به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، "نوسانات ارزی" مشکلی است که طی سال‌های گذشته گریبانگیر اقتصاد کشور شده که یکی از دلایل اصلی آن را می‌توان تحریم‌های غرب علیه ایران دانست. این نوسانات پس از خروج آمریکا از برجام شدت بیشتری گرفت و افزایش قیمت "دلار" که رایج‌ترین ارز در معاملات تجاری و بین المللی است را به همراه داشت. در این شرایط بسیاری از فعالان اقتصادی حذف دلار از معاملات تجاری را برای حل این موضوع پیشنهاد دادند، به طوری که طی سال‌های گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار با رئیس جمهور روسیه، حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چند جانبه را راهی برای بی اثر کردن تحریم‌های آمریکا دانستند.

بحث حدف دلار از مبادلات تجاری مساله تازه‌ای نیست و پیش از این و در دولت دهم هم مطرح شده بود، اما با اقدام عملی همراه نبود. از آنجا که حذف دلار از معاملات بین المللی مزایای زیادی برای مراودات تجاری کشور‌ها دارد، اخیرا برخی از آن‌ها مثل روسیه، چین و هند در این راه قدم برداشتند.

نمایندگان مجلس هم از این قافله عقب نماندند و طرح "حذف دلار از معاملات بین المللی" را تهیه و تدوین کردند که بر اساس آن هرگونه معامله دولتی و خصوصی با دلار ممنوع، حتی دلار آمریکا در حکم ارز قاچاق در کشور محسوب می‌شود. دارندگان دلار باید آن را به کالا و ریال یا سایر ارز‌ها تبدیل کنند، همچنین این طرح وزارت امور خارجه را موظف می‌کند که با کشور‌های هدف تحریم‌های ایالات متحده، برای ایجاد ائتلاف جهانیِ تحریم و حذف دلار از معاملات بین‌المللی رایزنی و هر ۳ ماه گزارشی در این باره به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

معمولا کشور‌ها برای حذف یک ارز خاص از مبادلات تجاری خود به دو روش عمل می‌کنند: نخست امضای پیمان پولی دوجانبه و دوم؛ جایگزین کردن ارز مورد نظر با سایر واحد‌های پولی. در روش اول از واحد پول ملی کشور‌های مبدا و مقصد در تجارت و تامین مالی بین دو کشور به صورت همزمان استفاده می‌شود، به گونه‌ای که نیازی به ارز‌های ثالث نباشد. هدف اصلی این پیمان مدیریت نوسانات نرخ ارز و کاهش مشکلات ناشی از تحریم‌های بانکی است، اما در روش دوم اگر کشوری قصد حذف ارزی را از تجارت و معاملات بین المللی خود داشته باشد، آن را با واحد پولی دیگری جایگزین می‌کند؛ به عنوان مثال اگر کشوری می‌خواهد دلار را از مبادلات تجاری خود حذف کند، می‌تواند آن را با یورو، پوند یا سایر ارز‌ها جایگزین کند.

چرا حذف دلار مهم است؟

آمریکا نسبت به تجارت و میزان مبادلات بین المللی ما حساس است و با تحریم‌هایی که علیه کشورمان اعمال می‌کند، سعی در کاهش این مبادلات دارد. زمانی که معاملات تجاری با دلار صورت می‌گیرد گزارش آن به دست مسئولان آمریکا می‌رسد. بدیهی است که به دلیل تنش‌های سیاسی موجود بین دو کشور، آن‌ها در مبادلات بین المللی ما اخلال ایجاد می‌کنند و این امر سبب کُند شدن معاملات تجاری ما با سایر کشور‌ها می‌شود؛ این موضوع بیانگر لزوم جایگزینی دلار با ارز ملی یا سایر ارزهاست. احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پیشتر درباره اهمیت حذف دلار از مبادلات تجاری گفته بود که «اگر دلار از معاملات ارزی کشور‌ها حذف شود سلطه آمریکایی‌ها نیز نابود می‌شود.»

مزایا و معایب طرح حذف دلار

برخی کارشناسان معتقدند از آنجا که بیشتر توافق نامه‌ها، قرارداد‌های تجاری و بیمه‌ای با نرخ دلار محاسبه می‌شوند، حذف آن از معاملات بین المللی و جایگزینی آن با ارز دیگر توازن تجارت ما با سایر کشور‌ها را بر هم می‌زند و مشکلات فراوانی برای تجار به وجود می‌آورد. همچنین حذف دلار از معاملات بین الملل، محدودیت‌های تجاری ایجاد می‌کند و تعداد کشور‌هایی که با آن‌ها مبادلات تجاری صورت می‌گیرد، تقلیل می‌یابد.

البته این کارشناسان راه‌هایی را برای رفع مشکلات ناشی از حذف دلار بیان کرده اند؛ اول اینکه این طرح به صورت ناگهانی و در کوتاه مدت اتفاق نیفتد، ثانیا دلار را از برخی مبادلات با کشور‌هایی خاص مثل روسیه چین و ... حذف کنیم. اما با این وجود ممکن است حذف دلار موجب افزایش نقش سایر ارز‌های جایگزین شده و نوساناتی بازار ارز را به آن‌ها منتقل کند.

در مقابل بعضی از اقتصاددانان بر این باورند که اجرای این طرح، موجب حذف واسطه‌های تجاری و از بین بردن اشراف آمریکا بر تبادلات مالی خارجی می‌شود. آن‌ها حذف دلار را عاملی موثر برای مقابله با پیامد‌های ناشی از تداوم تحریم‌ها علیه ایران می‌دانند.

کدام کشور‌ها دلار را از مبادلات خود حذف کردند؟

بسیاری از کشور‌هایی که حتی مورد تحریم قرار نگرفته اند، در زمینه انعقاد پیمان پولی دوجانبه پرچم دار هستند، چین به عنوان یکی از قدرت‌های اقتصادی در انعقاد این پیمان پیشرو است، به طوری که تاکنون با بیش از ۴۰ کشور پیمان امضا کرده است.

محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اهمیت پیمان‌های پولی می‌گوید «این پیمان‌ها ظرفیت‌های بسیاری خوبی هستند که در شرایط تحریم می‌توانند برای حل مشکلات و مراودات اقتصادی کمک کنند.»

او می‌افزاید «پیمان‌های پولی می‌توانند برای جدا شدن از یک ارز واحد در دنیا که سیتره دلار است، نقش داشته باشند، همچنین این پیمان‌ها در شرایط تحریم می‌توانند ابزاری برای دور زدن آن‌ها باشند.»

همچنین کاظم دلخوش دیگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره به ما میگوید «ما باید در زمینه انعقاد پیمان‌های پولی، با حداکثر توان فعالیت کنیم تا تحریم‌ها نتواند فشاری بر اقتصاد کشور بیاورد.»

او اضافه می‌کند «وزارت اقتصاد و زیر مجموعه‌های آن یعنی بانک ها، بانک مرکزی و بخش خصوصی می‌توانند انعقاد پیمان‌های پولی را پیگیری کنند.»

حال  که آمریکا با حربه تحریم‌های اقتصادی سعی دارد تا اقتصاد ایران را در تنگنا قرار دهد، انعقاد پیمان‌های پولی می‌تواند راهکاری برای دور زدن این فشار باشد و به باور بسیاری از کارشناسان با اجرایی شدن این امر در درازمدت سلطه دلار کاهش یافته و خودکامگی و زیر فشار قرار دادن کشورهای مختلف از سوی آمریکا پایان خواهد یافت.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ترامپ آماده توافق تجاری با چین نیست

روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست روز دوشنبه نوشت: ترامپ علیرغم خوش بینی دستیارانش به توافق تجاری با چین اعلام کرده است که اگرچه چین آماده دستیابی به توافق است، اما من هنوز آمادگی این معامله را ندارم.

وی اظهار داشت که کاخ سفید می خواهد ابتدا اعتراضات مردم در هنگ کنگ برطرف شود زیرا هنگ کنگ نقش مهمی در رونق تجاری دو کشور دارد.

اعتراضات هنگ کنگ که از حدود 70 روز پیش و در واکنش به لایحه استرداد مجرمان فراری به چین آغاز شد همچنان ادامه دارد و ابعاد گسترده تری نیز پیدا کرده است اما آمریکا و برخی کشورهای غربی که به اعتقاد چین در تحریک مردم برای ادامه این تجمعات دست دارند سعی می کنند از آب گل آلود ماهی بگیرند و از این فرصت برای فشار بر چین استفاده کنند چین نیز در مقابل به این کشورها هشدار داده است که از دخالت در امور هنگ کنگ که جزو امور داخلی چین است دست بردارند.

جنگ تجاری تاثیر زیادی بر اقتصاد آمریکا و چین داشته است و دو کشور تا کنون برای حل این مشکلات،  12 بار مذاکرات تجاری برگزار کرده اند اما این مذاکرات هر بار به دلایلی به توافق منجر نشده است.

جنگ تجاری میان آمریکا و چین تأثیرات زیادی بر اقتصاد این دو کشور و همچنین اقتصاد جهانی داشته است سازمان های بین المللی اقتصادی نسبت به ادامه این روند، هشدار داده اند.

آمریکا در تازه ترین اقدام خود علیه چین اعلام کرد از اول شهریور سال جاری ۱۰ درصد تعرفه تازه بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین وضع می کند اما در نهایت قرار شد اعمال این تعرفه ها به مدت 105 روز به عقب بیافتد.

دولت چین در پاسخ به این اقدام آمریکا ضمن اینکه اعلام کرد خرید فرآورده‌های کشاورزی از ایالات متحده را متوقف می‌کند، روز دوشنبه ۱۴ مرداد از ارزش یوان در برابر دلار کاست و قیمت دلار نسبت به واحد پول چین به بالاترین میزان از سال ۲۰۰۸ رسید.

به گزارش ایرنا، آمارها نشان می دهد محاسبات دونالد ترامپ در تشدید این جدال درست از آب در نیامده و سیاست هایی سخت‌گیرانه او به نتیجه مطلوب نرسیده است و واشنگتن در این رویارویی تا کنون بیشتر از پکن خسارت دیده است.

در سال ۲۰۱۸ تجارت دوجانبه دو کشور بیش از ۴۱۹ میلیارد دلار به نفع چین بود آمریکا تنها ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات به چین داشت و چین نیز بیش از ۵۳۹ میلیارد دلار صادرات به آمریکا انجام داده بود.

روند مبادلات تجاری در نیمه اول سال جاری میلادی تغییر موازنه به سود چین را تایید می‌کند؛ در شش ماه نخست سال گذشته، صادرات چین به آمریکا ۱۳۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بیش از واردات بوده، این میزان در مدت مشابه امسال به ۱۴۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

فیلم: کار یکی از دختران گروه نینجا به بیمارستان کشید

کلیدواژه: اخبار سیاسی ارز نمایندگان مجلس بانک مرکزی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۸۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برترین سکانداران پولی جهان
 • کرملین: آزمایش موشکی بار دیگر نیت آمریکا برای نقض پیمان موشکی را ثابت کرد
 • بانک مرکزی را نمی‌توان به قاچاق متهم کرد
 • ظریف: جمعه در پاریس با مکرون و لودریان دیدار می‌کنم
 • به عربستان گفتم اگر فکر می‌کنید من «ماله کش اعظم» هستم، سردار سلیمانی با شما صحبت کند
 • احتمال اینکه ترامپ ۴ سال دیگر مهمان یا مزاحم دنیا باشد زیاد است
 • روسیه: آمریکا از مدت‌ها قبل برای خروج از پیمان موشکی آماده شده بود
 • نخستین آزمایش موشک کروز آمریکا پس از خروج از پیمان INF
 • هشدار تحلیلگران انرژی /جنگ تجاری دورنمای صادرات نفت آمریکا را تیره و تار می کند
 • مهار تورم در گرو کنترل رشد نقدینگی
 • بازخوانی کودتای ۲۸ مرداد در رسانه های کشور
 • «پیمان برادری» در ۱۱۰ مسجد شهر تهران
 • وکیل احمد عراقچی: بانک مرکزی را نمی‌توان در مقام اعمال حاکمیت به قاچاق متهم کرد
 • حذف ۳ دهک یعنی حذف یارانه ۳۰ میلیون نفر/ تصور حذف راحت این تعداد ساده‌انگارانه است/ اگر امسال ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف می‌کردیم زندگی مردم دچار مشکل می‌شد
 • نرخ ارزهای دیگر به حساب پول جدید
 • تاثیر منفی نبرد تجاری چین و امریکا بر شرکت های فناوری آمریکایی
 • تحریم اتفاق جدیدی نبود اما دولت پیش بینی لازم را نداشت/ ۳۳ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی با رانت در اختیار عده‌ای قرار گرفت که هیچ توجهی به وضعیت کشور ندارند
 • دشمن در نابودی مرجعیت رسانه ملی شکست خورد/ تخریب خانواده های ایرانی هدف اول نظام سلطه است
 • ایستادگی ایران مقابل سلطه طلبی آمریکا از زبان رهبران انصار الله