به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، نفتکش «گریس ۱» که حدود شش هفته پیش به اتهام ادعایی نقض تحریمهای اتحادیه اروپا علیه سوریه توسط نیروی دریایی انگلیس در آبهای جبل الطارق توقیف شده بود، ظرف ۴۸ ساعت آینده آزاد خواهد شد.

روزنامه سان چاپ لندن به نقل از «فابیان پیکاردو» وزیر بلندپایه جبل الطارق اعلام کرد که این نفتکش ایرانی روز پنج شنبه آزاد خواهد شد و افزود که مقامات جبل الطارق دستور توقیف این نفتکش را تجدید نخواهند کرد.

بنا بر ادعای جبل الطارق، مقصد نفتکش مذکور حامل نفت خام ایران به سوی پالایشگاه «بانیاس» در سوریه بوده است و به دلیل نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده است، اما در مقابل مسئولان ایران ادعاهای جبل الطارق را رد و اعلام کرده اند توقیف این نفتکش به نوعی راهزنی دریایی و نقض برجام است و انگلیس باید به سرعت این نفتکش و سرنشینان آن را آزاد کند.

روز گذشته نیز  مقامات جبل الطارق اعلام کرده بودند که برای کاهش تنش با ایران در جریان توقیف نفتکش  «گریس ۱» تلاش می کنند.

کد خبر 4693025

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گزارش رسانه های غربی از پیروزی دیپلماتیک ایران در جبل الطارق

نفتکش آدریان دریا ۱ (گریس یک) که از حدود ۴۵ روز قبل از سوی دولت محلی جبل الطارق تحت مالکیت انگلیس توقیف شده بود، دیشب آبهای جبل الطارق را به مقصد آبهای بین المللی ترک کرد.

آسوشیتدپرس: سوپر نفتکش ایران لنگر کشید

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه از مبدا جبل الطارق در این باره گزارش داد: اواخر روزیکشبنه (شب گذشته) سوپر نفتکش ایرانی که حامل نفت خام به ارزش ۱۳۰ میلیون دلار است لنگرهای خود را برکشید و جبل الطارق را ترک کرد.

این خبرگزاری افزود:آمریکا به  این نفتکش مظنون بود که با یک نهاد تحریم شده درایران مرتبط است، اکنون داده های"موقعیت یاب جهانی" (GPS) بر روی تارنمای "ترافیک دریایی" (Marinetraffic.com) نشان می دهد که نفتکش "آدریان دریا ۱" تحت پرچم ایران که قبلا به نام "گریس ۱" بود، اندکی پیش از نیمه شب گذشته به راه افتاده است، این نفتکش پیش از آنکه رو به شرق حرکت کند به آرامی به سمت جنوب و به سوی آب راه باریکی که مراکش و "شبه جزیره ایبری" (Iberian Peninsula) را جدا می سازد، حرکت کرده است.
این خبرگزاری افزود: مقامات جبل الطارق روز یکشنبه (روز گذشته) گفتند که برخلاف آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بنا بر قوانین اتحادیه اروپا، انگلیس وجبل الطارق یک سازمان تروریستی قلمداد نمی شود.

خبرگزاری فرانسه: جبل الطارق درخواست آمریکا را رد کرد

خبرگزاری فرانسه نیز از مبدا جبل الطارق گزارش داد: نفتکش ایران پس از رد درخواست آمریکا از سوی مقامات جبل الطارق، آب های این منطقه را ترک کرد.

این خبرگزاری افزود: نفتکش ایرانی که در مرکز مشاجره دیپلماتیک قرار گرفته بود پس از آنکه مقامات جبل الطارق درخواست آمریکا مبنی بر توقیف آن را رد کردند، به سمت آب های آزاد حرکت کرد.
بنابر اطلاعات تارنمای "ترافیک دریایی" سوپر نفتکش ایران که درمورخ چهارم جولای (۱۳تیرماه) توقیف شده بود اواخر روز یکشنبه سواحل جبل الطارق را به سمت جنوب ترک کرد.
به نوشته این خبرگزاری، جمعه گذشته وزارت دادگستری آمریکا در آخرین دقایق با این عنوان که این کشتی در ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، خواستار  توقیف آن شد، موضوعی که دولت جبل الطارق رد و اعلام کرد، نمی تواند حکم دادگاه را برای توقیف آن به اجرا گذارد چرا که تحریم های آمریکا علیه ایران متناسب با (قوانین) اتحادیه اروپا نیست.

رویتز: عدم تبعیت از حکم دادگاه آمریکایی

 رویترز از جبل الطارق دراین باره گزارش داد: درست ساعاتی پس از آنکه مقامات جبل الطارق درخواست آمریکا مبنی بر ادامه توقیف نفتکش ایرانی را رد کردند، این نفتکش  که در مرکز بن بست سیاسی بین تهران و غرب قرار گرفته بود شب یکشنبه جبل الطارق را ترک کرد.

رویترز افزود:"گریس۱" که اکنون به "آدریان دریا۱" تغییر نام داده است بنابر داده های دریانوردی  ساعت ۱۱:۰۰ شب یکشنبه به وقت محلی  (۲۱:۰۰ به وقت گرینویچ) بندر  جبل الطارق را ترک کرد اما مقصد آن به این فوریت مشخص نیست.

رویترز در ادامه گزارش داد: نفتکش ایرانی هفته گذشته رفع توقیف شد اما دادگاه فدرال واشنگتن روز جمعه حکمی را صادر کرد که به موجب آن خواستار توقیف این نفتکش، نفتی که حمل می کند و مبلغ یک  میلیون دلار شده بود؛ مقامات جبل الطارق روز یکشنبه گفتند که آنها نمی توانند از این درخواست  دادگاه آمریکایی تبعیت کنند، چرا که آنها مقید به قوانین اتحادیه اروپا هستند.

سی ان ان: عامل بن بست سیاسی  ایران و انگلیس رفع شد
شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا در نخستین بخش خبری روز دوشنبه خود گزارش داد که نفتکش حامل نفت ایران "آدریان دریا " (گریس یک) پس از ۶ هفته توقیف آب های جبل الطارق را ترک کرد.

این شبکه خبری با پخش این خبر در فهرست اول خبری امروز خود افزود: این درحالی است که مقامات جبل الطارق درخواست طرف آمریکایی برای ادامه توقیف این نفتکش را هم رد کردند.

سی ان ان همچنین درتارنمای خبری خود با اشاره به رفع توقیف"آدریان دریا ۱"نوشت: نفتکش توقیف شده ایرانی در مرکز بن بست سیاسی ایران و انگلیس قرار داشت.اکنون این نفتکش آزاد شده و آب های جبل الطارق را ترک کرد.

سی ان ان درادامه افزود: زمانی که وزارت دادگستری آمریکا خواستار تمدید توقیف نفتکش ایرانی توسط مقامات  جبل الطارق شد، خود را به  معضل سیاسی بین ایران و انگلیس وارد کرد چرا که وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای که در اواخر روز پنجشنبه گذشته صادر کرد مدعی شد که  گمان می رود این نفتکش به جهتی در کمک به سپاه است، اما مقامات جبل الطارق از اطاعت از این امر سرباز زده وبه طرف آمریکایی گفتند که آنها مقید به  قوانین اتحادیه اروپا هستند.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن دیشب در توئیتی از حرکت نفتکش حامل نفت ایران در جبل الطارق خبر داد ونوشت: در این لحظه تأیید می کنیم که سرانجام ۴۵ روز پس از توقف در آبهای جبل الطارق، این نفتکش حرکت خود به مقصد آبهای بین المللی را آغاز کرد.

بعیدی نژاد بامداد دوشنبه در این توئیت افزود: توجه زیاد سیاستمداران و افکار عمومی جهانی و منطقه ای، نشان دهنده نتایج مهم سیاسی، بین المللی و حقوقی اقداماتی است که در این چند روز اتخاذ شد.

جلیل اسلامی معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی نیز عصر جمعه از تغییر نام نفتکش گریس ۱ به "آدریان دریا۱" خبر داده و اعلام کرد که این نفتکش اکنون به سمت مدیترانه در حال حرکت است.

نفتکش ایرانی گریس ۱(آدریان دریا) حدود ۴۵ روز پیش به بهانه بی‌اساس «نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه»توسط شناورهای نیروی دریای انگلیس در تنگه جبل‌الطارق توقیف شد.

دادگاه عالی جبل‌الطارق روز پنجشنبه با بی‌اعتنایی به فشارها و درخواست رسمی آمریکا برای تمدید توقیف نفتکش گریس ۱ (آدریان دریا) حکم آزادی آن را صادر کرد.۳۰۲*

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

کلیدواژه: ايران انگلیس نفتکش گریس1 جبل الطارق ایالات متحده آمریکا رژیم صهیونیستی فلسطین سوریه عراق ایران روسیه عربستان سعودی جنگ 2015 یمن دونالد ترامپ ترکیه کشمیر هندوستان افغانستان

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۸۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نفتکش گریس با تغییر نام، جبل الطارق را ترک کرد/ مقصد «آدریان دریا» بندر کلاماتا در یونان است
 • نفتکش گریس ۱ به مقصد جنوب یونان، جبل‌الطارق را ترک کرد
 • ساعتی قبل نفتکش ایران از جبل الطارق حرکت کرد
 • نفتکش گریس 1 جبل الطارق را ترک کرد
 • ۴۵ روز پس از توقف در آبهای جبل‌الطارق، نفتکش حامل نفت ایران حرکت خود به مقصد آب‌های بین‌المللی را آغاز کرد
 • نفتکش ایران از جبل الطارق حرکت کرد
 • حرکت نفتکش حامل نفت ایران از جبل الطارق تایید شد
 • بیانیه جبل الطارق درباره اقدام آمریکا علیه نفتکش ایران
 • جبل‌الطارق درخواست آمریکا را رد کرد؛ نفتکش ایرانی توقیف نمی‌شود
 • رد درخواست آمریکا برای توقیف گریس ۱ توسط دولت جبل الطارق
 • دولت جبل الطارق رسما درخواست آمریکا برای توقیف گریس 1 را رد کرد
 • مخالفت دولت جبل الطارق با درخواست آمریکا برای ادامه توقیف نفتکش آدریان دریا
 • از استعفای کاپیتان گریس ۱ بی اطلاعم/ حکم دادگاه جبل الطارق لازم الاجراست
 • نفتکش حامل نفت ایران در حال ترک جبل الطارق است
 • اسپوتنیک:نفتکش گریس ۱ در حال ترک جبل‌الطارق است
 • نفتکش ایرانی جبل الطارق را ترک می‌کند
 • گریس-۱ یکشنبه یا دوشنبه جبل‌الطارق را ترک می‌کند
 • «گریس ۱» تا دوشنبه جبل‌الطارق را ترک می‌کند
 • نفتکش ایرانی گریس ۱ آماده ترک بندر جبل طارق