شرکت نکسو در پاسخ به ایمیل خبرنگار تسنیم نوشته است که طراحی صوتی انجام شده در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی را هرگز توصیه نمی‌کند. ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۵ فرهنگی موسیقی و تجسمی نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، موسیقی ایران این روزها حال خوشی ندارد. سال جاری با اجرایی شدنِ قانون کسر 10 درصد از درآمد کنسرت‌ها به نفع دولت آغاز شد. متعاقب اجرایی شدن این قانون، قیمت بلیت‌ها هم افزایش یافت.
وضعیت شعر و ترانه هم که داستانی طولانی دارد و همواره مورد هجمه منتقدان بوده و هست. محمدعلی بهمنی سال گذشته از شورای شعر دفتر موسیقی استعفا داد تا به کیفیت پایین ترانه‌هایِ مجوز گرفته از ارشاد اعتراض کند. اکنون هم خبر رسیده که عبدالجبار کاکایی از شورای شعر دفتر موسیقی رفته است. کاکایی از وزارت آموزش و پرورش به وزارت ارشاد مامور بوده و با پایان ماموریتش، مسئولان ارشاد دیگر اقدامی برای تمدید ماموریت این شاعر نکرده‌اند.

کمر تالار وحدت زیر بار شش تُنی شکست / از رنو تا صدف بیوتی

 

اوضاع بدِ اقتصادی از یک سو و از سوی دیگر بالا رفتن قیمت بلیت کنسرت‌ها فشار زیادی به مخاطبان و علاقه‌مندان به موسیقی وارد کرده است. با این حال باز هم اجراهای موسیقی رونق خود را دارند و هر روز شاهد برگزاری کنسرت‌های بسیاری در سالن‌های تهران هستیم.

نکته مهم در این میان کیفیت اجراهاست؛ وقتی قیمت بلیت‌ کنسرت‌ها بالا می‌رود، وقتی دولت 10 درصد از فروش بلیت‌ها را به نفع خود جدا می‌کند؛ حداقل باید کیفیت سالن‌ها و امکاناتِ صوتی و بصری بهتر شود.
اما گویا هیچ کس در این میان نگران کم فروشی در کنسرت‌ها نیست و کیفیت فنی سالن‌ها از سوی هیچ ناظری بررسی نمی‌شود.

کمبود سالن‌های استاندارد برای کنسرت‌های موسیقی در شهرستان‌ها که امری طبیعی است و شهرهای مختلف کشور سال‌هاست که این کمبود را احساس می‌کنند. تامین زیرساخت برای بهبود کیفیت سالن‌ها در شهرستان‌ها منوط به تخصیص بودجه‌های استانی است و به گفته مسئولان، تخصیص چنین بودجه‌هایی در بسیاری از شهرها توجیه اقتصادی ندارد.

در این میان اما شهر تهران به عنوان پایتخت ایران هم از این کمبود رنج می‌برد. مگر در تهران چند سالنِ استاندارد برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی وجود دارد. شاید یک یا در نهایت دو سالن که آن هم سالن‌هایی با ظرفیت‌های محدود هستند. تالار وحدت که سالنی تقریبا استاندارد است تنها 700 نفر و تالار رودکی که آکوستیک لازم را دارد، تنها 200 نفر ظرفیت دارد.

سالن‌های بزرگی که در تهران هستند هم مشکلات بسیاری دارند. مرکز همایش‌های برج میلاد اصلا برای برگزاری کنسرت طراحی نشده است. سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی هم چند ماهی است که با اشکالات فنی و افت کیفی محسوسی روبه‌رو شده است. این افت کیفیت در این روزها تا حدی واضح است که خودِ مسئولان سالن میلاد هم به آن اذعان کرده‌اند.

عباس برهانی مدیر پشتیبانی نمایشگاه بین‌المللی تهران در بخشی از گفت‌وگویش با خبرگزاری ایلنا گفته بود: «وضعیت چیدمان سیستم صوتی را نیز خودم قبول دارم. جابجایی پیمانکار در عرض یک روز انجام شد و آن سازه‌ای که باید نصب می‌کردند و کادرکشی‌های زیر کار با عجله انجام شد و در نهایت آن اتفاقی که باید رخ نداد. حال قرار است در ماه محرم و صفر این کاستی‌ها رفع شود.»

وقتی مسئولان سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی خودشان اعتراف می‌کنند که ایرادهایی در صدای سالن وجود دارد، چرا اجراها را در این سالن متوقف نمی‌کنند تا تعمیرات و تغییرات لازم رخ دهد. آیا کسب درآمد در این سالن بر کیفیت و حق‌الناس ارجحیت دارد؟ البته برهانی در بخش‌های دیگری از صحبت‌هایش تلاش کرده بود تا نقص‌های موجود در صدای این سالن را توجیح کند.

مشاهدات خبرنگار تسنیم از برخی کنسرت‌های اجرا شده در سالن میلاد طی هفته‌های گذشته ثابت می‌کند که کیفیت صدای این سالن به طور محسوسی پایین آمده است. اثبات این ادعا البته به راحتی امکان‌پذیر نیست. از این رو سراغ شرکت سازنده بلندگوهای نصب شده در سالن میلاد رفتیم و با ارسال مشخصات فنی سالن میلاد و سیستم نصب شده خواهان ارائه نظر آنها در این باره شدیم.

پاسخ شرکت نکسو که سازنده بلندگوهای نصب شده در سالن میلاد است بسیار عجیب بود. متن پاسخ آنها به این شرح است: «این نوع بلندگو برای سیستم لاین اری(نوع چیدمان استاندارد بلندگو در تمام سالن‌های کنسرت دنیا) طراحی نشده است که به همین دلیل بیانگر کیفیت پایین صدا در سالن است و ما هیچ مطالعه‌ی آکوستیکی در این نصب انجام نداده‌ایم و هرگز این طراحی را توصیه نمی‌کنیم.»

بی‌شک اعلام نظرِ شرکت سازنده‌ی بلندگوهای نصب شده در یک سالن کاملا قابل اعتنا و استناد است. یک ایمیل ساده به شرکت سازنده‌ی بلندگوهای سالن میلاد، عدم کیفیت و نامطلوب بودن صدا در سالن میلاد را قطعی می‌کند.

در همین مدتی که به گفته آقای برهانی(مدیر پشتیبانی نمایشگاه بین المللی تهران) سیستم صوتی سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی نیاز به تعمیر دارد حدود 70 سانس کنسرت در این سالن برگزار شده است. آیا مسئولان نمایشگاه و یا تهیه کنندگان موسیقی آنقدر صداقت و انصاف دارند که مبلغ خسارت 70 سانس اجرا را به مخاطبان باز گردانند؟ و یا وزارت ارشاد که مجوز اصلی برگزاری کنسرت را صادر می‌کند تهیه کنندگان را ملزم به رعایت حقوق مخاطب می‌کند؟

شاید عدم سنخیت ماموریت نمایشگاه بین المللی با رویدادهای فرهنگی و هنری باعث شده که این روزها کنسرت‌های زیادی با وجود ایرادهای اساسی در صدای سالن میلاد، برگزار شود. شاید بتوان به این نتیجه رسید که نمایشگاه بین المللی به دنبال کسب درآمد بیشتر است و کیفیت خدمات در اولویت‌های این سالن نیست.

نکته مهم دیگر سکوت تهیه کنندگان عرصه موسیقی است. تهیه کنندگانی که مسئول اصلی کیفیت برگزاری کنسرت‌ها هستند به جای سعی در بهبود کیفیت سالن و اعتراض به ایرادهای موجود سکوت اختیار کرده‌اند. باید دید که نظر و دیدگاه این تهیه‌کنندگان درباره کیفیت صدایی سالن میلاد و دیگر سالن‌های تهران چیست. اگر ایردهای موجود در سالنی مانند میلاد، قطعی است، چرا این تهیه کنندگان هیچ‌گاه نسبت به اوضاع و کیفیتِ این سالن اعتراضی نکرده‌اند و نمی‌کنند.

شاید اگر تعداد اجراهای موسیقی ایرانی در سالن میلاد بیشتر بود کیفیت فنی این سالن به لحاظ صدا و اکوستیک بهتر میشد چرا که هنرمندان موسیقی سنتی به کیفیت صدای سالن به عنوان موضوعی جدی نگاه می‌کنند و هرگز فروش بیشتر را فدای کیفیت نمی‌کنند.

شاید بتوان ماجرای کیفیت پایین سالن‌های کنسرت در تهران را به مافیای پنهان موسیقی ربط داد. مافیایی که می‌داند کیفیت صدای سالن‌ها پایین است؛ اما اجازه اعتراض به کسی نمی‌دهد. در این میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تقریبا هیچ نظارتی بر کیفیت فنی سالن‌ها ندارد.

به راستی چه کسی مسئول احترام گذاشتن و اهمیت دادن به کیفیت کنسرت‌هاست؟ آیا مردمی که بیشترین رقم‌ها را برای خرید بلیت کنسرت‌ها پرداخت می‌کنند، شایسته شنیدن و دیدنِ کنسرت با بهترین کیفیت نیستند؟

انتهای پیام/

R33357/P/S4,40/CT7 واژه های کاربردی مرتبط موسیقی

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مدیران دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی معرفی شدند/ارائه گزارش کاری

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سومین جلسه شورای سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران عصر یکشنبه ۲۷ مردادماه  با حضور معاون هنری وزارت ارشاد و تعدادی دیگر از مدیران برگزار شد. در این جلسه سایت اینترنتی جشنواره به دو زبان فارسی و انگلیسی به نشانی www.ifmf.ir رونمایی شد. همچنین در حکمی از سوی محمد اله یاری مدیر کل دفتر موسیقی و رییس دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، علی ثابت نیا مدیر عامل انجمن موسیقی ایران به عنوان مسئول ستاد برگزاری جشنواره و محمدرضا علیزاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان به عنوان دبیر اجرایی جشنواره منصوب شد و احکام آنان از سوی معاون امور هنری و استاندار کرمان به این افراد اعطا شد.

این جلسه با حضور سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری، محمدجواد فدایی؛ استاندار کرمان، محمد اله یاری مدیر کل دفتر موسیقی، محمدرضا درویشی، احمد صدری دبیر جشنواره، علی ثابت نیا مدیر عامل انجمن موسیقی ایران، محمدرضا علیزاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، مهران عالم زاده شهردار کرمان، فریدون فعالی مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، سورج یاسایی مدیر انجمن موسیقی کرمان، علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی و جمعی از مدیران معاونت هنری و مدیران استان کرمان برگزار شد.

جشنواره موسیقی نواحی و تقویت گردشگری هنری

سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست گفت: در این دوره، مدیران استان کرمان در جشنواره همکاری و مشارکت جدی دارند و این نویدبخش جشنواره ای با کیفیت بیشتر را می دهد. به هر حال  هنر می تواند حرکت های مؤثر دیگری را ایجاد کند و به تقویت گردشگری هنری منجر شود. جشنواره موسیقی نواحی ایران نیز این ظرفیت را دارد که سلیقه ها و علایق را ترغیب کند تا از ظرفیت های استانی در حوزه فرهنگی، هنری و گردشگری استفاده شود. بنابراین امیدواریم با مشارکت مدیران استان کرمان از تمام ظرفیت های استان استفاده شود تا یک رویداد درست و مناسب انجام شود و از بستر این رویداد، حرکت های فرهنگی و هنری دیگر نیز پویا و فعال شود.

محمدجواد فدایی استاندار کرمان نیز در این جلسه گفت: استان کرمان و نهادهای استانی طبق توافقاتی که انجام شده در دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی مشارکت و همکاری می کنند.

چند ایده جدید در دوره دوازدهم جشنواره

محمد اله یاری مدیر کل دفتر موسیقی نیز در این نشست گفت: امور جشنواره در حال انجام است و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با عنوان مدیر اجرایی جشنواره در تهران و انجمن موسیقی ایران مسوول برگزاری جشنواره است. سایت جشنواره آماده شده است و اطلاع رسانی جشنواره به صورت جدی از روزهای آینده انجام می شود.

احمد صدری دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران گفت: امیدواریم همکاری جدی نهادهای استان کرمان کمک کند تا تفاوت محسوسی در کیفیت برنامه ریزی و اجرای جشنواره را شاهد باشیم. انتخاب پیشکسوتان هنر و خاندان هنر استان ها برای جشنواره و برنامه های نمایشگاه عکس و ساز در این دوره جشنواره نیز در حال انجام است.

محمدرضا درویشی در این جلسه گفت: همت و همکاری را که از استاندار و مدیران استان کرمان در این سه جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره دیدم تا به حال در هیچ یک از دوره های جشنواره موسیقی نواحی ایران دیده نشده است.

علی ثابت نیا مدیر عامل انجمن موسیقی ایران نیز در این جلسه گفت: طراحی سایت و هویت بصری جشنواره انجام شده و سایت جشنواره به صورت دو زبانه راه اندازی شده است.

گزارش مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان از تازه ترین فعالیت ها

محمدرضا علیزاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در ادامه جلسه گفت: در این مدت با حمایت های معاونت امور هنری و استانداری کرمان فعالیت های مؤثری در استان انجام شد. مرمت آثار موزه هنرهای معاصر کرمان در روزهای آینده به پایا ن می رسد و ارکستر ملی ایران نیز در اردیبهشت ماه در باغ گنجعلی خان کرمان دو شب اجرا خواهدد اشت. دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی نیز با حمایت معاونت امور هنری و نهادهای استانی که در این جلسه حضور دارند به نحو مطلوبی برگزار می شود. استانداری، شهرداری، میراث فرهنگی و صدا و سیمای استان کرمان در این دوره مشارکت فعالی خواهند داشت.

مهران عالم زاده شهردار کرمان در این جلسه گفت: شهرداری کرمان آمادگی دارد تا در جشنواره موسیقی نواحی در حوزه های مختلف از جمله تبلیغات محیطی و استفاده از ظرفیت های شهری همکاری کند.

برنامه های جدید میراث فرهنگی در دوازدهمین جشنواره

فریدون فعالی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان نیز در این جلسه گفت: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان نیز برای همکاری در این جشنواره و استفاده از ظرفیت های گردشگری آمادگی دارد و این جشنواره می تواند فرصتی برای معرفی جاذبه های گردشگری و تقویت گردشگری هنری استان باشد.

سورج یاسایی رییس انجمن موسیقی استان کرمان نیز در این شنست گفت: انجمن موسیقی کرمان فعالیت ها و امور مربوط به جشنواره را در استان پیگیری می کند و انجام می دهد.

علی اکبر صفی پور، مدیرعامل بنیاد فرهنگی و هنری رودکی نیز در این جلسه درباره انجام موارد تفاهم با استانداری کرمان گفت: بر اساس تفاهمی که سال گذشته انجام شد، ارکستر ملی ایران اردیبهشت ماه دو شب در کرمان برگزار شد. همچنین ساخت اپرای عروسکی خواجوی کرمانی که مورد تفاهم با استانداری است، در حال پیگیری است.

در ادامه این جلسه استاندار و مدیران کرمان از تالار وحدت و تالار فردوسی و عروسک های اپراهای عروسکی گروه «آران» دیدن و با بهروز غریب پور گفتگو کردند.

کد خبر 4696602 علیرضا سعیدی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

واکنش آیت الله نوری همدانی و جنتی به اختلاف محمد یزدی و آملی لاریجانی

کلیدواژه: موسیقی موسیقی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۷۶۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و نخستین جشنواره موسیقی اقوام افتتاح شد
 • کنسرت موسیقی آوای ماهان در تالار رودکی
 • نماهنگ "مژده" با صدای وحید خرد به مناسبت عید غدیر
 • آیا ضبط صدا جرم است؟ / انتشار صدای ضبط شده غیرقانونی مورد قبول دادگاه نیست
 • نماهنگ "حیدر" با صدای صابر خراسانی
 • منوجان در مسیر توسعه پایدار
 • شروع دوران مربی گری میلاد میداوودی(عکس)
 • کنسرت چهارده سالگی گروه آوازی تهران یکم شهریور برگزار می‌شود
 • کنسرت‌های «چند شب موسیقی ایرانی» در شیراز برگزار شد
 • حمایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری از گروه‌های موسیقی
 • هشدار روزنامه بلژیکی به میلاد محمدی
 • کنسرت «فرزاد فرخ» در همدان اجرا می شود
 • بازگشت کنسرت و رقص به بغداد (+عکس)
 • خنت با میلاد محمدی ۳ امتیاز گرفت
 • آخرین کنسرت‌های تابستانی بهنام بانی در تهران برگزار می‌شود
 • هفته چهارم لیگ بلژیک؛ پیروزی خنت در حضور میلاد محمدی
 • حفظ کیفیت کشورداری در شرایط تحریم و فشار / تحلیلی بر20 طرح کاربردی
 • درخشش میلاد محمدی در لیگ پرتغال با زدن یک گل و دادن دو پاس گل + فیلم
 • بالاخره میلاد محمدی در ترکیب خنت