شرکت نکسو در پاسخ به ایمیل خبرنگار تسنیم نوشته است که طراحی صوتی انجام شده در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی را هرگز توصیه نمی‌کند. ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۵ فرهنگی موسیقی و تجسمی نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، موسیقی ایران این روزها حال خوشی ندارد. سال جاری با اجرایی شدنِ قانون کسر 10 درصد از درآمد کنسرت‌ها به نفع دولت آغاز شد.

متعاقب اجرایی شدن این قانون، قیمت بلیت‌ها هم افزایش یافت.
وضعیت شعر و ترانه هم که داستانی طولانی دارد و همواره مورد هجمه منتقدان بوده و هست. محمدعلی بهمنی سال گذشته از شورای شعر دفتر موسیقی استعفا داد تا به کیفیت پایین ترانه‌هایِ مجوز گرفته از ارشاد اعتراض کند. اکنون هم خبر رسیده که عبدالجبار کاکایی از شورای شعر دفتر موسیقی رفته است. کاکایی از وزارت آموزش و پرورش به وزارت ارشاد مامور بوده و با پایان ماموریتش، مسئولان ارشاد دیگر اقدامی برای تمدید ماموریت این شاعر نکرده‌اند.

کمر تالار وحدت زیر بار شش تُنی شکست / از رنو تا صدف بیوتی

 

اوضاع بدِ اقتصادی از یک سو و از سوی دیگر بالا رفتن قیمت بلیت کنسرت‌ها فشار زیادی به مخاطبان و علاقه‌مندان به موسیقی وارد کرده است. با این حال باز هم اجراهای موسیقی رونق خود را دارند و هر روز شاهد برگزاری کنسرت‌های بسیاری در سالن‌های تهران هستیم.

نکته مهم در این میان کیفیت اجراهاست؛ وقتی قیمت بلیت‌ کنسرت‌ها بالا می‌رود، وقتی دولت 10 درصد از فروش بلیت‌ها را به نفع خود جدا می‌کند؛ حداقل باید کیفیت سالن‌ها و امکاناتِ صوتی و بصری بهتر شود.
اما گویا هیچ کس در این میان نگران کم فروشی در کنسرت‌ها نیست و کیفیت فنی سالن‌ها از سوی هیچ ناظری بررسی نمی‌شود.

کمبود سالن‌های استاندارد برای کنسرت‌های موسیقی در شهرستان‌ها که امری طبیعی است و شهرهای مختلف کشور سال‌هاست که این کمبود را احساس می‌کنند. تامین زیرساخت برای بهبود کیفیت سالن‌ها در شهرستان‌ها منوط به تخصیص بودجه‌های استانی است و به گفته مسئولان، تخصیص چنین بودجه‌هایی در بسیاری از شهرها توجیه اقتصادی ندارد.

در این میان اما شهر تهران به عنوان پایتخت ایران هم از این کمبود رنج می‌برد. مگر در تهران چند سالنِ استاندارد برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی وجود دارد. شاید یک یا در نهایت دو سالن که آن هم سالن‌هایی با ظرفیت‌های محدود هستند. تالار وحدت که سالنی تقریبا استاندارد است تنها 700 نفر و تالار رودکی که آکوستیک لازم را دارد، تنها 200 نفر ظرفیت دارد.

سالن‌های بزرگی که در تهران هستند هم مشکلات بسیاری دارند. مرکز همایش‌های برج میلاد اصلا برای برگزاری کنسرت طراحی نشده است. سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی هم چند ماهی است که با اشکالات فنی و افت کیفی محسوسی روبه‌رو شده است. این افت کیفیت در این روزها تا حدی واضح است که خودِ مسئولان سالن میلاد هم به آن اذعان کرده‌اند.

عباس برهانی مدیر پشتیبانی نمایشگاه بین‌المللی تهران در بخشی از گفت‌وگویش با خبرگزاری ایلنا گفته بود: «وضعیت چیدمان سیستم صوتی را نیز خودم قبول دارم. جابجایی پیمانکار در عرض یک روز انجام شد و آن سازه‌ای که باید نصب می‌کردند و کادرکشی‌های زیر کار با عجله انجام شد و در نهایت آن اتفاقی که باید رخ نداد. حال قرار است در ماه محرم و صفر این کاستی‌ها رفع شود.»

وقتی مسئولان سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی خودشان اعتراف می‌کنند که ایرادهایی در صدای سالن وجود دارد، چرا اجراها را در این سالن متوقف نمی‌کنند تا تعمیرات و تغییرات لازم رخ دهد. آیا کسب درآمد در این سالن بر کیفیت و حق‌الناس ارجحیت دارد؟ البته برهانی در بخش‌های دیگری از صحبت‌هایش تلاش کرده بود تا نقص‌های موجود در صدای این سالن را توجیح کند.

مشاهدات خبرنگار تسنیم از برخی کنسرت‌های اجرا شده در سالن میلاد طی هفته‌های گذشته ثابت می‌کند که کیفیت صدای این سالن به طور محسوسی پایین آمده است. اثبات این ادعا البته به راحتی امکان‌پذیر نیست. از این رو سراغ شرکت سازنده بلندگوهای نصب شده در سالن میلاد رفتیم و با ارسال مشخصات فنی سالن میلاد و سیستم نصب شده خواهان ارائه نظر آنها در این باره شدیم.

پاسخ شرکت نکسو که سازنده بلندگوهای نصب شده در سالن میلاد است بسیار عجیب بود. متن پاسخ آنها به این شرح است: «این نوع بلندگو برای سیستم لاین اری(نوع چیدمان استاندارد بلندگو در تمام سالن‌های کنسرت دنیا) طراحی نشده است که به همین دلیل بیانگر کیفیت پایین صدا در سالن است و ما هیچ مطالعه‌ی آکوستیکی در این نصب انجام نداده‌ایم و هرگز این طراحی را توصیه نمی‌کنیم.»

بی‌شک اعلام نظرِ شرکت سازنده‌ی بلندگوهای نصب شده در یک سالن کاملا قابل اعتنا و استناد است. یک ایمیل ساده به شرکت سازنده‌ی بلندگوهای سالن میلاد، عدم کیفیت و نامطلوب بودن صدا در سالن میلاد را قطعی می‌کند.

در همین مدتی که به گفته آقای برهانی(مدیر پشتیبانی نمایشگاه بین المللی تهران) سیستم صوتی سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی نیاز به تعمیر دارد حدود 70 سانس کنسرت در این سالن برگزار شده است. آیا مسئولان نمایشگاه و یا تهیه کنندگان موسیقی آنقدر صداقت و انصاف دارند که مبلغ خسارت 70 سانس اجرا را به مخاطبان باز گردانند؟ و یا وزارت ارشاد که مجوز اصلی برگزاری کنسرت را صادر می‌کند تهیه کنندگان را ملزم به رعایت حقوق مخاطب می‌کند؟

شاید عدم سنخیت ماموریت نمایشگاه بین المللی با رویدادهای فرهنگی و هنری باعث شده که این روزها کنسرت‌های زیادی با وجود ایرادهای اساسی در صدای سالن میلاد، برگزار شود. شاید بتوان به این نتیجه رسید که نمایشگاه بین المللی به دنبال کسب درآمد بیشتر است و کیفیت خدمات در اولویت‌های این سالن نیست.

نکته مهم دیگر سکوت تهیه کنندگان عرصه موسیقی است. تهیه کنندگانی که مسئول اصلی کیفیت برگزاری کنسرت‌ها هستند به جای سعی در بهبود کیفیت سالن و اعتراض به ایرادهای موجود سکوت اختیار کرده‌اند. باید دید که نظر و دیدگاه این تهیه‌کنندگان درباره کیفیت صدایی سالن میلاد و دیگر سالن‌های تهران چیست. اگر ایردهای موجود در سالنی مانند میلاد، قطعی است، چرا این تهیه کنندگان هیچ‌گاه نسبت به اوضاع و کیفیتِ این سالن اعتراضی نکرده‌اند و نمی‌کنند.

شاید اگر تعداد اجراهای موسیقی ایرانی در سالن میلاد بیشتر بود کیفیت فنی این سالن به لحاظ صدا و اکوستیک بهتر میشد چرا که هنرمندان موسیقی سنتی به کیفیت صدای سالن به عنوان موضوعی جدی نگاه می‌کنند و هرگز فروش بیشتر را فدای کیفیت نمی‌کنند.

شاید بتوان ماجرای کیفیت پایین سالن‌های کنسرت در تهران را به مافیای پنهان موسیقی ربط داد. مافیایی که می‌داند کیفیت صدای سالن‌ها پایین است؛ اما اجازه اعتراض به کسی نمی‌دهد. در این میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تقریبا هیچ نظارتی بر کیفیت فنی سالن‌ها ندارد.

به راستی چه کسی مسئول احترام گذاشتن و اهمیت دادن به کیفیت کنسرت‌هاست؟ آیا مردمی که بیشترین رقم‌ها را برای خرید بلیت کنسرت‌ها پرداخت می‌کنند، شایسته شنیدن و دیدنِ کنسرت با بهترین کیفیت نیستند؟

انتهای پیام/

R33357/P/S4,40/CT7 واژه های کاربردی مرتبط موسیقی

منبع: تسنیم

کلیدواژه: موسیقی موسیقی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

مسکن ارزان می‌شود؟ خانه بخریم یا نخریم؟

فیلم| کشتار وحشیانه سگ‌های خیابانی در اهواز

قیمت پراید از ۱۰۰ میلیون گذشت!

وزیر راه: تمام کارمندان وزارت راه تا پایان سال خانه‌دار می‌شوند/ تکلیف بی‌مسکن‌های دیگر چه می‌شود؟

چرا پیامبر (ص) به امام علی (ع) لقب اولین جوانمرد امت را دادند؟ / دُر گران بهایی که جایش این روز‌ها حسابی خالی است!

خبر بعدی:

گیلان در آینده نزدیک میزبان رقابت های بین المللی کشتی

به گزارش خبرنگار ایرنا، امیر رضی زاده روز شنبه در مصاحبه با جمعی از  خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد : در جلسه ای با دبیر فدراسیون کشتی تفاهم نامه برگزای این رقابت به میزبانی گیلان با علیرضا دبیر منعقد شد. 
وی افزود: یقینا برگزاری رقابت های کشتی در سطح بین المللی انگیزه ورزشکاران جوان استان را دوچندان می کند و معتقدم با ایجاد انگیزه برای ورزشکاران جوان این رشته می توان آینده درخشانی را برای این ورزش اصیل ایران رقم زد. 
رضی زاده خاطر نشان کرد :با توجه به شیوع بحران کرونا احتمالا برگزاری این رقابت ها به تعویق می افتد اما اگر شرایط کنونی بهبود یابد بهمن ماه امسال این رقابت ها به میزبانی گیلان برگزار خواهد شد. 
رئیس هیات کشتی گیلان با اشاره به ضرورت احداث خانه کشتی در تنها استانی که از این نعمت محروم است تاکید کرد:رایزنی های لازم در خصوص تعیین تکلیف زمین سالن کشتی شهید باهنر در میدان فرهنگ رشت که بیش از ۱۵ سال بلاتکلیف مانده با مدیر کل ورزش و جوانان گیلان انجام شده و در تلاشیم به زودی  احداث خانه کشتی گیلان آغاز شود. 
رضی زاده با اشاره به لزوم تشکیل بانک اطلاعاتی برای تجمیع اطلاعات مورد نیاز 
این هیات در خصوص کشتی گیران، داوران کشتی، باشگاه های فعال استان و سایر اطلاعات مورد نیاز کشتی در شهرستان های گیلان تصریح کرد:یقینا برای برند سازی و ارتقای جایگاه کشتی گیلان خبرنگاران نقش کلیدی برای کمک به هیات کشتی استان دارند. 
وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه با اداره کل آموزش و پرورش و رایزنی با سپاه قدس گیلان برای استفاده از ظرفیت بسیج استان برای کمک به ارتقای جایگاه کشتی گیلان در کشور گفت:در مجتمع دوهزار واحدی مسکن مهر انزلی نیز زمینی به مساحت ۵۵۰ متر مربع متعلق به اداره کل راه و شهرسازی گیلان برای احداث خانه کشتی بندر انزلی اختصاص یافته و از سه ماه قبل عملیات فونداسیون و اسکلت سازی سوله انجام شده و انتظار داریم دهه فجر امسال به بهره برداری برسد. 
رضی زاده با اشاره به بازسازی و تجهیز سالن کشتی شهید رجایی رشت در میدان توشیبا یادآور شد: در تلاشیم با تجهیز و بازسازی این سالن از آن به عنوان محل کمپ برای میزبانی از تیم های میهمان از شهرستان های گیلان و حتی تیم های سایر استان‌های کشور و محلی برای برگزاری مسابقات استانی و حتی انجام تمرینات برای باشگاه های  فاقد محل تمرین مناسب استفاده شود. 
رضی زاده با اظهار تشکر از تلاشهای شبانه روزی خبرنگاران اضافه کرد:خبرنگاران در سرما و گرما درد های مردم را می نویسند ولی کسی از درد های خبرنگاران خبری ندارد ولی معتقدم خبرنگار باید انتقاد های سازنده و منصفانه داشته باشد و من نیز هرگونه نقد سازنده را می پذیرم.

برچسب‌ها جام جهان پهلوان تختی گیلان دهه فجر

دیگر خبرها

 • ایجاد پارکینگ اختصاصی در فضای عمومی شهر تخلف است
 • تمرینات ملی‌پوش وزنه‌برداری در پارکینگ!/عکس
 • دیگر به چه زبانی بگویم ماسک بزن؟
 • ارزشمندترین خودروی رها شده در چین!/یک نمایشگاه مرموز و پورشه ای که فقط 3 دستگاه از آن در جهان وجود دارد! (+تصاویر)
 • گیلان میزبان رقابت های بین المللی کشتی می شود
 • رکن چهارم دموکراسی در گذر زمان
 • «آوای حنانه» در پهنه رودکی کنسرت اجرا کرد
 • سالن‌های سینما در آمریکا خریدار ندارد
 • تولید نماهنگ «واحدالدنیا» برای عید غدیر+نماهنگ/طنین آوای ابریشم در تالار رودکی
 • طنین آوای ابریشم در تالار وحدت
 • صدای «آوای ابریشم» در تالار رودکی تهران شنیدنی شد
 • طنین آوای ابریشم در تالار رودکی
 • سالن های سینما در آمریکا خریدار ندارد
 • آوای ابریشم در تالار رودکی کنسرت برخط برگزار کرد
 • از «یه پول خروس» تا «وهم معکوس»/ افتتاح ۱۰ نمایشگاه تجسمی
 • الهیاری:ادامه اجراهای آن لاین در تهران و برخی شهرها/افضلی: در پهنه رودکی برنامه اجرا خواهیم کرد
 • حرف‌های یک پزشک فیلمساز درباره کرونا
 • برگزاری نمایشگاه فرش دستباف ایران در مردادماه منتفی شد
 • اتومبیل فوق‌العاده iNext برای اولین بار دیده شد