یک فعال سیاسی گفت: جریان‌های داخل کشور را به اسلام‌گرا و غیر اسلام‌گرا نباید تبدیل کرد؛ چراکه در منشور برادری، جریان‌های وفادار به انقلاب و نظام از جمله جریان چپ آن زمان که مصداق بارز آن مجمع روحانیون مبارز بود، تایید شده است.

غلامعلی دهقان در گفت‌وگو با ایسنا، ‌در ارتباط با امکان بروز و ظهور جریان سوم در میان دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا برای انتخابات آتی اظهار کرد: به نظر می‌رسد با توجه به سیال بودن عرصه سیاسی کشور، هنوز شفافیت لازم برای انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی دیده نمی‌شود، حداقل آنکه فضا کمی‌ تیره و تار است، فقط می‌توان یک چشم‌انداز کلی ترسیم کرد.

وی در ادامه چنین ابراز عقیده کرد: تجربه سنوات قبلی انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان داده که هرگاه جریان نوگرای کشور موسوم به اصلاحات که در مقطعی چپ نامیده می‌شد و اکثریت مجلس را داشته است، بنا به دلایلی در انتخابات بعدی نتیجه را واگذار کرده است؛ برای مثال می‌توان به مجلس سوم اشاره کرد که اکثریت را در بازه زمانی 1367 تا 1371 چپ‌ها داشتند، اما به خاطر کارکرد خود و اختلافاتی که با دولت وقت - دولت سازندگی - داشتند و همچین رد صلاحیت‌ها، انتخابات مجلس چهارم را به جریان راست واگذار کرد.

این فعال سیاسی گفت: همچنین به انتخابات مجلس هفتم هم می شود اشاره کرد که اکثریت مجلس ششم در انتخابات بعدی نتوانستند از مردم رای بگیرند و در انتخابات اسفند 1389 نتیجه را به جریان اصولگرا که مصداقش جریان آبادگران بود واگذار کرد.

دهقان در ادامه گفت: به نظر می‌رسد فضای عمومی جامعه بنا به دلایل مختلف از جمله کم و کاستی‌های اقتصادی در کشور به سمتی می‌رود که بخت و شانس جریان اصولگرا در انتخابات اصولگرا در انتخابات آتی از جریان اصلاحات و اعتدال بیش‌تر است.

وی ادامه داد: شاید همین موضوع باعث شد که حداد عادل سخنی بگوید که جریان اسلام‌گرا بخت بیش‌تری در انتخابات دارد. البته باید به او گفت جریان های داخل کشور را به اسلام گرا و غیر اسلام گرا نباید تبدیل کرد؛ چرا که در منشور برادری، جریان‌های وفادار به انقلاب و نظام از جمله جریان چپ آن زمان که مصداق بارز آن مجمع روحانیون مبارز بود، تایید شده‌اند.

دهقان تاکید کرد: نباید از ادبیاتی استفاده کرد که سبب رنجش نیروهای وفادار به انقلاب و نظام شود.

وی گفت: اما بر اساس تحلیلی که ارائه شد می‌توان گفت بخت جریان اصولگرای نزدیک به جبهه پایداری و دوستانش بسیار بیش‌تر از انتخابات اسفند 1394 است.

دهقان ادامه داد: شواهدی برای اینکه تصور کنیم جریان سومی شکل می‌گیرد وجود ندارد. به نظر می رسد در اردوگاه تیم پیروز 1392،1394 و 1396 اختلاف عمده‌ای دیده نمی‌شود. هر چند اختلاف سلایقی وجود داشته است اما می‌توان این اختلاف را استراتژیک دانست. در اردوگاه مقاومت و پایداری هم به نظر نمی‌رسد دچار اختلافی شده باشند.

این فعال سیاسی در پایان گفت: معمولا هم روال انتخابات این گونه بوده که افرادی از هر دو جریان وقتی در لیست های محوری قرار می گرفتند تحت عنوانین مختلف لیست ارائه می دادند، اما در واقع زیر مجموعه همان جریان‌های اصلی بوده‌اند؛ بنابر این با این فرض که طی ماه‌های آتی در کشور مسئله خاص سیاسی نداشته باشیم می توانیم آرایش سیاسی مجلس را شبیه آرایش انتخاباتی سال 1392 تا 96 دانست.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مخالفت مهرعلیزاده با اظهارات «بهزاد نبوی» درباره ائتلاف انتخاباتی/ اصلاح‎طلبان باید در انتخابات مجلس مستقل عمل کنند/ وجود یک اقلیت اصلاح‌طلب قوی، بهتر از ائتلاف با کسانی است که وجه مشترکی با آنها نداریم

اصلاح طلبان از ایده های انتخاباتی نظیر «مشارکت مشروط یا تحریم انتخابات» به کل گذشته اند. قرار شده آنها یکسری اصلاحات در ساختار انجام داده و همچنین نسبت به انجام برخی تغییرات در نفرات تصمیم گیر و ارشد جریان خود برای انتخابات پیش روی اقدام کنند، اما بحث ائتلاف یا عدم ائتلاف همچنان گزاره اصلی مورد بحث آنان است.

به گزارش «تابناک»؛ بخشی از جریان اصلاح طلب بر این باورند که نتوانسته اند از ائتلاف با اعتدالگرایان و بخشی از اصولگرایان معتدل، خروجی لازم را بگیرند و اکنون پس از گذشت شش سال از این ائتلاف، زمان مناسبی برای به پایان رساندن این پیمان فرا رسیده و باید جریان اصلاحات با تصمیم گیری واحد نسبت به حضور مستقلانه در انتخابات اقدام کند.

از مخالفت‌ها تا موافقت‌های اصلاح‌طلبانه با ائتلاف انتخاباتی

عده ای دیگر از اصلاح طلبان چنین عقیده ای ندارند و تأکید می کنند که راه ائتلاف باید ادامه پیدا کند و آنها برای انتخابات پیش روی، نیز پیمان ائتلافی خود را حفظ کرده و آن را تقویت کنند؛ بنابراین و از نگاه این بخش از جریان اصلاحی، ائتلاف با بخشی از اصولگرایان معتدل و اعتدالیون همچنان باید ادامه پیدا کند.

اخیرا «بهزاد نبوی» از چهره های شاخص جریان اصلاحات بر این مسأله تاکید کرده و گفته است که اصلاح طلبان نمی توانند بدون همراهی مؤتلفان انتخاباتی پیشین خود به توفیقی در انتخابات اسفند ماه مجلس یازدهم برسند؛ آنها باید برای موفقیت حتما راه ائتلاف را ادامه بدهند.

مهرعلیزاده: با «بهزاد نبوی» مخالفم؛ باید مستقل عمل کنیم

اصلاح طلبان هنوز درباره این موضوع تصمیم نگرفته اند و شاهد اظهارنظرهای مختلفی از سوی آنان در این خصوص هستیم. یک چهره سیاسی شناخته در جریان اصلاح‎طلب ضمن مخالفت با نظر «بهزاد نبوی» در گفت و گو با خبرنگار «تابناک» اظهار کرد: حضور اصلاح‎طلبان در انتخابات آینده باید مستقل و بدون ائتلاف با هر جریان سیاسی باشد.

محسن مهرعلیزاده درباره اظهارات «بهزاد نبوی» مبنی بر اینکه اصلاح‎طلبان برای پیروزی در انتخابات مجلس نیازمند ائتلاف با سایر جریانات سیاسی هستند که پیش از این با آنها ائتلاف کرده اند، گفت: بنده معتقدم ما باید در انتخابات مجلس پیش‎رو با یک مشارکت واقعی ـ منتهی از میان خود اصلاح‎طلبان ـ وارد عمل شویم.

حتی با یک لیست حداقلی باید ایده‌های اصلاح‌طلبی را به مجلس منتقل کنیم

وی افزود: ما می‎توانیم با یک لیست حداقلی که بتواند ایده‎های اصلاح‎طلبی را به مجلس شورای اسلامی انتقال دهد و از این تفکر حمایت کند، رویکرد و کارنامه بهتری داشته باشیم.

این چهره سیاسی اصلاح ‏طلب تصریح کرد: از نظر من اینکه ما یک گروه اصلاح‏طلب را که برآمده از این جریان راهی مجلس کنیم، بهتر از این است که با گروه و جریان خاصی وارد ائتلاف شویم.

مهرعلیزاده خاطرنشان کرد: طبیعتا ائتلاف در مرحله‎ای که نمایندگان احزاب و جریانات سیاسی در مجلس رأی آوردند و وارد مجلس شدند، می‎تواند در امور خاصی که در مجلس پیش می‎آید ائتلافی را انجام دهند.

به هر قیمتی نباید به فکر پیروزی در انتخابات مجلس باشیم

وی تأکید کرد: اینکه جریانات سیاسی قبل از انتخابات مجلس بدون اینکه اشتراکاتی را با هم داشته باشند و تنها به نیت پیروزی در انتخابات آن هم به هر قیمتی وارد عمل شوند، بدون شک قابل قبول نیست و به نظر می‏رسد عدول از اهداف و مشی سیاسی هر جریانی از جمله اصلاح‎طلبان است.

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب گفت: بدون شک اصلاح‎طلبان از نظر گرایش سیاسی و طرز تفکر و نوع نگرش با اصولگرایان از نوع معتدل و یا سنتی و هر جریان دیگری تفاوت دارند؛ از این روی، بهتر است در انتخابات آینده مستقل و به دور از وابستگی به هر جریان و فردی خارج از این جریان وارد عمل شوند.

نمی‌توانیم مجلس را در اختیار بگیریم؛ اما یک اقلیت قوی اصلاح‌طلب می‌توانیم داشته باشیم

مهرعلیزاده درباره اینکه آیا حضور مستقل اصلاح‎طلبان در انتخابات مجلس دهم موجب پیروزی آنها در انتخابات و منجر به یک تجربه موفق خواهد شد یا خیر، اظهار کرد: اینکه نتیجه انتخابات چه باشد، بدون شک در روند انتخابات، مهم است و اینکه ما در بدنه اصلاحات بخواهیم مجلس در اختیار اصلاح‎طلب باشد شاید به نتیجه نرسیم؛ اما اینکه ما یک اقلیت قوی و موثر در مجلس داشته باشیم، در آن صورت رویکرد مثمر ثمر و بهتری خواهد داشت.

وی تصریح کرد: توصیه ما به دوستان اصلاح‎طلب این است که به جای فکر کردن به ائتلاف در راستای تقویت بدنه اصلاح‎طلبان و یک حضور با برنامه و منسجم، در انتخابات وارد عمل شوند تا ما بتوانیم با یک حضور مستقل و بدون وابستگی در انتخابات پیش رو و بعد از آن مجلس یازدهم رویکرد تأثیرگذاری داشته باشیم و بتوانیم در این راستا به بهترین شکل ممکن وارد عمل شویم.

با برنامه‌ریزی می‌توانیم نتیجه قابل قبولی بگیریم

این چهره سیاسی اصلاح‎طلب خاطرنشان کرد: بستر خوبی برای فعالیت اصلاح‎طلبان ـ با توجه به حمایت مردمی ـ وجود دارد، از این روی، بدون شک ما اگر برنامه و راهبرد مشخصی داشته باشیم قطعا در انتخابات نتیجه قابل قبولی کسب می‎کنیم.

مخالفت و موافقت با ائتلاف انتخاباتی اصلاح طلبان برای مجلس یازدهم و انتخابات اسفند ماه از سوی چهره های حاضر در این جریان همچنان ادامه دارد. به نظر می رسد، آنها هنوز نتوانسته اند پیرامون اینکه در انتخابات مجلس حضور مستقلانه یا ائتلافی داشته باشند، به نتیجه برسند.

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

کلیدواژه: انتخابات 98 یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی انتخابات مجلس یازدهم ضرورت مشارکت در انتخابات

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۷۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مستند «امیدی‌هِ» نمونه عدالت طلبی است / باید عدالت طلبی را به یک جریان اجتماعی تپنده تبدیل کنیم
 • مستند «امیدی‌هِ» نمونه عدالت طلبی است/ عدالت طلبی را باید به یک جریان اجتماعی تپنده تبدیل کنیم
 • به این صنعت دوباره آپشن اضافه نکنیم!
 • جریان سوم؛ بی‌هویت و رادیکال یا بدیل سیاسی کارآمد؟
 • غدیر حقانیت شعبان را اثبات می‌کند
 • واقعه غدیر را با افراط و تفریط تحلیل نکنیم
 • ایجاد مزاحمت در بیش از ۳۰ درصد تماس ها با اورژانس/ اعلام شماره های ضروری مربوط به قلب و عروق و مغز
 • حفظ کیفیت کشورداری در شرایط تحریم و فشار / تحلیلی بر20 طرح کاربردی
 • استاندار خراسان شمالی:مشکلات را بزرگنمایی نکنیم
 • داستان «میترا استاد» و ترس‌های سیاست/ چه کسی مقصّر است؟
 • روایت آیت‌الله یزدی از تسلّط علمی رهبری
 • حجتی کرمانی: انقلاب احتیاج به یک شیمی ‌درمانی همه‌جانبه دارد
 • آیت‌الله یزدی: اکثریت اساتید حوزه علمیه قم با انقلابی‌هاست
 • اورژانس یزد ۸۵۰۰ مصدوم ترافیکی را به بیمارستان‌ انتقال داد
 • شادی‌های زنانه‌ را فدای یک قرص نکنیم
 • ۵۰ پایگاه اورژانس جدید در استان یزد ایجاد می‌شود
 • فیلم‌ها را در رقابت با هم اکران نکنیم!
 • مقاومت یا سازش؟ / اول اقتصاد بعد جمعیت و یا برعکس؟!
 • باید به ۲۲ بهمن برگردیم