آفتاب‌‌نیوز :

وزیر بهداشت که تاکنون بارها و بارها از مشکلات اقتصادی در طرح تحول و نحوه هزینه کرد پول‌های سلامت، گلایه کرده است، چندی پیش هم از کم‌پولی وزارت بهداشت و ناپایداریِ منابع سلامت سخن گفت؛ به طوری که وی در آخرین اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که در پنجم مرداد ماه سال جاری برگزار شد، اعلام کرد که دیگر نمی‌توان بیش از این، از کیک منابع دولتی در حوزه سلامت بهره برد. بنابراین اولویت‌ها را استخراج کنید و ترمز ساخت‌وسازها را بکشید.

این صحبت وزیر بهداشت در حالی اعلام شد که بسیاری از پروژه‌های بهداشتی و درمانی از چند سال قبل آغاز شده و نیمه‌تمام هستند و نمی‌توان آن‌ها را نیمه کاره رها کرد. بنابراین باید پرسید که تکلیف پروژه‌های نیمه‌کاره حوزه سلامت چه می‌شود؟. در عین حال وزارت بهداشتی‌ها طی سال‌های اخیر همواره از کمبود تخت بیمارستانی به‌ویژه در کلان‌شهرها صحبت می‌کردند، کمبودی که قرار بود به مدد تحول سلامت، مرتفع شود. بر همین اساس سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که در حال حاضر چند تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد؟

دکتر ایرج حریرچی- معاون کل وزیر بهداشت درباره وضعیت ساخت و سازهای وزارت بهداشت و با اشاره به سخنان وزیر بهداشت مبنی بر توقف ساخت و سازهای درمانی به دلیل محدودیت در منابعِ سلامت، گفت: صحبت وزیر بهداشت مبتنی بر این است که در حال حاضر شرایط اقتصادی کشور، شرایط خاصی است و به دلیل تحریم‌هایی که دشمنان‌مان علیه کشور انجام داده‌اند در منابع محدودیت‌هایی ایجاد شده است.

دست به عصا پیش می‌رویم
وی افزود: بنابراین در شرایط سخت مالی حتما باید در حوزه توسعه و افزایش امکانات مقداری دست به عصا راه رویم. همانطور که آقای دکتر نمکی اعلام کردند، پروژه‌هایی که از قبل قول‌شان داده شده و به اصطلاح چک‌شان امضا شده و پروژه آغاز شده است، حتما کار ساخت و سازشان ادامه پیدا می‌کند. به‌ویژه پروژه‌هایی که درصد پیشرفت بیشتری داشته‌اند، زودتر تمام خواهند شد و اگر هم در نقطه‌ای انجام اقدامات توسعه‌ای ضروری باشد، حتما اضافه خواهد شد.

تابلو ایست وزارت بهداشت برای پروژه‌های درمانی کوچک
حریرچی تاکید کرد: منتها درباره برخی پروژه‌ها، به‌ ویژه پروژه‌های بیمارستانی که مورد تقاضا هستند، اما کمک چندانی به مردم نمی‌کنند، مانند بیمارستان‌های کوچک ۳۰ الی ۵۰ تخت‌خوابی به خصوص در شهرهای کوچک، حتما باید درباره آن‌ها با احتیاط بیشتری برخورد شود.

در کشور چند تخت بیمارستانی داریم؟
وی درباره تعداد تخت‌های بیمارستانی بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: در انتهای سال ۱۳۹۷ مجموعا ۱۴۰ هزار و ۸۵۹ تخت فعال داشتیم که اگر این میزان را به ازای جمعیت محاسبه کنیم، ضریب تعداد جمعیت به تخت‌مان، ۱.۷ تخت به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است.

حریرچی ادامه داد: از این تعداد تخت‌هایمان ۶۹ درصدش یعنی ۹۷ هزار و ۲۰۵ تخت در دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دارد، ۱۲.۷۳ درصد یعنی ۱۷ هزار و ۹۲۵ تخت در بخش خصوصی، ۸.۲۱ درصد، یعنی ۱۱ هزار و ۵۷۰ تخت در سازمان تامین اجتماعی، ۴.۲۴ درصد یعنی پنج هزار و ۹۷۰ تخت در نیروهای مسلح، ۳.۲۴ تخت یا چهار هزار و ۵۶۴ تخت در حوزه خیریه‌ها قرار دارند. سایر سازمان‌ها هم مجموعا سه هزار و ۶۲۵ تخت یا ۲.۵۷ درصد تخت‌ها را در اختیار دارند.

نیمی از تخت‌های بیمارستانی کشور زیر ۱۰۰ تخت‌ هستند
معاون کل وزیر بهداشت تاکید کرد: از ۱۰۰۰ بیمارستانی که در کشور داریم، ۶۲۴ بیمارستان در بخش دانشگاهی بوده و سه بیمارستان هم بالای ۱۰۰۰ تخت‌خوابی است. همچنین ۲۲ بیمارستان بین ۵۰۰ تا ۹۹۹ تخت، ۵۸ بیمارستان بین ۳۰۰ تا ۴۹۹ تخت، ۱۱۷ بیمارستان بین ۲۰۰ تا ۲۹۹ تختی، ۳۳۰ بیمارستان بین ۱۰۱ تا ۱۹۹ تخت‌خواب دارند و ۴۷۰ بیمارستان‌مان هم زیر ۱۰۰ تخت هستند.

حریرچی با بیان اینکه نزدیک به نیمی از بیمارستان‌های کشور زیر ۱۰۰ تخت‌خوابی هستند، گفت: البته برخی از این بیمارستان‌های کوچک، در مناطق محروم قرار دارند، اما اکثر بیمارستان‌های کوچک ما عملکرد مناسبی ندارند و ضریب اشغال تخت بسیار پایینی دارند. علی رغم این ضریب نیروی انسانی به تخت و هزینه‌های جانبی به تخت‌شان هم بسیار بالاست.

وی همچنین اظهار کرد: ۵۵ درصد تخت‌های بیمارستانی کشور، تخت‌های آموزشی هستند. این از یک سو حُسن است که امکان آموزش بیشتر را برایمان فراهم می‌کند، اما اکثر بیمارستان‌های خوب کشور و تمام بیمارستان‌های خوب دولتی کشور، آموزشی هستند و این از یک سو مانع است و ممکن است برخی نخواهند خود را در اختیار آموزش قرار دهد.

حریرچی ادامه داد: در عین حال برای بهبود وضعیت و هزینه‌های بیمارستان‌های کوچک راه‌حل‌هایی دیده شده تا بتوانیم مراجعات مردم را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که با استفاده از طب اورژانس و حمل و نقل مناسب برای بیماران یک سازماندهی جدیدی تحت عنوان بیمارستان‌های محلی انجام دهیم تا هم مردم از خدمات سلامت استفاده کنند و هم از اتلاف منابع جلوگیری شود. این برنامه تدوین شده و به تدریج اجرا خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شیروان دارای بیمارستان مادر و کودک می‌شود

به گزارش ایرنا دکتر علی آرمیده دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از ماه آینده متخصص زنان و زایمان در ۲۶ روز هر ماه در بیمارستان مستقر می‌شود و شرایط به گونه ای خواهد بود که هر زمان بیمار مراجعه کند به پزشک مورد نظر دسترسی خواهد داشت.

رییس شبکه بهداشت و درمان شیروان با اشاره به اینکه از ماه آینده هیچ زایمانی بدون کارشناس مامایی صورت نمی گیرد، گفت: هم اینک در بیمارستان امام خمینی(ره) شیروان بخش ان آی سی یو و آی سی یوی اطفال فعال است و در کلینیک تخصصی ۳ متخصص اطفال و یک فوق تخصص فعالیت دارند که هر کدام روزانه ۱۰۰ کودک را با تعرفه دولتی معاینه می کنند.

ی با اشاره به دستاوردهای سفر اخیر دولت به استان گفت: به دنبال این سفر ۴ هزار مترمربع زمین برای ساخت فضای پردیس مجتمع آموزش عالی سلامت در شیروان مصوب شد که از مجموع اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریالی برای اجرای این طرح، ۱۰۰ میلیارد ریال توسط سازمان برنامه و بودجه و ۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات وزارت بهداشت تامین می شود.

وی همچنین از آغاز عملیات ساختمان ام آر آی بیمارستان تخصصی آیت الله هاشمی رفسنجانی شیروان خبر داد و گفت: برای این طرح ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده که با تخصیص به موقع اعتبارات، در دهه فجر امسال قابل بهره برداری خواهد بود.

آرمیده از ارتقای سلامت در حوزه بهداشت این شهرستان خبر داد و افزود: تهیه ۴ دستگاه دیالیز که به زودی نصب خواهد شد، ساخت ۲ پانسیون پزشکی برای پزشکان مقیم در بیمارستان آیت الله هاشمی رفسنجانی و ساخت ۲ پایگاه سلامت با ۳ میلیارد ریال اعتبار از جمله اقدامات انجام شده شبکه بهداشت و درمان این شهرستان است.

شیروان به عنوان دومین شهر پرجمعیت خراسان شمالی در ۶۰ کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.

۷۱۸۶/۵۱۳۲

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

فیلم: کار یکی از دختران گروه نینجا به بیمارستان کشید

کلیدواژه: تخت بیمارستانی وزارت بهداشت

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۹۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پمپئو از برجام گفت!/ تخت روانچی پاسخ داد
 • ایران دخالت نیروهای خارجی در تنگه هرمز را بی ثبات کننده دانست
 • زنده شدن کودک 5 ساله بعد از مرگ حتمی
 • افتتاح دوبخش بیمارستانی و مرکز تحقیقاتی در دانشگاه آزاد شاهرود
 • توصیه‌های مونسان در استان مرکزی برای توسعه گردشگری سلامت
 • بازگشت به حیات دوباره کودک باتلاش اورژانس ۱۱۵ دلگان
 • شیشه، صنعتی با مزیتهای صادراتی
 • ۲ بخش بیمارستانی و مرکز تحقیقاتی در دانشگاه آزاد شاهرود افتتاح شد
 • روند احداث تنها بیمارستان دولتی فردیس تسریع شود
 • خواص چای سیاه/ روش درمان نوین دررفتگی مفصل شانه
 • سامانه متمرکز خدمات الکترونیک بیمارستان‌های‌استان سمنان رونمایی می شود
 • طراحی سامانه یکپارچه مدیریتی خدمات بیمارستانی برای اولین بار در کشور
 • رشته پرستاری بیمارستانی مجددا راه اندازی نمی‌شود
 • عکس/ تخت‌خوابی برای معتادان به تلویزیون
 • درخواست وزارت بهداشت از شهرداری تهران برای کمک به زیرساخت‌های سلامت/ حال پایتخت خوب نیست
 • ساخت ۵ بیمارستان در جنوب‌شرق کشور پیش بینی شده است
 • ظرفیت مراکز اقامتی کرمانشاه به 5000 تخت می‌رسد
 • بیمارستان جامع زنان ارومیه امسال آماده بهره برداری می شود
 • مرکز سوانح و سوختگی «گلستان» امسال به بهره‌برداری می‌رسد