌آلی برای ساده‌سازی، بهینه‌سازی و نوآوری در عملکرد ساختمان‌ها هستند. مدیران ساختمان‌ها می‌توانند با ادغام هوش مصنوعی و ساختمان‌های هوشمند، از قابل اطمینان بودن ساختمان مطمئن باشند و پیامدهای مضر زیست محیطی را به حداقل برسانند.

ساختمان‌های هوشمند در آینده

شاید ساختمان‌ هوشمند برای بسیاری از افراد، یک واژه جدید باشد اما هیچ تعریف دقیقی برای این واژه وجود ندارد که به صورت جهانی پذیرفته شده باشد و بتوان به آن رجوع کرد. به صورت ساده می‌توان گفت که ساختمان هوشمند به مدل‌های ساختاری خودکاری اشاره دارد که می‌توانند نسبت به رخدادها در زمان واقعی واکنش نشان دهند.

ایده ورای این مفهوم، فراهم کردن تجربه بدون دردسری برای ساکنان ساختمان‌ها و امکان استفاده کارآمد از منابع انرژی است. ساختمان‌ها پیش از این، به دوربین‌های نظارتی، حسگرهای تشخیص دود و حسگرهای حساس به نور مجهز بودند تا ایمنی و کارایی آنها تضمین شود.

در حال حاضر، بسیاری از حسگرهای هوشمند که برای سنجش دما، رطوبت، دی‌اکسید کربن و مواردی از این دست طراحی شده‌اند، در یک ساختمان جای می‌گیرند. دوربین‌ها و عملگرهای مکانیکی، در هر قسمتی از ساختمان نصب می‌شوند. داده‌های حاصل از این منابع، به عناصر متفاوت ساختمان متصل می‌شوند و امکان تعامل میان آنها را فراهم می‌کنند.

مدیران ساختمان‌ها با کمک چنین داده‌های جامعی می‌توانند کنترل سیستم‌های متفاوت ساختمان را به دست بگیرند؛ در نتیجه می‌توانند با حفظ راحتی و امنیت ساکنان، تجربه خوبی از سکونت در ساختمان را برای آنها رقم بزنند. ساختمان‌های هوشمند، نه تنها به طور کامل از راحتی و امنیت ساکنان خود مراقبت می‌کنند، بلکه به صرفه‌جویی در انرژی و هزینه منجر می‌شوند. ادغام هوش مصنوعی با اینترنت اشیا می‌تواند ساختمان‌های هوشمند را هوشمندتر از قبل کند.

هوش مصنوعی و ساختمان‌های هوشمند

ابزار ارزان قیمت و پیشرفته‌ای که به راحتی قابل دسترس هستند، می‌توانند داده‌های بسیاری ارائه دهند که از همه قسمت‌های ساختمان جمع شده‌اند. اگر داده‌های گردآوری شده، به درستی تحلیل و پردازش شوند، می‌توانند بینشی ارزشمند و قابل اجرا به مدیران ساختمان‌ها ارائه دهند و به آنها در تصمیم گیری بهتر کمک کنند.

هوش مصنوعی، نقش مهمی در تبدیل داده‌های خام به هوش عملی دارد. بدون وجود این فناوری قابل توجه، داده های گردآوری شده، بیهوده خواهند بود. مدیران ساختمان‌ها با کمک هوش مصنوعی می‌توانند از بهره‌وری ساختمان در مقیاس بزرگ مطمئن باشند و سطح راحتی ساکنان را بهبود ببخشند.

مدیریت آب ساختمان

بیشتر افراد معمولا 90 درصد زمان خود را در خانه سپری می کنند؛ در نتیجه میزان آبی که روزانه برای مقاصد گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار زیاد است. میزان آب مصرف شده در سطح جهانی، بسیار بیشتر از این مقدار است و منابع آب نیز در حال کاهش هستند.

در نظر گرفتن سطح مصرف آب و تلاش برای کاهش میزان مصرف، موضوع بسیار مهمی است. مدیران ساختمان باید سطح آب مصرفی هر خانواده یا هر دفتر را به صورت دقیق بررسی کنند اما بررسی دقیق میزان مصرف آب، تقریبا غیرممکن است. هوش مصنوعی می‌تواند این بررسی را به شکل دقیق انجام دهد.

حسگرهایی که در کانال‌های آب دستشویی، حمام و مخزن آب ساختمان‌ها تعبیه می‌شوند، می‌توانند اطلاعات کافی را در مورد مصرف استاندارد یک خانواده یا یک دفتر فراهم کنند. داده‌های این حسگرها را می‌توان به ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی انتقال داد تا مصرف آب هر خانواده را در ساختمان‌های مسکونی و هر دفتر را در ساختمان‌های اداری کنترل کنند. اگر میزان مصرف آب، بیش از حد انتظار باشد، ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند مدیر را آگاه کند.

نگهداری از ساختمان

همه افراد دوست دارند فضای ساختمان آنها، تمیز و امن باشد و خوب از آن نگهداری شود. مدیران ساختمان‌ها می‌توانند با شرکت‌های فعال در حوزه پاکسازی همکاری کنند تا از تمیز و ایمن بودن ساختمان مطمئن شوند. حسگرها و دوربین‌هایی که در ساختمان نصب شده‌اند، می‌توانند جزئیات را در مورد همه قسمت‌های ساختمان گردآوری کنند. این داده‌ها با منتقل شدن به هوش مصنوعی می‌توانند مدیر ساختمان را در مورد فرآیند پاکسازی و رسیدن خدمات به ساکنان آگاه کنند.

تشخیص اشتباهات

ساختمان‌ها باید برای تشخیص اشتباهات و موضوعات خلاف قاعده، همیشه مورد بررسی قرار گیرند. مدیران ساختمان‌ها برای رسیدن به این هدف، باید افراد حرفه‌ای را در اختیار داشته باشند تا کنترل ساختمان به درستی صورت بگیرد اما این کار تا حد زیادی به پیچیدگی ساختمان بستگی دارد.

هوش مصنوعی می‌تواند داده‌های منابع گوناگون را به طور پیوسته پردازش کند. ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی، ورودی‌ها را تحلیل می‌کنند، الگوها را مورد بررسی قرار می‌دهند و بینش‌های پنهانی را در مورد هر اشتباه فنی آشکار می‌سازند. برای مثال، حسگرها و دوربین‌های نصب شده در آسانسور می‌توانند اطلاعاتی در مورد عملکرد آن ارائه دهند. داده‌ها توسط یک ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی پردازش می‌شوند تا کیفیت عملکرد آسانسور تشخیص داده شود.

نگه‌داری از محل پارک

یافتن محلی برای پارک کردن خودرو، در حال حاضر یکی از نگرانی‌های اصلی افرادی است که در جهان پر سرعت کنونی زندگی می‌کنند. هنگام رفتن به یک محل جدید، بخش قابل توجهی از زمان برای پیدا کردن محل مناسب پارک صرف می‌شود. هوش مصنوعی می‌تواند در چنین مواردی، نقش مهمی بر عهده داشته باشد.

حسگرهایی که روی زمین نصب می‌شوند و دوربین‌هایی که در محیط اطراف قرار می‌گیرند، می‌توانند اطلاعاتی را در مورد محل پارک خودرو فراهم کنند. هنگامی که این اطلاعات به ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی منتقل شوند، می‌توانند فضای پارکینگ را تحلیل کنند و اطلاعاتی در مورد فضاهای خالی آن ارائه دهند. کسانی که به محل جدیدی وارد می‌شوند، می‌توانند تنها با کمک تلفن همراه خود، اطلاعات جامعی در مورد فضاهای خالی و در دسترس در اختیار داشته باشند. دو واقع، یک اپلیکیشن می‌تواند به این افراد در یافتن محل مناسب پارک خودرو کمک کند و این نتیجه قدرت هوش مصنوعی است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۷۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
مطالب پیشنهادی:

عکسی که پربیننده‌ترین تصویر روز جهان شد

ادعای رسایی درباره انتخابات به نقل از هاشمی

سردار شریف: اعضای شبکه زمدر داخل کشور شناسایی شدند

کلیدواژه: هوش مصنوعی ساختمان حسگر دوربين

خبر بعدی:

۲۷ زمین چمن مصنوعی در مدارس کرمانشاه احداث می‌شود

مجید یزدان پناه روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه زمین چمن مصنوعی کانون فرهنگی هنری امام خمینی (ره) شهرک کارمندان شهر کرمانشاه، هزینه احداث این سه زمین چمن مصنوعی را ۱۵ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: برای ساخت ۲۷ زمین چمن مصنوعی ۵۰ درصد از محل اعتبارات داخلی آموزش و پرورش و ۵۰ درصد از محل اعتبارات استان تامین خواهد شد.

یزدان پناه در ادامه یکی از مهم ترین برنامه های آموزش و پرورش را ایجاد امکانات ورزشی در مدارس دانست که در کنار درس بتوانند محیط بانشاط و سالمی تجربه کنند.

وی اظهارداشت: مدرسه در کنار مکان های ورزشی مهمترین جا برای پرورش تندرستی و سلامت دانش آموزان و جوانان است که با حمایت استاندار این مسیر شروع شده است.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند تمام برنامه های موردنیاز دانش آموزان را انجام دهد، گفت: در این راستا باید ورزش و جوانان، استانداری، انجمن اولیا و مربیان و خیرین پای کار بیایند تا محیطی سالم و بانشاط برای بچه ها فراهم کنیم.

آموزش و پرورش کرمانشاه دستگاه برتر شناخته شد
مدیرکل آموزش و پرورش کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه آموزش و پرورش استان در بخش انجمن اولیا و مربیان در کشور به عنوان دستگاه برتر شناخته شد از همه همکاران و دستاندرکاران آموزش و پرورش استان که در این مهم مشارکت داشته اند، تقدیر کرد.

یزدان پناه، همچنین به خدمات آموزش و پرورش استان در مراسم بزرگ اربعین اشاره کرد و گفت: در این ایام مدارس شهرستان قصرشیرین از ساعت ۱۷ تا هفت صبح در اختیار زوار قرار گرفت.

۲۰ سالن ورزشی برای دانش آموزان دختر استان احداث می شود

سرپرست معاونت تربیت بدنی آموزش و پرورش استان کرمانشاه نیز در جمع خبرنگاران از احداث ۲۰ سالن سرپوشیده ورزشی برای دانش آموزان دختر استان خبر داد گفت: احداث این ۲۰ سالن ورزشی نیز مانند احداث ۲۷ زمین چمن مصنوعی دانش‌آموزان پسر در برنامه ششم توسعه قرار دارد و در سال جاری سه سالن سرپوشیده ورزشی دخترانه راه اندازی شده و اگر اعتبارات به موقع تزریق شود تمام تعهدات خود را عملی می کنیم.

ماشاالله پروین در ادامه افزود: آموزش و پرورش استان کرمانشاه هم اکنون ۱۰۵ سالن ورزشی فعال دارد که در ۲ نوبت بانوان و آقایان به فرهنگیان و دانش آموزان خدمات ورزشی ارائه می دهد.

۱۵ مدرسه استان دارای زمین چمن مصنوعی هستند

وی همچنین با اشاره به افتتاحیه زمین چمن مصنوعی کانون فرهنگی هنری امام خمینی (ره) واقع در شهرک کارمندان کرمانشاه گفت: در این هفته سه زمین چمن مصنوعی در مدارس استان ۲ زمین در شهر کرمانشاه و یک زمین چمن مصنوعی نیز در یکی از مدارس شهر سنقروکلیایی افتتاح می شود.

پروین با بیان اینکه ۵۰ درصد اعتبارات احداث زمین چمن مصنوعی از اعتبارات داخلی آموزش و پرورش است، گفت: مدارس استان کرمانشاه ۱۵ زمین چمن مصنوعی دارند.

در پایان چمن مصنوعی کانون فرهنگی هنری امام خمینی (ره) با نثار صلوات برای شادی روح مرحومه حدیث جمشیدی خبرنگار تازه درگذشته افتتاح شد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت ۱۴ شهرستان، ۳۴ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا دارد و ۳۲۵ هزار نفر دانش آموز، ۲۸ هزار فرهنگی با بیش از چهار هزار و ۶۰۰ مدرسه دارد.

دیگر خبرها

 • چمن مصنوعی مینی فوتبال روستای مومان پایین کنارک بهره‌برداری شد
 • در سواد هوشمند همواره باید به اهداف متعالی و ارزش‌های اسلامی توجه کرد
 • اولین فناوری کروز کنترل مبتنی بر هوش‌ مصنوعی در خودروهای هیوندا/ ترجمه زنده صفحه‌های وب به زودی در فایرفاکس/ افزایش عمر باتری با حالت تاریک
 • ۶۶ میلیارد ریال به ترمیم طرح های تغذیه مصنوعی کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافت
 • هوش مصنوعی به کمک مبارزه با دوپینگ می‌آید
 • رونمایی از اولین تیزر «چشم و گوش بسته»
 • رونمایی از تیزر «چشم و گوش بسته»+فیلم
 • هوش مصنوعی ارتباط با مشتریان را به عهده می‌گیرد
 • شمارش جمعیت با استفاده از هوش مصنوعی
 • پلیس هنگ کنگ برای شناسایی معترضان از هوش مصنوعی استفاده می‌کند
 • هوش مصنوعی داروهای پروتئینی تولید می‌کند!
 • استفاده پلیس هنگ کنگ از هوش مصنوعی برای شناسایی معترضان
 • فناوری‌های متحول کننده ارتباطات در 2020
 • مغز زیر ذره‌بین نانوبات‌ها / مغز‌های مصنوعی در راهند
 • هوش مصنوعی؛ هدایت خودرو‌های شخصی سازی شده را بدست می‌گیرد! +عکس
 • اولین فناوری کروز کنترل مبتنی بر هوش‌ مصنوعی در خودروهای هیوندا
 • راه اندازی کتابفروشی آنلاین مبتنی بر هوش مصنوعی
 • رونمایی از سیستم هدایت خودرو شخصی سازی شده با هوش مصنوعی
 • «یادگیری ماشین» جهان را شگفت زده خواهد کرد / درک متقابل ماشین و انسان