سرپرست اداره مهاجرت آمریکا به دلیل مطرح کردن برداشتی عجیب از شعر حک شده بر روی مجسمه آزادی و اظهاراتی جنجالی درباره مهاجرت به کشورش، به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

اخبار بین الملل-  به گزارش یورو نیوز، کن کوچنلی، سرپرست اداره خدمات شهروندی و مهاجرت وزارت امنیت داخلی آمریکا برای دفاع از سیاست‌های جدید مهاجرتی دولت ترامپ که از سوی مخالفان «نژادپرستانه» و «مخالف با معیارهای انسانی» توصیف شده، برداشتی از مفهوم غزل «غول جدید» مطرح کرد که روی صفحه‌ای برنزی حک و بر روی مجسمه آزادی نصب شده است.

این غزل مشهور که «اما لازاروس»، شاعر آمریکایی آن را سروده به میلیون‌ها مهاجری اشاره دارد که از طریق جزیره الیس وارد خاک ایالات متحده شده‌اند. این شعر همواره به عنوان یک نماد و گواه تاریخی در خصوص پذیرش مهاجران و افراد کم‌بضاعت در آمریکا مطرح بوده است؛ کشوری که در قرن نوزدهم روی دوش همین مهاجران رشد و توسعه یافت.

کوچنلی که با یک شبکه رادیویی سراسری در آمریکا گفت‌وگو می‌کرد، در بخشی از صحبت‌های خود با لحنی طنزآمیز قسمت‌هایی از غزل یاد شده را که به مهاجران خسته و فقیر اشاره دارد، با اضافه کردن واژه «خودکفا» تحریف کرد و موجی از انتقادها را برانگیخت.

سرپرست اداره مهاجرت آمریکا هنگامی دست به تحریف این شعر زد که خبرنگار شبکه رادیویی ان‌پی‌آر به مفهوم غزل حک شده بر مجسمه آزادی اشاره و تأکید کرده بود که سیاست های جدید مهاجرتی دونالد ترامپ در هدف قرار دادن افراد وابسته به کمک‌های اجتماعی، سنخیتی با ارزش‌های حاکم بر جامعه آمریکا ندارد.

در این غزل آمده است: ای سرزمین‌های کهن، کبکبه پرآوازه خود را نگه دارید؛ و به من بدهید وامانده‌های خود را، مسکینان خود را، توده‌های درهم کز کرده خود را که آرزوی تنفس در آزادی را دارند.

این درحالی است که کوچنلی بخشی از این شعر را این‌گونه تحریف کرد: به من بدهید واماندگان و مسکینانی که خودکفا هستند و باری روی دوش دولت نخواهند بود.

سرپرست اداره خدمات شهروندی و مهاجرت وزارت امنیت داخلی آمریکا سپس در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان دست به تحریف دیگری زد و مدعی شد که منظور از میزبانی مهاجران که در شعر «غول جدید» به آن اشاره شده، مهاجرانی است که از اروپا می‌آمدند.

این اظهارات نه تنها با واکنش مخالفان دولت دونالد ترامپ روبه‌رو شد بلکه انتقاد تند مفسران سیاسی و کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت.

الیزابت وارن، سناتور دموکرات که از جمله داوطلبان رقابت بر سر نامزدی انتخابات آتی ریاست‌جمهوری آمریکا در میان دموکرات‌هاست، با انتشار توییتی این‌گونه به سخنان کن کوچنلی واکنش نشان داد: ارزش‌های ما بر سنگ‌های مجسمه آزادی نقش بسته است. این ارزش‌ها قابل تغییر و جایگزینی نیستند. من برای این ارزش‌ها و جوامع مهاجر آمریکایی مبارزه خواهم کرد.

کاملا هریس، دیگر سناتور زن دموکرات که برای رقابت‌های درون‌حزبی برای نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری وارد میدان شده نیز با انتقاد از اظهارات سرپرست اداره مهاجرت آمریکا خطاب به او نوشت: باید بدانید که ایالات متحده همواره محلی برای پذیرش مهاجران و پناهجویان خواهد ماند و این هیچ ربطی به میزان دارایی و پول آنها ندارد.

بر اساس قوانین جدید دولت آمریکا تنها مهاجرانی که دارای خودکفایی اقتصادی بوده و به کمک‌های دولتی وابسته نباشند این امکان را دارند که شهروندی ایالات متحده را دریافت کنند.


 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مهاجرت معکوس به روستا‌ها با طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت

رییس هیأت مدیره‌ی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تأکید کرد: احیای مشاغل روستایی، پدیده‌ی مهاجرت معکوس از شهر‌ها به روستا‌ها را به دنبال خواهد داشت.  به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، دکتر محمود عسکری آزاد در حاشیه‌ی چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر، با بیان این مطلب افزود: اگر طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت در یک بازه‌ی زمانی ۱۰ ساله اجرایی شود، دیگر شاهد مهاجرت از روستا‌ها به شهر‌ها نخواهیم بود و حتی مهاجرت معکوس نیز اتفاق می‌افتد، همان‌گونه که هم‌اینک در برخی مناطق روستایی که مشاغل برکت در آن‌ها ایجادشده، می‌توانیم این موضوع را ببینیم.
وی احیای مشاغل روستایی و صادرات تولیدات و محصولات‌شان را از جمله اقدامات مهم بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در روستا‌ها برشمرد و اظهار داشت: طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت امسال در ۶ هزار روستای محروم کشور عملیاتی می‌شود و ۱۷۵ شهرستان در ۲۸ استان نیز مشمول این طرح‌ها خواهند بود.
رییس هیأت مدیره‌ی بنیاد برکت از اجرایی شدن ۱۹ هزار طرح اشتغال‌زایی با بیش از ۴۰ هزار شغل در ۳ هزار روستا در سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال نیز در قالب ۳۰ هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور ۹۰ هزار شغل ایجاد می‌شود. وی اظهار امیدواری کرد که با اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در ۱۰ سال آینده، علاوه بر توقف کامل روند مهاجرت به شهرها، شاهد مهاجرت معکوس و بازگشت به روستا‌ها باشیم. این در حالی است که هم‌اینک در برخی مناطق روستایی که مشاغل برکت در آن‌ها ایجادشده نیز، می‌توانیم این موضوع را ببینیم.
به گفته‌ی دکتر عسکری آزاد، یکی از دلایل عدم توزیع مناسب درآمد در سطح کشور، پایین بودن درآمد بخشی از اقشار روستانشین است. روستاییان علی‌رغم تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی که دارند، درآمدشان ۴۰ درصد کم‌تر از شهرنشین‌ها است.
رییس کمیته‌ی تحقیق و توسعه‌ی بنیاد برکت بیان داشت: در حال حاضر ۲۶ درصد از تولید ملی کشور از طریق روستا‌ها تأمین می‌شود و روستاییان می‌توانند در بخش صنعت و خدمات نیز تأثیرگذار باشند.
وی با اشاره به توسعه‌ی زیرساخت‌ها از سوی دولت در روستا‌ها خاطرنشان کرد:، اما از آن‌جا که اشتغال در مناطق روستایی بیش‌تر در رسته‌های دام‌پروری و کشاورزی متمرکز شده است، بسیاری از جوانان از روستا‌ها به شهر‌ها مهاجرت می‌کنند. دکتر عسکری آزاد از رشد منفی ۷ دهمی جمعیت روستایی کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر ۲۶ درصد جمعیت کشور را روستاییان تشکیل می‌دهند و ما برای حل مشکل مهاجرت از روستا‌ها به شهر‌ها به دنبال افزایش درآمدزایی در روستا‌ها هستیم. این افزایش درآمد نیز فقط با حرف زدن میسر نمی‌شود و باید میزان تولید در این مناطق را افزایش دهیم.
رییس هیأت مدیره‌ی بنیاد برکت ادامه داد: ما سرمایه‌های زیادی از جمله انسانی، جوانان، اجتماعی، طبیعی، فیزیکی و مالی را در روستا‌ها داریم که باید از آن‌ها استفاده‌ی بهنیه کنیم. در همین راستا، بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تلفیق این سرمایه‌ها را در دستور کار قرار داده و به سمت اشتغال پایدار در روستا‌ها پیش رفته است. به همین منظور، بنیاد سه الگوی اشتغال‌زایی اجتماع‌محور «آسمان»، «آفتاب» و «سحاب» را اجرایی کرده است و روستاییان می‌توانند در قالب یکی از این طرح‌ها، مشاغل خود را ایجاد و راه‌اندازی کنند.
وی تصریح کرد: عمده طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت در روستا‌های بیش از ۵۰ خانوار اجرایی می‌شود. البته در ۲۰ درصد روستا‌های ما کم‌تر از ۵۰ خانوار ساکن هستند که طرح‌هایی نیز برای این روستا‌ها در نظر گرفته شده است.
رییس کمیته‌ی تحقیق و توسعه‌ی بنیاد برکت، در خصوص تأمین منابع طرح‌های اشتغال‌زایی برکت اظهار داشت: تسهیلاتی به شکل قرض‌الحسنه به طرح‌های اشتغال‌زایی روستایی ارایه می‌شود. هم‌چنین بیش از ۴۰۰ تسهیل‌گر بنیاد برکت پس از گذراندن دوره‌های آموزشی به مناطق روستایی اعزام شده‌اند تا به روند توسعه‌ی اشتغال پایدار در این مناطق کمک کرده و بر آن نظارت داشته باشند. این تسهیل‌گران فعال در روستا‌ها تحصیلات عالیه دارند، اما هیچ رابطه‌ی استخدامی مستقیم با بنیاد برکت ندارند و به ازای عملکردشان حقوق دریافت می‌کنند.
دکتر عسکری آزاد گفت: بنیاد برکت، ظرفیت ایجاد ۱۰۰ هزار طرح اشتغال‌زایی را در سال جاری در کشور دارد، اما لازم است دولت همکاری و همراهی بیش‌تری در این زمینه داشته باشد و بخشی از منابع مالی مورد نیاز برای ایجاد این تعداد طرح را از طریق صندوق توسعه به بنیاد برکت اختصاص دهد.
رییس هیأت مدیره‌ی بنیاد برکت افزود: با اجرا و راه‌اندازی این ۱۰۰ هزار طرح اشتغال‌زایی، مشکل بیکاری بیش از ۱۵۰ هزار نفر مرتفع خواهد شد.

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: مجسمه آزادی شعر مجسمه مهاجرت مجسمه آزادی آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۷۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مجسمه وال با پنج تن پلاستیک بازیافتی ساخته شد!
 • تنها ده درصداز مهاجرت ها برای یافتن شغل است!
 • چگونه به کانادا مهاجرت کنیم؟
 • آمریکا ؛ از نقش آفرینی در کودتای ۲۸ مرداد تا تلاش برای تحریف آن
 • مجسمه های عجیب انسانی 8 هزار ساله در صربستان
 • پاسخ ظریف به ادعای برایان هوک درباره کودتای ۲۸ مرداد/ تاریخ را تحریف نکنید
 • خراسان رضوی| وقتی یک انیمیشن، مجسمه‌ساز می‌سازد؛ روایتی از دوپیکرِ پیکر تراش
 • اعتقاد به غدیر، لازمه حفظ اسلام از هر نوع تحریف/معتقد به ولایت باید مالک بر نفس خود باشد
 • پیام مجسمه‌های غرق شده مالدیو
 • ظریف به هوک: تاریخ را تحریف نکن
 • علی اوجی ماجرای سد کرج و غزل می سازد
 • ظریف: تاریخ را تحریف نکنید، آرشیو امنیت ملی آمریکا را مطالعه کنید
 • علی اوجی فیلم می‌سازد / ماجرای سد کرج و غزل
 • علی اوجی فیلم سینمایی می سازد/ ماجرای سد کرج و غزل
 • دلایل نیامدن نام حضرت علی (ع) در قرآن چیست؟
 • شاعر «دو فنجان غزل» زندگی فرمانده نیروی هوایی ارتش را می‌نویسد
 • تحریف ناشیانه صحبت‌های رهبر انقلاب توسط «BBC» + سند
 • دبیرخانه جایزه ادبی غزل شاعر فقید گناوه ای فعال شد
 • برگزاری جشنواره مجسمه‌های شنی به مناسبت روز دریای خزر