به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، محسن، رنگرز چهل و چند ساله راسته رنگرزهای بازار زنجان موقع حرف زدن به‌صورت آدم نگاه نمی‌کند. نگاهش به خامه‌های رنگ شده آویخته دورتا دور حیاط گره خورده. آدم ناخودآگاه این کار را می‌کند. رنگ‌ها نگاه را می‌برند سمت خودشان. محسن دست می‌کشد روی خامه‌های بی‌رنگ. بی‌رنگ که نه، بالاخره سفیدی هم رنگ است دیگر. خامه‌های رنگ نشده البته سفید نیستند، شیری توصیف بهتری است: «اینها را از روستا می‌آورند. کار زنان روستایی است که پشم را ریس دهند و نخ کشی کنند. پشم گوسفند است بیشترش.»

 وقت کار است. آتش زیر دیگ بزرگ گُر گرفته. آدم فکر می‌کند این آب حالا حالاها جوش نمی‌آید. صبر باید کرد و چشم دوخت به حباب‌های ریز و منتظر ماند که آب قل قل کند. برای منی که آدم عجولی هستم، این یعنی حس بی قراری، یعنی این پا و آن پا کردن و سرآمدن حوصله. برای محسن و باقی رنگرزها که حالا تعدادشان در کل راسته بازار از عدد انگشتان یک دست کمتر است اما عجله‌ای در کار نیست. آنها خوب می‌دانند آب چه موقعی جوش می‌آید و می‌توانند در فاصله جوش آمدنش سرصبر بنشینند و چایشان را قلپ قلپ بنوشند، بعد درست همان موقع  است که باید بلند شوند و رنگ را بریزند توی آب جوش آمده.

محسن رنگ را ‌می‌ریزد توی دیگ و خروش کف جوشان بیشتر می‌شود. حالا موقع اضافه کردن خامه یا همان نخ است. یک دسته خامه سفید یا همان شیری می‌غلتد توی دیگ و بعد دسته‌های دیگر که قرار است همگی باهم قرمز شوند. از حالا باید درست 60 دقیقه صبر کرد تا رنگ به خورد خامه برود. محسن می‌گوید 60 دقیقه و نه یک ساعت و این برایم جالب است چون معلوم می‌کند حساب دقیقه‌ها را هم دارد.

 دیگ بعدی باید نخ‌های سرمه‌ای را تحویل دهد. به فاصله چند دقیقه از اولی، کار آن هم تمام می‌شود. حالا محسن باید بنشیند و صبر کند تا خامه‌ها رنگ بگیرند. توی این فاصله چند باری خامه‌ها را با بیل به هم می‌زند و بخار صورتش را سرخ می‌کند: «این کار دیگر رونقی ندارد، همه رفته‌اند. رنگرزهای قدیمی‌ها دیگر پیر شده‌اند و توان کار ندارند و جوان‌ها هم دوست ندارند وارد این کار شوند. رنگرزی زنجان برای خودش اسم و رسمی داشت حالا اما به زور نگهش داشته‌ایم.»

محسن این را می‌گوید و سکوت می‌کند. چند دقیقه می‌گذرد تا دوباره به حرف بیاید: «می‌دانی چیست؟ بافنده هم کم شده. الان توی روستاها دیگر خیلی بافنده نیست. مواد اولیه هم گران شده و دستمزدها تغییر نکرده چون صاحبکار می‌خواهد سودش را ببرد به هرحال. قیمت نخ از کیلویی 35 هزار تومان شروع می‌شود تا 130 هزار تومان می‌رسد. نخ مرغوب قیمتش بالاست، درجه‌بندی دارد؛ درجه یک، دو و سه. درجه یکش همان کیلویی 130 هزار تومان است. این قیمت مال فرش است. برای گلیم از 25 هزار تومان شروع می‌شود تا 40 هزار تومان.»

خامه‌ها دارند رنگ می‌گیرند و من فکر می‌کنم قرار است هرکدام توی کدام قالی بنشینند و کجا پهن شوند. رنگ‌ها طبیعی هستند یا شیمیایی؟ محسن جواب می‌دهد: «الان دیگر کسی رنگ طبیعی استفاده نمی‌کند. قبلاً چرا، مثلاً از پوست گردو، پوست انار، برگ توت و ساقه گندم برای رنگرزی استفاده می‌کردند. خب معلوم است که رنگ طبیعی تنوعش خیلی زیاد نمی‌شود و کار با آن هم طولانی‌تر و سخت‌تر است. الان همه رنگ‌هایی که استفاده می‌شود شیمیایی است و تنوعش هم خیلی زیاد است. در یک قالی 22 تا 24 رنگ به کار می‌رود اما تنوع رنگ‌ها در کل خیلی بیشتر از این حرف هاست. هم رنگ ایرانی داریم و هم خارجی. رنگ‌های خارجی از آلمان یا فرانسه وارد می‌شود که الان قیمتش بالا رفته. همین ایرانی‌ها هم گران شده اما رنگ خارجی می‌شود گفت 70 درصد قیمتش بیشتر شده است.»

در تمام این سال‌ها فکر کرده ای  کار دیگری بکنی؟ این را که می‌پرسم می‌گوید: «کار دیگری بلد نیستم. آدم یک عمر کاری را می‌کند به امید اینکه استادکار شود و بهره‌ای ببرد از آن. این کار ولی عاقبتش معلوم است. همان استادکارهایش افتاده‌اند گوشه خانه. یک عمر بایستی پای دیگ و نخ رنگ کنی. من از بچگی وردست پدرم توی این کار بودم. البته پدرم خیلی وقت پیش فوت کرده اما هستند استادکارانی که حالا چه در بخش رنگرزی و چه طراحی نقشه فرش، در بستر بیماری‌اند و زندگی سختی دارند و کسی هم سراغی ازشان نمی‌گیرد.»

60 دقیقه گذشته و خامه‌ها رنگ گرفته‌اند و باید از دیگ بیرون آورده شوند. محسن نخ‌های رنگی را با چنگک دسته بلند از دیگ درمی‌آورد و توی آبگیر می‌اندازند. حالا دوباره باید صبر کرد تا آب اضافی نخ‌ها برود و بشود آنها را آویزان کرد تا خشک شوند. اینجا دیگر کار رنگرز تمام شده. بعدش دیگر جریان باد است و نور آفتاب که کار خودش را می‌کند. فقط باید صبر کرد تا خشک شدن و آماده شدن برای تحویل به مشتری.

 محسن دستی روی یک دسته نخ خشک شده که احتمالاً رنگرزی‌اش یکی دو روز پیش انجام شده می‌کشد و می‌گوید: «خامه‌هایی که اینجا می‌بینید همه‌شان مال قالی صادراتی است؛ نخش مرغوب است. خامه‌های مرغوب را با دستگاه می‌ریسند برای همین تمیزتر است.» و بعد اشاره می‌کند به دسته نخ دیگری که شاید بیننده در نگاه اول خیلی نتواند تفاوتی از دیگر نخ‌ها در آن تشخیص دهد: «این یکی‌ها دستی است و برای فرش‌های روستایی است. حالا ما اصطلاحاً می‌گوییم فرش روستایی که ظرافت نخش کمتر است. خامه‌های کرک را توی روستا زن ها با دست درست می‌کنند. الان بیشتر زن های مسن این کار را می‌کنند و جوان‌ها خوش شان نمی‌آید از کاری مثل نخ ریسی.»

 وقت آن است که دیگ‌ها را خالی کنند. آب رنگی که رمقش را به نخ‌ها داده کف حیاط جاری می‌شود و از راه پاشویه‌ای به چاه می‌رود. دیگ‌ها را می‌شویند و به دیوار تکیه می‌دهند. محسن بی‌صدا می‌ایستد و به نخ‌های آویزان خیره می‌شود و سکوت.

بیرون رنگرزی، مغازه‌های نخ فروشی، نگاه را به سمت خود می‌کشانند. رضا غلاملو، نخ فروش بازار زنجان از بی‌رونقی بازار می‌گوید: «نخ گلیم شده کیلویی 40هزار تومان. کیفیت نخ گلیم باید بالا باشد، از پشم گوسفند است. الان در روستاها هنوز گلیم بافی می‌کنند اما به خاطر بالا رفتن قیمت نخ دیگر صرفه ندارد. یک گلیم متوسط 2 کیلو نخ می‌برد که خودش می‌شود 80 هزار تومان و همان گلیم را نهایت 120 هزار تومان از بافنده می‌خرند، یعنی 40 هزار تومان سود که واقعاً دستمزد ناچیزی است. اگر محصول را جایی ببرند که توریست باشد، باز بهتر می‌توانند بفروشند. الان می‌دانم گلیم‌ها را می‌برند میانه چون آنجا توریست می‌آید.»

نقشه‌های گلیم را نشان می‌دهد: «این‌ها همه نقشه‌های خود زنجان است. طرحش کاملاً متفاوت و اصیل است اما اینها هم همه دارد فراموش می‌شود.»

نزدیک عصر است و بازار به جنب و جوش افتاده. مردم از سبزه میدان راه شان را سمت بازار کج می‌کنند. سبزه میدان زنجان را قرار بوده شبیه میدان نقش جهان اصفهان حجره‌بندی و سنگفرش کنند اما کار در مرحله ابتدایی باقی مانده و پیش نرفته و گلایه زنجانی‌ها هم از همین است. آفتاب تند توی سرم می‌خورد و دوست دارم برگردم به رنگرزخانه و از آن دالان مسقف عبور کنم و زیر سایه درخت توت حیاط پناه بگیرم. حالا لابد محسن رنگرز همانجا به گونی‌های بزرگ کنار نخ‌های قرمز آویزان تکیه داده و دارد زیر لب همان را که به من گفت تکرار می‌کند: «زندگی ما را رنگ کرده.»

منبع: اقتصاد آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

از برخی جلسات مخفی با هدف ضربه زدن به پرسپولیس خبر دارم/ مادرم را در اینستاگرام بلاک کردم!

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، در حالی که تیم فوتبال پرسپولیس در لیگ برتر و جام حذفی قهرمان شده بود و خیلی‌ها گمان می‌کردند این تیم در شرایط آرامی برای لیگ برتر نوزدهم آماده می‌شود اما یک اتفاق باعث شد تا پرسپولیس بحرانی‌ترین روزهای یک دهه اخیر خود را پشت سر بگذارد. وقتی جدایی برانکو از پرسپولیس قطعی شد این مسئله کاملا قابل پیش‌بینی بود که تبعات این مسئله گریبان خیلی‌ها را در باشگاه پرسپولیس خواهد گرفت و در این شرایط محسن خلیلی مدیر تیم پرسپولیس هم از این اتفاقات بی‌نصیب نبود.

 

خلیلی که در تیم پر از مشکل نفت تهران به عنوان مدیر تیم موفق شده بود همراه با علی دایی قهرمانی در جام حذفی را به دست بیاورد در زمستان ۹۷ جایگزین مصطفی قنبرپور در سرپرستی تیم پرسپولیس شد و شاید خودش هم فکر نمی‌کرد اتفاقات بعد از جدایی برانکو گریبان او را هم بگیرد. هر چند که با گذشت زمان و انتخاب گابریل کالدرون حالا فضا به سمت آرامش می‌رود و تیم پرسپولیس آماده می‌شود تا روز پنجشنبه در هفته اول لیگ برتر با پارس جنوبی مصاف دهد.

 

محسن خلیلی در گفت‌وگویی مفصل از اتفاقات چند ماه اخیر پرسپولیس صحبت کرد که در زیر می‌خوانید.

 

بعد از ۲۰ سال تیم پرسپولیس توانست باز هم در فوتبال ایران دبل کند و علاوه بر قهرمانی در لیگ برتر قهرمان جام حذفی هم بشود. البته قهرمانی در سوپر جام را هم حساب نکردیم!


بله، خدا را شکر، البته همه می‌دانیم که پرسپولیس چه روزهای سختی را پشت سر گذاشت. پرسپولیس به دلیل برخی مسائل از پنجره نقل و انتقالات محروم بود و البته این مسئله باعث شد تا بازیکنان جوان میدان دیده شوند و به آنها بازی برسد. در فوتبال برای اینکه بتوانید عملکرد خودتان را نشان دهید باید به شما زمان داده شود و بازی کنید. این مسئله به مرور زمان باعث جا افتادن شما در ترکیب می‌شود. این مسئله در تیم‌های مختلف انجام می‌شود اما در تیمی مثل پرسپولیس هیچ گاه امکان انجام چنین کاری نبود. چون به هر حال شرایط این تیم فرق می‌کند اما در فصل گذشته و به دلیل بسته بودن پنجره نقل و انتقالات این اتفاق رخ داد. بازیکنان جوان در ترکیب پرسپولیس جا افتادند و آهسته آهسته در لیگ و تیمی پرطرفدار بازی کردند و خوشبختانه ضمن رسیدن به موفقیت توانستند در مراحل بالا هم حضور پیدا کنند. این هماهنگی بین بازیکنان باعث شد تا آقای برانکو به عنوان مربی تیم دستش برای چیدن ترکیب باز باشد و خیلی از تفکرات تاکتیکی خود را به خوبی در زمین پیاده می‌کرد. با حمایت هواداران پرشور پرسپولیس خوشبختانه روزهای درخشانی رقم زده شد. هر چند عوامل مختلف وجود داشت که پرسپولیس به موفقیت رسید و قهرمان شد. می‌توانم بگویم یکی از دلایل مهم بحث ثبات در بین بازیکنان داخل زمین و کادر فنی بود و می‌توانم بگویم که هر تیمی که ثبات داشته باشد می‌تواند به موفقیت برسد چرا که تغییرات زیاد در هر کاری نتیجه‌بخش نیست اما ثبات باعث موفقیت می‌شود و این مسئله این اتفاق خوب را رقم زد و توانستیم نتایج مطلوبی بگیریم.

 

می‌توان گفت تنها نقطه ضعف پرسپولیس در فصل گذشته حذف شدن از لیگ قهرمانان آسیا بود و این در حالی است که پرسپولیس به عنوان نائب قهرمان در این مسابقات حاضر شده بود.


یکی از دلایلی که پرسپولیس نتوانست در آسیا موفق شود فشردگی مسابقات ما بود به طوری که این فشردگی باعث خستگی مفرط بازیکنان شد. سفرهای طولانی و متعدد باعث شد تا تمرکز بازیکنان پایین بیاید و از کارایی آنها کم شود. موضوع دیگر بحث بدشانسی ما در این مسابقات بود. شاید اگر در بازی با السد در قطر در ثانیه‌های پایانی گل نمی‌خوردیم و با امتیاز به تهران برمی‌گشتیم تا روز آخر شانس صعود داشتیم. به دلیل همین باخت ما در ازبکستان بی‌محابا بازی کردیم و به دنبال برد بودیم و شاید اگر این بدشانسی گریبان ما را نمی‌گرفت الان از تیم‌های صعود کرده به مرحله بعد بودیم. موضوع دیگر بحث مشکلات داوری بود به طوری که ما از این ناحیه متضرر شدیم و این مسائل دست به دست هم دادند تا نتوانیم نتیجه بگیریم. در حذف ما از آسیا مسائل حاشیه‌ای در میان نبود و مسائلی که عنوان کردم باعث شد تا نتوانیم به مرحله بعد صعود کنیم.

 

با پرسپولیس قهرمان شدید و این در حالی است که خود شما یک رکورد جالب هم ثبت کردید. شما این رکورد را به دست آوردید که همراه پرسپولیس هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مدیر تیم در لیگ برتر و جام حذفی قهرمان شوید. در خصوص این رکورد جالب توجه هم صحبت کنید.


بله این یک رکورد جالب برای خود من هم هست. وقتی دوستان ورزشی نویس این مسئله را به من گفتند برای خودم هم جالب بود و فکر می‌کنم شاید سالیان سال طول بکشد کسی بتواند به این رکورد جالب من برسد. باید یک بازیکنی که امسال با پرسپولیس قهرمان لیگ و جام حذفی شده بعد از دوران فوتبالش در زمینه مدیریتی کار کند و بتواند آنجا هم به عنوان مدیر تیم قهرمان لیگ و جام حذفی شود تا به رکورد من برسد هر چند که باید دید کدام بازیکن از بین بازیکنان فعلی پرسپولیس حاضر می‌شود بعد از پایان فوتبالش در زمینه مدیریتی فعالیت کند.

 

به جدایی پر حرف و حدیث برانکو از پرسپولیس بپردازیم. شاید کمتر کسی فکر می‌کرد برانکو بعد از این همه موفقیت از این تیم جدا شود. به عنوان کسی که به برانکو نزدیک بودید درباره جدایی او صحبت کنید.


رفتن برانکو اتفاق تلخی بود و همه را شوکه کرد به خصوص خود من را چرا که من لحظات خیلی خوبی با آقای برانکو داشتم و ارتباط خوبی هم بین ما برقرار بود. من یک سال کنار علی دایی در نفت تهران کار کردم و همه از نظم و انضباط و همچنین جدیت علی دایی در کار خبر دارند. من با این تجربه به پرسپولیس برگشتم و با آقای برانکو کار کردم که می‌توانم بگویم کار کردن با او خیلی راحت بود چرا که آقای برانکو اهل تفاهم بود و خیلی راحت با مسائل کنار می‌آمد. اگر با مشکلی روبرو می‌شدیم آقای برانکو راحت از کنار آن می‌گذشت و شاید خیلی از مربیان با این مسائل به این راحتی کنار نمی‌آمدند. من با آقای برانکو از روز اول تعامل خوبی داشتم و کارها را با هماهنگی او انجام می‌دادم. ما روزگار خیلی خوبی با هم داشتیم و من از این طریق از آقای برانکو بابت اعتمادی که به من کرد تشکر می‌کنم. او حتی در مصاحبه‌ای از من قدردانی کرد و این مسئله باعث شد وظیفه من سنگین‌تر شود چرا که آقای برانکو به من اعتماد زیادی داشت. یادم هست که در روزهای پایانی که او ایران بود ما برنامه اردوی کانادا را با یکدیگر پیگیری کردیم و حتی تعداد جلسات تمرینی در این اردو و اتاق بازیکنان را مشخص کردیم. حتی آقای برانکو از من خواست که برای ۵ تیر ماه بلیت برگشت برای خودش و دستیاران و بازیکنان کروات بگیرم که عکس آن بلیت را هم دارم. باورش سخت بود که برانکو دیگر به ایران نیاید. من بیشتر زمان خود را در تیم و در کنار آقای برانکو بودم و در باره مسائل باشگاه اطلاعی ندارم هر چند آقای عرب به عنوان مدیر باشگاه در خصوص این مسائل صحبت کرد. من به شخصه خیلی امیدوار بودم آقای برانکو به ایران برگردد چرا که او در سه سال ۷ عنوان قهرمانی برای پرسپولیس به دست آورد و به همین دلیل بین هواداران بسیار محبوب بود. بهتر بود که آقای برانکو با پرسپولیس کارش را ادامه می‌داد اما به هر دلیلی او نیامد و ما یک سرمایه بزرگ را از دست دادیم و حالا آقای کالدرون به عنوان سرمربی جدید پرسپولیس آمده و وظیفه همه ما از باشگاه گرفته تا بازیکنان و هواداران این است که از مربی جدید حمایت کنیم.

 

در روزهایی که بحث نیامدن برانکو به پرسپولیس مطرح بود شایعه عجیبی در خصوص خود شما رخ داد و آن این بود که با افشین قطبی برای جایگزین برانکو مذاکره کردید و حتی سپهر حیدری هم به عنوان دستیار اول قطبی انتخاب شده است! البته این شایعه هیچ‌گاه تائید نشد.


از قدیم گفته‌اند که وقتی شیری فرمانروا است و از جایی می‌رود عده‌ای سعی می‌کنند وارد قلمرو او شوند! خیلی‌ها می‌خواستند به این قلمرو حمله‌ور شوند و هر کسب به دنبال پست و مقامی بود. برخی‌ها به دنبال پست مدیر عاملی، برخی به دنبال پست مدیریت تیم، عده‌ای به دنبال کادر پزشکی و حتی برخی به دنبال حمله به جایگاه بازیکنان بودند و برای این مسئله برنامه‌ریزی‌های زیادی هم انجام دادند. وقتی آقای برانکو در پرسپولیس بود دست خیلی‌ها از خیلی از منافع قطع شده بود و به خاطر نتایجی که می‌گرفت و به دلیل مدیریتی که داشت کسی به خودش اجازه نمی‌داد که وارد این مسائل شود اما وقتی آقای برانکو رفت پرسپولیس آرامشش را از دست داد. در این عدم آرامش که به وجود آمده بود برخی‌ها به دنبال منافع شخصی خود بودند. در این بین عده‌ای هم به دنبال جایگاه سرپرستی پرسپولیس بودند اما چون از من نقطه ضعفی پیدا نکردند شروع به ساختن حاشیه‌های عجیب و قریب کردند که البته این حاشیه‌ها و شایعه‌ها هیچ گاه اثبات نشد. شایعه سازان برای اثبات حرف‌هایشان صحبت از داشتن سند و عکس می‌کردند و می‌خواستند این طور حرف خود را اثبات کنند اما هر بار از آنها خواستم اگر عکس و مدرکی منتشر کنند این کار را انجام ندادند. من به آنها گفتم که اگر مدرکی در این باره منتشر کردید من برای همیشه از فوتبال می‌روم اما آنها هیچ چیزی نداشتند که ارائه کنند. وقتی با عده‌ای که در فضای مجازی علیه من اقداماتی انجام داده بودند صحبت می‌کردم آنها می‌گفتند که گفته شده سند و مدرک وجود دارد اما هیچ گاه سند و مدرکی در این باره منتشر نشد چون چیزی علیه من نداشتند. با این کارها برخی‌ها می‌خواستند من را مقابل هواداران قرار دهند اما همین هواداران بعدا از من حلالیت طلبیدند. من این هواداران را بخشیدم اما کسانی که در راس این شایعه سازی‌ها و این حاشیه‌سازی‌ها بودند را هیچ گاه نمی‌بخشم. چون آنها با آبروی من بازی کردند. این افراد تهمت ناروا علیه من زدند تا من مقابل هواداران قرار بگیرم و من اینها را هیچ گاه نمی‌بخشم چون علاوه بر بازی با آبروی من به آرامش خانوادگی من هم لطمه زدند. فحاشی‌های بسیار زیادی علیه من و خانواده‌ام رخ داد به طوری که اشک خانواده من را درآوردند و من همه این افراد را به خدا واگذار می‌کنم و منتظر آن روز هستم تا چرخ گردون انتقام کارهایی که علیه من کردند را از این افراد بگیرد و آن روز من به این آدم‌ها لبخند می‌زنم. خانواده برای من مهم است اما برای آنها خانواده ارزشی ندارد. اتفاق بد برای من آنجا بود که من برای مادرم یک صفحه اینستاگرام درست کردم تا عکس‌های من را ببیند اما من مجبور شدم مادرم را در اینستاگرام بلاک کنم تا مبادا فحش‌هایی که برای من می‌نویسند ببیند و کامنت‌ها را نخواند. واقعا جای تاسف دارد برخی‌ها برای رسیدن به یک پست و مقام و برای رسیدن به یکسری اهداف شخصی دست به هر کاری می‌زنند و با خیلی از مسائل بازی می‌کنند. می‌دانم هنوز این افراد مشغول نقشه کشیدن هستند و به گوش من می‌رسد که آنها جلسات متعددی برگزار می‌کنند تا باز هم بتوانند به من حمله ور شوند. خوشحالم که در کار من ضعفی وجود ندارد و آنها برای رسیدن به اهداف شخصی خود دست به کارهای کثیف می‌زنند.

 

محسن خلیلی روی سکوها محبوب بود اما چه شد که همین هواداران شعار "محسن رفت و برگشت/بری دیگه برنگردی" را سر می‌دادند؟


کاملا مشخص است چه اتفاقاتی رخ داد که برخی‌ها این شعارها را علیه من می‌دادند. اتفاق ناگواری مثل رفتن آقای برانکو رخ داد و در این شرایط تنها کاری که می‌توان برای خراب کردن کسی انجام داد این است که رفتن آقای برانکو را به آن فرد ربط دهند. من را بیخود و بی‌جهت به این مسائل ارتباط دادند و این در حالی است که من نقشی در این مسانل نداشتم و هیچ گاه هم نتوانستند ادعای دروغین خود را اثبات کنند. خیلی از هواداران فهمیده پرسپولیس متوجه این شایعه سازی‌ها شدند و شاید به خاطر همین مسائل از من عذرخواهی هم کردند. من از آنها ناراحت نیستم چراکه این هواداران تحت تاثیر برخی از فضاها قرار گرفتند و شاید اگر من هم جای آنها بودم همین طور تحت تاثیر قرار می‌گرفتم اما هیچ گاه این شایعات اثبات نشد. حالا که این مسائل اثبات نشده هواداران ما باید هوشیار باشند و هر شایعه‌ای را باور نکنند. آنها باید حواسشان باشد و به هر کسی اعتماد نکنند چرا که برخی‌ها دوست دارند در این جایگاه باشند و هر کسی هم جای من این جا باشد او را می‌زنند. پیش از من مصطفی قنبرپور در پست سرپرستی پرسپولیس قرار داشت و او هم که فردی بی‌حاشیه و آرام بود و در حد توان خودش کار می‌کرد را می‌زدند. این مسائل نشان می‌دهد اگر به جای من هم هر کسی دیگر در این سمت قرار داشت برای او حاشیه‌سازی می‌کردند تا این افراد بتوانند به خواسته‌های خود برسند.

 

به دوران پسا برانکو رسیدیم و گابریل کالدرون به پرسپولیس آمد. رابطه شما با آقای کالدرون چطور است؟


از لحظه‌ای که آقای کالدرون به تهران آمد من اولین نفری بودم که در تهران به دیدار او رفتم واز او استقبال کردم. ما خوشبختانه رابطه خیلی خوبی با هم داریم و به صورت عامیانه می‌گویم که آقای کالدرون فردی خوش اخلاق و خوش مشرب است که خیلی زود با همه دوست می‌شود. خیلی قاطعانه می‌توانم بگویم که آقای کالدرون فردی بی‌ریا و خاکی است. کالدرون بزرگترین فرد فوتبالی است که به ایران آمده و او عنوان‌های مختلفی در فوتبال دنیا دارد و با همه این افتخاراتی که دارد هیچ گاه خودش را بالاتر از کسی نمی‌داند و کاملا افتاده رفتار می‌کند. او در اولین جلسه‌ای که با بازیکنان داشت به آنها گفت من همه افتخارات فوتبالی‌ام را اینجا فراموش می‌کنم و شما هم همه قهرمانی‌هایی که به دست آوردید را فراموش کنید و آنها را کنار بگذارید تا با هم از نقطه صفر آغاز کنیم. او تفکر حرفه‌ای دارد و از روز اول این مسئله را به همه اعلام کرد. شاید از روز اول او شناخت زیادی از فوتبال ما نداشت و خیلی‌ها سعی کرده بودند نظر کالدرون را برای حضور در پرسپولیس بزنند. برخی‌ها با این کارها می‌خواستند ذهنیت منفی برای او بسازند اما آقای کالدرون خیلی حرفه‌ای با این مسائل کنار آمد و می‌داند که اینجا کار سختی پیش روی همه ماست.

 

چه کسانی برای کالدرون ذهنیت منفی ساختند و هدفشان از این مسائل چه بود؟


صحبت این افراد درباره کشور ما نبود بلکه آنها با این صحبت‌ها می‌خواستند وضعیت فوتبال ما را برای آقای کالدرون منفی جلوه دهند. برخی از افرادی که سعی می‌کردند با او ارتباط بگیرند می‌خواستند کالدرون را بترسانند اما او حرفه‌ای تر از این حرف‌هاست. برخی‌ها می‌خواستند او را بترسانند تا به مشکل بر بخورد اما اینطور نشد.

 

به اردوی ترکیه برسیم که کلی حرف و حدیث برای پرسپولیس به وجود آورد.


همانطور که می‌دانید طبق برنامه‌ای که آقای برانکو تعیین کرده بود قرار بود ما اردویی در کانادا برگزار کنیم و این اردو کاملا بدون هزینه بود چرا که اسپانسر هزینه‌های ما را به عهده داشت. همه برنامه‌ریزی برای این اردو با نظر آقای برانکو انجام شد و حتی حریفان تمرینی و نوع تمرینات هم هماهنگ شده بود. اما با اتفاقاتی که رخ داد و با رفتن آقای برانکو این اردو هم لغو شد. ما باید یک اردوی جایگزین برای پرسپولیس در نظر می‌گرفتیم چرا که تیم نیاز به اردو داشت و در این شرایط بهترین جا برای رفتن به اردو ترکیه بود چرا که هم به ما نزدیک بود و هم اینکه نیاز به ویزا نداشت. ما در ترکیه به کمپ مجهزی رفتیم همانطور که تیم‌های ایرانی نزدیک به یک دهه یا بیشتر است که به ترکیه می‌روند و اردوی خود را در این کشور برگزار می‌کنند. در این شرایط پیشنهادهایی برای برگزاری اردو در این کشور به ما شد اما آقای کریم باقری دوستی در ترکیه داشت و او هم کمپی را به ما معرفی کرد و ما هم به فرد مورد اعتماد باشگاه اعتماد کردیم. چند روز مانده بود به این اردو، به من اطلاع داده شد و من هم با آقای کالدرون خیلی زود برنامه‌ها را هماهنگ کردم و او هم برنامه‌های تمرینی و روز مسابقات را مشخص کرد و من این برنامه را به باشگاه اطلاع دادم. شرایط ما در اردوی ترکیه بد نبود و در زمین خوبی هم تمرین می‌کردیم به طوری که کیفیت این زمین از خیلی از زمین‌های ایران بهتر بود. هتل خوبی هم داشتیم و از نظر تغذیه مشکلی وجود نداشت اما تنها مشکل ما بحث هواشناسی بود چرا که هواشناسی هوا را آفتابی اعلام می‌کرد ولی چند دقیقه بعد هوا ابری می‌شد. ما در ارتفاع تمرین می‌کردیم و محل اردوی ما جایی شبیه کلاردشت بود.

 

اما بعد از اردو کالدرون در مصاحبه‌هایی از وضعیت این اردو خیلی راضی نبودند.


متاسفانه به خاطر شرایطی که برای انتخاب مربی جدید به وجود آمد زمان کمی برای هماهنگی‌های اردو داشتیم. و در نهایت مجبور شدیم به ترکیه برویم هر چند که آنجا همکاری‌های خیلی خوبی با ما انجام شد. نارضایتی بازیکنان و مربیان به خاطر عدم برگزاری بازی دوستانه بود چرا که به دلیل شرایط آب و هوایی نتوانستیم بازی اول را انجام دهیم. زمانی که می‌خواستیم بازی کنیم مه بسیار غلیظی تشکیل شد و بازی اول ما لغو شد اما ۱۰ دقیقه بعد از رفتن حریف ما دوباره هوا صاف شد. در بازی دوم هم قرار بود با تیم گوجالی اسپور بازی کنیم اما آنها دیر به محل تمرین آمدند و بازیکنانش هم لباس‌های متحدی نداشتند که این مسئله باعث شد آقای کالدرون به خاطر این بی‌احترامی آنها و اینکه تیم دوم خود را فرستاده بودند از برگزاری بازی جلوگیری کرد و ما یک بازی درون تیمی انجام دادیم به طوری که بچه‌ها بسیار با انگیزه بازی کردند و توان خیلی بیشتری نسبت به انجام بازی با حریف ترکیه‌ای در زمین از خود نشان دادند. نقص این اردو عدم برگزاری بازی تدارکاتی است که آن هم بعد از بازگشت به تهران جبران شد.

 

پرسپولیس نقل و انتقالات پر حرف و حدیثی داشت اما نکته جالب اینجا بود که برخلاف برخی باشگاه‌ها که سرپرست تیم عضو کمیته نقل و انتقالات است شما در نقل و انتقالات پرسپولیس حضور نداشتید. این مسئله دلیل خاصی داشت؟


به هر حال هر باشگاهی سیاست‌های مربوط به خود را پیگیری می‌کند. سیاست باشگاه ما این بود که من در کمیته نقل و انتقالات نباشم و افراد با تجربه دیگری در این کمیته فعالیت می‌کردند.

 

اما به هر حال کنار گذاشتن برخی بازیکنان از پرسپولیس و جذب برخی دیگر باعث حساسیت‌هایی شده بود.


همانطور که گفتم مربی به ما دیر اضافه شد و من هم قبول دارم در بدترین زمان ممکن این بازیکنان از پرسپولیس جدا شدند اما همه این بازیکنان به دلایل فنی از پرسپولیس رفتند و آقای کالدرون به صورت مکتوب این مسائل را به باشگاه ارائه داد.

 

بازگشت برخی از بازیکنان به پرسپولیس هم این ناراحتی را برای هواداران به وجود آورد که آنها در روزهای سختی از پرسپولیس رفتند و حالا برگشتند.


این بازیکنان سرمایه‌های پرسپولیس هستند و بنا به دلایلی از پرسپولیس رفتند و در تیم‌های خارجی بازی کردند. به هر حال فوتبال یک صنعت حرفه‌ای است و بازیکنان باید فکر آینده خود هم باشند. حتما دلیل آنها برای جدایی از پرسپولیس قانع کننده بوده و حالا که به ایران برگشتند ما باید از قابلیت آنها استفاده کنیم نه اینکه آنها به تیم‌های دیگر بروند و توانایی‌هایشان را در تیم‌های دیگر بروز دهند. ما اجازه ندادیم که تیم‌های دیگر از سرمایه‌های باشگاه پرسپولیس استفاده کنند.

 

به عنوان سؤال آخر در خصوص اتفاقاتی که بعد از بازی پرسپولیس و سپاهان در لیگ برتر و جام حذفی رخ داد، صحبت کنید چرا که کمیته انضباطی آرایی صادر کرد که به نظر می‌آمد در حق پرسپولیس اجحاف شده است.


باید بگویم که دوران مظلوم نمایی گذشته است و ضمن احترامی که برای مجموعه سپاهان و هوادارانش قائل هستم دیگر حنای آنها رنگی ندارد. در جریان بازی پرسپولیس و سپاهان بیشترین ضربه را تیم پرسپولیس و هوادارانش خوردند. الان دیگر مثل گذشته نیست که هر اتفاقی رخ دهد و دست کسی به جایی نرسد. چرا که در جریان آن بازی کلی فیلم گرفته شد و همه دیدند که از سوی این تیم این حاشیه‌ها به وجود آمد. متاسفانه در مسابقات لیگ برتر و جام حذفی در حق پرسپولیس و هوادارانش اجحاف شد و حکمی که دادند عادلانه نبود. اگر قرار بود پرسپولیس جریمه شود باید باشگاه سپاهان و هوادارانش خیلی بیشتر جریمه می‌شدند. هر چند امیدواریم از این به بعد آرای عادلانه‌تری صادر شود.

 

فارس

451

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

فیلم: کار یکی از دختران گروه نینجا به بیمارستان کشید

کلیدواژه: زنجان رنگرزی رنگ طبیعی فرش صادراتی

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۹۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نه! کاغذها را دور نریزید!
 • کم‌محلی زنجانی‌ها به مرغ با کاهش مصرف
 • آموزش چهره به چهره تفکیک پسماند در مغازه ها
 • لب خندان و دل خرم ایرانی ها
 • آغاز راهی پرثمر با دستان خالی/تولید لباس سنتی؛ از حسرت رونق کار تا صادرات مستمر
 • تاثیر کاهش ارز در قیمت تلفن همراه/ بازار گوشی در روزهای آینده آرام خواهد شد
 • همتی:سیاست جدید نظام بانکی برای رونق تولید
 • ۳ هفته آینده زمان اجرای سیاست جدید برای رونق تولید/ ارزانی مسکن آغاز شد
 • سیاست جدید نظام بانکی برای رونق تولید/ مسئول اصلی ثبات قیمت‌ها بانک مرکزی است
 • همتی: سیاست جدید نظام بانکی برای رونق تولید/ اجرا از ۳ هفته آینده
 • تولید رنگ‌های سرامیکی پودری توسط یک شرکت دانش‌بنیان
 • پیراهن‌های سفید را با چه رنگ کت و شلوارى بپوشیم
 • (عکس و فیلم) از فحاشی در اینستاگرام تا شمشیرکِشی در مهرآباد
 • اسقف اعظم لبنان بر لزوم گفت وگو برای حل مشکلات تاکید کرد
 • از فحاشی در اینستاگرام تا شمشیرکِشی در خیابان +عکس و فیلم
 • «یکی بود» باصدای خواننده انقلابی، محسن توسلی منتشر شد/ فیلم
 • ثبات قیمت محصولات سایپا در بازار آزادخودرو
 • بازی با گل‌های قالی سابقه پژوهشی در حوزه فرش به حساب نمی‌آید
 • رونق تولید از شعار تا عمل؛ معرفی واحدهای موفق یزد در حوزه اقتصاد مقاومتی