برای مرور مهمترین اخبار دانشگاهی طی یک هفته گذشته در حوزه آموزش و پژوهش با ما همراه باشید. به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حوزه آموزش و پژوهش در هفته‌ای که گذشت با اخبار متنوع و فراوانی روبه رو بود که خلاصه‌ای از آن‌ها را می‌توانید در ادامه مرور کنید.   آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور ۹۸ اعلام شد
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه تاکنون بیش از ۸۸ هزار و ۵۴۱ داوطلب مجاز کنکور سراسری ۹۸ انتخاب رشته کرده اند، گفت: کلیه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ تا ساعت ۲۴ امشب ۲۴ مردادماه فرصت دارند نسبت به ثبت کدرشته محل‌های خود در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند.

سامانه انتخاب رشته مجازی داوطلبان کنکور ۹۸ فعال است
سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل‌های با آزمون «گروه علوم تجربی» از صبح نوزدهم مردادماه و سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی مربوط به رشته محل‌های با آزمون «گروه ریاضی و فنی»، «گروه هنر» و «گروه زبان‌های خارجی» از ساعت ۲۲ روز شنبه ۱۹ مرداد بر روی سایت این سازمان فعال شده است.  
بررسی پرونده ۷۰ دانشجوی بورسیه در دیوان عدالت اداری
محمد تقی احمدی رییس دانشگاه تربیت مدرس درباره حکم انفصال از خدمت در پرونده بورسیه‌ها، گفت: دیوان عدالت اداری در مجموع نزدیک به ۷۰ پرونده دانشجویان بورسیه را بر اساس شکایت‌ها بررسی کرده و تاکنون سؤال و جواب‌های زیادی از چندین دانشگاه در این رابطه داشته است.

وزارت علوم موافق انتقال دانشگاه‌های علوم پزشکی است
منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره انتقال دانشگاه‌های علوم پزشکی از وزارت بهداشت به این وزارتخانه گفت: در هیچ کجای دنیا دانشگاه‌های علوم پزشکی و غیرپزشکی از یکدیگر جدا نبوده‌اند لذا برای چنین انتقالی ما کاملا موافق هستیم، اما طی صحبت‌های انجام شده با وزیر بهداشت دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد اهداف این انتقال محق نشده است.

ثبت‌نام آزمون EPT شهریور ماه دانشگاه آزاد تا دوم شهریورماه ادامه دارد
ثبت نام آزمون EPT شهریور ماه ۹۸ دانشگاه آزاد اسلامی از شنبه ۱۹ مرداد ماه آغاز و تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۲ شهریور ادامه خواهد داشت. آزمون مربوطه در روز جمعه ۱۵ شهریور ماه ۹۸ به طور همزمان در شهر‌های تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، ساری، رشت برگزار خواهد شد.

تمام دستیاران آموزش بالینی تحت پوشش بیمه مسئولیت شغلی قرار می‌گیرند
امیرعلی سهراب پور، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام اینکه تمامی دستیاران دانشگاه، تحت پوشش بیمه مسئولیت شغلی قرار می‌گیرند، گفت: طبق مصوبه هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تهران و با هماهنگی دانشکده پزشکی و معاونت توسعه دانشگاه، تمامی دستیاران گروه‌های آموزشی بالینی دانشگاه در سال تحصیلی پیش رو، تحت پوشش بیمه مسئولیت شغلی یکی از شرکت‌های بیمه قرار خواهند گرفت.  
مهلت ثبت‌نام دوره‌های بدون آزمون ارشد دانشگاه آزاد به پایان رسید
ثبت‌نام دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد ویژه استعداد‌های درخشان سال ۹۸ دانشگاه آزاد اسلامی ساعت ۲۴ روز شنبه ۱۹ مرداد ماه به پایان رسید.

تعداد پزشکان در سال‌های آینده از استاندارد‌های جهانی بالاتر می‌رود
حمید اکبری قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تعداد پزشکان فارغ التحصیل و مشغول به کار اظهار داشت: از ۱۷۵ هزار پزشک ثبت نام شده در سازمان نظام پزشکی، ۵۰ هزار نفر تخصص و فوق تخصص گرفته اند و مابقی پزشکان عمومی یا در دوره تخصصی مشغول به تحصیل هستند.

وی با اشاره به اینکه تعداد پزشکان ما طی سال‌های آینده از استاندارد‌های جهانی بالاتر خواهد رفت، متذکر شد: البته این استاندارد بر اساس سرمایه گذاری‌های بخش دولتی و نگاه جامعه به این رشته متفاوت است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مزیت‌های تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

افشین حراجی رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی آزاد تهران، طی یادداشتی در روزنامه فرهیختگان نوشت: بدون‌شک دانشگاه علوم‌ پزشکی آزاد اسلامی تهران جزء دانشکده‌های درجه‌یک کشور است و این برتری با مدرک و دلیل قابل اثبات است. طی دو سال پیاپی رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران، رتبه دوم کشور و در رنک بین 200 تا 300 دنیا در رتبه‌بندی شانگهای قرار گرفته است؛ یعنی اگر تمام دانشکده‌های دولتی با حجم سرمایه و امکانات‌شان را درکنار هم قرار دهید، دانشگاه آزاد اسلامی در مقابل آنها توانسته است حائز جایگاه دوم در سطح ملی باشد.

رشته دندانپزشکی معمولا داوطلبان زیادی دارد و در انتخاب رشته توسط رتبه‌های برتر به‌سرعت انتخاب و ظرفیتش تکمیل می‌شود. در دانشگاه علوم‌ پزشکی آزاد اسلامی تهران، دانشکده دندانپزشکی تمام دوره‌های مصوب علوم پزشکی شامل کارشناسی، دکتری عمومی، دکتری تخصصی و فلوشیب ایمپلنت‌های دندانی را دارد و از این جهت می‌توانیم بگوییم تمام رشته‌مقاطع موجود دندانپزشکی کشور در دانشگاه آزاد اسلامی تهران تدریس می‌شود. از سوی دیگر رشته‌های دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در تهران بالاترین تعداد سرانه اعضای هیات‌علمی را در سطح کشور دارد. هم‌اکنون حدود 144 نفر عضو هیات‌علمی تمام‌وقت در این دانشکده مشغول به فعالیت هستند و از این جهت نسبت اعضای هیات‌علمی به تعداد دانشجویان‌مان یک به هشت است و تقریبا بی‌نظیر است.

رشته داروسازی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران، مشابه همین وضعیت را دارد و در طول دو سال گذشته، رشته سوم رده‌بندی شانگهای را در سطح کشور کسب کرده است. این موفقیت‌ها و دستاوردها در مقابل هزینه‌های دانشگاه‌های دولتی و خروجی آنها، درخور توجه است. دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی هم دانشکده بسیار خوبی است و دوره‌های دستیاری دارد که با امکانات کامل، مشغول پرورش نیروی متخصص در حوزه پزشکی است. پس از تجمیع دانشکده‌ها، دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران تبدیل به دانشگاه بزرگی شده ‌است و این دانشکده‌ها از امکانات یکدیگر استفاده می‌کنند.

در‌حال‌حاضر بیمارستان فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی، فعالیت خود را آغاز کرده که به‌جرائت می‌توان گفت امکانات آن بی‌همتاست و متاسفانه هنوز هم آن‌گونه که باید شناخته نشده است. از مهر‌ماه سال‌جاری از این مجموعه در آموزش‌ها استفاده خواهیم کرد و دانشجویان دندانپزشکی برای آموزش‌های جراحی دهان، فک و صورت به این بیمارستان خواهند رفت. مرکز تخصصی شکاف کام و لب در این مجموعه قرار دارد و به‌زودی کلینیک دندانپزشکی در این بیمارستان به بهره‌برداری خواهد رسید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از تجهیزات و امکانات سایر دانشکده‌های این حوزه چیزی کم ندارد و شاید اگر بخواهیم این دانشکده‌ را با دانشکده‌های درجه یک موجود در جهان مقایسه کنیم، درحوزه دیجیتال اندکی ضعف داریم -که به شرایط تحریمی حاکم بر کشور مربوط می‌شود- اما اگر این امکانات که دراختیار کشورهای محدودی قرار دارند را درنظر نگیریم، در سطح بالایی قرار داریم. دندانپزشکی از حیث امکانات متاسفانه به خارج از کشور وابسته است و در بخش پیشرفته و دیجیتال نیازمند این تکنولوژی است. رنک دانشکده پزشکی بین 200 تا 300 جهانی قرار دارد و این عدد قابل توجهی است که در مقایسه با هزاران دانشکده فعال دندانپزشکی در دنیا به‌دست آمده است. رتبه‌بندی شانگهای چهار آیتم را مورد بررسی قرار می‌دهد، آنها امکانات سخت‌افزاری را درنظر می‌گیرند و در بخش نرم‌افزاری نیز اساتید، فرآیندهای آموزشی و مقالات به چاپ رسیده را بررسی کرده و درنهایت نتیجه ارزیابی یک مجموعه آموزشی را بیان می‌کنند. از این رو نمی‌شود در یک بخش نمره‌ کمی به‌دست آورید و در بخش دیگر نمره‌ای بالا و رتبه دوم را کسب کنید. بنابراین نتایج ارزیابی به‌خوبی نشان می‌دهد این دانشکده از هر نظر در سطح عالی قرار دارد مضاف بر اینکه هزینه تمام‌شده یک دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به دانشگاه‌های دولتی حدود یک‌هفتم است و از این رو می‌توان گفت ارزان‌ترین دانشکده دندانپزشکی را در دانشگاه آزاد اسلامی داریم.

سال گذشته داوطلب آزمون سراسری با تراز 12 هزار نتوانسته در دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران قبول شود و همین امر نشان می‌دهد برخلاف برخی تصورات غلط، دانشجویان علوم‌پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از سطح علمی قابل قبولی برخوردارند و می‌توانستند در دانشگاه‌های دولتی علوم‌پزشکی شهرستان‌ها مشغول به تحصیل شوند. طبیعی است دانشگاه‌های علوم‌پزشکی دولتی در تهران، اولین انتخاب‌های داوطلبان برتر باشند، اما دانشگاه آزاد اسلامی سومین انتخاب این داوطلبان است، در‌حالی‌که باید هزینه تحصیل خود را بپردازند. در‌نتیجه از این نظر هم جای شکی نداریم که دانشجویان علوم پزشکی جزء بالاترین معدل‌ها و بهترین داوطلبان کنکور تجربی بوده‌اند و ترازهای بالایی در سهمیه‌های خود کسب کرده‌اند. این دانشجویان برای اخذ مدرک تخصص باید به‌همراه دانشجویان دانشگاه‌های دولتی در آزمون شرکت کنند و دارا بودن بیشترین درصد آمار قبولی در آزمون دوره‌های دستیاری، خود گواهی بر سطح علمی این دانشجویان است. در‌حال‌حاضر حدود 80 درصد دانشجویان ما از طبقه متوسط جامعه هستند، اما بدون‌شک از نظر سطح سوادی همه در شرایط خوبی قرار دارند.

انتهای پیام /

167 / 167

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

کلیدواژه: انتخاب رشته کنکور 98

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۷۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتشار فراخوان دوره بورسیه پرفورمنس بازآفرینی شهری جشنواره فیلم مستقل خورشید
 • دوم شهریور؛ پایان مهلت انتخاب رشته متقاضیان با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی
 • دوم شهریور پایان مهلت انتخاب رشته متقاضیان باآزمون دانشگاه آزاد
 • دوم شهریور پایان مهلت انتخاب رشته متقاضیان با آزمون دانشگاه آزاد
 • 2 شهریور، آخرین مهلت برای انتخاب رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد
 • دوم شهریور، آخرین مهلت برای انتخاب رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد
 • دوم شهریورماه؛ پایان مهلت انتخاب رشته متقاضیان با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی
 • آمار نهایی انتخاب رشته کنندگان کنکور سراسری
 • مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۸ به پایان رسید
 • تعداد ۴۵۱ هزار نفر در کنکور ۹۸ انتخاب رشته کردند
 • انتخاب رشته بيش از 54 درصد از داوطلبان آزمون سراسري 98
 • پایان مهلت انتخاب رشته/ فقط نیمی از مجازین انتخاب رشته کردند
 • پایان مهلت انتخاب رشته کنکور ۹۸/ ۵۴ درصد داوطلبان انتخاب رشته کردند
 • رانت علمی آقازادگی/ استادزاده‌ها؛ ژن‌های خوب جدید در ایران
 • بیش از ۴۵۱ داوطلب در آزمون سراسری انتخاب رشته کردند
 • مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۸ به پایان رسید/ ۵۴ درصد مجازین انتخاب رشته‌ کردند
 • چند نفر در کنکور سراسری ۹۸ انتخاب رشته کردند؟ /فقط ۵۴ درصد مجازین
 • دانشگاه علوم کشاورزی گرگان به نفرات برتر کنکور تسهیلات ویژه ارائه می‌دهد
 • از آقازاده‌ها تا استادزاده‌ها