به گزارش خبرنگار حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، از گذشته تاکنون درس‌هایی مانند ریاضی، علوم، زبان انگلیسی و عربی مورد توجه مدیران و معلمان در مدارس بوده و آنان را از توجه کافی به ادبیات، ورزش و به خصوص هنر غافل کرده است.

گویا هر دانش آموزی که نمره ریاضی را بالای ۱۸ بگیرد با استعداد و هر شاگردی که در درس‌های تئوری نمره پایین کسب کند، اما از پس درس‌های عملی به خوبی برآید، دانش آموز تنبل محسوب می‌شود.

ریشه این استعداد کشی هم به همان مظلومیت همیشگی هنر در جامعه باز می‌گردد. از آنجایی که مردم بجز سینما و موسیقی، شاخه‌ هنر‌های دیگر مانند تئاتر، تجسمی، صنایع دستی و... را نمی‌شناسند. وزارت آموزش و پرورش هم در خواب غفلت فرو رفته و خود را به این امواج ناکارآمد سپرده است.

البته سیاست‌های نادرست و عملکرد‌های غیرقابل قبول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارج نهادن به هنر‌های ارزشی و اصیل و همچنین شناساندن آن در جامعه قابل چشم پوشی نیست.

اما نکته حائز اهمیت، بستری است که باید برای ظهور استعداد‌های هنری از دوران کودکی و نوجوانی در مدارس فراهم شود. بسیاری از آفت‌هایی که در حال حاضر دامن گیر هنر ایران شده است، نتیجه نداشتن برنامه مدون و هدفدار، به حاشیه راندن پیشکسوتان و همچنین عدم توجه به سرمایه‌های انسانی در این عرصه است.

اولین گام برای حرکت به سوی جامعه‌ای متمدن استفاده از اساتید و افرادی است که می‌توانند فرهنگ و هنر را آموزش و ترویج دهند؛ وزارت آموزش و پرورش باید برای تدریس کتاب «فرهنگ و هنر» از هنرمندان متخصص و متبحر استفاده کند.


کتاب هنر قدیم و یا فرهنگ و هنر امروزی به صورت تخصصی به رشته‌هایی مانند طراحی، عکاسی، خوشنویسی، صنایع دستی و... می‌پردازد، اینکه یک معلم ناآشنا که تخصص اصلی اش زبان، علوم یا ... است بخواهد از سر اجبار مدرسه و صرفا برای رفع تکلیف و کمی درآمد بیشتر در کلاس‌های هنر حاضر شده و مطالب این کتاب را به صورت دست و پا شکسته و املانگاری به دانش آموز بیان کند، بزرگترین ظلمی است که می‌توان در حق فرهنگ و هنر اعمال کرد. البته در بسیاری از مدارس روال بر همین منوال است و بسی مایه تاسف.

مینو آیت اللهی از اعضای هیات تالیف کتاب «فرهنگ و هنر»، معتقد است که هدف کلاس‌های هنری مدارس باید افزایش درک هنری دانش آموزان باشد، ارزشیابی هنر دانش آموزان با یک کاغذ و قلم در پایان سال تحصیلی درست نیست و دبیران هنر موظف هستند که شاگردانشان را در ۳ مرحله ارزیابی کنند.

به گفته این کارشناس فرهنگی هنری، توانمندی و پیشرفت هر دانش آموز باید با دوره‌های گذشته خودش مقایسه شود نه سایر همکلاسی هایش؛ همچنین مسائل زیباشناسی، تاریخ و میراث فرهنگی و نقد یک اثر هنری مهمترین سرفصل‌هایی هستند که باید در کلاس‌های هنری آموزش داده شود.

اما سوالی که پیش می‌آید این است که چند درصد این اهداف عملی می‌شود؟ برای آموختن مسائل زیباشناسی و نقد یک اثر هنری لازم است که دانش آموزان مداوم از نمایشگاه‌های هنری و موزه‌ها بازدید کنند در صورتیکه هیچ مدرسه‌ای تاکنون برنامه بازدید از گالری نداشته است، اگر سالی یکبار هم بخواهند دانش آموزان را به موزه ببرند موزه‌ای خواهد بود که هیچ ارتباطی به هنر ندارد.


جای خالی سخنرانی و ورکشاپ‌های هنری جذاب در مدارس به شدت احساس می‌شود. همچنین شب شعر‌های ساده، اما محتوا دار، محافل کتابخوانی، معرفی کتاب و... که می‌تواند مرهمی برای زخم سرانه مطالعه‌ای کشور باشد هم هیچ جایگاهی در کلاس‌های ادبیات مدارس ندارد.بنابراین باید سیاستی جدید و تاثیرگذار در این خصوص اعمال شود.

تعداد هنرمندان در کشور کم نیست، همچنین تعداد هنرمندانی که نیازمند حقوق ثابت ماهانه هم باشند کم نیست، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند هنرمندان متخصص و مجرب خود را به وزارت آموزش و پرورش معرفی و این وزارت خانه هم که نقشی مهم و اساسی در ترسیم آینده کشور دارد از این هنرمندان به عنوان معلمان هنر در مدارس استفاده کند. نا گفته نماند که در برخی از مدارس، معلمان خوش ذوق و با استعداد هنری مشغول تدریس هستند. اگر تعداد این متخصصان بیشتر شود هم چرخه اقتصاد هنر می‌چرخد و هم نیرو‌های کارآمد آینده هنر ایران را در دست می‌گیرند.

 

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۶۱ درصد مدارس چهارمحال و بختیاری نیازمند تخریب و مقاوم سازی هستند

فیروز عسگری یکشنبه شب در جلسه شورای آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با حضور معاون تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش افزود: هم اکنون ۳۰ درصد فضاهای آموزشی استان معادل ۵۸۰ فضای آموزشی نیاز به تخریب و بازسازی و ۳۱ درصد معادل ۶۰۰ فضای آموزشی نیاز به مقاوم سازی دارد.

وی با اشاره به اینکه ۲هزار و ۸۸۹ آموزشگاه در بخش دولتی و غیردولتی و پیش دبستانی و فضای آموزشی و اداری در استان فعال است، افزود: با کمبود ۱۰۰ فضای آموزشی جدید در مناطق مختلف استان مواجه هستیم.

به گفته وی، کمبود فضاهای آموزشی در مرکز استان،  شهرستان بروجن و فارسان بیشتر از مناطق دیگر است.

وی، با اشاره به اینکه در سال تحصیلی گذشته بیش از ۲۰۲ هزار دانش آموز در مدارس استان مشغول تحصیل بودند، افزود: ۶۶ درصد مدارس استان در ۴۰ شهر و ۳۴ درصد مدارس در ۹۱۵ روستای استان فعال هستند.

به گفته وی ، ۶۰ درصد دانش آموزان استان چهارمحال وبختیاری نیز در مقطع ابتدایی هستند.

معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال وبختیاری گفت: به منظور ساماندهی و نقل و انتقال فرهنگیان استان امسال یکهزار و ۵۱۰ نفر متقاضی و نقل و انتقال بودند که از ین تعداد ۴۸۹ نفر منتقل شدند.

وی ، به نبود توازن در شاخه های نظری و مهارتی در استان اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه باید ۵۰ درصد دانش آموزان در رشته های نظری تحصیل می کنند که این امر در استان اجرایی نشده و هم اکنون ۷۰ درصد دانش آموزان در رشته های نظری مشغول تحصیل هستند.

به گفته وی، در استان چهارمحال و بختیاری تحصیل در رشته ادبی رتبه اول تعداد دانش آموزان را دارد.

وی، در ادامه به کمبود فضای های ورزشی سرپوشیده در استان با توجه به وضعیت آب و هوایی و اقلیمی استان تاکید کرد و گفت: کمبود شدید تجیهزات آموزشگاهی و ورزشی از دیگر مشکلات مدارس استان است.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال وبختیاری گفت: تجهیز سالن های ورزشی مدارس استان نیازمند ۱۲ میلیاردریال اعتبار است.

خدایار قاسم پور افزود: هم اکنون ۱۰۰ سالن ورزشی خاص آموزش و پرورش در استان فعال است، که ۱۳ سالن ورزشی نیازمند تجیهزات، ۱۰ سالن ورزشی  نیاز به وسایل گرمایشی و ۲۱ سالن ورزشی نیازمند تجهیزات ورزشی است.

به گفته وی، برای احداث و تجهیز ۱۰ کلاس درس در قالب سالن های تیپ اتاق ورزش به ۶ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی، با اشاره به برگزاری سی و ششمین و سی امین دوره مسابقات ورزشی قهرمانی دانش آموزان دختر و پسر سراسر کشور در مقطع متوسطه اول در کشور افزود: امسال برای چهارمین سال است که استان میزبانی این مسابقات را برعهده دارد.

قاسم پور  به توسعه زیرساخت های ورزشی استان تاکید کردو گفت: برای برگزاری بهتر مسابقات در حد کشور توسعه زیرساخت ها یک اولویت است.

وی به اجرای طرح کاروان پویایی و شادابی و سلامت همزمان با روزهای آخر شهریور در قالب تویزع تجیهزات ورزشی برای مناطق مختلف استان اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود امسال ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تجهیزات ورزشی در مدارس استان توزیع شود.

۷۳۶۰/۲۰۹۷

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

فیلم: کار یکی از دختران گروه نینجا به بیمارستان کشید

کلیدواژه: نمایشگاه های هنری اخبار هنرمندان

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۹۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مدارس باید اصلاح الگوی مصرف را مد نظر قرار دهند
 • برنامه ویژه پلیس برای برخورد با سارقان موتورسوار
 • نیاز به کتابی مرجع در زمینه تاریخچه صنعت داروسازی حس می‌شد
 • کم‌لطفی برخی از نمایندگان مجلس در پیگیری مطالبات بازنشستگان
 • برگزاری مناقصه برای لباس فرم مدارس چهارمحال و بختیاری
 • برگزاری جشنواره «من و آینده» در راستای کاستن از مهاجرت دانش‌آموزان مدارس سمپاد
 • برگزیدگان مسابقات فرهنگی و هنری دانش‌آموزان پسر مشخص شدند
 • تدوین سند فرهنگی ـ هنری فارس
 • نقش تجربه در آموزش هنر به کودکان
 • توسعه و تقویت عملکرد حرفه ای معلمان از اهداف سند تحول بنیادین است
 • نیکخواه‌بهرامی: کم لطفی مسئولان باعث دلسردی است
 • المپیادها از انحصار مدارس خاص خارج شود
 • المپیادها از انحصار مدارس، استان‌ها و جنسیت خاص خارج شود
 • دانش‌آموزان مدارس غیردولتی فرزندان چه کسانی هستند؟
 • دیپلم افتخار جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما به نهست رسید
 • برگزاری مسابقات ورزشی زمینه ساز افزایش شادابی در مدارس است
 • خودنمایی مدارس رنگارنگ در نظام آموزشی/ دانش‌آموزان مدارس دولتی بازنده ماراتن‌های علمی می‌شوند؟
 • ۷۶ درصد دانش‌آموزان مدارس غیردولتی فرزندان کارمندان دولت هستند!
 • حتّی به امثال مصدّق هم اینها راضی نیستند؛ اینها نوکر می‌خواهند، سرسپرده می‌خواهند، تو‌سری‌خور می‌خواهند