به گزارش خبرنگار برنا، طالقان به دو بخش بالا طالقان و پایین طالقان تقسیم می شود که در بخش بالایی روستایی نه چندان بزرگ اما بسیار زیبا و دیدنی در بخش کوهستانی قرار دارد. به طور کلی طالقان در شش ماهه دوم سال بسیار پر بارش و سرد است و در بازه های زمانی مختلف در طول زمستان حتی امکان تردد به برخی نقاط آن نیز وجود ندارد اما تابستان های طالقان بسیار معتدل، خوش آب وهوا و گردشگری است.

آبادی زیبا و دیدنی کرکبود نیز مانند سایر نقاط طالقان چنین می باشد. از زیبایی های روستای کرکبود طالقان می توان به رودخانه ی جاری از کنار آن نام برد. از اطراف روستا نیز اشیا یافت شده گویا به سده چهارم مربوط هستند. اما اگر بخواهیم نام این آبادی را ریشه یابی کنیم باید گفت واژه کرکبود از دو بخش کهر و کبود شکل گرفته است.

در بیشتر نقاط ایران روستا ها از طریق کشاورزی، دام داری، باغ داری، و فعالیت هایی این گونه امرار معاش می کنند. پایه فعالیت های اقتصادی روستای گردشگری و دیدنی کرکبود نیز چنین است. البته می توان گفت برخی خانواده ها با ساخت صنایع دستی هم هنر روستای خود را به گردشگران نشان می دهند و هم هزینه های زندگی خود را تامین می کنند. در کل هر روستایی که از نعمت آب کافی برخوردار باشد موجبات باغداری، کشاورزی را فراهم می آورد و در کل روزی اهالی خود را با تامین می کند. در این روستا آبشار کرکبود طالقان که از دیدنی های کرکبود است، مشاهده می شود.

 

روستایی دیدنی

روستای کرکبود طالقان روستایی است با رود خانه ای پر آب که موجب حیات در این آبادی گردیده است. همان طور که اشاره کردیم شهرستان طالقان دارای آب و هوای نسبتا سرد می باشد که موجب می شود میوه های سردسیری به خوبی در این مناطق رشد کنند و در روستای کرکبود نیز می توان به وفور چنین درختانی را مشاهده کرد. از معروف ترین میوه ها و محصولات باغات این آبادی که زبان زد می باشند می توان به گردو و سیب اشاره کرد که از دیدنی های کرکبود است. البته به جز باغداری کشاورزی نیز در آبادی انجام می شود و حبوبات نیز کاشت می شود. جلوه و نمای زیبای روستای کرکبود را می توان در خانه های قدیمی که از خشت وگل سخته شده اند، کوچه باغ های زیبا و باغات میوه دید. آبادی زیبای کرکبود در شیبی ملایم واقع شده است و خانه هایی با سقف های شیروانی جلوه ای خاص به روستا داده اند تا گردشگران را هر چه بیشتر در زیبایی های آبادی غرق کنند.

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری روستا:

از دیدنی های کرکبود که به گردشگران پیشنهاد می شود حتما از آن بازید کنند، آبشار کر می باشد. آبشار کرکبود طالقان بسیار زیبا از بلندای یک صخره سرازیر می شود و به درون یک دره فرو می ریزد. ذرات آب در هنگام سرازیر شدن از صخره ها در هوا نیز پخش می شوند و هم منظره ای زیبا به وجود می آورند و هم باعث می شوند هوای منطقه بسیار خنک و مطبوع باشد. فاصله تقریبی آبشار کرکبود طالقان از آبادی حدود700 متر می باشد. از دیگر مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری آبادی می توان به یخچال های طبیعی شکل گرفته در اطراف روستا اشاره کرد که از مهم ترین منابع تامین کننده آب روستا نیز می باشند. از جاذبه های دیدنی که در داخل روستا قرار دارند نیز می توان به آرامگاه امامزاده زید ابراهیم و ساختمان تاریخی حمام روستا اشاره کرد. البته در مناطق مرتفع روستا و در بلندی ها نیز آرامگاه امامزاده شاه محمد حنیفه قرار دارد که محل زیارت اهای روستا و حتی مردم دیگر نقاط طالقان می باشد. گفته می شود قدمت ساختمان آرامگاه امامزاده زید ابراهیم به سده نهم باز می گردد. از بزرگان مدفون در قبرستان روستای کرکبود باید ملا یغمای کرکبودی را نام برد که از بزرگان حوزه علمیه بودند که به عنوان کتابدار سلطان حسین صفوی نیز انتخاب شده بودند. اما متاسفانه ساختمان آرامگاه ایشان هم اکنون مخروبه است و چیز زیادی از آن باقی نمانده است. بر خلاف گذشته و با ایجاد راه های دسترسی راحت تر به شهر سنت ها و لباس های محلی روستا کم کم به دست فراموشی سپرده شده است و دیگر کمتر نشانه ای از آداب و رسوم اصیل این مناطق دیده می شود.

 

راهنمای مسیر دستیابی به روستای طالقان:

به خاطر بافت کوهستانی منطقه و پوشش گیاهی موجود شراط مناسبی برای پرورش زنبور وجود دارد به همین علت می توان عسل را یکی از بهترین سوغات های کرکبود دانست. اگر دوست داشته باشید از صنایع دستی مردم روستای کرکبود طالقان به عنوان یادگار تهیه کنید می توان گفت گلیم و قالیچه از معروف ترین صنایع دستی مردم روستا است.

 

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

طرح بنیاد برکت برای ایجاد ۹۰ هزار شغل / رشد جمعیت روستا‌ها منفی است

رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت با اشاره به اینکه رشد جمعیت در روستا‌ها منفی است گفت: سالانه هفت دهم درصد کاهش جمعیت در روستا‌ها ثبت شده در صورتی که نرخ رشد جمعیت کشور حدود ۲ درصد است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو محمود عسگری آزاد رئیس هیأت مدیره بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: پول، چالش اصلی ما برای اشتغال روستایی نیست، البته پول عاملی برای حل مشکل است، اما نه به تنهایی. پس در بخش تحقیقات ستاد اجرایی فرمان امام، مدلی را برای توسعه روستایی طراحی کردیم؛ و در این مدل، روستائیان را به مسائل روستا حساس کردیم و برای رفع مشکلات از طریق روستائیان انگیزه ایجاد کردیم.

عسگری ازاد افزود: این بار از طریق طرحی به نام آسمان، سعی کردیم بر عکس گذشته نگاهی از پایین به بالا داشته باشیم. در واقع این طرح را می‌توان طرح سرمایه گذاری مردمی عنوان کرد به گونه‌ای که روستائیان به شناخت ظرفیت‌ها و توانایی‌های درون روستایی می‌پردازند و برای رفع مسائل روستایی تلاش می‌کنند.

وی در ادامه گفت: سال قبل موفق به هدف گذاری سه هزار روستا و امسال حدود شش هزار روستا به منظور آموزش و ترویج اساس طرح آسمان شده ایم. در مرحله دوم تحت عنوان طرحی به نام (سحاب) یا همان سرمایه گذاری حمایتی اشتغال به منظور آموزش دهی اشتغال و سرمایه گذاری بر روی آن به سراغ روستائیان رفتیم.

عسگری آزاد افزود: در این روش به شناسایی منابع و نیازمندی‌های اشتغال و همچنین اختصاص منابع مالی بانکی به روستائیان پرداختیم و تاکنون موفق شده ایم ۹ هزار طرح با ظرفیت اشتغال ۳۰ هزار نفر راه اندازی کنیم و البته امسال برای ۳۰ هزار طرح هدف گذاری کرده ایم که در امتداد آن بتوانیم ۹۰ هزار اشتغال زایی ایجاد کنیم.

عسکری آزاد رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت با اشاره به اینکه رشد جمعیت در روستا‌ها منفی است گفت: سالانه هفت دهم درصد کاهش جمعیت در روستا‌ها ثبت شده در صورتی که نرخ رشد جمعیت کشور حدود ۲ درصد است.

وی افزود: البته چنین روند منفی از حدود ۶۰ سال قبل آغاز شده و در سال ۱۳۳۵ از هر چهار نفر تنها یک نفر شهر نشین بوده، ولی حالا این روند برعکس شده و اگر با طرح‌های اشتغال زایی جلوی این روند گرفته نشود جمعیت ۲۶ درصدی روستایی کشور به حدود ۱۷ درصد می‌رسد.

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

تصاویر| حاشیه‌های حضور احمدی‌نژاد در ورزقان

اتفاقات ترسناک در فینال عصر جدید/ سکانسی که گریه داور مسابقه را درآورد

کلیدواژه: آداب و رسوم پوشش خاک زمستان سوغات

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۸۷۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مدیرعامل ایران خودرو برکنار شد/ مدیرعامل جدید؛ عباس علی‌آبادی
 • اختصاص ۱۸ میلیارد تومان اعتبار برای طرح هادی روستا‌های سیل زده گلستان /روستا‌های آسیب دیده و در معرض خطر در اولویت اجرای طرح هادی
 • عباس علی آبادی کیست؟
 • همزمان با هفته دولت ۵۱ روستا از نعمت گاز طبیعی بهره مند می شوند
 • علی آبادی مدیرعامل جدید ایران خودرو شد + بیوگرافی
 • همزمان با هفته دولت۵۱ روستا از نعمت گاز طبیعی بهره مند می شوند
 • (عکس) عباس علی‌آبادی مدیرعامل جدید ایران خودرو کیست؟
 • کی بریم مشهد؟/ زائران شهریوری مشهد با خیال آسوده سفر کنند
 • شبکه ملی استارت آپ ها در حوزه روستا ایجاد می شود
 • وقتی شهرنشینان توصیه روستانشینی می‌کنند
 • ایجاد ۳۰۰ هزار فرصت شغلی در روستا‌ها با اختصاص ۱۸ هزار میلیارد تومان
 • هزینه ۷۵ میلیون تومانی برای ایجاد یک شغل در روستا
 • آغاز طرح گاز رسانی به روستای بنوا از توابع پاتاوه
 • 20 نامه نگاری منابع طبیعی برای رانشی بودن محور طالقان – هشتگرد بی جواب ماند!/ حفاری های 55 متری معادن بلای جان البرز شده است
 • ۱۳۰ میلیارد ریال برای عمران و آبادی روستاهای بدون دهیاری اختصاص یافت
 • تنش اصول‌گرایان و علی لاریجانی به کجا می‌رسد؟ / عبدالله ناصری: در صورت ورود نسل جدید، آینده خانواده لاریجانی با افول مواجه می‌شود
 • عید غدیر هیئت کجا بریم؟
 • خطر مسیر هشتگرد-طالقان را اعلام کردیم اما گوش ندادند!
 • کری خوانی شجاع خلیل زاده شروع شد/ بی‌برو برگرد استقلال را می‌بریم