نمادهای ابلیس در حج سال ۲۰۰۴ به دستور وهابیون جای خود را به نماد دیگری داد. آنان امنیت حجاج را دستمایه­­ خود برای این تغییرات قرار دادند. ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۰ فرهنگی دین ، قرآن و اندیشه نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، رمی جمرات (پرتاب سنگ‌ریزه­‌ها) سه‌گانه، از اعمال واجب در حج نزد تمامی فرق اسلامی است که در روز عید قربان و دو روز بعد از آن در صحرای منا انجام می‌­شود. تاریخچه آن بنا بر روایات به زمان آدم (ع) و یا زمان ابراهیم (ع) باز می‌­گردد که ابلیس در آن مواضع توسط ایشان دیده شده بود و با گذشت زمان ستون‌هایی در آنجا ساخته شد.

با گذشت زمان و ایجاد انحراف در دین حنیف ابراهیمی برخی از اعمال حج تعطیل شد اما ظاهر برخی از اعمال مثل رمی جمرات باقی ماند و با ظهور دین مبین اسلام تأکیدی ویژه بر این آیین شد.

پرتاب هفت سنگ‌ریزه به سمت ستون و یا در حقیقت نماد شیطان نشانه دشمن دانستن ابلیس است که این عملی سفارش شده در قرآن است. ... إِنَّ الشَّیْطانَ لْلإِنْسانِ عَدُوٌّ مُبینٌ؛ شیطان برای آدمی دشمنی آشکار است‏ (سوره مبارکه یوسف، آیه 5) همچنین در ادعیه هنگام پرتاب سنگ‌ریزه‌ها این دعا وارد شده است: الله اکبر، اللهم ادحر عنی الشیطان؛ خدایا شیطان را از من دور گردان.

نقش شیطانی عربستان در ساخت نمادهای ابلیس در مکه

در سده‌­های گذشته در محل رمی‌­های سه‌گانه، سه ستون ساخته شد، ستون‌هایی شبیه ابلیکس تا حاجیان با پرتاب سنگ به سمت این نماد ابلیس دشمنی خود با او را ابراز کنند. ابلیکس‌ یکی از آثار باقی مانده از آیین‌ مصریان باستان و مقدس در نزد آنان بوده که با گذشت زمان وارد مسیحیت نیز شده است.

محل پرتاب سنگ‌ریزه‌ها به نماد ابلیس در سال‌های گذشته

اما متأسفانه در سال 2004 به دستور وهابیون این نمادهای شیطان برداشته شد و جای خود را به نماد دیگری داد. آنان امنیت حجاج را دستمایه­­ خود برای این تغییرات قرار دادند.

وقتی امام حسین(ع)، حج را وارد زندگی انسان‌ها کردحج، تمرینی نمادین از نحوه رفتار در زمان ظهور است/ابراهیم(ع) با بنای کعبه به دنبال چه بود؟بررسی ابعاد 4 گانه حج / مناسک حج تصویری از آخرالزمان و ظهور

 

در رابطه با اهمیت اُبلیسک در اعتقادات مصریان باستان و شیطان‌پرستان امروزی که به دو دسته عمده فرامواسون­‌ها و ایلومینات­‌ها تقسیم می­‌شوند، همگان اطلاع کافی داشته و نیاز به تکرار آن نیست و تنها برای نمونه کافی است بدانیم در میدان اصلی واتیکان و همچنین در واشنگتن این نمادها وجود دارند.

اُبلیکس از جمله نمادهای مشترک در بین هر دو گروه است. در سال 2004 به در خواست آل‌سعود، معمار معروف انگلیسی، سر نورمن فاستر (لرد فاستر تمس بنک) که ساخت 200 اُبلیسک در نقاط مختلف جهان را در کارنامه خود دارد، تغییرات بسیاری در این نمادها ایجاد کرد؛ به گونه­‌ای که دیگر حاجی‌­ها ستون نماد ابلیس را نمی­‌بینند و به دیواری 26 متری سنگ پرتاب می‌­کنند.

شاید از نظر فقهی مشکل عمده‌­ای به وجود نیامده باشد، چراکه برخی از فقها پرتاب سنگ به سمت این منطقه را مهم شمرده‌­اند و اصابت سنگ‌ریزه‌­ها به ستون را واجب نمی­دانند، اما دستِ تحریف کار را به اینجا خاتمه نداده است، کافیست که به دیوارها از نمای بالا نگریسته شود. آن وقت است که در کمال ناباوری خواهیم دید این بنا به شکل دو کشتی در طبقه پایین و بالا شاخته شده است. سوال اصلی این­جاست که کشتی نماد چیست؟ و چرا دو کشتی؟

اکنون محل پرتاب سنگ‌ریزه‌ها در موسم حج

آیا کشتی پایین نمادی از کشتی نوح (ع) و کشتی بالایی نمادی از سفینه النجاتی اهل بیت (ع) نیست؟! هدف آل سعود از انجام این کار چیست؟چرا آل سعود تمام امکانات خود را در اختیار ایلومینات­‌ها قرار داده و حاضر به چنین تغییرات و انحرافات آشکاری شده است؟در طول تاریخ همواره ایلومینات­‌ها با ایجاد تحریف در ادیان مختلف سعی در ایجاد مانع در حرکت ادیان به سوی کردند. آیا حکام آل سعود نیز عضو گروه‌­های ایلومینات هستند؟

"گوی سفید" نشانه چیست؟

"روشنایی به سرها" یا همان "روشن به فکرها"

* نویسنده: محمدحسن حیدری، محقق و پژوهشگر علوم قرآن و حدیث

انتهای پیام/

R1410/P/S4,37/CT4 واژه های کاربردی مرتبط امام حسین (ع) حج98 حج تمتع سال 98 اهل بیت علیهم السلام

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مثلث مرگ از آن کدام بازیگر شد؟

زهره نوروزپور: در بحبوحه تنش بین المللی در خلیج فارس و یارگیری آمریکا برای ائتلاف دریایی، ارتش سوریه بار دیگر فتح الفتوح کرد. منطقه ای کلیدی که کریدوری به قلب اقتصاد سوریه محسوب می شود. خان شیخون که در طول این سالها دو مرتبه مورد حمله شیمیایی وسیع از سوی تررویست ها قرار گرفته است امروز از سوی ارتش مشروع این کشور از لوث تروریست های النصره پاکسازی شد.

خان شیخون منطقه ای است که را گشایش حلب پایتخت اقتصادی سوریه محسوب می شود. این منطقه که در استان ادلب قرار دارد این روزها نیز مورد هجوم ارتش ترکیه قرار گرفته است. در ان سو ارتش آزاد نیز با ترکیه همپیمان است. این منطقه معروف به مثلث مرگ شده است. ارتش سوریه از سال 2014  برای اولین بار قدم در خاک خان شیخون گذاشته است که این پیروزی بزرگی برای دولت مشروع بشار اسد به حساب می آید. تا این لحظه ارتش ترکیه که از تروریست ها حمایت می کند زمین گیر شده است باید دید در  روزهای آینده ورق میدان نبرد به سمت کدام بازیگر بر می گردد؟

در گزارش ذیل آخرین اخبار خان شیخون را از نظر می گذرانید:

تروریست های النصره در خان شیخون امروز در شبکه های مجازی رسما اعتراف به شکست کرده اند.

کانال تلگرامی اخبار سوریه از درگیری های اطراف استان ادلب، حماه و ادلب گزارش داده است که ارتش ترکیه زمینگیر شده است.

در این گزارش آمده است: از قرار معلوم ستون نظامی کمکی ‌ارتش ترکیه برای حمایت از تروریست‌های جبهه النصره در شمال حماه همچنان در شهر معره‌ النعمان گیر افتاده و قادر به حرکت نیست.  این ستون نظامی به دلیل تداوم بمباران جنگنده های سوری و همچنین حملات توپخانه ای به بزرگراه حلب- دمشق در این نقطه متوقف شده است.

 به نظر می‌رسد حتی شایعه پرواز جنگنده‌های اف ۱۶ ترکیه بر فراز آسمان ادلب ، که از سوی کانال های تلگرامی تروریست‌ها منتشر شده بود، حتی مدعی پرواز آنها بر فراز شهر خان شیخون شدند که نتوانسته مانع از اراده ارتش سوریه برای مقابله با تجاوزگری نظامیان ترکیه و حمایت آنها از تروریست‌های تکفیری چندملیتی شود.

باید دید که آیا ترک‌ها خواهند توانست از طریق خط ارتباطی خود با روس ها مسیر را برای حرکت این ستون به سمت شهر در محاصره مورک در شمال حماه فراهم کنند یا اینکه آنها ناچار خواهند شد در جای دیگری اتراق کنند. در این ستون ما شاهد حضور یک تانکر پر از سوخت هستیم که بدون شک بیش از آنکه به درد نظامیان ترکیه در نقطه دیده‌بانی مورک بخورد برای تروریست‌های جبهه النصره سوخت رسانی خواهد کرد.
در همین حال که ارتش ترکیه در حال حرکت به مورک بود  هدف حملات جنگنده‌های سوری قرار گرفت و خودروهای تروریست‌های جبهة النصرة که این کاروان بزرگ را همراهی می‌کردند نابود شده است.

این کاروان ارتش ترکیه متشکل از ۷ تانک‌ام ۶۰ ای ۳ تعدادی نفربر و ۴ لودر و ۲۸ دستگاه امرپ و کامیون بود که به بهانه حضور در پست دیدبانی مورک برای تقویت نیروهای ترکیه در آن وارد خاک سوریه شده بودند، عملا حالا متوقف شده‌اند. مشخص نیست که پست دیده‌بانی ارتش اشغالگر ترکیه در شهر مورک برای چه چهار لودر می خواهد و چرا باید ۲۰ کامیون حامل مهمات وارد این نقطه شود؟ مگر قرار است ارتش ترکیه با ارتش سوریه وارد جنگ شود؟ یا اینکه این نقطه فقط یک نقطه نظارت و دیده‌بانی است؟

همچنین پس از این حمله هوایی،  وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه‌ای با متجاوز خواندن ارتش ترکیه و محکومیت حمایت علنی آنها از گروهک های تروریستی به ویژه تروریست‌های جبهه النصره، هدف از ارسال این ستون نظامی را نجات تروریست‌های حاضر در شمال حماه دانست و تاکید کرده است که با  ارتش ترکیه مقابله خواهد کرد.

حمله به کاروان کمک رسانی النصره، واکنش آمریکا را در پی داشت.

به دنبال ادعای وزارت دفاع ترکیه درباره حمله هوایی ارتش سوریه به کاروان نظامی این کشور در ادلب، دولت آمریکا این حمله را به شدت محکوم کرده است.

«مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار یک بیانیه، حمله هوایی ارتش سوریه به کاروان امدادی ترکیه برای تروریست‌های جبهه‌النصره را حمله «بی‌ملاحظه» خوانده است.

وی در این بیانیه بدون اشاره به موارد مکرر نقض آتش‌بس توسط گروه‌های تروریستی، مدعی شده است: «رژیم [بشار] اسد و متحدانش هم اکنون باید به آتش‌بس در ادلب برگردند».

وی افزود: «حمله هوایی به کاروان ترکیه در ادامه حملات وحشیانه علیه غیرنظامیان، کارکنان حوزه کمک‌های انسان دوستانه و زیرساخت‌ها صورت گرفته است. ما این خشونت را محکوم می‌کنیم و خشونت‌ها باید پایان یابد».


در دیگر خبرهای خان شیخون و اطراف ادلب، حماه و حلب آمده است که تروریست های باقی مانده در خان شیخون مدعی به اسارت گرفتن 3 سرباز روس شده اند. همزمان با آنها منابع سوری نیز تایید کرده اند که با تصرف مسجد التکیه در مرکز خان شیخون توانسته اند تروریست های تحت حمایت ترکیه را به مناطق شرقی شهر عقب برانند.

این در حالی است که منابع محلی در شهر خان شیخون گفتند که تروریست‌ها از ترس محاصره شدن، به طور کامل از این شهر راهبردی عقب‌نشینی کرده‌اند. و برای درز نشدن اطلاعات نظامی به انتشار شایعات پناه گرفته اند.

«دیده‌بان حقوق بشر سوریه» صبح امروز (سه شنبه) به نقل از منابع محلی اعلام کرد که عناصر تروریستی (عمدتا جبهة النصره) از ترس اینکه در محاصره کامل قرار گیرند؛ به طور کامل از شهر «خان شیخون» عقب‌نشینی کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، تروریست‌ها از مناطق واقع در جنوب «خان شیخون» و شهرک‌های شمال «حماه» از جمله «کفرزیتا»، «اللطامنه» و «مورک» عقب‌نشینی کرده‌اند و از آن‌جایی که مقر دیده بانی ترکیه نیز در منطقه «مورک» قرار دارد؛ خبری از وضعیت این مقر در دست نیست.

در حال حاضر نیروهای ارتش و همپیمانان سوریه در حال پیشروی در محله‌های داخل شهر هستند.

نیروهای سوری عصر روز گذشته (دوشنبه) موفق شدند کنترل بخشی از جاده بین‌المللی «دمشق-حلب» را در دست خود بگیرند که بدین ترتیب مسیر ارتباطی تروریست‌ها قطع شد. همچنین کاروان کمک‌رسانی ارتش ترکیه به تروریست‌ها نیز روز گذشته هدف حمله هوایی ارتش سوریه قرار گرفت و منهدم شد.

اهمیت آزادسازی خان شیخون به دلیل موقعیت ارتباطی آن است که شرق و غرب و شمال ادلب را می‌تواند به هم متصل کند. آزادسازی آن راه را برای آزادی شهر مهم معرة النعمان نیز باز می‌کند و کنترل ارتش سوریه بر آن جاده ارتباطی بین‌المللی استان حلب به دمشق را که از این شهر می‌گذرد، آزاد می‌کند. ارتش سوریه صبح روز یکشنبه پس از آزادسازی چندین روستا در اطراف شهر خان شیخون، موفق شده بود آن را محاصره کند.

پیشروی ارتش سوریه در استان ادلب پس از آن آغاز شد که اوایل ماه اوت گروهک جبهة‌ النصره اعلام کرد که به آتش‌بس و توافق کاهش تنش (میان ترکیه با روسیه و ایران و سوریه) پایبند نخواهد ماند. جبهة النصره تأکید کرده بود که حتی یک سرباز خود را هم از خط توافق موسوم به کاهش تنش عقب نخواهد کشید. دمشق مسئولیت این امر را بر عهده ترکیه دانسته بود.
 در ادلب نیز نیروهای مقاومت سوری طی ۲۴ ساعت گذشته موفق شدند ۴۰ عنصر تکفیری را در حومه «ادلب» به هلاکت برسانند.

به گزارش خبرگزاری سوریه (سانا)،  در درگیری های ۲۴ ساعت گذشته در اطراف شهر خان شیخون، همچنین سرکرده نظامی یک گروه تروریستی وابسته به ترکیه نیز کشته شده است.

محورهای جنوبی استان ادلب شاهد درگیری های شدید میان گروه های تروریستی عضو اتاق عملیات «الفتح المبین» و نیروهای ارتش سوریه است.

به گزارش خبرآنلاین، سیطره بر این شهر نخستین گام برای بازگشایی مسیر حیاتی حلب-دمشق است. از نظر نظامی سیطره ارتش سوریه بر خان شیخون مسیر را در مقابل نیروهایش برای تحقق دستاوردهای بزرگ به سمت التح، کفرسجنه و معرة النعمان هموار می‌کند.

پیش از این نیز اسپونتیک شامگاه سه شنبه گزارش داده بود: ارتش سوریه مواضع خود را در اطراف شهر خان شیخون از سمت شمال مستحکم کرده است. به گفته منابع، ارتش نقاط دیده‌بانی خود را در ۵۰۰ کیلومتری اتوبان بین‌المللی شمال خان شیخون تثبیت کرده و با بستن مسیر امدادی افراد مسلح شورشی به سمت شهر بر این شهر کنترل دارد.

نیروهای ارتش سوریه دو تپه النمر و سیریاتل مشرف به شهر خان شیخون در حومه جنوبی ادلب را به محاصره خود درآوردند و در حال پاکسازی این دو تپه از تک تیراندازان جبهه النصره هستند.

منابع همچنین اظهار کردند، ارتش سوریه عملا در میان درگیری‌های شدید با گروه‌های مسلح وارد شهر خان شیخون شده است. این برای اولین بار است که نیروهای سوریه زمانی که در سال ۲۰۱۴ کنترل خود را بر شهر از دست دادند بر این شهر استراتژیک پا می‌گذارند. نیروهای سوریه از دو محور غرب و شمال غرب به خان شیخون یورش بردند.

منابع تاکید کردند، نیروهای سوریه با مقاومت شدیدی در داخل شهر و مرزهای آن روبه‌رو هستند به طوریکه النصره به انجام حملات انتحاری در اطراف شهر روی آورده است. در صورت تثیبت ورود به شهر خان‌شیخون نیروهای سوری تنها دو کیلومتر با جاده بین‌المللی اصلی که دمشق را به استان‌های اصلی متصل می‌کند، فاصله دارند.

این جاده شریان حیات اصلی است که مهمترین شهرها را که تحت کنترل ارتش سوریه است از حلب در شمال تا حماة و حمص در مرکز و سپس دمشق به گذرگاه مرزی نصیب در مرز اردن متصل می‌کند.

ارتش سوریه از بیش از یک ماه پیش عملیات نظامی گسترده‌ای را برای بازپس‌گیری ادلب آغاز کرد به طوریکه توانست شهرک‌ها و تپه‌های استراتژیکی را به تصرف خود درآورد که از مهمترین آنها تل الملح، الجبین در حومه شمالی حماة است که زمینه را بر کنترل بر الهبیط و کفرعین در حومه جنوبی ادلب فراهم کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) پیش از این گزارش داده بود، یگان‌های ارتش سوریه عملیات خود را به سمت مواضع استقرار تروریست‌ها و گروه‌های هم‌پیمان آنها در حومه ادلب ادامه می‌دهند و شعاع کنترل خود را در حومه غربی خان شیخون گسترش داده‌اند.

این در حالی است که بنا به ادعای وزارت دفاع ترکیه، در حمله هوایی سوریه به کاروان نظامی ترکیه در مسیرشان به ایست بازرسی نهم در شمال غرب سوریه سه غیرنظامی کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند.

این وزارتخانه این حمله را برخلاف توافقات آنکارا با روسیه دانسته است.

سیطره بر خان شیخون به معنای محاصره کامل صدها کیلومتر از حومه شمالی حماة از جمله مثلث مرگ است که شهرک‌های الرکاة، اللطامنه و کفرزیتا را به هم متصل می‌کند.

310 310

کد خبر 1291436

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: امام حسین ع حج98 حج تمتع سال 98 اهل بیت علیهم السلام امام حسین ع حج98 حج تمتع سال 98 اهل بیت علیهم السلام

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۸۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سن طلایی درمان انحراف ستون فقرات
 • سنگ‌های سیاره سرخ زیر ذره‌بین دانشمندان فضایی
 • دستاورد استراتژیک مقاومت در «ادلب»
 • آغاز دستاورد‌های بزرگ با ورود نیرو‌های مقاومت به قلب دشمن / قطع شدن سر افعی در خان شیخون پس از ۵ سال!
 • آزادگان زيباترين نماد ايثار، فداکاري و پايداري هستند
 • رکوردشکنی بورس تهران؛ افزایش 1949 واحدی شاخص
 • تفکرات پوچ منجر به تفرقه شیعه و سنی نشود/غدیرخم؛ روز مایوس شدن ابلیس
 • رکوردشکنی بورس تهران
 • یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امری مهم در تسریع تجارت برق
 • تصاویری بی‌نظیر از مراسم تعویض پرچم ایوان طلای حرم امام علی(ع)
 • بمباران ستون نظامی ترکیه از سوی جنگنده های سوری
 • سن طلایی درمان انحراف ستون فقرات، چند سالگی است؟
 • مراحل تعویض درب های ساختمانی با درب های ضد سرقت
 • شرایط تعویض شناسنامه |  چه افرادی می توانند برای تعویض شناسنامه اقدام کنند؟
 • در چه صورتی می‌توان نسبت به تعویض شناسنامه اقدام کرد؟
 • یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند
 • بی دقتی در مورد اعطای نماد اعتماد الکترونیک خطرناک است
 • « نعره شیطان » در هشتبندی
 • تمرین هوازی چه ایرادی دارد؟/ در زمان ما یکی از تمرینات اصلی پرتاب سنگ بود